Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

TomaszW    3

jak tylko uda się wjechać na pole, planujemy opryskać zboża kristalonem zielonym w dawce 2kg razem z tytanitem w dawce 0.2 - 0.3 litra i do tego zwilżacz faster.

dopiero po tym zabiegu chcemy rozsiać saletrzak. co sądzicie o tym pomyśle?

dodam tylko że musieliśmy szybko zasiać zboża do końca września, a przed siewiem daliśmy 200kg polifoski 8.

 

 

Witam kolegów, moim zdaniem dobry zestaw. Jednakże zielony zamienił bym na żółty ze względu na dużą zawartość fosforu. Szczególnie teraz potrzebny jest fosfor do budowy systemu korzeniowego a niestety mamy zimną wiosnę i jego pobieranie jest utrudnione. Tytanin jest dobrym stymulatorem i dość tanim, także bym nie żałował. :) Ale do tego wszystkiego jeszcze prosi się mocznik. Polecam stosować wodę do oprysków o temperaturze ok 18*C, ma wtedy nieporównywalnie mniejsze napięcie powierzchniowe aniżeli zimna woda prosto z wodociągu/studni. Z opryskami dolistnymi zaczekał bym troszeczkę to wytworzenia większej powierzchni liściowej przez zboża. Pozdrawiam.

 

Co sądzicie o tytanicie w pszenicy ozimej? Tak myślałem żeby dać tytanit, 5% siarczan Mg, 1,5l insol 3, i może 5-10% moczniku.

 

 

0,5 l/ha Tytanitu spokojnie możesz dać do tego "bukietu". Moczniku raczej 10%, może nawet 15% :). pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

jeszcze w lutym kupiłem kristanol, aby był jak najbardziej optymalny na wiosne, no ale wyszło jak wyszło.

planuję pryskać w takich dawkach jak wyżej, najpierw jak odbije po saletrze (jak radził major_89), a potem z antywylegaczem na drugi raz taką mieszankę.

u nas często w najważniejszych fazach rozwoju pszenicy panuje susza i dlatego chce się skupić na dolistnym dokarmianiu, nie chodzi mi o jakość ziarna (wszystko idzie na paszówkę) ale o to, by jak najlepiej przetrwała ten okres.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszW    3

Jeżeli chcesz pomóc pszenicy w okresie suszy to możesz zastosować Asahi w dawce 0,5 l/ha, koszt 50-60 zł,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

nie podam w tej chwili źródła, ale czytałem że w okresie, gdy jest sucho, asymilacja składników przez korzenie maleje, i wtedy należy dać roślinie troszke "witaminek" dolistnie, w moim przypadku co najmniej 2-2,5 kg kristanolu i 0,3 litra tytanitu, aby mogła bez przeszkód się rozwijać. Tańszego środka od tytanitu nie znajdę, przy tej dawce którą stosuje wychodzi 16 zł na hektar, a efekt widać tam gdzie lanca nie sięgała. a asahi owszem jest skuteczne, ale jak sam widzisz - niestety drogo wychodzi.

dopiero jak będe miał na przyczepie, to będe wiedział na ile te środki pomogły ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Podobno asahi słabo działa na zboża. Rozumiem że to plotka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

osatnio asahi dostało licencję (czy jakoś tak) na pszenicę, więc można stosować.

kuzyn nie doczyscił opryskiwacza i pojechał pryskać rzepak. po jakimś czasie rzepak zaczął się robić fioletowy. więc od razu prysnął asahi i na drugi dzień rośliny odbiły.

więc co do skuteczności to nie mam co do niej wątpliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszW    3

Asahi w przypadku "normalnego" wzrostu i rozwoju roślin nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Natomiast w przypadku wystąpienia czynników stresowych np. susza, można "zważyć" wymierne korzyści. Tytanit jest stymulatorem polecanym w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju roślin czyli powiedzmy kwiecień-maj, późniejsze stosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

 

Wg. mnie szkoda kasy na tytanit, zastanawiam się nad symfovitą http://rolno-ogrodni...vita-c-bis-25kg nadawało by się to do oprysku na zboze ?

 

Symfonia C jest dolistnym nawozem makro i mikroelementowym. Jest to nawóz uniwersalny, do stosowania dolistnego we wszystkich roślinach uprawnych. W swoim składzie ma przewagę potasu, czyli najlepiej ten nawóz stosować od momentu tworzenia liścia flagowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
largo85    0

koledzy a powiedzcie mi proszę co warte sa nawozy maximus..dostałem własnie oferte od nich i koszt uważam dobrego zabiegu to ok 55zł/ha..wiem ze drogo ale podobno wiele te nawozy potrafia zdziałać..wypowie się ktoś doswiadczony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Wczoraj puściłem do Anwilu wiadomość o nawozach fertygacyjnych czy można stosować na pszenicę i rzepak. Odpowiedzieli że tak, ale ma mniejszą przyswajalność, i dlatego jest taka cena. Mniejsza cena, więcej się daje, i mniejsza skuteczność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszW    3

Seria nawozów Maximus to makro i mikroelementowe uniwersalne, do stosowania dolistnego. Podobnej klasy i skuteczności co Kristalnony, Rosasole. Moim zdaniem jeżeli chodzi o skuteczność/cena to dobrze wypadają te nawozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek    0

a powiedzcie czy stosowanie programu dokarmiania mikroelement.wg. INSOL czyli pod zboża ozmie 2-3 razy po 1l/ha Insolu 3 zaspokoi zapotrzebowanie zboża(żyta hybryd. -brasetto) na mikroskładniki czy polecacie jeszcze jakieś dodatkowe składniki/mikroelementy .

Czytałem posty wyżej, może do tego insolu3 dodać jeszcze tytanit 0.5l/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszW    3

Ja bym proponował przeliczyć ile jest czystych składników w przywołanych wyżej nawozach a ile kosztuje ich litr czy kilogram. Przekonacie się że np. Insol w stosunku cena-ilość składników wcale tak dobrze nie wypada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czy można jechać w jednym zabiegu kristalon zielony + siarczan Mg siedmiowodny? Nic się nie wytrąci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Ja będę jechać czerwony+ siarczan magnezu + fungicyd + regulator jeśli faza bedzie pasować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zielony ma niewiele więcej fosforu to chyba też powinno być dobrze. Wcześniej chciałem dać tylko insol 3 ale to raczej słabe. Jak da się wjechać w pole pójdzie saletra a jak w miarę będzie liści 0,3l tytanitu + 0,4kg kristalonu zielonego + 5% siarczanu Mg + 10% mocznika. Mam nadzieję że to da kopa pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek    0

wartości poszczególnych składników w insolu podane są tak: Skład nawozu w % (m/m) np. azot amidowy 15,000 - jak to zinterpretować ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jest to udział % w masie nawozu,

 

ile kosztują te kristalony i czym różnią się od folicare? mam cenę na folicare - wszystkie około 200zł/25kg netto

http://www.yara.pl/doc/26703_ULOTKA_YARAFOLICARE.pdf

 

Profit IDHA Zn 130zł/10kg netto,

Profit IDHA Mn 140zł/10kg netto

 

odżywki Osadkowskiego (netto):

- OSD minerał 230zł/25kg,

- OSD fosfor 300zł/25kg,

- OSD potas 250zł/25kg

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek    0

tyle to wiem tylko jak to sie ma do 1ha tzn jak to obliczyć ile jest g./ha poszczególnego składnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Zielony ma niewiele więcej fosforu to chyba też powinno być dobrze. Wcześniej chciałem dać tylko insol 3 ale to raczej słabe. Jak da się wjechać w pole pójdzie saletra a jak w miarę będzie liści 0,3l tytanitu + 0,4kg kristalonu zielonego + 5% siarczanu Mg + 10% mocznika. Mam nadzieję że to da kopa pszenicy.

 

co tu ma niby dać kopa 0,4 kg kristalonu, smieszna ilość, siarczanu i mocznika też nie za wiele, więc o efekcie nie ma mowy , chyba jedynie taki że uspokoi sumienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek    0

kopa to może dać 60kgN/ha w formie azotanowej , mikroelementy to bardziej dokarmienie, uzupełnianie składników pokarmowych jednakże jak głosi PRAWO MINIMUM wg.Liebiga "na plon uprawianej rośliny znaczny wpływ ma składnik którego jest najmniej lecz jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny" czyli dokarmianie dolistne mikroskładnikami jest ważne ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

tyle to wiem tylko jak to sie ma do 1ha tzn jak to obliczyć ile jest g./ha poszczególnego składnika

 

to jest jakaś prowokacja? należy wyznaczyć iloczyn dawki insolu (w kg czyli dawka w litrach x gęstość) i zawartości czystego składnika (15%)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
snopek    0

prowokacja ? a skąd B) chodzi mi wyliczenie ile ja dam rośliną składników w gramach lub kg stosując 1l.insolu3/ha , bo jak znam zapotrzebowanie poszczególnych roślin na wytworzenie jednej tony nasion wraz ze słomą mnożę to przez zakładany plon i wychodzi ma ile potrzebuje roślina danego składnika dlatego chce wiedzieć ile razy będę musiał opryskać w tym przypadku inslem3 daną roślinę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

jest to udział % w masie nawozu,

 

ile kosztują te kristalony i czym różnią się od folicare? mam cenę na folicare - wszystkie około 200zł/25kg netto

http://www.yara.pl/d...ARAFOLICARE.pdf

 

Profit IDHA Zn 130zł/10kg netto,

Profit IDHA Mn 140zł/10kg netto

 

odżywki Osadkowskiego (netto):

- OSD minerał 230zł/25kg,

- OSD fosfor 300zł/25kg,

- OSD potas 250zł/25kg

 

Chyba na jedno wyjdzie bo my za czerwony płaciliśmy 190zł/25kg skład 12-12-36

 

@gwozd 0.4kg całe nic, Ja zamierzam 2x.1.5kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

kopa to może dać 60kgN/ha w formie azotanowej , mikroelementy to bardziej dokarmienie, uzupełnianie składników pokarmowych jednakże jak głosi PRAWO MINIMUM wg.Liebiga "na plon uprawianej rośliny znaczny wpływ ma składnik którego jest najmniej lecz jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny" czyli dokarmianie dolistne mikroskładnikami jest ważne ...

wszystko to co napisałeś się zgadza, tylko z tym składem 0,4 kristalony itd to jest tak że większy bedzie koszt spalonego paliwa niż uzyskany efekt w reakcji rośliny(celowo tu wyolbrzymiam). Inaczej mówiąc to jest tak jakby wypić kawę z 1/5 małej łyżeczki kawy, niby kawa była ale czy naprawdę można to nazwać kawą i czy człowiek zaspokoił swoją potrzebę, raczej nie. Tak samo jest z nawożeniem dolistnym pryskać żeby prysnąć gdzie logika bo roślina nawet tego nie odczuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj