Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1908 odpowiedzi na ten temat

#801 Share snopek

snopek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 17:09

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? prowokacja ? a skąd B) chodzi mi wyliczenie ile ja dam rośliną składników w gramach lub kg stosując 1l.insolu3/ha , bo jak znam zapotrzebowanie poszczególnych roślin na wytworzenie jednej tony nasion wraz ze słomą mnożę to przez zakładany plon i wychodzi ma ile potrzebuje roślina danego składnika dlatego chce wiedzieć ile razy będę musiał opryskać w tym przypadku inslem3 daną roślinę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 11:28
  •  

#802 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 17:27

jest to udział % w masie nawozu,

ile kosztują te kristalony i czym różnią się od folicare? mam cenę na folicare - wszystkie około 200zł/25kg netto
http://www.yara.pl/d...ARAFOLICARE.pdf

Profit IDHA Zn 130zł/10kg netto,
Profit IDHA Mn 140zł/10kg netto

odżywki Osadkowskiego (netto):
- OSD minerał 230zł/25kg,
- OSD fosfor 300zł/25kg,
- OSD potas 250zł/25kg

Chyba na jedno wyjdzie bo my za czerwony płaciliśmy 190zł/25kg skład 12-12-36

@gwozd 0.4kg całe nic, Ja zamierzam 2x.1.5kg.

#803 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1040 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 17:29

kopa to może dać 60kgN/ha w formie azotanowej , mikroelementy to bardziej dokarmienie, uzupełnianie składników pokarmowych jednakże jak głosi PRAWO MINIMUM wg.Liebiga "na plon uprawianej rośliny znaczny wpływ ma składnik którego jest najmniej lecz jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny" czyli dokarmianie dolistne mikroskładnikami jest ważne ...

wszystko to co napisałeś się zgadza, tylko z tym składem 0,4 kristalony itd to jest tak że większy bedzie koszt spalonego paliwa niż uzyskany efekt w reakcji rośliny(celowo tu wyolbrzymiam). Inaczej mówiąc to jest tak jakby wypić kawę z 1/5 małej łyżeczki kawy, niby kawa była ale czy naprawdę można to nazwać kawą i czy człowiek zaspokoił swoją potrzebę, raczej nie. Tak samo jest z nawożeniem dolistnym pryskać żeby prysnąć gdzie logika bo roślina nawet tego nie odczuje.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#804 Share snopek

snopek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 17:38

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? reasumując twoją wypowiedź nawozy dolistne winny być bardziej treściwe B) (tak żeby było to ekonomiczne )

#805 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1040 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 17:44

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? dokładnie konkretne dawki a nie jakieś pseudo nawożenie, konkretna dawka to np. 0,3 tytanitu 3- 5 kg kristalonu 7,5-15 kg siarczanu magnezu w zależności od rodzaju 30 kg mocznika i można jeszcze cos dorzucić sprawdzone od lat i nic złego sie nie dzieje

Edytowany przez magnum123, 11 kwiecień 2013 - 17:46.

#806 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 17:46

wszystko to co napisałeś się zgadza, tylko z tym składem 0,4 kristalony itd to jest tak że większy bedzie koszt spalonego paliwa niż uzyskany efekt w reakcji rośliny(celowo tu wyolbrzymiam). Inaczej mówiąc to jest tak jakby wypić kawę z 1/5 małej łyżeczki kawy, niby kawa była ale czy naprawdę można to nazwać kawą i czy człowiek zaspokoił swoją potrzebę, raczej nie. Tak samo jest z nawożeniem dolistnym pryskać żeby prysnąć gdzie logika bo roślina nawet tego nie odczuje.

Osobno raczej nikt nie jeździ sama odżywka ;)

#807 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1040 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 17:50

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Różnie bywa :lol:

Edytowany przez magnum123, 12 kwiecień 2013 - 10:08.

#808 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 18:17

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? stosował ktoś z Was taką mieszankę: mocznik + siarczan magnezu + folicare + solubor + super5 + profit IDHA Mn + profit IDHA Zn ?

#809 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 19:04

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? siarczan - mocznik - folicare - solubor owszem robiłem taką mieszankę, na więcej dodatków ja bym się nie odważył. Jak dla mnie za dużo nie wiadomych, aby taki miks zrobić. Im więcej w cieczy składników różnego pochodzenia tym większe prawdopodobieństwo że wystąpi krystalizacja wtórna (a to jest upierdliwe, potrafią się wszystkie filtry zapychać).
Jest jeszcze takie pytanie. Czy roślina nie przeżyje szoku, bo będzie wszystko na raz !
Ja bym ro rozbił na dwa zabiegi
- mocznik - siarczan magnezu- folicare no i może jeszcze ten solubor
- solubor - Mn - Zn

Po ile płaciłeś za solubor ??

albo

-mocznik - siarczan magnezu - Mn (powinien być podany jak najszybciej, zwłaszcza na świeżo wapnowane stanowisko) - i część folicare
-resztę folicare - bor - Zn

#810 Share g60dalk

g60dalk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane ze strażą

Napisany 11 kwiecień 2013 - 19:27

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam mam takie pytanie jakie nawożenie zastosować w tym momencie na pszenżyto ozime dodam że nie było nawożenia przedsiewnego a przedplonem był łubin na nasiona, klasa gleby to IV-V, na pole uda mi się wjechać jak będzie sprzyjająca pogoda to koło wtorku, miałem zamiar dać 70kg saletry+70kg saletrzaku oraz 50kg polifoski 8( znajomy mi tak doradził chodzi o Poli 8) jeżeli chodzi o dokarmianie dolistne to też proszę też o pomoc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#811 Share largo85

largo85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 19:55

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? koledzy dziś był u mnie doradca z Ekoplonu..pytałem co poleca z micro i macro na moje 10ha pszenicy a on na to:

pierwszy zabieg:
MAXIMUS extra PKMg (0-25-20-10+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 600zł netto
MAXIMUS AminoMikro Universal po 0,5kg/ha-koszt 142zł netto

drugi zabieg (strzelanie w źdźbło)
MAXIMUS (20-20-20+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 517zł netto
MAXIMUS AminoMikro Zboża po 1kg/ha-koszt 284zł netto

trzeci zabieg
Ekolist Mono Cu po 2l/ha-koszt 170zł/ha

Wsumie koszt wszystkich zabiegów na tych 10 ha zamknie się w kwocie ok 1700zł netto...niby gość twierdzi że dodawanie siarczanu magnezu i mocznika jest zbędne...według mnie koszt jest spory i jeśli doradzicie na co zamienić te opryski to będę bardzo wdzięczny..

#812 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 20:03

Po ile płaciłeś za solubor ??

najlepszą ofertę mam na razie z Agroloku 185zł/25kg netto

#813 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 11 kwiecień 2013 - 21:40

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? oj to miało być 0.4%kristalonu. Na ha wyjdzie minimum 1,2kg zależy ile dam wody. Doglebowo będzie 55kg N i kizeryt też będzie. Dlatego tylko 10%moczniku. 5%siarczanu Mg to takie standardowe stężenie. Można dać więcej? W dolistnym dokarmianiu chodzi mi o szybkie dostarczenie składników zanim rośliny będą mogły pobrać saletrę i kizeryt

#814 Share TomaszW

TomaszW

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 07:51

Witam mam takie pytanie jakie nawożenie zastosować w tym momencie na pszenżyto ozime dodam że nie było nawożenia przedsiewnego a przedplonem był łubin na nasiona, klasa gleby to IV-V, na pole uda mi się wjechać jak będzie sprzyjająca pogoda to koło wtorku, miałem zamiar dać 70kg saletry+70kg saletrzaku oraz 50kg polifoski 8( znajomy mi tak doradził chodzi o Poli 8) jeżeli chodzi o dokarmianie dolistne to też proszę też o pomoc.

Lepiej zastosować Polifoskę 4, szczerze to dawka min 200kg/ha, choć będzie słabo wykorzystana. Chyba daj sobie spokój z saletrą i zastosuj wszystko w saletrzaku, min 200 kg/ha, a nawożenie dolistne to masz w postach powyżej.

#815 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 12 kwiecień 2013 - 12:49

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Wydatek wody na hektar wychodzi mi 300l czyli roztwór 10%mocznika to będzie 30kg mocznika na ha, roztwór 5%siarczanu Mg siedmiowodnego to będzie 15kg/ha. Do tej pory stosowałem insole a chciałbym wypróbować coś innego. Czy 3kg kristalonu w 300l wody to nie będzie za duże stężenie?

#816 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 18:58

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? znalazłem ciekawe wskazówki na temat stosowania mikroelementów, a raczej ich postaci,
- na buraki świetnie nadają się sole,
- na ziemniaki wyłącznie chelaty,
- na zboża tylko cynk w postaci chelatu, miedź w postaci tlenochlorka miedziowego, ale już ze względu na mieszalność lepsze mogą się okazać chelaty miedzi i manganu,

- co najistotniejsze dla zachowania stabilności chelatów wskazuje się na konieczność utrzymania odpowiedniego i stabilnego odczynu poprzez buforowanie cieczy roboczej nawozem dolistnym zawierającym fosfor (np. Wuxal P)

źródło: zboża w mistrzowskiej uprawie

#817 Share New1

New1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie(okolice Szczecina-Stargardu Szczecinskiego)

Napisany 12 kwiecień 2013 - 21:32

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam a ja mam pytanie może ktoś już takie coś przerabiał , mowa o gnojowicy w małych dawkach dolistnie czy to ma wogóle sens choć podobno zabronione :/ Czy ilość 10 l na 100l wody miałaby jakiekolwiek znaczenie , działanie ?

#818 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 13 kwiecień 2013 - 05:59

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dowiedz się jaki ma skład taki nawóz. Potem porównaj ten nawóz z jakimś dolistnym. W jakiej postaci są mikro i makro, w jakich ilościach. I będziesz miał odpowiedź.
W takich dawkach to roślina nie poczuje że coś było, przecież to będzie jak woda z rowu. Jednym słowem, szkoda zabawy. No chyba że ktoś lubi eksperymentować.

#819 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 13 kwiecień 2013 - 06:10

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? kismy ale z fosforem dolistnie trzeba uważać, bo może wszystko się zważyć, i w opryskiwaczu zrobi się garaleta.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#820 Share New1

New1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie(okolice Szczecina-Stargardu Szczecinskiego)

Napisany 13 kwiecień 2013 - 07:47

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? SOKAN z jednej strony masz rację że to trochę zabawy , ale raczej chodzi o oszczędność bo odżywki mają nieco zawyżone ceny w przełożeniu na rezultat a tutaj mam pewny i darmowy nawóz tylko jeżeli stężenie mikro są zbyt niskie to faktycznie szkoda zabawy ale zapytać można może ktoś przerabiał ten temat ;) Spróbuję na próbę opryskiwaczem plecakowym spryskać tak kilka m2 , jeżeli coś to da to na następny rok inaczej podejdę do tematu ;)