Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1908 odpowiedzi na ten temat

#661 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 21:20

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam
Ciekaw jestem czy ktoś z Was stosował nawóz dolistny Herbagreen Basic?Znajomi stosowali i bardzo sobie chwalą,ale mnie odstraszyła troche cena tymbardziej,że w tym roku kupiłem już bardzo dużo przeróżnych odżywek łacznie z tańszymi stymulatorami typu Tytanit czy Asahi.Sąsiad kupił tego na kilkanaście hektarów,w pszenicy nie opryskał poprzecza i klina i różnica jest faktycznie "na oko" ogromna.To nie opryskane jest około 15 cm nizsze a kłosy zdecydowanie mniejsze,nie wiem jak w kukurydzy bo jeszcze za wcześnie ale jak sie dowiem to dam znać.Jesli ktoś stosował to dajcie znać co o tym myślicie.10 kg to koszt ok 660-700zł.2,5kg/ha w 2 dawkach dzielonych czyli te 10kg na 4 ha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 03:29
  •  

#662 Share tomekgeo2

tomekgeo2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Zainteresowania:Trzoda chlewna,sport

Napisany 01 wrzesień 2012 - 19:21

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam wszystkich jakby ktoś mógł to prosił bym o pomoc. Chciałbym zasiać pszenice na IV klasie planuje dać polifoske 6 300kg/ha pod korzeń oprysk na miotłe do 3 dni po siewie i jak nawozić i chronic ją dalej jakie nawozy i odżywki jej podawać. Może to głupie ale wielkiego doświadczenia nie mam ^^ Czytałem wcześniejsze posty ale nie moge tego poskładać w całość czy jak dajecie nawozy dolistnie to czy sypiecie nawozy jeszcze do tego czy tylko odżywiacie dolistnie?

#663 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 wrzesień 2012 - 19:47

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Jak zrobisz tak jak mówisz to możesz jechać na wakacje i wrócić na początku marca ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#664 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 02 wrzesień 2012 - 10:39

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dokarmiacie czymś pszenicę dolistnie jesienią? Chodzi mi o lepsze przygotowanie do zimy. Jezeli tak to czym i w jakiej fazie rozwojowej?
Myślałem żeby dać jej fosfor i magnez ale czy to ma sens? Mało liści wszystko pójdzie na ziemię. Zawsze daje przedsiewnie tylko PK.

#665 Share macieksolec

macieksolec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 12 wrzesień 2012 - 13:56

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam, ja daję na jesieni w pszenicach :
Sol-Vit mikro specjal ( mikroelementy ) 2l/ha
Siarczan Magnezu (w zależności jaki uda mi się kupić w miarę dobrej cenie siedmio 15kg/ha lub jednowodny 7,5kg/ha)
w rzepaku:
Sol-vit BORon (210g B w 1kg i jest w nim też Molibden 0,2% co ponoć w rzepaku jest wazne z uwagi na poprawienie zimotrwałości i prawidłowego wykształcenia szyjki korzeniowej) dawka 1kg/ha. Stosowałem Adob bor ale długo się rozpuszcza i trzeba w wiadrze mieszać. A ten super się rozpuszcza odrazu w opryskiwaczu.
Mikroelementy (jakie uda mi się kupić) 2l/ha
Magnezu nie daję, dopiero na wiosnę dawkę taką jak w pszenicach.
Wychodzi to w dobrej cenie bo mam producenta pod nosem i zawsze coś mi opuszczą.
Na wiosnę drugą dawkę boru + magnez+ mikro
Jak masz nawet 2 liście to dolistne też działają bo mają dobrą przysfajalnosć (tam mówili co się sprawdza bo efekty są)
a i z gleby chyba też pobierze to co spadnie obok.
Od jakiegoś czasu sam sobie reguluję nawożenie dolistne i doglebowe co wynika z obserwacji i kilku szkoleń.
Mówią, że zwłaszcza we wczesnych fazach rozwoju małe korzenie nie radzą sobie z pobraniem pierwiastków z gleby ( i później ich brakuje mimo że sie dało duże dawki, i dlatego warto dać na liscie bo działa szybko. Dlatego stosuję tak w zależności jaki składnik potrzebuję szybko i w jakiej ilości.
Super to forum szkoda że tak poźno znalazłem
Pozdrawiam wszystkich

Edytowany przez macieksolec, 12 wrzesień 2012 - 14:05.

#666 Share jjacekk4

jjacekk4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 22 wrzesień 2012 - 13:52

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? ok a może ktoś wytłumaczyć jak dobierać nawozy pod rośline albo faze rozwojową bo tych firm mamy kilka i oferują po kilkanaście produktów.
Powiedzmy kiedy stosować np nawożenie 5-10-20 kiedy 15-15-15 a kiedy np 25-10-15 to są przykładowe dawki tylko w którym momencie jaką stosować nie myśle tu tylko o zbożach ale okopowych, warzywach. Jest ktoś na tym forum co wie kiedy jakie dawki stosować

#667 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 22 wrzesień 2012 - 21:27

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Panowie pierwszy raz jesienią zamierzam dokarmić rzepak mocznikiem i siarczanem magnezu + Mn + bor. Zawsze stosowałem gotowe mieszanki makro i mikroelementów, teraz chcę trochę zredukować koszta i dokarmić nawozami wyżej wymienionymi. Rzepak ma 5-6liść i chce użyć 200l wody na hekatar i 15kg/ha mocznika i 10kg siarczanu magnezu. I tu jest moje pytanie czy taka dawka nie zaszkodzi mojemu rzepakowi?

#668 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 24 wrzesień 2012 - 07:52

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Spokojnie możesz dać nawet 25 kg mocznika (w 200l wody) na 1ha. Siarczan też ok bo powinno się dawać 5% roztwór (5kg siarczanu na 100 l wody). do tego dodaj jakiś mangan i bor i będzie gitara. ewentualnie możesz dać jakiś nawóz mikro przygotowany pod rzepak.

#669 Share wartsila

wartsila

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 11 październik 2012 - 20:37

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? witam.mam pytanie.siałem wczoraj pszenicę-nie dałem żadnego nawozu pod korzeń.czy przy 3 liściu mogę prysnąc insolem i ok.20kg mocznika na ha aby trochę ja podbudowac?pozdrawiam.

#670 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 12 październik 2012 - 06:56

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Wiele nie nadziałasz, ale możesz tak zrobić. dodaj jeszcze siarczan magnezu. w osobnym zabiegu możesz próbować ratować sytuację insolem pk. ale to tylko interwencyjnie. jak nie dales pod korzen to i tak nie masz co oczekiwać cudów. ale zawsze coś może pomóc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#671 Share przemas1989

przemas1989

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 25 listopad 2012 - 14:39

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? witam.mam pytanko czy na wiosne w pszenicy na pierwszy zabieg dac plonvit opty3kg + siarczan mg + miedź + mangan?? czy lepiej jakis agroleaf tylko jaki i ile na ha i czy cos do niego dodawac bo nigdy tym nie pryskałem

#672 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 23:23

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Mógłby ktos dobrze obeznany w tym temacie dokarmianie zebrać to do kupy wszystko?
Chodzi mi np o to:
1) Jeśli chcem dozywic zboze np w fazie 1 kolanka jakie mikroskładniki sa wtedy najbardziej pobierane najbardziej potrzebne. Pytam ponieważ chcem kupić z insola jakies chelat a nie kupywac gotowych mieszanek z azotem i innymi mikroskladnikami. W ten sposob chcem obciac koszta
2) To samo pytanie tyczy sie do liscia flagowgo czym wtedy prysnac jakim chelatem oczywiscie do dozywiania zamierzam do dawac siarczan i azot w odpowiednich stezeniach.
Jeszcze takie pytanie kiedy lepiej prysnac pszenzyto ja flagowke czy jak juz powoli kłosy beda wychodzic z pochwy lisciowej. Czy sugerowac sie stara zasada czyli patrzec na zdrowotnosc roslin?

#673 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 17:20

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Wypowie sie ktos?

#674 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 grudzień 2012 - 17:39

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Na pytanie nie odpowiem, ale podpowiem że pisze się "chcę", a nie "chcem" ;)

#675 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 09:02

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Mógłby ktos dobrze obeznany w tym temacie dokarmianie zebrać to do kupy wszystko?
Chodzi mi np o to:
1) Jeśli chcem dozywic zboze np w fazie 1 kolanka jakie mikroskładniki sa wtedy najbardziej pobierane najbardziej potrzebne. Pytam ponieważ chcem kupić z insola jakies chelat a nie kupywac gotowych mieszanek z azotem i innymi mikroskladnikami. W ten sposob chcem obciac koszta
2) To samo pytanie tyczy sie do liscia flagowgo czym wtedy prysnac jakim chelatem oczywiscie do dozywiania zamierzam do dawac siarczan i azot w odpowiednich stezeniach.
Jeszcze takie pytanie kiedy lepiej prysnac pszenzyto ja flagowke czy jak juz powoli kłosy beda wychodzic z pochwy lisciowej. Czy sugerowac sie stara zasada czyli patrzec na zdrowotnosc roslin?

Do fazy pierwszego kolanka najbardziej potrzebny jest mangan. Późniejroślina korzysta z zapasów. Warto też podać bor, cynk i molibden. Jeśli chcesz korzystać z INSOLi to moim zdaniem najlepiej będzie dać INSOL 3 z dodanym INSOL Mn.
W fazie liścia flagowego istotna jest miedź, bor, żelazo. Wieć tutaj dałbym INSOL 3 z INSOL Cu = dajesz odrobinę boru, żelaza, molibdenu i całkiem porządną dawkę miedzi.

#676 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 13:44

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dziękuje o taka wypowiedz mi chodziło. Piszesz ze w czasie liscia flagowego najistotniejsza jest miedz bor i zelazo wiec moze wystaczyło by dac insol z Cu Borem i żelazem bez insolu 3 a moze te 4 insole razem wymieszc?

#677 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 17:10

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Ja w poprzednim sezonie robiłem sobie właśnie mieszaninę różnych pierwiastków: Insol Mn, Insol Cu, Insol B, Tytanit, Mikrovit Zn, Molibdenit, do tego siarczan mg i mocznik, oczywiście wszystko w odpowiednich ilościach względem fazy rozwojowej.
Mn i Cu poszło łącznie po 12 litrów, tytanitu 3L, Zn 4L, Boru i Molibdenitu po 1L, siarczanu mg 5 worków=125kg, a moczniku dokładnie 425kg. Taką ilość wypryskałem na niecałe 8ha stosując 2-3 opryski w zależności od działki. Do tego jeśli była potrzeba dodawałem fungicyd, cyperkill na skrzypionkę i antywylegacz. Bor dawałem tylko do ostatniego oprysku.
Przeliczałem to kiedyś ilościowo względem insolu 3 i taka samodzielna mieszanina kosztuje ok 60% ceny insolu 3 no i można samego różnie dawkować poszczególne pierwiastki.
Taki program sobie wiosną ułożyłem i byłem dosyć zadowolony z rezultatu. Teraz na pewno go jeszcze zmodyfikuje o P i K i chyba więcej N dołożę bo najładniejszy efekt był na jarej pszenicy gdzie dolistnie w 3 zabiegach podałem 100kg mocznika na 1,1ha.

#678 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 08:16

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Przy P i K uważaj z siarczanem magnezu. potrafią się wytrącić nierozpuszczalne związki. Możliwe, że samodzielne mieszanie wychodzi taniej. Jeżeli masz w czym to zrobić i masz czas to ok. Ja pracuję również poza gospodarstwem i nie mam czasu na takie kombinowanie. Stosuję gotową mieszankę ewentualnie "wzmacniam" ją odpowiednim mikroelementem. U mnie to się sprawdza.

#679 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 17:26

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Wiem, że się tego nie miesza, dokładnie fosforu z siarczanem magnezu bo może zatykać końcówki. Z czegoś trzeba będzie zrezygnować i raczej będzie to Mg bo w wynikach badań na wszystkich działkach mam >15 czyli bdb. Przynajmniej na pierwszy wiosenny zabieg tak zrobię bo wtedy fosfor bardzo potrzebny roślinkom.
Co do czasu to mi takie mieszanie zajmuje ok 10min, akurat w trakcie napełniania wodą opryskiwacza 400L. Oczywiście wcześniej mam wyliczone ile wody na którą działkę wlać, ile dokładnie na tą ilość wody rozpuścić mocznika, siarczanu i ile wlać poszczególnych pierwiastków i środków. Potem przy napełnianiu opryskiwacza: kartka, miarka (ja mam taką do 200ml) i ładnie się wlewa. Jeszcze jak ma kto pomóc odkręcać, podawać i zakręcać butelki to już naprawdę sprawnie leci.

Edytowany przez Kamilmkm, 12 grudzień 2012 - 17:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#680 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 19:45

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? A mam pytanie mozna zrobic wczesniej taka gotowa mieszanke w sensie ze zmieszac te pierwiastki w jakiejs butelce i taka mieszanke mikroelementów wczesniej przygotowana wlac potem do opryskiwacza??