Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1908 odpowiedzi na ten temat

#241 Share simont

simont

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 21:05

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam, czy ktoś z was stosuje Perfektmicro jako uzupełnienie mikrosładników? na licencji ADOBU

N 7,46 %
MN 2,44 %
CU 2,00 %
ZN 2,00 %
FE 0,35 %
MO 0,54 %
B 0,50 %

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 12:57
  •  

#242 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 23:06

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dziś zauważyłem coś dziwnego:
Bormax o zawartości boru 11% zalecane dawki 1l+1l
Solubor o zawartości boru 17,5% zalecane dawki 1,5l+1,5l
dlaczego tak? Bormax ma lepszą przyswajalność? Czy te firmy ianczej liczą zapotrzebowanie na bor? Tak było dawane na doświadczeniach jakichś które prezentowała firma ADOB i sie chwaliła że dało to najlepsze efekty.

#243 Share lulek

lulek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 01 luty 2011 - 14:13

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Jestem nowy po głównie na pszenice na wiosne daje 200 do 250 kg/ha saletrzaku
i chce opryskac dolistnie na wiosne bo u mnie słabe ziemnie IV i V klasa ziemi
i chce sie dowiedziec jakie dawki daje sie na ha
mocznika + siedmiowodny siarczan magnezu + nawóz dolistny NPK 8 58 11 chodzi mi dokarmienie dolistne na wiosne
bo z tego co wiem to około 15 kg mocznika + 5 kg siedmiowodnego siarczanu magnezu + do 5kg nawóz dolistny NPK 8 58 11.
czy nie jest za mało 5 kg sidmiowodnego siarczanu magnezu bo licze tylko raz opryskac dolistnie i z jakimi srodkami moge mieszac zeby zmiejszycz przejady z góry
Dzięki

Edytowany przez lulek, 01 luty 2011 - 15:10.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 01 luty 2011 - 15:36

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dawki zarówno mocznika, jak i siarczanu magnezu są odgórnie ustalone i raczej nie powinno się w nie ingerować. W każdej fazie jest inna zawartość mocznika w cieczy, siarczan się nie zmienia i wynosi 5%(5kg w 100l wody). Raz to dużo nie zdziałasz, najlepiej 2-3 razy w odpowiedniej fazie wzrostu

#245 Share lulek

lulek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 01 luty 2011 - 15:56

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? marekpieg1234 ok rozumnie a z jakimi srodkami można mieszac bo jedni pisza ze mozna a drudzy ze nie mozna jak to wreszcie jest? juz gdzies to przeczytałem to co napisałes czym wieksza roslinka tym mniejsze steżenie bo można popazyc a jakie ty dawki stosujesz

#246 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 01 luty 2011 - 16:02

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Masz rację, stężenie zależy to od zaawansowania we wzroście zboża:
- początek krzewienia - 18-20%
- koniec krzewienia - 16-18%
- początek strzelania w źdźbło - 10-12%
- koniec strzelania w źdźbło - 6-8%
- kłoszenie - 5-6%

#247 Share lulek

lulek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 01 luty 2011 - 16:21

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? marekpieg
a z jakimi Ty srodkami łączysz opryski dolistne ?
bo ja raz z jednym gościem rozmawiałem co ma 300 ha ze mozna łączyc kazden srodek z dolistnym
tylko nie wolna mieszac trzech substancji na raz
ale można mieszac np
srodki chwastobujcze + dolistne
antywylegacze + dolistne
grzybobujcze + dolistne
zgadzasz sie z tym co mi powiedział ?

Edytowany przez lulek, 01 luty 2011 - 16:33.

#248 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 01 luty 2011 - 17:55

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Środki chwastobójcze z tego co wiem to najlepiej same stosować bez nawozów dolistnych jak i mocznika.

#249 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 01 luty 2011 - 18:15

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Srodkow chwastobojczych nie stosuje sie z nawozami dolistnymi.Jak pryskasz na zielsko z nawozami to dodatkowo dokarmiasz chwasty i sa o wiele mniejsze efekty w zwalczaniu chwastow.
Co do stosowania nawozow dolistnych to mozna je stosowac z śor takimi jak:
-antywylegacze,
-srodki grzybobojcze,
-srodki owadobujcze.

#250 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 01 luty 2011 - 18:20

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? eee, ja tma chwastox turbo stosowałem z mocznikiem, to mi skrzyppolny popaliło, czego kosmik 360Sl nie zrobił sam, wiec nie wiem, chwasty inne dwuliscienne tez popalilo, dawalem srednia zalecana dawkę środka, zboże było czyste;p

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 01 luty 2011 - 19:19

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Srodkow chwastobojczych nie stosuje sie z nawozami dolistnymi.Jak pryskasz na zielsko z nawozami to dodatkowo dokarmiasz chwasty i sa o wiele mniejsze efekty w zwalczaniu chwastow

Również o tym słyszałem, ale nie stosowałem nigdy takiej mieszanki, gdyż dokarmianie łączę zawsze ze środkami grzybobójczymi

#252 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 01 luty 2011 - 19:25

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Ja tez tak robie.A czasem samo dokarmianie dolistne ;) A co do stosowania nawozow ze srodkami chwastobojczymi to przypomniala mi sie historia jak przyszedl do mnie sasiad, zebym mu opryskal jeczmien jary na zielsko i do tego dodal mocznik.Ja do niego mowie ze mocznik tylko pogorszy dzialanie srodka na chwasty.a on ze co bedzie to bedzie.Opryskalem mu i po jakims czasie przyjezdza do mnie i mowi mi ze mialem racje :lol: Zielsko przeroslo mu zboze :lol:

#253 Share lulek

lulek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 01 luty 2011 - 19:39

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? czy dopra dawka na wiosne pogłównie jednorazowo czy lepiej to na dwie dawkai 250 kg/ha saletrzaku pod pszenice a potem oprysk dolistny a ziemie klasy IV i V

Edytowany przez lulek, 01 luty 2011 - 19:44.

#254 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 luty 2011 - 20:56

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? dwie dawki saletrzaku plus mikroskładniki dolistnie

#255 Share simont

simont

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 09 luty 2011 - 17:21

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? czy nie uważacie że podanie makroskładników w formie dolistnej jest bardzo drogie, azot rozumiem bo jest nośnikiem dla mikroelementów ale fosfor i potas

prosta kalkulacja np. 20-20-20+mikro, czyli w jednym litrze mamy 20 % azotu - 20 % fosforu - 20 % potasu + znikoma iloś mikroelementów bo więcej w 1 litrze się nie zmieści. Podając dawke 3 litry/ha mamy po 600 gram fosforu i potasu(czyli śmiesznie mało), a przecież wszyscy wiemy ile roślina potrzebuje fosforu czy potasu na wyprodukowanie jednej tony ziarna. teraz niech każdy przeliczy ile wydaje kasy na fosfor i potas przy podaniu dolistnym.

zachęcam do zapoznania się z styczniowym aktykułem w nowoczesnej uprawie

#256 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 09 luty 2011 - 18:14

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Co racja to racja. Ale czasami nawozy dolistne są wymagane gdy widać oznaki niedoboru makroskładników. Bo co z tego jak na pszenice ozimą rzucisz polifoske jak już wegetacja rusza na wiosne pełną parą. Wtedy dolistne tylko możesz dać praktycznie. Makroelementy w dolistnych mogą byc jako uzupełnienie. Ale ten nawóz 20:20:20 to nie bardzo widzę żeby był w jaki kolwiek sposób warty dania. Więc jeśli dolistne to najlepiej zestaw mikro plus siarczan magnezu oraz mocznik choć nie do wszystkich. No i oczywiście do poszczególnych upraw jakieś uzupełnienia jak do pszenicy chelat miedzi, lub do buraków bor.

#257 Share sebo1986

sebo1986

Staram się byś lepszym..

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • Zainteresowania:Sport motoryzacja i po trochu wszystkiego

Napisany 14 luty 2011 - 17:45

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? a co doradzicie na czosnek? jaką odrzywke?
..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

#258 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 14 luty 2011 - 20:41

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Co najlepiej wybrać na pszenicę ozimą i jęczmień jary: Plonvit Z (Insol 3) czy OSD mineral? Bo chyba do OSD mineral nie dodaje się siarczanu magnezu i azotu? Czy się stosuje raz Plonvit Z (Insol 3) i OSD?

Edytowany przez dralo5, 14 luty 2011 - 21:00.

#259 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 14 luty 2011 - 22:52

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Niedawno to przerabiałem i doszliśmy do wniosku że dawanie makroskładników profilaktycznie nie jest uzasadnione ekonomicznie. Nie mówiąc o moczniku no i siarczanie magnezu. A Plonvity mają azot. Bardziej bym był za czymś takim np:
-wczesną wiosną - siarczan magnezu 10kg/ha + jakiś mikrokomplex 5kg albo mikrovit 1 2,5l no i do tego chelat miedzi koniecznie ok 0,5l i jeśli wysokie ph to chelat manganu 0,5l oczywiście mocznik do tego
-przed wykłoszeniem - tak samo jak przy pierwszym zabiegu.

Edytowany przez silva, 14 luty 2011 - 23:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share simont

simont

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 15 luty 2011 - 15:21

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam, OSD Minaral, nawóz EXTRA czyli podanie makroskładników w formie dolistnej nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, sprawdź moje wyliczenia wyżej, przeszukałem wszystkie nawozy dolistne, które mogą być punktem wyjścia do uzupełnienia mikroelementów i decyzja padła na lechpol PERFEKTMIKRO + siarczan magnezu dla jęczmienia jarego do zastosowania w fazie BBCH 30-32, fajnie fazy stosowanie mają opisane w katalogu na stronie

w kolejnym numerze nowoczesnej uprawie piszą o makroskładnich, w styczniu pisali o mikroskładnikach