Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1908 odpowiedzi na ten temat

#681 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 19:57

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? @Kamilmkm O fosfor trzeba było porządnie zadbać jesienia bo wtedy wpływa na rozwój systemu korzeniowego i przezimowanie roślin. Z wiosny najpierw daj potas, gdyż fosfor jest potrzebny potem do reprodukcji i ważna rolę odgrywa w dojrzewaniu roślinki :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 12:22
  •  

#682 Share macieksolec

macieksolec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 20:05

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Knoro21 Absolutnie nie !
Jak kiedyś próbowałem i szlag trafił większość nawozów. To jednak chemia, dlatego wlewa się to do wody, żeby stężenia były mniejsze i łagodnie zachodziły procesy mieszania. Zresztą tak jak koledzy piszą, nie wszystkie nawozy w sensie pierwiastki można mieszać ze sobą.. Wiekszosć firm ma nawet tabele mieszania swoich poszczególnych nawozów.
Kamilmkm fajna sprawa z tym dawkowaniem...
Tomek90 To prawda, że fosfor jest ważny dla rośliny, ale mówią, że fosfor przy temperaturach poniżej 12 stopni C jest nie przyswajalny przez roślinę, a i z gleby nie pobierze bo system korzeniowy jeszcze mały i co wtedy ? Ja się tego trzymam i jak wiosna ciepła daje fosfor dolistnie...

Edytowany przez macieksolec, 12 grudzień 2012 - 20:14.

#683 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 21:54

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? No to chyba właśnie jesienia trzeba zadbać o zasobność fosforu żeby rozwiną sie porządnie system korzeniowy w tym roku akurat z temp. nie było problemu a i sucho nie było co jest kluczowa sprawa. A wiosna napisałem żeby właśnie potas najpierw i to lepiej nie w oprysku tylko rzutowo rozsiewaczem jeszcze na zmarzniętą ziemie. Mozna jesienia zrezygnowac z potasu i dac go w całości wiosna.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#684 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 23:01

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Tomek, dałeś mi teraz do myślenia trochę z tym fosforem, myślałem że wpływa on też na krzewienie i dlatego chciałem go w tej fazie podać. Przedsiewnie NPK było dane, chciałem tylko uzupełnić trochę dolistnie szczególnie fosfor, bo z badaniach gleb wynika że jest z nim kiepsko, z potasem trochę lepiej, pewnie z racji corocznie ścinanej słomy która oddaje sporą część potasu. U mnie są ziemie ciężkie więc o wymywanie potasu się nie boję, a dodatkowo od tego roku myślę RSM zacząć stosować więc rozsiewanie potasu wiosną też odpada.

#685 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 23:08

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Można rzucić potas na zmarzniętą jeszcze ziemię a potem na "normalna" juz RSM chyba to się nie gryzie musisz zapytac sie kogoś kto stosuje to. Ale jak dałeś pełną dawke K jesienia a zasobność masz w miarę to sobie odpuść. Na krzewienie to CCC i saletra :D

#686 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 01:02

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? smiało można sól potasową a później RSM, potas podany na wiosne ma za zadanie utrzymać wodę w profilu glebowym. w rzepaku zalecane jest 50% jesien 50% wiosna, w zbozach na slabszych glebach tak samo, na dobrych, zasobnych w prochnice mozna dac calosc jesienia. Potrzeb roslin nie pokryjemy nawozeniem dolistnych, mozemy jedynie je uzupelnic, o tym nalezy pamietac.

#687 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 10:24

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dokładnie tak jak kolega wyżej pisze, nie przeceniać nawożenia dolistnego. Dolistne nawożenie jest tylko do interwencji, w razie W.

#688 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 16:26

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? A jakie macie zdanie odnośnie polifoski. Co preferujecie polifoske czy tez sól potasowa i fosfor w samodzielnej postaci jak jest ekonomicznej i efektywniej?

#689 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 18:44

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Zależy co wychodzi taniej czy wieloskładnikowe czy jedno. Z drugiej strony stosując osobno możesz dawkować w zależności od zasobności gleby w dany składnik tylko do tego potrzebne badania gleby. Z wieloskładnikowymi napewno jest mniej roboty bo przy jednym rzucie masz rozsiane N, P i K ale czy ekonomiczniej i efektywniej?

#690 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 20:27

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Odnośnie RSM i potasu to nie miałem na myśli żadnego "gryzienia" tylko to, że jeśli N będzie podawany opryskiwaczem to nie będę dodatkowo z samym potasem KOSem jeździł. No ale potas i tak mam w glebie w porządku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#691 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 20:37

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Może jest RSM z potasem :D bo wiem ze jest z siarką :)

#692 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 21:05

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Jest PK rsm, ale zwykłym opryskiwaczem nie pójdzie. Ma to wygląd śmietany, jeszcze wapno do tego dają. Mi przyjeżdżali i rozlewali. Brali 100 zł za tonę

#693 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 21:36

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Masz może jakieś info o takim rsm, gdzie takie coś jest dostępne jaka cena ile czego jest w środku ??

#694 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 21:44

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Jak śmietana to moze jakimś beczkowozem z tymi lancami co rozprowadzają w ziemie :D 100zl/t + RSM opłacało się brać??

#695 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 22:11

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? W tym roku kosztował 850 zł z rozlaniem. P jakieś 8-9% K z 13-14% ale nie jestem pewny.
Nie ma to dużego stężenia.
Tak sobie się opłacało, ale efekt jest lepszy niż nawozów sypanych. To się daję pod korzeń na jesień.
Dysze są co 80 cm, z otworami 8mm i podobny efekt rozlewu z tych dysz jak w beczce do gnojowicy.
Pompa wirowa, ciśnienie max 0,1 bar czyli 1 atmosfera, a przeważnie 0,5 A.

#696 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 22:55

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? A gdzie to dostałeś ?? Jak dało by radę to daj jakieś namiary.

#697 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 08:45

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Puławy. Koło mnie jest placówka instytutu Puławy. Łagiewniki, i druga gość sam otworzył i robi RSM Ujazd Górny.
Oni to przeważnie pod zamówienie robią. Opłacało by się bardzo jakby swoim opryskiwaczem rozwoził, tylko dużo przeróbek bym miał. Ale myślę na tym.

#698 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 22:00

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Jak myślicie można coś takiego zastosować na rośliny. Czystą siarkę, miedź żelazo, lub siarczany. http://allegro.pl/si...2870899540.html
http://allegro.pl/si...2865983582.html

#699 Share d4r4s

d4r4s

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 styczeń 2013 - 15:32

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam,

Stosował ktoś nawozy dolistne firmy CALDENA z grupy Agravita ? Chciałbym poznać opinie na temat tych produktów.

Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#700 Share boku27

boku27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 17:45

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Ja stosowałem w rzepaku na powierzchni 44 ha i byłem zadowolony :) Na reanimację w zbożach średnio się sprawdziły (podobnie jak 3 inne firmy) ale w rzepaku mogę polecić