Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

EmilPlayP    53

Mam zamiar dolistnie dokarmić qq w fazie 7-8 liści, myślę o insol boru + cynk + mocznik, jeżeli ktoś stosował podobne nawożenie napiszcie w jakich ilościach najlepiej dać mocznik ? Jeszcze nie dokarmiałem qq dolistnie i dlatego pisze to tutaj. Pod qq dałem 200 kg soli, 250 mocznika, 200 superfosfat 40 %, nie chce poprzypalać liści bo szkoka tego nakładu zmarnować, aktualnie ma 3-4 liście jutro lece maistrem psiukać bo już dość zachwaszczona.

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

Dzięki za wypowiedzi. U mnie dolistne poszły przed wykłoszeniem bezpośrednio. Właśnie mocznik 5kg na ha, siarczan magnezu 10kg/ha, chelat mn 0,2kg/ha, chalat miedzi 0,6kg/ha i cynkobor 0,2kg/ha

 

miedź zdecydowanie za późno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

czemu? robiłeś jakieś doświadczenia? jekieś oznaki niedoboru tego pierwiastka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Już dawno o tym pisałem że jak sie pryska mocznikiem to bedzie wiecej chorób, ale jak dawałem azot w innej postaci (nie mocznik), to nie zauwazyłem zeby było jakieś wieksze nasilenie chorób.

W jakiej innej postaci był ten azot?


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19
Napisano (edytowany)

Miedź akurat doradził mi profesor żeby rodzielić na 2 dawki. Choć w zaleceniach często widzę na pierwszy zabieg chelat miedzi a drugi chelat mn. Popytam o to jak do niego pójde. W większości mu zaufałem choć ułożyłem własny plan (na bazie jego) tylko tańszy. Oznak poza niedoborem magnezu raczej nigdzie nie ma i na wiosne fosforu bo nie może pobrać.

A puki co to robie doświadczenie na temat wpływu boru i miedzi na pszenicy jarej i jęczmieniu jarym.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31
Napisano (edytowany)

ile tego boru dajesz? słyszałem że zapodany po kwitnieniu pszenicy korzystnie wpływa na liczbe opadania.

Edytowano przez miszka31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U siebie dałem raz na liścia flagowego 0,2kg cynkoboru to wyszło 22g/ha. a w doświadczeniach daje na jednym poletku 2 razy 0,2l bormaxu przy końcu krzewienia i przed wykłoszeniem a na drugim 0,4l. Doświadczenie na jęczmieniu jarym i p. jarej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
hehehe jeszcze dieci takich tu nie bylo

a skąd wiesz, że to nie krzysio95 który ma bana ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Ja pryskałem Wuxalem Top N a sąsiad Florovitem i powiem że ziemniaki ma bardziej zieleńsze jak ja aż czarne :blink: :blink: , więc z tego wynika że Florovit lepszy.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

ja nie pryskałem niczym, wczesne czarne a normalne zielone, wiec z tego wynika że... wczesne będą szybciej :-)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

Panowie znowu muszę sięgnąć Waszej porady :) Mianowicie, chce po raz drugi zasilić moje zboża jare odżywką. Odżywka ta ma między innymi 8% azotu i 15% siarki. Zboża które chce popryskać to jęczmień jary, pszenżyto jare i owies. Zboża rosną na klasie IV (jęczmień) oraz na słabych wręcz piachach V i VI( pszenżyto i owies), nie padało okolo 10-12 dni. I tu moje pytanie czy pryskać na te zboża przy takiej pogodzie (ciepło, sucho) czy raczej sobie od puścić bo moge im bardziej zaszkodzić niż pomóc? A może pryskać w godzinach wieczornych? po 18 ? 19 ? Zboże za jakiś czas będzie się kłosić (pszenżyto) więc chciałbym je zasilić teraz. Prosze o porady. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Widze @Dawid27 masz taki sam problem... A tak nawiasem mowiac deszczu to sie chyba nie doczekamy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kodzi    15

Panowie kiedy najlepiej zastosować bor w pszenicy na polepszenie parametrów. Moja pszenica zaczyna kwitnąć, czy to będzie odpowiedni moment czy lepiej poczekać aż przekwitnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panowie znowu muszę sięgnąć Waszej porady :) Mianowicie, chce po raz drugi zasilić moje zboża jare odżywką. Odżywka ta ma między innymi 8% azotu i 15% siarki. Zboża które chce popryskać to jęczmień jary, pszenżyto jare i owies. Zboża rosną na klasie IV (jęczmień) oraz na słabych wręcz piachach V i VI( pszenżyto i owies), nie padało okolo 10-12 dni. I tu moje pytanie czy pryskać na te zboża przy takiej pogodzie (ciepło, sucho) czy raczej sobie od puścić bo moge im bardziej zaszkodzić niż pomóc? A może pryskać w godzinach wieczornych? po 18 ? 19 ? Zboże za jakiś czas będzie się kłosić (pszenżyto) więc chciałbym je zasilić teraz. Prosze o porady. ;]

 

Wg mnie śmiało możesz pryskać. Odżywka wzmocni zboże bo w czasie suszy zostaje zahamowany rozwój i roślina nie może pobrać N i innych skł. Więc dane dolistnie dadzą roślinie spory zastrzyk. U mnie odzywka w pszenżycie dała bardzo dużo. A w obecnych warunkach najlepiej pryskać pod wieczór, ale zanim nadejdzie rosa.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Panowie czy jak jest susza i straszne upały to wolno dawać mocznik + siarczan magnezu + odżywka na jęczmień jary?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

z pryskaniem przed rosą chodzi o lepsze wchłanianie.

opryskasz to pokrywasz roślinę odżywką w momencie wystąpienia rosy roślina zaczyna szybciej ją wchłaniać gdyż obecnie jest susza, opryskanie w czasie gdy jest rosa powoduje, że roślina pobierze mniej wody więc miej urośnie

przynajmniej tak uważam

Ojciec jak pryska w tym roku to wszystko na 90% max dawki wody, no niby nic a nóż widelec pomorze :rolleyes:


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

@milanreal1 - ale to piachy są, nie zaszkodzi zbożu ? Chodzi o to żeby tego nie przypalić. Jestem w kropce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

jak jest silna rosa, to może powodować spływanie odżywek na koniuszki liści i tym samym je uszkadzać,ja bym nie pchał tych nędznych kilku kg azotu, przy tych temperaturach można więcęj stracić, niż zyskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@milanreal1 - ale to piachy są, nie zaszkodzi zbożu ? Chodzi o to żeby tego nie przypalić. Jestem w kropce...

 

A myślisz że u mnie inaczej jest? Przeważnie V klasa, odżywka pomoże. Gdybyś podał zbyt duża dawkę mocznika dolistnie to możesz przypalić.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Moja pszenica kończy kwitnienie, będę ją pryskał pestycydem i teraz pytanie co jeszcze dać na tzw "parametry", ale żeby nie przypalić jej na koniec?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Dzisiaj z rana pryskałem na skrzypionkę, i widzę że łodygi są nabrzmiałe nie długo zacznie się kłosic i mam pytanie. jak już będzie w fazie początkowego kłoszenia mogę dac trochę mocznika, Plonowit Z, Tytanit i jakiś koncentrat PK?

Aha i T2 kiedy zrobic? jak już się będzie kłosic czy przed kłoszeniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj