Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1908 odpowiedzi na ten temat

#821 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 08:49

koledzy dziś był u mnie doradca z Ekoplonu..pytałem co poleca z micro i macro na moje 10ha pszenicy a on na to:

pierwszy zabieg:
MAXIMUS extra PKMg (0-25-20-10+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 600zł netto
MAXIMUS AminoMikro Universal po 0,5kg/ha-koszt 142zł netto

drugi zabieg (strzelanie w źdźbło)
MAXIMUS (20-20-20+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 517zł netto
MAXIMUS AminoMikro Zboża po 1kg/ha-koszt 284zł netto

trzeci zabieg
Ekolist Mono Cu po 2l/ha-koszt 170zł/ha

Wsumie koszt wszystkich zabiegów na tych 10 ha zamknie się w kwocie ok 1700zł netto...niby gość twierdzi że dodawanie siarczanu magnezu i mocznika jest zbędne...według mnie koszt jest spory i jeśli doradzicie na co zamienić te opryski to będę bardzo wdzięczny..

Koszty faktycznie duże 170zł/ha to zdzierstwo w biały dzień.
Niewiem jakie stosowałeś nawożenie NPK i jaki masz odczyn pH na polu oraz na jaki plon liczysz?. To ma istotne znaczenie. Jednakże ja bym się ograniczył do 2 zabiegów. Bo raczej na dokrzewiania zbóż z odrzywką nie ma co w tym roku liczyć.
Na pierwszy zabieg w fazie strzelanie w źdźbło(BBCH 31-32) zastosować siarczan magnezu + mangan 150-300g EDTA. Ewentualnie jakoś odrzywkę z fosformem jeśli masz niską sasobność gleby w ten makroelement.
Drugi zabieg w fazie liścia flagowego (BBCH 37) zastosuj ten maximus ( 20-20-20+ mikro) + miedz EDTA do 10 g/ha.

Edytowany przez major_89, 15 kwiecień 2013 - 08:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 16:21
  •  

#822 Share TomaszW

TomaszW

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 12:21

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? W uprawie zbóż największym determinantem wielkości plonu jest podstawowe nawożenie NPK do tego Mg, S i oczywiście odpowiednie pH. W nawożeniu dolistnym na pierwszym miejscu powinien być azot, później inne makro i mikroelementy. Moim zdaniem sam maximus, najpierw fosforowy później zrównoważony lub potasowy jest wystarczający. Do tego siarczan magnezu i według uznania także stymulator. Nie wierz we wszystko co mówią przedstawiciele handlowi, działają na zasadzie "więcej mi zapłacisz będę chwalił twoje produkty". Potrafią nieźle naciągać.

#823 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 13:10

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? W jakim celu tak wcześnie fosfor dajecie, azot, potas czy też siarka ok ale fosfor to raczej w późniejszych fazach.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#824 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 15:17

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? w większości zaleceń spotkałem się właśnie z dużymi potrzebami zasilenia zbóż i rzepaku właśnie fosforem, przy mikrodawkach rzędu 1-2kg/ha i stężeniu P nawet 50% znaczenie tego składnika i tak jest marginalne, ale przy aplikacji chelatów odżywki fosforowe "buforują" ciecz (cokolwiek to znaczy) co poprawia przyswajalność,

jakie jest pH cieczy z 5% dodatkiem mocznika i 3% dodatkiem siarczanu magnezu siedmiowodnego?

#825 Share largo85

largo85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 17:48

Koszty faktycznie duże 170zł/ha to zdzierstwo w biały dzień.
Niewiem jakie stosowałeś nawożenie NPK i jaki masz odczyn pH na polu oraz na jaki plon liczysz?. To ma istotne znaczenie. Jednakże ja bym się ograniczył do 2 zabiegów. Bo raczej na dokrzewiania zbóż z odrzywką nie ma co w tym roku liczyć.
Na pierwszy zabieg w fazie strzelanie w źdźbło(BBCH 31-32) zastosować siarczan magnezu + mangan 150-300g EDTA. Ewentualnie jakoś odrzywkę z fosformem jeśli masz niską sasobność gleby w ten makroelement.
Drugi zabieg w fazie liścia flagowego (BBCH 37) zastosuj ten maximus ( 20-20-20+ mikro) + miedz EDTA do 10 g/ha.

przed siewem pszenica dostala 250 polifoski 8..PH na niektorych kawałkach 6,2 a tak to ok 6.5..klasa ziemi to III i niewiele IV..przedplonem zboża..dzis udało sie wysiac 150kg saletry i 150 saletrosanu zeby dokarmic roslinki siarka bo tego skladnika brakowalo..na druga dawke pojdzie tez saletra w dawce 150kg/ha..plon na jaki skromnie licze to 5,5-6t..myslalem wlasnie zeby zastosowac ten pierwszy wariant nawozenia na dokrzewienie i dolozyc do niego siarczan magnezu...na faze liścia flagowego albo trochu wczesniej dac miedz..

#826 Share areqo

areqo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Zainteresowania:Wszystko po trochu

Napisany 15 kwiecień 2013 - 18:16

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam. Po jakim czasie mogę dolistnie dokarmić roślinki w środę rozsieje resztę nawozu czy w sobotę będzie dobrze?
i jeszcze w jakim stężeniu dać siarczan magnezu i mocznik ?

#827 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 19:42

koledzy dziś był u mnie doradca z Ekoplonu..pytałem co poleca z micro i macro na moje 10ha pszenicy a on na to:

pierwszy zabieg:
MAXIMUS extra PKMg (0-25-20-10+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 600zł netto
MAXIMUS AminoMikro Universal po 0,5kg/ha-koszt 142zł netto

drugi zabieg (strzelanie w źdźbło)
MAXIMUS (20-20-20+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 517zł netto
MAXIMUS AminoMikro Zboża po 1kg/ha-koszt 284zł netto

trzeci zabieg
Ekolist Mono Cu po 2l/ha-koszt 170zł/ha

Wsumie koszt wszystkich zabiegów na tych 10 ha zamknie się w kwocie ok 1700zł netto...niby gość twierdzi że dodawanie siarczanu magnezu i mocznika jest zbędne...według mnie koszt jest spory i jeśli doradzicie na co zamienić te opryski to będę bardzo wdzięczny..

E tam na moje oko to chce ci wcisnąć towar i tyle wiadomo PK z nawożenia dolistnego zawsze jest najdroższe , dawałeś PK pod korzeń nie masz objawów niedoboru to po co lać jeszcze i zwiększać i tak wysokie koszty, Ja osobiście nie zobaczyłem większych plonów po zastosowaniu PK dolistnie + siarczan + mocznik + mikro, a stosowaniem samego siarczanu +moczniku+mikro , Pryskałem na 1 polu obok siebie i dodam że nie stosowałem PK pod korzeń. Więc w tym roku tak samo zrobie mocznik+siarczan +mikro bo po tym faktycznie u mnie sa zwyżki plonu , a tak jak mówię po PK nic nie dało a dołożyłem 80 zł do ha

A tak wgl kiedy planujecie zaczynać opryski

Edytowany przez synproboszcza, 15 kwiecień 2013 - 19:50.

#828 Share largo85

largo85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 20:32

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? a jakie te mikro dokladnie dajesz?i w jakiej dawce?

#829 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 20:38

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Nie wiem jak innym ale ja daje insol3 , mi odpowiada wejdz na strone tam masz program nawożenia

#830 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 22:24

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? mangan 2L/ha miedz 1L/ha cynk 0,5L ostatnio kupowałem firmy suplo wszystkie mikro 100g/L

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#831 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 16 kwiecień 2013 - 19:44

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam.jakie nawozy doliostne polecacie NPK S i Mg w zycie i jeczmieniu?

#832 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 kwiecień 2013 - 22:25

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? obojętnie, byle się mieszały (azot z mocznika, magnez z siarczanu magnezu a PK i mikro z jakiejś mieszanki ja stosuję folicare tani, dobry i na chelatach)

http://www.intermag....w-intermag.html
rzućcie proszę okiem na tabelę mieszania ze ŚOR, bardzo to ciekawe, bowiem byłem przekonany, iż nawożenia dolistnego nie należy stosować wyłącznie z herbicydami, dzisiaj przetestowałem mieszankę siarczan magnezu 2% + mocznik 2% + folicare 0,5% + super5 0,5% + solubor 0,75% i jeszcze nic się nie wytrąciło,

czy stosujecie adiuwanty przy nawożeniu dolistnym? jakie mają one znaczenie oraz jakie może być pH wskazanej wyżej mieszanki?

#833 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 08:28

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? jak oceniacie Folicare 18-18-18 czy warto zastosowac i w jakiej fazie oraz co można dodać to tego oprysku i oczywiście do tego wszystkiego fungicydy ?

#834 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 12:24

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? zastosować warto, jest to najbardziej uniwersalny nawóz i zawiera schelatyzowane mikroelementy,

#835 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 12:31

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? A co powiecie Panowie na temat nawozów dolistynych z Yary Kristalon żółty NPK 13-40-13 chciałbym dac na kukurydze, jęczmień jary i pszenice ozimą.
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

#836 Share TomaszW

TomaszW

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 12:38

A co powiecie Panowie na temat nawozów dolistynych z Yary Kristalon żółty NPK 13-40-13 chciałbym dac na kukurydze, jęczmień jary i pszenice ozimą.

Kristalon żółty jeżeli chcesz zastosować to w początkowym okresie rozwoju rośliny, póżniej proponuję przejść na potasowe.

#837 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 12:52

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? A ile sie sypie kristalonu na 1 ha
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

#838 Share RycerzNocy

RycerzNocy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 13:04

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Czy ktoś wie jaka może być minimalna temperatura do dokarmiania dolistnego czy może być nisza od pryskania na chwasty

#839 Share mateusz07111997

mateusz07111997

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 15:00

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? mam pytanie mam siewnik o wielkosci 600 kilo chce posiac na łoke polifosko na ile mam ustawic siewnik

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#840 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 16:32

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Ważne, żeby przymrozków nie było po dokarmianiu dolistnym, najlepiej pryskać w pochmurne dni lub wieczorami. Ja wczoraj część opryskałem, jutro ciąg dalszy.