Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

tomet1221    13

Ja bym dołożył miedź i mangan.

Witam tomek73 mógłbyś napisać coś więcej w jakich dawkach i jakie środki stosujesz za wszystkie odpowiedzi dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Różnie. Teraz na pszenicę myślę dać miedź 1l , mangan1l , siarczan magnezu 5kg, OSD Mineral NPK 19,5 x20,5x 20,5 + mikro od Osadkoskiego z 2,5kg, jakiś adiuwant, mam akurat Faster 0,2l i jeszcze 7% RSM. Na rzepak bez miedzi dam ale z borem 1l.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomato0    0

Jak rozpuszcze 15-20 kg mocznika na 300l + 10 kg siarczanu magnezu + 2l odżywki ekosol U to nie popali mi to pszenzyta ozimego? Czy moge taką odżywką pryskać dyszą średniokroplistą lub drobnokroplistą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

witam! panowie chce dać na żyto i owies nawóz dolistny Basfoliar 36 Extra stosował ktos może ? jakie efekty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Oj tam prawie sam azot. Patrz jak kupujesz nawozy dolistne na etykiete ile jakiego skladnika zawiera a nie na nazwe oprysku. Może nie całkiem sam ale za tą cene nie warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja powiem tak, jak ktoś chce dostarczyć azotu dolistnie, to raczej najtaniej będzie za pomocą mocznika. Dodatkowo możemy dodać siarczan magnezu i chelaty Cu i Mn. Pewnie taniej nie wyjdzie, ale dostarczymy wszystkiego w większej ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

składniki pokarmowe

zawartość w % objętościowych

zawartość w % wagowych

zawartość w g/l

N - azot

36,3

27,0

363,2

MgO - magnez

4,3

3,2

43,0

Mn - mangan

1,35

1,0

13,5

Cu - miedź

0,27

0,2

2,7

Fe - żelazo

0,027

0,02

0,27

B - bor

0,027

0,02

0,27

Zn - cynk

0,013

0,01

0,13

Mo - molibden

0,0067

0,005

0,067

czytam etykiety jak coś kupuje to jest własnie bosfoliar extra i nie rozumie dlaczego piszesz ,ze za duzo azotu ? kupiłem 200litrów i zamierzam nim pryskać owies i żyto ,a chciałem się jedynie dowiedzieć czy ktoś to stosował ? ale widzę ze nikt :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Jeżeli wolisz, żeby ktoś za ciebie rozpuszczal mocznik i chcesz mu za to płacić to Twoja wola.

Porównałem skład tego co napisałeś do insolu 3 i insol ma wszystkiego więcej:

insol 3-------------------------basfoliar 36

azot 15------------------------27

magnez 4,6 ----------------- 3,2

bor 0,28 ------------------ 0,02

miedz 0,58 ------------------ 0,2

zelazo 1,2 -------------------- 0,02

mangan 1,68 ---------------- 1,0

molibden 0,01 -------------- 0,005

cynk 1,12 ---------------------- 0,01

do porównania przyjąłem % masowe bo tylko takimi dysponuję w przypadku insoli.

Basfoliaru stosuje się od 6 do 12 litrów na ha. banka 20 litrów kosztuje ok 150 zł czyli 7,5/litr. zabieg na 1 ha kosztuje wiec od 45 do 90 zł. dostarczysz wtedy od 2,1792 do 4,3584 kg azotu.

 

Jeżeli zrobisz 10% r-r mocznika i dasz 200 l cieczy na ha to zużyjesz 20 kg mocznika => 34 zł - czyli dasz 9,2 kg azotu (plus jakaś ilość z insolu)

Dodatkowo możesz dać siarczan magnezu (r-r 5%) czyli 10 kg => 12 zł

Do tego dorzuć 2 l insolu 3 na ha => 25 zł - jest to górna dawka

Razem za zabieg insolem wydasz: 71 zł na 1 ha przy porównywalnych ilościach mikroelementów oraz dużo więcej azotu.

 

Zaletą jest to, że nei musisz mieszać.

Edytowano przez rogas
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

zapłaciłem za 20l bosfoliar 36 extra 135zł ,ale ja kupiłem na próbę i chce zobaczyć efekty popryskam część samym bosfoliarem ,a drugie pole zrobię z mocznikiem i insolem ,a mam jeszcze pytanie kiedy i ile tych zabiegów zrobić na owsie pod korzeń dałem 150 kg salmagu....

czyli co nie polecacie tego bosfoliaru 36 extra na owies ? ale jak klupiłem już 100l to nie wyleje tego do rowu tylko muszę opryskać ? bo jeszcze moge to polać na żyto ?tylko zastanawiam się z czymś to mieszać ?

Edytowano przez milinkovic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Pewnie, że jak kupiłeś to wykorzystaj to jak się da.

Nawozy dolistne to nie środki ochrony. one raczej nie mają działania toksycznego na jeden gatunek a na inny są obojętne. Myślę, że spokojnie możesz stosować ten sam nawóz zarówno na żyto jak i na owies.

pamiętaj, że mocznik obniża temperaturę roztworu. dlatego dobrze jest zastosować siarczan magnezu - on ją podwyższa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Już kiedyś o tym pisalem. chyba 10l basfoliara wtedy kosztowało koło 90zł a jakby kupić i te skladniki i zrobić mieszanke to z 25zł. Jeśli chcesz mieszanke to najciekawsza jaka widziałem niedawno mi podsunąl znajomy to yara vita zboże zobacz tamten skład. Cena podobno 25zł za litr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Ja odżywki już sobie pokupiłem, chciałem kupić tą yara vita zboże bo cenowo za składniki wychodzi bardzo podobnie jak własna mieszanka z chelatów, no ale nigdzie w okolicy nie mają takiego nawozu.

Kupiłem sobie:

12L - Insol Mn (mikrovit Mn wychodzi taniej ale akurat nigdzie nie ma w okolicy)

10L - Insol Cu

4L - mikrovit Zn

1L - molibdenit

2,5L - tytanit

150kg - siarczan mg 16%

i do tego mam mocznik (600kg) kupiony w grudniu.

Jest jeszcze Insol B (1L) do ostatniego oprysku.

Przeliczałem to i wychodzi taniej niż różne mikro wieloskładnikowe.

 

To wszystko jest na 7,63ha zboża jarego, będe chciał to podzielić na 3 zabiegi (koniec krzewienia, 1 kolanko z anty i na liść flagowy z duetem ultra). Już sobie rozpisałem odpowiednie dawki na poszczególne zabiegi i działki.

W zeszłym roku pryskałem insolem 3 ale to co kupiłem teraz wychodzi przez pół taniej, a i trochę proporcje składników w insolu 3 mi nie pasują (np. za mało Cu).

 

A jeszcze takie pytanie mam, bo przeglądając plan nawożenia:

INTERMAG PROGRAM PŁYNNY DOKARMIANI ZBÓŻ STANDARD

Przy 3 zabiegu zalecają mikrovit Mn 160 w dawce 1-2L/ha lub Intermag chelat Mn-13 w dawce 0,5 -1kg/ha.

I tu mnie zastanawia taka rzecz, dlaczego mikrovitu zalecają 1L a chelatu 0,5kg, skoro

1L mikrovitu zawiera 160g Mn, a 0,5kg chelatu Mn-13 zawiera zaledwie 65g

Czy ten Mangan z płynnego mikrovitu jest jakiś gorszy od chelatowego?

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No to widze na bogato będzie. Uważaj z borem byś go nie dał za późno bo przy kwitnieniu zapycha pylniki ale właśnie do kwitnienia wspomaga

to najlepiej zaraz przed wykłoszeniem. Słabsza przysfajalność napewno od chelatowanego. Tyle że płynny to lepiej odmierzyć ale jest tańszy i w sumie nie wiem co lepiej sie opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Przy układaniu swojego planu wzorowałem się m.in. na twoim z 18.04.2011 i 20.05.2011 :) , które znalazłem na forum i na proporcjach yara vita zboże w dawce 1L/ha.

Tylko mocznika będę dokładał trochę więcej niż twoje 5kg/ha. W planach jest 35-40kg mocznika na 300L/1ha na koniec krzewienia (czyli ok. 12-13%), 25-30kg na 1 kolanko (9%) i na koniec 15kg (5%) z fungicydem na flage.

Właśnie wolałem kupić płynne składniki gdyż znacznie lepiej się z nimi współpracuje.

Boru to tak ok. 13g (100ml insolu) na lisc flagowy myśle dać.

Molibden gł. na 1 zabieg, Mangan (dziele: 50%, 30%, 20%), Cynk (50-25-25), Miedź (40-30-30), tytanit (50-30-20), siarczan (40-30-30)

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Mam nadzieje że pH masz uregulowane bo przy niskim pH mangan potrafi być nawet szkodliwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacy1975    3

witam wszystkich lubię czytać debaty ja tak a ja tak :

powiem takw ubiegłym roku przymrozek majowy uszkodził w pszenicy górny liść nie był to flagowy ale flagowy był następny po nim pszenica wyglądała nie ciekawie ale prysnełem basfoliarem activ efekt po tygodniu nawet mnie zdziwił pszenica wykłosiła się w końcu maja i byłełm zadowolony przestałem pryskać tanimi odżywkami w płynie bo to się mija z zyskiem

oczywiście decyzja należy do wasja w tym roku muszę zamówić w necie bo "SMOLUCH" nie ma w Wąbrzeźnie :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

pryskacie już ozime mocznikiem?? bo zawsze w maju pryskałemi niewiem czy już pryskać? ile razy i kiedy stosujecie oprysk?? jaka dawka??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja tam używałem fertina 18N 18k 18P Mg2,4 s1,6 i mikroelementy takie jak zelazo ,cynk,bor, mangan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Witam, nie stosowałem nigdy wcześniej dokarmiania dolistnego, dlatego chciałbym żebyście mi trochę o nim powiedzieli.

 

Co to dokładnie jest?

Kiedy najlepiej to stosować?

Jakie mikro i makro elementy stosować?

Na jakie zboża się to stosuje?

Można stosować to przed/po pryskaniu na chwasty/nawożeniu azotem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrz98    1

A czy do nawożenia dolistnego wymieniacie końcówki rozpylaczy na np. średniokropliste jakieś czy lecicie z drobnokroplistymi jak do odchwaszczania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj