Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1908 odpowiedzi na ten temat

#1701 Share yelp

yelp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 17 luty 2016 - 00:00

A nie twierdze że DG jest zły wręcz przeciwnie. 

Jeśli chodzi o aminokwasy - podrzuć namiary na eksperta 

( po podpisaniu papierów o tajemnicy etc. przedstawiciel dał mi do wglądu skład jakościowy DG - zapewniam że wszystkie (kilkanaście) aminokwasów jest pochodzenia roślinnego )

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 17:32
  •  

#1702 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 17 luty 2016 - 08:10

No i bardzo dobrze że są pochodzenia roślinnego,, gdyż roślina nie ma problemyz  zaakceptowaniem tej formy środka, bo traktuję je jako coś swojego, a nie obcego i czeka na "wpuszczenie"  do rośliny.

Zwierzęce mają P i K i to w jakiś 40% resztę dokupuję jak inni i mieszają.

#1703 Share AndrzejWoniak

AndrzejWoniak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 17 luty 2016 - 16:50

czy mozna łączyć glean z mocznikiem dolistnie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1704 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 17 luty 2016 - 18:53

Nie wiem jak inni ale jestem przeciwnikiem mieszania odżywek z jakimikolwiek herbicydami a w szczególności z pochodnymi sulfonylomocznikami. 

#1705 Share m-93

m-93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 18 luty 2016 - 12:44

koledzy mam zamiar odżywiać swoja pszenicę dr. green i planuję tak:

- marzec jak się ociepli dr green zboża 2kg/ha + 15kg siarczan magnezu (czy mogę połączyć ten zabieg razem z grzybowym i na robaka?) myśle że tak ale pytam o radę

- strzelanie z źdzbło przelciał bym dr green zboża znów z 2kg+ siarczan magnezu

a czym polecacie na kłoszenie? podaje tylko odżywianie dolistne pod korzeń dostała 250kg lubofoski a wczesną wiosna saletrosan 250kg a potem dam saletry.

a czy stosował ktoś dolistnie saletrę wapniową? jaki efekt i jaka dawka?

#1706 Share xxxMarcin3

xxxMarcin3

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, muzyka, motoryzacja

Napisany 18 luty 2016 - 13:47

Stosuje ktoś z was  nawozy dolistne FERTINA ? zamówiłem fosforowo potasowy i borowy na ponad 50 ha. Są widoczne efekty po stosowaniu tych odrzywek?

#1707 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 18 luty 2016 - 22:01

koledzy mam zamiar odżywiać swoja pszenicę dr. green i planuję tak:

- marzec jak się ociepli dr green zboża 2kg/ha + 15kg siarczan magnezu (czy mogę połączyć ten zabieg razem z grzybowym i na robaka?) myśle że tak ale pytam o radę

- strzelanie z źdzbło przelciał bym dr green zboża znów z 2kg+ siarczan magnezu

a czym polecacie na kłoszenie? podaje tylko odżywianie dolistne pod korzeń dostała 250kg lubofoski a wczesną wiosna saletrosan 250kg a potem dam saletry.

a czy stosował ktoś dolistnie saletrę wapniową? jaki efekt i jaka dawka?

jeśli chodzi o wszystkie zboża to pierwszym polecanym zabiegiem jest zabieg fosforowy - pobudza to roślinę do regenaracji korzenia - przeważnie idealny moment to 1-2 tygodnie przed T1 - tzn byłby to zabieg solo do którego faktycznie dobrze było by dołożyć siarczan magnezu - sugeruję stężenie 3%.

Kolejny zabieg tzn T1 to właściwy czas na mikroelementy z przewagą miedzi i manganu - moim zdaniem w tym momencie wystarczyły by tylko te dwa mikro + ewentualnie siarczan magnezu - stężenie 3%.

Zobacz moje wcześniejsze wypowiedzi - akurat ja dr green nie polecam - spójrz na skład - sporo siarki i mikro - wniosek nasówa się sam źródłem mikro są sole siarczanowe mikroelementów - z pewnością w atrakcyjnej cenie. Zastanów się czy w dr green są chelaty tak jak niektórzy niby sugerują, a jeśli nawet to jaki jest ich udział w całości mikro.

Ze względu na zastosowanie posypowo NPK opartego na częściowo zakwaszonym fosforycie - tzn superfosfacie o niskiej rozpuszczalności w wodzie. Jeszcze raz zwrucił bym uwagę na pierwszy fosforowy zabieg dolistny (niestety zabieg solo).

Jeśli chodzi o kłoszenie, może bardziej liść flagowy czyli T2 sugeruję głównie mangan oraz cynk w postaci produktu ewidentnie zasadowego - jeśli pokryjesz czymś takim blaszkę liściową wykazuje to właściwosci funigostatyczne - zaoszczędzisz na grzybówce.

Jeśli chodzi o saletrę wapniową to zalecane stężenia to 1%; w sprzyjających warunkach (do powiedzmy 20'C max w dzień,  dni pochmurne) nawet 2%. Znam takich którzy z powodzeniem stosują wyższe stężenia w zbożach jarych - niestety istnieje ryzyko przypalenia. Przeważnie zabieg saletrą wapniową też jest zabiegiem solo - jest to azotan wapnia czyli sól bardzo mocnego kwasu i nie tylko trzeba uważać na przypalenia, ale i często saletra wapniowa tnie się w opryskiwaczu z wieloma rzeczami a przedewszystkim z siarczanem magnezu. Na rynku masz całkiem ciekawy zestaw mikro do stosowania razem z saletrą wapniową - jest to "mikromix" w dawce do 0,5 kg/ha. Saletrę wapniową jeśli ktoś chce użyć to polecam sypką - 5 kg/ha to około 9 zł. Roztwory płynne często są co najmniej dwa razy droższe. Jeśli chodzi o efekt plonotwórczy zbóż zdania są podzielone natomaist zboża, szczególnie jeczmień jary bardzo fajnie się zazieleni i moim zdaniem nawet tymczasowo usztywni . Praktykowany termin aplikacji to pomiędzy T1 a T2.

Edytowany przez vvojtas1, 20 luty 2016 - 09:15.

#1708 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 21 luty 2016 - 15:42

do Tomek73

Ja w T1 daje 1,25 l/ha a w T2, 0,75l ha YaraVita Zboże i na plony nie narzekam, (na V-VI klasie idzie tylko ograniczona dawka w T1) - jeśli w pszenicy jakościowej jest szansa na rekordowy plon (ze względu na efekt rozmycia białka) do dodatkowo w T3, 4 l/ha YaraVita Thiotrac.

Zrób sobie w tym sezonie na jakimś polu porównanie swojego standardu (wg mnie bardzo bogatego programu nawożenia dolistnego) z tym prostym rozwiązaniem z mojej praktyki jeśli wyjdzie bez różnicy to po co jeździć na siłę i pryskać chyba dla uciechy sprzedających. Przy czym zastrzegam że różnica tyczy plonu i jego jakości - jakoś spokojny jestem o wynik.

a tu macie coś na dowód skuteczności nawozów produkowanych przez Yara

http://www.sumiagro....-mikroelementy/

W YaraVita Zboża jest też N i Mg. Dodajesz do oprysków mocznik i siarczan magnezu czy to co jest w Yara uważasz że wystarcza?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#1709 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 21 luty 2016 - 16:10

Azot daje do gleby i moim zdaniem wystarczy. Mocznik dolistnie zawsze podnosi ryzyko grzyba, a ja na grzybówce trochę oszczędzam i nie narzekam. Mocznika zawsze możesz dołożyć kwestia własnych doświadczeń i aktualnej aury.

Siarczan magnezu daje zawsze w stężeniach 3% - w moim przypadku (Pilmet 1600 l - ) idzie 50 kg.

#1710 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 22 luty 2016 - 12:07

Moim zdaniem pare kg ale to dosłownie pare kg mocznika można dodawać do dożywiania dolistnego ze wględu na to że mocznik przyśpiesza i ułatwia transport składników. Ja na ha daje około do 5 kg mocznika.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1711 Share farmtrac675dt

farmtrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Zainteresowania:nowinki techniczne z dziedziny rolnictwo

Napisany 22 luty 2016 - 12:59

Gdzie w powiecie sandomierskim lub okolicach można kupić nawozy dolistne (odżywki) z firmy Caldena?

#1712 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 22 luty 2016 - 14:51

Z tego co wiem to nie działa u was Ampol-Merol. Ta firma jest wyłączmy dystrybutorem tych odżywek. Spróbuj telefonicznie porozumieć się z  najbliższym przedstawicielem tej firmy. 

#1713 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 23 luty 2016 - 15:40

W YaraVita Zboża jest też N i Mg. Dodajesz do oprysków mocznik i siarczan magnezu czy to co jest w Yara uważasz że wystarcza?

Ile płacisz za YaraVita Zboże?

Ja do tej pory używałem ProLeaf Max który ma podobny skład ale bez N i Mg0 (które podaję w moczniku i siarczanie magnezu), a dodatkowo z Mo i So3. Ma 2x mniej składników Cu, Mn, Zn. Koszt 17zł za litr. Ciekawe ile kosztuje Yara wtedy miałbym porównanie co bardziej się bardziej opłacać. Niestety nigdzie w okolicy nikt nie sprzedaje Yara.

#1714 Share adrianooo1234

adrianooo1234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 23 luty 2016 - 16:48

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? 10 litrów yara vita zboże kosztuje 280 złotych

#1715 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 23 luty 2016 - 21:32

wychodzi na to że Yara będzie tańszym rozwiązaniem.

#1716 Share szymon170696

szymon170696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 25 luty 2016 - 20:07

a co myślicie żeby każdy składnik dobrać oddzielnie mangan miedz cynk bor i trochę molibdenu i samemu stosunkowo dobrać dawki bo zboża najwięcej potrzebują manganu a w odżywkach wieloskładnikowych jest mało tego pierwiastka 

#1717 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 25 luty 2016 - 20:52

Wyjdzie cię najkorzystniej finansowo. Tylko w takim przypadku wchodzi uciążliwość przygotowania cieczy oraz jedna wielka niewiadoma z mieszalnością z innymi agrochemikaliami. 

#1718 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 26 luty 2016 - 18:44

Niestety  mieszanie każdego mikro elementu nie wychodzi  tanio. Już to testowałem.

Są mieszanki że  kupi się z 30-40% taniej niż samemu się zmiesza.

#1719 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9689 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 26 luty 2016 - 19:07

polecam zrobić analizy glebowe poszerzone o mikro

jak wystarczy to ładować gotowe mieszaniny a jak się okaze ze mamy jakieś wybitne braki to wtedy lecieć z tego co NAM, NASZEMY POLU jest potrzebne a nie tym co jest dostępne w sklepie czy w reklamie.

Dziś dostałem połowe danych z analiz gleby i jestem w szoku, całe nawożenie na ten sezon zostało odwrócone do góry nogami!

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1720 Share greg91

greg91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 27 luty 2016 - 20:38

Co myślicie o Plonvit  zboża, Tytanit, są jakieś efekty tych produktów