Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1908 odpowiedzi na ten temat

#1541 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 12:55

A jezeli do nawozow dolistnych nie posiadajacych w skladzie aminokwasow dodac jakis produkt aminokwasowy to bedzie taki sam efekt jak juz gotowy nawoz oparty na aminokwasach??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 08:46
  •  

#1542 Share szymon170696

szymon170696

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 05 styczeń 2016 - 13:40

a co sądzicie o yaravita rzepak i zboże ?

#1543 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 14:11

Ja tylko dr green z tych bardziej popularnych znalazłem. Niech inni się wypowiedzą na ten temat bo uważam ze jest bardzo ciekawy a za bardzo nikt o tym nie pisze

Polskich producentów tego rodzaju produktów nie znam. W tej dziedzinie prym wiodą  Francuzi, Niemcy FCA. Sanovita, Ilsa, Natural Crop. Opinie są różne jak wielki świat. Ja jestem do tematu sceptyczny. Stosowałem ale się nie przekonałem.  Stosuje inne metody profilaktyki mikroelementowej. Tego rodzaju wynalazki w Polsce dopiero raczkują nie to co na zachodzie.  Może za parę lat spróbuję  jak dopracują  składy, formulacje i wkleją to w indywidualne programy nawożenia. A na dzień dzisiejszy traktuje to bardziej jako ciekawostkę z potencjałem do rozwoju. 

Do najtańszych nie zależą. Skład i formacja dopracowana,  to produkty które moim zdaniem warto brać pod uwagę. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1544 Share Ekspert_Elvita

Ekspert_Elvita

Ekspert Elvita

• FIRMA
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 14:13

Do nawozów dolistnych a dokładniej biostymulatorów zawierających aminokwasy z linii Elvita mogę polecić Elvitę Amino. Dawkowanie od 2 do 2,5l/ha.

W wielu klientów sprawdziły się kombinacje z odżywkami w proporcji 0,6l Elvita Amino + odżywka. Najczęściej polecam mieszaniny z elvitą zboże, elvitą kukurydza i elvitą rzepak.

Zapraszam na www.elvita.com.pl

Jesteśmy na facebooku http://on.fb.me/1C8oi19

#1545 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 14:57

np. siarkę podajesz bo wchodzi w skład białka bez którego w oczywisty sposób nie ma rośliny. Teraz tylko odpowiesz sobie na pytanie kiedy roślina musi zbudować te białka i już wiesz kiedy siarka ma być dostępna. Teraz tylko trochę wiedzy na temat chemii - wymywanie kompleks sorpcyjny etc. i decyzja czy podać ją wcześniej pod korzeń, może pogłównie albo dolistnie.I w zasadzie jesteś już w domu :))

( zaznaczam że jest to duże uproszczenie, każdy z pierwiastków pełni często wiele funkcji w roślinie,które zmieniają wraz z terminem stosowania  )

No i fajnie napisane :)

Prosba moja taka i sadze ze bardzo duzo osob by to wykorzystalo mianowicie chodzi mi o to czy ktos posiada rozpisane wlasnie jakie zastosowanie i kiedy najlepiej zastosowac dany pierwiastek.

Edytowany przez qba333, 05 styczeń 2016 - 14:57.

#1546 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 05 styczeń 2016 - 16:23

Stosuje yaravita zboże ładnych parę lat i mogę śmiało polecić tę odżywkę. Ja płacę za nią 23 zł za litr i myślę że ta odżywka jest warta swojej ceny 

#1547 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 17:02

A słyszał/stosował ktoś nawozy dolistne wuxal firmy F&N Agro ? Planuje kupić parę litrów na próbę i chciałbym usłyszeć wasze opinie 

#1548 Share Artis

Artis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 17:31

Co sądzicie o produktach osd nawozy dolistne?

Używacie do rzepaków i pszenic tytanitu albo krzemu? Jakieś zauważalne efekty są?

#1549 Share Michal673

Michal673

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 17:50

Ja w tym roku będę stosował nawozy dolistne z firmy agreko. Skład mają bardzo dobry, wszystkie mikroelementy oprócz boru zostały schelatyzowane a i cenowo wypada bardzo dobrze.

#1550 Share Marrek87

Marrek87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 19:09

Ja również stosuję u siebie nawozy dolistne, NPK , aminokwasy i mikroelementy. Przeważnie staram się stosować płynne wieloskładnikowe, wiadomo bor podaję sam jeśli chodzi o rzepaki tak mam wypraktykowane.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1551 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 21:29

A słyszał/stosował ktoś nawozy dolistne wuxal firmy F&N Agro ? Planuje kupić parę litrów na próbę i chciałbym usłyszeć wasze opinie 

bardzo słabe, stosowałem ładnych parę lat temu, w  tamtym roku kupilem Mikro dość drogie ale  nie jestem zadowolony z niego, Jest on drogi, koledzy stosuję i namówili mnie, a te zwykłe gotowe  to słabizna totalna.

jeszcze siarkę brałem od nich, ale nie specjalnie.

Tytanie stosowałem z 3 lata i odpóściłem nie na sensu dla mnie. 

Z krzemem z Hemirolu robiłem w tamtym roku próbę, dostałem go za darmo na 16 ha,  i powiem że była różnica, pszenicą ładniejsza  bardzo równa,

Potem dałem krzem  2 raz z Inrermagu, to różnic nie zauważyłem.

Krzem będę w tym roku stosował jednak.

#1552 Share yelp

yelp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 21:46

A jezeli do nawozow dolistnych nie posiadajacych w skladzie aminokwasow dodac jakis produkt aminokwasowy to bedzie taki sam efekt jak juz gotowy nawoz oparty na aminokwasach??

Zdecydowanie NIE, 

chociaż efekt będzie na pewno lepszy niż w wypadku podania samej schelatyzowanej formy.

W opisanym przez Ciebie wypadku aminokwasy zadziałają w większym stopniu nie jako nośniki mikro,a jako prekursory produkcji niektórych enzymów czy hormonów.

W całym gąszczu miliona podobnych produktów, ten zasługuje na uwagę. Może nie na 1 miejscu, ale w pierwszej 3 na pewno ma mocną pozycję.

Jakość to po pierwsze, skład to po drugie, gorzej z ceną ( chociaż do tej firmy na T im jeszcze daleko :P )

No i fajnie napisane :)

Prosba moja taka i sadze ze bardzo duzo osob by to wykorzystalo mianowicie chodzi mi o to czy ktos posiada rozpisane wlasnie jakie zastosowanie i kiedy najlepiej zastosowac dany pierwiastek.

Nie sądzę że takie (wyczerpujące opracowania są. Jest zbyt wiele zmiennych - woda, temperatura, gleba,faza rozwojowa....

w zasadzie trzeba by opracować po kilka wariantów dla każdego pierwiastka,każdej fazy,każdej rośliny ....

Kluczem jest zrozumienie rośliny i jej fizjologi. Tutaj polecam prace pod redakcją prof. Jabłońskiego i prof. Budzyńskiego.

Na uwagę również zasługują Panowie Sczepaniak i Grzebisz. 

Lepsze to niż nic, jak dla mnie niczym się nie wyróżnia i nie przykuł mojej uwagi ...

Co sądzicie o produktach osd nawozy dolistne?

Używacie do rzepaków i pszenic tytanitu albo krzemu? Jakieś zauważalne efekty są?

Moim zdaniem, produkt jeden z miliona które w składzie ma zero zero nic, niczym się nie wyróżnia. 

w zależności od produktu różny producent.

#1553 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 23:13

@yelp a poleciłbyś jakieś płynne nawozy zawierające mikroelementy, nie odbiegające jakością od yaravita zboże i żeby ceny też nie odstraszały? Bo chciałbym w tym roku wziąć na próbę jakąś inną odżywkę. 

#1554 Share Marrek87

Marrek87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 10:03

Panowie a takie pytanie mam jaką ilość boru dajecie dolistnie?? Pytam bo sam już w tym roku zgłupiałem kiedyś mówiło się o 550G na hektar teraz ostatnio czytałem gdzieś o 320 g na ha?? A ja w tamtym roku znów inaczej dałem bo tylko jakieś 110 g na ha dolistnie. Wiadomo pod korzeń z wieloskładnikiem dawałem boe

#1555 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 10:18

Ja daję jakieś 900 gram a moż ei przekroczę,  w odżywkach.

.Z intermagu na czacie powiedzieli że dobrze daję. Minimum to 300.

#1556 Share Marrek87

Marrek87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 10:30

Widzisz Tomek73 ja dałem w tamtym roku tak jak pisałem dolistnie ale dodatkowo dałem 360 g siarki dolistnie na ha i fajnie działało na jeden przejazd opryskiwaczem zabrakło mi już wody na jednym kawałku i nie dorabiałem żeby dopryskać i ten przejazd co został odróżniał się.

A jeszcze jedno pytanie odnośnie azoty podajecie w rzepaki dolistnie?? Ja nie podaję azotu dolistnie. Mój teść mówił że kiedyś dawał azot dolistnie nie pamiętam dokładnie ile na ha ale wiem ze mocznik rozpuszczał  dawałdolistnie. Ja tego nie praktykowałem i nie praktykuję. Ale jestem ciekwa czy ktoś ma doświadczenie z tym 

#1557 Share yelp

yelp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 13:10

@yelp a poleciłbyś jakieś płynne nawozy zawierające mikroelementy, nie odbiegające jakością od yaravita zboże i żeby ceny też nie odstraszały? Bo chciałbym w tym roku wziąć na próbę jakąś inną odżywkę. 

Żeby było jasne Yara, nie jest zła .... 

wyobraź sobie że żeby podać tą samą ilość składników w np. wsponianym FN Agro musiał byś podać 10 albo 100 razy więcej odżywki, tak że nie jest ona roga w przeliczeniu na składnik ( tu jeszcze zależy które konkretnie porównujemy ) 

Jest kilka nawozów w których stosunek ceny/skład wychodzi jeszcze korzystniej, ale to też zależy co masz dostępne lokalnie u siebie. 

Ja ostatnimi czasy mocno sympatyzuję z Greenem 

Panowie a takie pytanie mam jaką ilość boru dajecie dolistnie?? Pytam bo sam już w tym roku zgłupiałem kiedyś mówiło się o 550G na hektar teraz ostatnio czytałem gdzieś o 320 g na ha?? A ja w tamtym roku znów inaczej dałem bo tylko jakieś 110 g na ha dolistnie. Wiadomo pod korzeń z wieloskładnikiem dawałem boe

200g na jesieni, potem z zależności od tego co masz na polu i ile przejazdów planujesz - 500g-800g 

Widzisz Tomek73 ja dałem w tamtym roku tak jak pisałem dolistnie ale dodatkowo dałem 360 g siarki dolistnie na ha i fajnie działało na jeden przejazd opryskiwaczem zabrakło mi już wody na jednym kawałku i nie dorabiałem żeby dopryskać i ten przejazd co został odróżniał się.

A jeszcze jedno pytanie odnośnie azoty podajecie w rzepaki dolistnie?? Ja nie podaję azotu dolistnie. Mój teść mówił że kiedyś dawał azot dolistnie nie pamiętam dokładnie ile na ha ale wiem ze mocznik rozpuszczał  dawałdolistnie. Ja tego nie praktykowałem i nie praktykuję. Ale jestem ciekwa czy ktoś ma doświadczenie z tym 

Siarki nigdy za dużo, w zasadzie mamy duże niedobory i koniecznie trzeba ją uzupełniać ( azot bez siarki nic nie da ). 

W mojej głowie od lat brzmi powiedzenie : PRZEJAZD BEZ SIARCZANU TO PRZEJAZD STRACONY 

do każdego oprysku jak leci trzeba coś dosypać. (koszt to zaledwie kilka zł na ha )

Jeśli chodzi o azot, zależy kiedy w jakiej fazie chcesz go podać.

Albo będzie pełnił rolę "pobudzającą" albo stymulował pobieranie innych składników.

Jestem jak najbardziej na tak, kilka kg do opryskiwacza to kilka zł na ha ( to jest najtańszy możliwy azot ) a efekty mogą być naprawdę fajne. 

#1558 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 13:50

Aminokwasy moga byc tylko nosnikiem mikroelementow czy tez rowniez makroelementow?

#1559 Share yelp

yelp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 14:19

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Co do zasady - tak mogą być.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1560 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 15:20

to ja zapytam o opinie na temat odżywek foliq, bo patrząc na skład to jest tam dużo dużo niczego, a cena z kosmosu. 

Raz zastosowałem od nich ascovigor z algami na fasole, to jednak troche pomogło ;)