Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1908 odpowiedzi na ten temat

#721 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 27 luty 2013 - 20:49

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Stosował ktoś z was YaraVita zboże albo rzepak?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 21:00
  •  

#722 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1668 postów

Napisany 27 luty 2013 - 21:12

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? hehe a ja nawet nie patrzę jaki kupuję, stosuję według zalecanych dawek, a jeśli robią się grudy to szykuję go z godzinę wcześniej w naczyniu, nawet jak są grudy to same nawet bez mieszania się rozpuszczają

#723 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 27 luty 2013 - 21:38

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? No i co rozpuszcza się?? U mnie na opryskiwacz 1200l to za dużo pojemników trzeba więc nie wypali :mellow: siedmiowodny chyba drożej wychodzi względem zawartości.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#724 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1668 postów

Napisany 28 luty 2013 - 11:10

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? pewnie że się rozpuszcza, fakt że trzeba kilka wiaderek, ja mam 20 i 30 litrowe, w 30 litrowe można dać 10 kg bez problemu się rozpuści przez godzinę , jest takie gęste jak miód

#725 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 28 luty 2013 - 21:20

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? jeśli jednowodny siarczan magnezu kosztuje więcej niż 150% ceny siedmiowodnego to kupować się go nie opłaca, co prawda trzeba przerzucić więcej ton siedmiowodnego ale łatwiej go rozpuścić, jednowodny ładowałem do beczki a siedmiowodny jest bardzo szybko wchłaniany przez rozwadniacz

są jakieś tanie odżywki z samym NPK i ile kosztują? mam ofertę na Nutrimix z Compo 3,5% N, 3% MgO, 13% S, 4% Mn, 3% Cu, 3% Zn, 0,04% Mo, 3% Fe ma potężne stężenia mikroelementów i kosztuje tylko 20zł/kg; do tego dodam chelaty w zależności od uprawy, siarczan magnezu i ewentualnie coś z samym NPK i powinno wyjść bardzo tanio

#726 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1668 postów

Napisany 28 luty 2013 - 21:32

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? tylko żeby taka mikstura się nie zwarzyła :)

#727 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 28 luty 2013 - 21:51

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Kristalon teraz bedziemy, zobaczymy co to bedzie zawartość NPK porządna się wydaje w zależności jaki kolor, tylko zawrtość mikroelementów znikoma w porównaniu do Nutrimix z Compo ale z kolei tam z NPK ubogo :ph34r:
malkolm co tam ma się grzać :P , planuje fungicyd+ccc+siarczan magnezu+odżywka chyba standard mieszanka B)

#728 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1668 postów

Napisany 28 luty 2013 - 22:51

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? ja wolę raz więcej pojechać niż takie mikstury robić

#729 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 28 luty 2013 - 23:18

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? NPK to najmniejszy koszt to mikroelementy są strasznie drogie (5kg chelatu molibdenu to koszt rzędu 800zł, aż boję się przeliczać ile będzie kosztował czysty składnik),
- N mogę zaaplikować w moczniku, a jeszcze bezpieczniej w RSM po 3,5 za kg czystego składnika,
- P fosforan monoamonowy N 16%, P205 61% około 6zł/kg, czyli blisko 9zł kg czystego składnika, ciekaw jestem czy mikronawóz można rozpuścić (pod kukurydzę mam 41% P205, 0,2% Bor, 0,8% Zn, 0,5% Cu, 0,5% Mn po 8zł/kg)
- K siarczan potasu (50%) po 4zł/kg, czyli 8zł kg czystego składnika,

#730 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 08:25

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? kissmy... - przeliczyłem tak na szybko ten Nutrimix z Compo i wychodzi mi niecałe 14zl składając go z jednoskładników (siarczan magnezu, Ekolisty mono bo one najtaniej wychodzą i Molibdenit).

Podam też może ceny poszczególnych składników jakie sobie tam kiedyś wyliczyłem, może ktoś będzie chciał sobie po przeliczać własne nawozy.
Ceny w zł za 1 gram czystego składnika.
N z mocznika: 0,0037 zl
MgO z siarczanu magnezu: 0,007 zl
SO3 też z siarczanu magnezu: 0,003 zl
Fe z ekolistu mono: 0,14 zl
Mn z ekolistu mono: 0,07 zl
Zn z ekolistu mono: 0,08 zl
B z ekolistu mono: 0,09 zl
Cu z ekolistu mono: 0,12 zl
Mo z molibdenitu: 0,55 zl
Ti z tytanitu: 6,25 zl
Fosfor (P2O5) i potas (K2O) dla obliczeń przyjmuję 0,02 i 0,015 ale bazuje tu na soli i polidapie, jednak takie ceny nawet mi pasują do wyliczeń.
Przy nawozach płynnych należy zwracać uwagę na zawartość wagową składnika gdyż 1L nawozu płynnego może ważyć nawet 1,5kg.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#731 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 10:17

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? super, dzięki! a uwzględniałeś może, na którymś z etapów swoich rozważań przyswajalność tych składników (rozchodzi mi się o przyswajalność tych ekolistów, compo itd w stosunku do chelatów)?

z cennika caldena nawozy agravita:
- Bor (B 21%, Na2O 14%) postać stała 7,8zł/kg netto,
- Bor 15% postać płynna (ale 150g B w litrze, czyli producenci już uwzględniają chyba gęstość, albo oszukują na zawartości procentowej) 10zł/l netto,
- Zn EDTA 15% (chelat) postać stała 23,5zł/kg,
- Zn płynny (Zn 14,5% w/v, ZnSO4 35,9% w/v) 6,7zł/l netto,
- Mn EDTA 13% (chelat) 24,5zł/kg netto,
- Mn 16,3% w/v (45% MnSO4) płynny 6,5zł/l netto,
- Cu EDTA 15% (chelat) 36zł/kg netto,
- Cu 5% w/v (CuSO4 12,6% w/v) 6zł/l netto,
- Mo 39,5% (postać stała czyli, ale o chelatyzacji nie wspominają;/) 172zł/kg netto,
- Mo 4,4% w/v (Na2MoO4 9,5% w/v) 28zł/l,

i tutaj pojawia się pytanie co znaczy w/v oraz jak ma się przyswajalność chelatów do soli w roztworach? bowiem dla przykładu syntetyczne witaminy są przyswajalne w około 5% a chelat przez błonę komórkową w całości trafia do celu

#732 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 01 marzec 2013 - 11:31

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Stasował ktoś z was odżywki YaraVita? Proszę o jakieś wypowiedzi na ten temat jeśli tak.

#733 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 13:35

co znaczy w/v oraz jak ma się przyswajalność chelatów do soli w roztworach

Stosunek masy substancji do objętości roztworu lub mieszaniny. Przyjmuje się że chelaty są w prawie 100% biodegradowalne. Nawet z cennika wynika że to "wyższa półka".

#734 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 20:45

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Chelatów nie uwzględniałem ponieważ zaóważyłem że są jakby różne rodzaje chelatów (np. EDTA, IDHA, schelatowane cytrynianem lub kompleksem aminowo-cytrynianowym) i nie wgłębiałem się w to, która postać jest lepsza. Na większości nawozów pisze że składniki są w formie chelatów, ekolisty które przy przeliczaniu podałem również są nazwane chelatami.

Nie brałem w ogóle pod uwagę chelatów w formie sypkiej ponieważ wolę nawozy płynne z racji prostszego dawkowania do opryskiwacza.

Edytowany przez Kamilmkm, 01 marzec 2013 - 20:49.

#735 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 22:26

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Ekolisty owszem zawierają chelaty, ale chyba tylko dla miedzi (2%) i żelaza (0,2%) reszta ekolistów mono nie zawiera wzmianek o chelatach na ulotce,

chelatów jest faktycznie od wyboru do koloru EDTA, DTPA, EDDHA, HEEDTA, EDDHMA, EDDCHA, IDHA, HBED;

"Jeżeli pH jest niższe od 6,0 — wystarczy EDTA, przy pH 6,0–7,0 wskazane jest DTPA lub HEDTA, a gdy pH przekracza 7,0, należy zastosować EDDHA lub EDDHMA." http://www.ho.haslo....cle.php?id=2213

Adob twierdzi, że biodegradowalne są wyłącznie jego IDHA, ale nie wiem czy to akurat jest zaleta, czy też po prostu szybciej rozpada się wiązanie, co jest zasadniczo niekorzystne, bowiem chelat powinien zostać rozłożony dopiero w roślinie, a jego uwstecznienie zawczasu mija się z celem;

"Najlepsze są produkty nawozowe, powstałe z połączenia takiej samej ilości kationu metalu i związku chelatujacego (chelatyzacja pełna)" dr Szklarz UP Poznań;

"Roztwory związków mineralnych o wysokim stężeniu są bardziej szkodliwe niż podobne roztwory chelatów." KPODR;

"Natomiast nawożąc manganem, dawka jest uzależniona od formy składnika i powinna wynosić około 1 kg Mn/ha w formie siarczanowej i 0,2 kg Mn/ha w postaci chelatu." agrofoto.pl - wynika z tego, iż przyswajalność chelatu Mn (nie wiem jak z innymi) jest 5 krotnie większa niż innych form;

przepraszam za literówki, ale wynikają one z wierności przekazu;]
dlaczego nie można mieszać ekolistu mono bor z zn i fe?

Edytowany przez kissmy..., 10 marzec 2013 - 14:09.

#736 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 14 marzec 2013 - 18:18

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Co dać dolistnie w pierwszym zbiegu? mam do wyboru mocznik, siarczan magnezu i kristalon zielony jak to pogodzić w dwóch zabiegach i w jakiej fazie najlepiej dać ? w fazie krzewienia kristalon zielony a na 1 kolanko dać mocznik i siarczan magnezu+ fungicyd czy może odwrotnie lub wszystko na raz w mniejszych dawkach?
ZETOR Team !!!

#737 Share darkoza

darkoza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 10:20

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? witam koledzy zastamawiam się użyc nawozów maximus PKMG+MAXIMUS AMINOMIKRO+EKOLIST MONOMOLIBDEN na pszenicę i rzepak w pierwszym zabiegu a w drugim 20+20+20 co sądzicie o tych nawozach nigdzie niemogę znaleść na forum naten temat pozdrawiam i prosze o wiadomość

#738 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 marzec 2013 - 18:13

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Maximus to super nawozy dolistne, ja w tamtym roku npk z maximusa dawalem po 2-3kg/ha , wystarczy nawet 1kg dac , efekty sa widoczne golym okiem , do tego siarczan mg i jakies mikro , bardzo dobre sa te maximusy choc bardzo drogie ;/

#739 Share darkoza

darkoza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 14:34

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? maximusy są drogie ale słyszałem własnie ze mają być dobre i chcę wypróbować myslę tak zrobić jak zalecają na wiosmę jak ryszy dać maximusa PKMg +AminoMikro ZBOZE +EKOLISTmonoMOLIDBEN a na drugi 20+20+20+mangan i miedz mam własnie pojezdzic po sklpach i się dowiedziec jle co kosztuje słyszałem ze te nawozy w płynach to niebzrdzo pomagają mysle otych po 6-10zł za litr nazw niewymieniam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#740 Share newhollandt6

newhollandt6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 17:04

Co dać dolistnie w pierwszym zbiegu? mam do wyboru mocznik, siarczan magnezu i kristalon zielony jak to pogodzić w dwóch zabiegach i w jakiej fazie najlepiej dać ? w fazie krzewienia kristalon zielony a na 1 kolanko dać mocznik i siarczan magnezu+ fungicyd czy może odwrotnie lub wszystko na raz w mniejszych dawkach?

kolego ile zamierzasz dać kristalonu na 1ha , ja w tamtym roku dawałem po 4kg/1ha efekt był dobry w tym roku też ma iść kristalon ale może w dawce 5kg/ha