Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1908 odpowiedzi na ten temat

#261 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 15 luty 2011 - 16:07

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Pogadałem z profesorem dziś i skoro dawane było wapno magnezowe więc siarczan magnezu będzie zbędny tylko że skoro tak to pójdzie 50kg siarczanu amonu. I na zboża:
I dawka Chelat Cu 14 - 0,4kg + Chelat Mn 13 - 0,2kg
II dawka Chelat Cu 14 - 0,6kg + Chelat Mn 13 - 0,2kg + Cynko-bor 0,2kg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 19:13
  •  

#262 Share lulek

lulek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 16 luty 2011 - 08:37

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? koledzy mam takie pytanko
- początek krzewienia - 18-20%
- koniec krzewienia - 16-18%
- początek strzelania w źdźbło - 10-12%
- koniec strzelania w źdźbło - 6-8%
- kłoszenie - 5-6%

Chodzi mi o to jak jest podane np 20% mocznika to, to jest 20 kg/h czy (20kg w 100l wody)czyli jak pryskam 300l/ha to musze dac 60kg/h mocznika i tak samo z siemiowodnym siarczan 5% siarczanu czy to jest 5kg/h czy (5kg w 100l wody) czyli jak pryskam 300l/ha to musze dac 15kg/h.

Edytowany przez lulek, 16 luty 2011 - 09:23.

#263 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 16 luty 2011 - 15:11

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? 20% w 100l wody, czyli w 100l cieczy użytkowej jest 20kg mocznika oraz 80l (czyli kg) wody :)

Edytowany przez Senator, 16 luty 2011 - 15:12.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share lulek

lulek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 16 luty 2011 - 15:50

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? kolego Senator
czyli w fazie krzewienia jak podane naukowo 20% mocznika to wychodzi na 300l/h 60kg mocznika to nie jest zaduze stęzenie ?

#265 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 16 luty 2011 - 16:00

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Tak twierdzą mądre głowy więc chyba nie :)
Ale dla pewności niech się jeszcze ktoś wypowie na ten temat. W zeszłym roku dawaliśmy na opryskiwacz 500l 50 kg czyli wychodzi 10%, ale to w fazie krzewienia za mało, w tym roku planujemy więcej, ale myślę o stężeniu ok 15% :D
W późniejszych fazach oczywiście odpowiednio mniej :)

#266 Share casemxu125

casemxu125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo od małego

Napisany 16 luty 2011 - 18:48

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? ja zawsze czy to krzewienie czy kłoszenie sypię 25 kg mocznika na hektar i jest ok nic się nie dzieje (nie przypala liści) a efekty widać.
Life Is Brutal...

#267 Share krzysio58

krzysio58

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 22 luty 2011 - 06:49

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Najtaniej wychodzi gdy poda sie mikroskladniki wytworzone domowym sposobem,efekt lepszy niz przy stosowaniu tych roznych -soli

#268 Share casemxu125

casemxu125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo od małego

Napisany 22 luty 2011 - 08:56

Najtaniej wychodzi gdy poda sie mikroskladniki wytworzone domowym sposobem,efekt lepszy niz przy stosowaniu tych roznych -soli

No to powiedz jak to się robi.. Bo nie mam zielonego pojęcia :unsure:
Life Is Brutal...

#269 Share krzysio58

krzysio58

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 22 luty 2011 - 17:41

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Z grubsza ujmujac mniej wiecej tak samo jak na przyklad UGmax.Wcale nie jest takie brutalne,jedynie zalezy od nastawienia czlowieka i czlowieka do czlowieka.

#270 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 22 luty 2011 - 18:12

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? witam mam pytanie stosuje ktos odżywki FORTESTIM alfa , beta z Agro-Efektu w uprawach zbóż i rzepaku daje to cos ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share agroplantator

agroplantator

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 26 luty 2011 - 09:56

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam kolegów. Ja na swojej ziemi stosuje tylko w zbożach nawozy z mikro i dodatkami np. aminokwasy. Od dwóch lat robiłem doświadczenia z różnymi preparatami i uważam że najtaniej wychdzi Fertigrain Foliar (aminokwasy plus mikro). Wystarczy 0,75 l/ha, 1 do 2 razy (zalecane 1-2 l/ha). Oceniam bardzo pozytywnie: wzrost plonu, poprawa wielkości kłosa (zwiekszył ilość ziarniaków) i mniejsza skłonność do wylegania /mieszam oczywiście z antywylegaczem jeden raz i/lub fungicydami/

#272 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 26 luty 2011 - 10:11

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Wszyscy byliście wczoraj na szkoleniu o tym? :P

#273 Share krzysio58

krzysio58

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 26 luty 2011 - 10:14

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Jaki jest koszt fertigranu na hektar w pierwszej dawce?

#274 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 26 luty 2011 - 11:00

Jaki jest koszt fertigranu na hektar w pierwszej dawce?

5 l kosztuje 250 zł z tego co znalazłem

#275 Share krzysio58

krzysio58

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 372 postów

Napisany 26 luty 2011 - 12:45

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Nie jest tani

#276 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 27 luty 2011 - 13:00

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? No właśnie też myślę że nie jest tanio. 50 zł/ha.

#277 Share agroplantator

agroplantator

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 27 luty 2011 - 21:43

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? O,75 litra Fertigrain Foliar to ok 40zł, tani czy drogi? nie wiem czy te 40-50zł na hektar jest tanio czy drogo to indywidualna ocena. LEPIEJ ROZPATRYWAĆ W KATEGORIACH OPŁACA SIĘ LUB NIE, LUB INACZEJ ILE PRZYNIESIE ZAINWESTOWANA ZŁOTÓWKA. Ja wiem jedno że efekty jakie uzyskuję, nawet te minimalne 10% przyrostu plonu, są minimum 10 razy większe od nakładów i tak trzeba według mnie rozpatrywać jakiekolwiek nakłady na środki ochrony czy nawozy. Nie ważne co i za ile dajemy, ważne czy to się przynajmniej zwraca a jak zwraca się wielokrotnie to jest opłacalne czyli warte stosowania. Co jest ważniejsze cena zakupu czy efektywny zwrot nakładów. Z wykształcenia jestem nie tylko rolnikiem ale tez ekonomistą i jeśli inwestycja przynosi dochody (ponad wszystkie koszty) i nie wiąże sie z innymi uciążliwościami to jest to dobra inwestycja. Często jestem na różnych spotkaniach i zawsze tłumaczę kolegom, że pytanie o cenę (wszystko jedno czego) jest względne, lepiej pytać zawsze ile złotych przyniesie inwestycja 1 złotego w dany nawóz czy preparat. Jeśli 1,5 złotego to można się zastanawiać ale jeśli 5 czy 10 zł to raczej nie ma co dyskutować tylko próbować. Piszę celowo próbować a nie stosować, bo najlepiej jest sprawdzić wszystko o siebie a potem decydować (ulotka reklamowa to nie wszystko).

#278 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 28 luty 2011 - 06:58

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? a są mniejsze opakowania od 5 litrowych?

#279 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 28 luty 2011 - 12:49

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Wg mnie drogo mi wychodzi na 1 ha pszenicy niecałe 50zł licząc 15kg siarczanu magnezu do tego chelat miedzi, manganu i cynko-bor. Czyli wszystkie niezbędne mikroskładniki praktycznie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share agroplantator

agroplantator

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 28 luty 2011 - 19:16

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Kochani moi. Nie liczcie tak = siarczan+helat+helat+helat+helat= ileś tam zł czyli tanio/taniej. Pytam wprost: jakie efekty uzyskujecie z tych mieszanek? Jaki jest stopień przyswajalności? Ile daje 1 zainwestowana złotówka? Gdzie są substancje antystresowe jakieś wspomagacze itp? Siarczan magnezu np: stopień przyswajalnosci /Mg 2+/ w optymalnych warunkach (wilgotność, temperatura) magnez pobierany jest w kilku do kilkunastu procent a magnez z aminokwasami kilkanaście do kilkudziesieciu itd. Wszystkie mikroskładniki i makro "kompleksowane" aminokwasami są zdecydowanie lepiej i szybciej przyswajalne i to nie tylko w optymalnych warunkach ale również w okresach silnego stresu. Dzięki mieszaninie mikroskładników i aminokwasów uzyskujecie: obniżenie kosztów nawożenia poprzez zwiększenie efektywnosci zabiegu. W dokarmianiu dolistnym chodzi nie tylko o uzupełnienie braków ale też stymulację rośliny do szybszego i efektywniejszego wzrostu (całej rosliny - takze korzeni) co przekłada się wprost na wzrost wydajności pobierania składników z gleby i poprawę odzywienia rośliny a także zaopatrzenia w wodę!. Jeśli zależy Wam na podniesieniu efektywności oraz jakości plonów to powinniście sięgać po biostymulatory. Jeżeli Wasze uprawy są na najwyższym poziomie agrotechniki (nawozenie+uprawa+ochrona) to co możecie zrobić aby podnieść wydajność? Tylko biostymulatory są w stanie dać zwyżkę lub poprawę plonowania. Zapytajcie Holendrów czy Niemców, czemu sięgają po biostymulatory, przecież nie po to aby zwiększyć wydatki ale aby podnieść opłacalność produkcji a tam użycie biostymulatorów w uprawach zbóż (i nie tylko) jest powszechne. Tylko biostymulatory pozwalają na dodatkowe zwiekszenie plonu (jeśli wszystko było ok i na wysokim poziomie) a z biostymulatorów jedne z najefektywniejszych są własnie aminokwasy.
Przepraszam za wykład: to pozostałość po wieloletniej pracy na uczelni ze studentami.

Edytowany przez agroplantator, 28 luty 2011 - 19:19.