Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
snopek    0

reasumując twoją wypowiedź nawozy dolistne winny być bardziej treściwe B) (tak żeby było to ekonomiczne )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

dokładnie konkretne dawki a nie jakieś pseudo nawożenie, konkretna dawka to np. 0,3 tytanitu 3- 5 kg kristalonu 7,5-15 kg siarczanu magnezu w zależności od rodzaju 30 kg mocznika i można jeszcze cos dorzucić sprawdzone od lat i nic złego sie nie dzieje

Edytowano przez magnum123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

wszystko to co napisałeś się zgadza, tylko z tym składem 0,4 kristalony itd to jest tak że większy bedzie koszt spalonego paliwa niż uzyskany efekt w reakcji rośliny(celowo tu wyolbrzymiam). Inaczej mówiąc to jest tak jakby wypić kawę z 1/5 małej łyżeczki kawy, niby kawa była ale czy naprawdę można to nazwać kawą i czy człowiek zaspokoił swoją potrzebę, raczej nie. Tak samo jest z nawożeniem dolistnym pryskać żeby prysnąć gdzie logika bo roślina nawet tego nie odczuje.

 

Osobno raczej nikt nie jeździ sama odżywka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

stosował ktoś z Was taką mieszankę: mocznik + siarczan magnezu + folicare + solubor + super5 + profit IDHA Mn + profit IDHA Zn ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

siarczan - mocznik - folicare - solubor owszem robiłem taką mieszankę, na więcej dodatków ja bym się nie odważył. Jak dla mnie za dużo nie wiadomych, aby taki miks zrobić. Im więcej w cieczy składników różnego pochodzenia tym większe prawdopodobieństwo że wystąpi krystalizacja wtórna (a to jest upierdliwe, potrafią się wszystkie filtry zapychać).

Jest jeszcze takie pytanie. Czy roślina nie przeżyje szoku, bo będzie wszystko na raz !

Ja bym ro rozbił na dwa zabiegi

- mocznik - siarczan magnezu- folicare no i może jeszcze ten solubor

- solubor - Mn - Zn

 

Po ile płaciłeś za solubor ??

 

albo

 

-mocznik - siarczan magnezu - Mn (powinien być podany jak najszybciej, zwłaszcza na świeżo wapnowane stanowisko) - i część folicare

-resztę folicare - bor - Zn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Witam mam takie pytanie jakie nawożenie zastosować w tym momencie na pszenżyto ozime dodam że nie było nawożenia przedsiewnego a przedplonem był łubin na nasiona, klasa gleby to IV-V, na pole uda mi się wjechać jak będzie sprzyjająca pogoda to koło wtorku, miałem zamiar dać 70kg saletry+70kg saletrzaku oraz 50kg polifoski 8( znajomy mi tak doradził chodzi o Poli 8) jeżeli chodzi o dokarmianie dolistne to też proszę też o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
largo85    0

koledzy dziś był u mnie doradca z Ekoplonu..pytałem co poleca z micro i macro na moje 10ha pszenicy a on na to:

 

pierwszy zabieg:

MAXIMUS extra PKMg (0-25-20-10+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 600zł netto

MAXIMUS AminoMikro Universal po 0,5kg/ha-koszt 142zł netto

 

drugi zabieg (strzelanie w źdźbło)

MAXIMUS (20-20-20+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 517zł netto

MAXIMUS AminoMikro Zboża po 1kg/ha-koszt 284zł netto

 

trzeci zabieg

Ekolist Mono Cu po 2l/ha-koszt 170zł/ha

 

Wsumie koszt wszystkich zabiegów na tych 10 ha zamknie się w kwocie ok 1700zł netto...niby gość twierdzi że dodawanie siarczanu magnezu i mocznika jest zbędne...według mnie koszt jest spory i jeśli doradzicie na co zamienić te opryski to będę bardzo wdzięczny..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

oj to miało być 0.4%kristalonu. Na ha wyjdzie minimum 1,2kg zależy ile dam wody. Doglebowo będzie 55kg N i kizeryt też będzie. Dlatego tylko 10%moczniku. 5%siarczanu Mg to takie standardowe stężenie. Można dać więcej? W dolistnym dokarmianiu chodzi mi o szybkie dostarczenie składników zanim rośliny będą mogły pobrać saletrę i kizeryt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszW    3

Witam mam takie pytanie jakie nawożenie zastosować w tym momencie na pszenżyto ozime dodam że nie było nawożenia przedsiewnego a przedplonem był łubin na nasiona, klasa gleby to IV-V, na pole uda mi się wjechać jak będzie sprzyjająca pogoda to koło wtorku, miałem zamiar dać 70kg saletry+70kg saletrzaku oraz 50kg polifoski 8( znajomy mi tak doradził chodzi o Poli 8) jeżeli chodzi o dokarmianie dolistne to też proszę też o pomoc.

 

Lepiej zastosować Polifoskę 4, szczerze to dawka min 200kg/ha, choć będzie słabo wykorzystana. Chyba daj sobie spokój z saletrą i zastosuj wszystko w saletrzaku, min 200 kg/ha, a nawożenie dolistne to masz w postach powyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wydatek wody na hektar wychodzi mi 300l czyli roztwór 10%mocznika to będzie 30kg mocznika na ha, roztwór 5%siarczanu Mg siedmiowodnego to będzie 15kg/ha. Do tej pory stosowałem insole a chciałbym wypróbować coś innego. Czy 3kg kristalonu w 300l wody to nie będzie za duże stężenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

znalazłem ciekawe wskazówki na temat stosowania mikroelementów, a raczej ich postaci,

- na buraki świetnie nadają się sole,

- na ziemniaki wyłącznie chelaty,

- na zboża tylko cynk w postaci chelatu, miedź w postaci tlenochlorka miedziowego, ale już ze względu na mieszalność lepsze mogą się okazać chelaty miedzi i manganu,

 

- co najistotniejsze dla zachowania stabilności chelatów wskazuje się na konieczność utrzymania odpowiedniego i stabilnego odczynu poprzez buforowanie cieczy roboczej nawozem dolistnym zawierającym fosfor (np. Wuxal P)

 

źródło: zboża w mistrzowskiej uprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

Witam a ja mam pytanie może ktoś już takie coś przerabiał , mowa o gnojowicy w małych dawkach dolistnie czy to ma wogóle sens choć podobno zabronione :/ Czy ilość 10 l na 100l wody miałaby jakiekolwiek znaczenie , działanie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Dowiedz się jaki ma skład taki nawóz. Potem porównaj ten nawóz z jakimś dolistnym. W jakiej postaci są mikro i makro, w jakich ilościach. I będziesz miał odpowiedź.

W takich dawkach to roślina nie poczuje że coś było, przecież to będzie jak woda z rowu. Jednym słowem, szkoda zabawy. No chyba że ktoś lubi eksperymentować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

kismy ale z fosforem dolistnie trzeba uważać, bo może wszystko się zważyć, i w opryskiwaczu zrobi się garaleta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

SOKAN z jednej strony masz rację że to trochę zabawy , ale raczej chodzi o oszczędność bo odżywki mają nieco zawyżone ceny w przełożeniu na rezultat a tutaj mam pewny i darmowy nawóz tylko jeżeli stężenie mikro są zbyt niskie to faktycznie szkoda zabawy ale zapytać można może ktoś przerabiał ten temat ;) Spróbuję na próbę opryskiwaczem plecakowym spryskać tak kilka m2 , jeżeli coś to da to na następny rok inaczej podejdę do tematu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

koledzy dziś był u mnie doradca z Ekoplonu..pytałem co poleca z micro i macro na moje 10ha pszenicy a on na to:

 

pierwszy zabieg:

MAXIMUS extra PKMg (0-25-20-10+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 600zł netto

MAXIMUS AminoMikro Universal po 0,5kg/ha-koszt 142zł netto

 

drugi zabieg (strzelanie w źdźbło)

MAXIMUS (20-20-20+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 517zł netto

MAXIMUS AminoMikro Zboża po 1kg/ha-koszt 284zł netto

 

trzeci zabieg

Ekolist Mono Cu po 2l/ha-koszt 170zł/ha

 

Wsumie koszt wszystkich zabiegów na tych 10 ha zamknie się w kwocie ok 1700zł netto...niby gość twierdzi że dodawanie siarczanu magnezu i mocznika jest zbędne...według mnie koszt jest spory i jeśli doradzicie na co zamienić te opryski to będę bardzo wdzięczny..

 

Koszty faktycznie duże 170zł/ha to zdzierstwo w biały dzień.

Niewiem jakie stosowałeś nawożenie NPK i jaki masz odczyn pH na polu oraz na jaki plon liczysz?. To ma istotne znaczenie. Jednakże ja bym się ograniczył do 2 zabiegów. Bo raczej na dokrzewiania zbóż z odrzywką nie ma co w tym roku liczyć.

Na pierwszy zabieg w fazie strzelanie w źdźbło(BBCH 31-32) zastosować siarczan magnezu + mangan 150-300g EDTA. Ewentualnie jakoś odrzywkę z fosformem jeśli masz niską sasobność gleby w ten makroelement.

Drugi zabieg w fazie liścia flagowego (BBCH 37) zastosuj ten maximus ( 20-20-20+ mikro) + miedz EDTA do 10 g/ha.

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszW    3

W uprawie zbóż największym determinantem wielkości plonu jest podstawowe nawożenie NPK do tego Mg, S i oczywiście odpowiednie pH. W nawożeniu dolistnym na pierwszym miejscu powinien być azot, później inne makro i mikroelementy. Moim zdaniem sam maximus, najpierw fosforowy później zrównoważony lub potasowy jest wystarczający. Do tego siarczan magnezu i według uznania także stymulator. Nie wierz we wszystko co mówią przedstawiciele handlowi, działają na zasadzie "więcej mi zapłacisz będę chwalił twoje produkty". Potrafią nieźle naciągać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

W jakim celu tak wcześnie fosfor dajecie, azot, potas czy też siarka ok ale fosfor to raczej w późniejszych fazach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w większości zaleceń spotkałem się właśnie z dużymi potrzebami zasilenia zbóż i rzepaku właśnie fosforem, przy mikrodawkach rzędu 1-2kg/ha i stężeniu P nawet 50% znaczenie tego składnika i tak jest marginalne, ale przy aplikacji chelatów odżywki fosforowe "buforują" ciecz (cokolwiek to znaczy) co poprawia przyswajalność,

 

jakie jest pH cieczy z 5% dodatkiem mocznika i 3% dodatkiem siarczanu magnezu siedmiowodnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
largo85    0

Koszty faktycznie duże 170zł/ha to zdzierstwo w biały dzień.

Niewiem jakie stosowałeś nawożenie NPK i jaki masz odczyn pH na polu oraz na jaki plon liczysz?. To ma istotne znaczenie. Jednakże ja bym się ograniczył do 2 zabiegów. Bo raczej na dokrzewiania zbóż z odrzywką nie ma co w tym roku liczyć.

Na pierwszy zabieg w fazie strzelanie w źdźbło(BBCH 31-32) zastosować siarczan magnezu + mangan 150-300g EDTA. Ewentualnie jakoś odrzywkę z fosformem jeśli masz niską sasobność gleby w ten makroelement.

Drugi zabieg w fazie liścia flagowego (BBCH 37) zastosuj ten maximus ( 20-20-20+ mikro) + miedz EDTA do 10 g/ha.

przed siewem pszenica dostala 250 polifoski 8..PH na niektorych kawałkach 6,2 a tak to ok 6.5..klasa ziemi to III i niewiele IV..przedplonem zboża..dzis udało sie wysiac 150kg saletry i 150 saletrosanu zeby dokarmic roslinki siarka bo tego skladnika brakowalo..na druga dawke pojdzie tez saletra w dawce 150kg/ha..plon na jaki skromnie licze to 5,5-6t..myslalem wlasnie zeby zastosowac ten pierwszy wariant nawozenia na dokrzewienie i dolozyc do niego siarczan magnezu...na faze liścia flagowego albo trochu wczesniej dac miedz..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areqo    35

Witam. Po jakim czasie mogę dolistnie dokarmić roślinki w środę rozsieje resztę nawozu czy w sobotę będzie dobrze?

i jeszcze w jakim stężeniu dać siarczan magnezu i mocznik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy dziś był u mnie doradca z Ekoplonu..pytałem co poleca z micro i macro na moje 10ha pszenicy a on na to:

 

pierwszy zabieg:

MAXIMUS extra PKMg (0-25-20-10+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 600zł netto

MAXIMUS AminoMikro Universal po 0,5kg/ha-koszt 142zł netto

 

drugi zabieg (strzelanie w źdźbło)

MAXIMUS (20-20-20+mikro) po 4,5kg/ha-koszt 517zł netto

MAXIMUS AminoMikro Zboża po 1kg/ha-koszt 284zł netto

 

trzeci zabieg

Ekolist Mono Cu po 2l/ha-koszt 170zł/ha

 

Wsumie koszt wszystkich zabiegów na tych 10 ha zamknie się w kwocie ok 1700zł netto...niby gość twierdzi że dodawanie siarczanu magnezu i mocznika jest zbędne...według mnie koszt jest spory i jeśli doradzicie na co zamienić te opryski to będę bardzo wdzięczny..

 

E tam na moje oko to chce ci wcisnąć towar i tyle wiadomo PK z nawożenia dolistnego zawsze jest najdroższe , dawałeś PK pod korzeń nie masz objawów niedoboru to po co lać jeszcze i zwiększać i tak wysokie koszty, Ja osobiście nie zobaczyłem większych plonów po zastosowaniu PK dolistnie + siarczan + mocznik + mikro, a stosowaniem samego siarczanu +moczniku+mikro , Pryskałem na 1 polu obok siebie i dodam że nie stosowałem PK pod korzeń. Więc w tym roku tak samo zrobie mocznik+siarczan +mikro bo po tym faktycznie u mnie sa zwyżki plonu , a tak jak mówię po PK nic nie dało a dołożyłem 80 zł do ha

 

A tak wgl kiedy planujecie zaczynać opryski

Edytowano przez synproboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj