Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

jerzy    3

Lula k tu nie chodzi oto zeby łapać się za słowa, poprostu trzeba pisać bardziej precyzynie o Ci chodzi :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piszczo123    0

lulak wiesz że w różnym wieku osoby są na forum i pytania zadają czasami dziwne twoje było takie że napisałeś ,,i nawozami dolistnymi,,i tak pomyślałem i napisałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roolnik    0
a jakie antywylegacze radzicie stosować na żyto ? w jednym z num. top agraru bylo opisane jak jeden facet stosuje na zyto agrotefon w 2 dawkach po pól dawki w odstępie 2 tyg. i dalo to ponoc skrocenie o 20 cm. czy lepiej dzielic na 2 dawki anty czy dac go w pelnej za 1 wszym razem co da lepsze efekty?

 

Ja w tamtym roku tez miałem problem z żytem szczególnie że mu nie pożałowałem więc wszesna wiosną antywylegacz ale to też po to żeby go dokrzewić najtańszy z CCC 0,4-0,5l ( +siarczan magnezu jakieś 5kg+ 7kg mocznika + dolistny wieloskładnikowy+ miedź 0,3l + mangan 0,5l) ale wiosna był wczesna i mokra i wszystko wskazywało na to że wylegnie wiec w ostatnim momencie przed wykłoszeniem 0,2-0,3l cerone i też i też ten sam odżywek bez miedzi bo z tego co znajomy mówił to działa podobnie jak antywylegacz i mogło by zaszkodzić. Jak widzicie nie stosuje dużych dawek a wiem ze zadziałało nie skróciło zbytnio żyta ale wszystko stało do samych żniw (plon koło 5t na IV i V klasie) a sąsiadom przy mniejszych dawkach w większości się położyło. W przenicy stosowałem podobnie tylko większe dawki o 20-30% i fungicyd przy drugim zabigu i widocznie się skróciła ale miała lepsze stanowisko i większe nawożenie.

Druga sprawa że jesli roślina ma wszystkie potrzbne składniki dostępne to antywylegacz jej tylko pomaga u trzymać plon, gdyż znam przypadki gdzie zastosowano tylko azot w granicach 46kg (mocznik 100kg) i żyto leżalo na V klasie a plonu nie było a ja to kosiłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolo12121    1

Witam słyszałem gdzieś ostatnio ze na łąki zamiast nawozu granulatowego można stosować nawożenie dolistne czy to prawda ?????? i jakimi środkami się je wykonuje ??????


kiedyś ursus c328
teraz c330 i c360
Deutyz Fahr M 88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom31    11

Witam!panowie mysle ze mi pomozecie co najlepiej zastosowac do nawozenia dolistnego chodzi mi ot aby na 300l cieczy ile kg mocznika co byscie polecaliz odrzywek ,ktore sa najbardziej sprawdzone co by teraz wiosna mozna zastosowac na zboza no i chodzi mi tez o jakas odrzywke PK bo w tym roku wcale niesypalem pod korzen dodam ze zborza moje to jeczmien ozimy zyto przenzyto i owies a gleby sa slabe,a ja niemam doswiadczenia jesli chodzi o stosowanie nawozow dolistnych i jak takie nawozenie wychodzi cenowo???pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki wczoraj pryskałem Aurorą na chwasty w ozimych, czy mogę jutro wjechac z manganem + mocznik + siarczan magnezu? I czy Waszym zdaniem to dobra mieszanina? Bo wyczytałem, że Mn jest szczególnie ważny podczas krzewienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki21    1

Moja od lat sprawdzona kombinacja to:

Ekolist micro Z + siarczan magnezu + mocznik

dawki dobieram w zależności od potrzeb i jakości zboża ale na początek krzewienia można zastosować takie jak podają na ulotce Ekolistu

 

co do szybkiego wjazdu z odżywką po oprysku na chwasta to owszem ale ostrożnie z azotem. Nie wiem jak u Ciebie z pogodą ale u mnie sucho i rośliny po moim oprysku trochę boleją, dlatego zabieg dolistny zrobiłem tydzień po oprysku na chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymek123    1

Jeżeli piszecie o dolistnym dokarmianiu to powiedzcie o ile zwiększył się wam plon np przenicy na jakiej klasie gleb jest zasiana i ile wynosi wasz plon z ha

ja osobiście mam mało pola bo około 20 ha ale za to stosuje wszystko jak na poletkach doświadczalnych i wiem jaki można osiągnąć plon osobiście ja stosuje plonvit z do tego 15 kg mącznika i 6 kg siarczanu magnezu ale trzeba pamiętać że nie można przy zawracaniu pryskać dwa razy to tym samym  bo oczywiście zaraz liście są przypalone a antywylegacz nie jest potrzebny ja nawoziłem przenice na wiosne 200 Kg czystego składnika czyli ok 600 Kg Saletry/ha i przenica była równa jak stół

osobiście polecam zastosować na wiosnę ;

Herbicydy:

Granstart+ Atlantis

insektycydy:

2xDecis

fungicydy:

1 zabieg folicur plus 375 EC 0,75l/ha

2 zabieg charisma 207 EC 1,5 l/ha

Dolistne :

3x plonvit z + 15 kb mącznika i 5 kg siarczanu magnezu


Witam Mam na imię Szymon posiadam gospodarstwo ale zajmuję się tym tylko czysto hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Czy ktoś stosował KELPAK SL?

Możecie o nim coś więcej powiedzieć? Dobra, warta stosowania jest ta odżywka?


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość specjalista   
Gość specjalista

Ja stosuję Basfoliar 36 Extra na pszenice i pszenżyta ozime. Wysoka zawartość magnezu i mikroskładników. Mimo iż jest to środek zalecany na zboża konsumpcyjne to bez problemów można go stosować na zboża paszowe. Dawka 2 razy po 6 litrów na hektar. Koszt na hektar to ok. 30 zł. Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomek    0

witam koledzy mam prosbe czy moze mi ktos powiedziec czy po 5 dniach po oprysku na chwasta moge teraz pojechac odzywka sirczan magne+ mocznik+odzywka jeszcze niewiem jaka, ale chodzi mi o to ze jest troche sucho, chyba z mies nie padalo, (na tym polku jest pszenica ozima juzz drugi rok) czy ten oprysk z odzywka bedzie mial jakies kozysci czy tylko moge zaszkodzic roslinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość specjalista   
Gość specjalista

Moim zdaniem w czasie suszy roślina pokrywa się woskiem, który ma za zadanie chronić roślinę przed stratami wody.

Dostęp nawozów dolistnych jest utrudniony. Najlepsze wyniki daje dokarmianie podczas pochmurnej pogody, wcześnie rano albo wieczorem, kiedy tkanki liści są rozluźnione i składniki łatwo dostają się do wnętrza roślin. PAMIĘTAJ jeszcze o przymrozkach jakie mają być jeszcze przez dwie noce. Moim zdaniem to lepiej wstrzymaj się z mocznikiem. A odżywkę daj wieczorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomek    0

witam dzisiaj zrobilem pierszy oprysk zasilajacy, BASFOLIAR 36 extra ok.6 L/ha + siedmoiwodowy siarczan magnezu ok 7kg/ ha zrezygnowalem z mocznika, i teraz czy wedlug was na pierszy raz to dobra dawka ? stanowisko jest takie ziemia ok 5 ha 2 klasy 1.5 ha 3-4 klasy i okolo 1ha 5klasy ,rok wczesniej byla tez zimowka, pszenica nie jest zbyt rewelacyjna, jak by ktos mogl to zopiniowac B);):Dczekam na wasze odpowiedzi B):): pozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomek    0

i jeszcze taka inf na tym kawalku z wiosny dalem pierw poli-azot ok 200 kg/ha i jakies 2 tyg temu saletre amonowa ok 170kg/ha, na jesien nie bylo nic dawane przed zasiewem, ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że przedplonem była zimówka to przypuszczam, że chodziło Ci o pszenicę. Pszenica po pszenicy to troszkę nie bardzo B) , ale jak już trzeba B)

BASFOLIAR 36 extra jest dobrym nawozem dolistnym z wysoką dawką magnezu przeznaczonym dla zbóż konsumpcyjnych, ale jak zastosowałeś w paszowych to też się nic nie stanie. Nie rozumiem dla czego domieszałeś z siarczanem magnezu, chyba miałeś duży niedobór tego składnika. Analizując Twoje nawożenie nieorganiczne to na II klasie jeszcze uciągniesz dobry plon, na III i 4 mniej , ale też nie będzie źle. Dobrze, że tej 5 masz tylko 1 ha B)

Zastosuj drugą dawkę też ok. 6L

Efekt będziesz widział za ok. 7 dni od momentu zastosowania oprysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomek    0

noooo i wlasnie ale kiedy najlepiej dac ta druga dawke? i czy w tej drugiej dawce dobrze dodac mocznik czy nie?,i myslalem jeszcze zasilac ja saletra amonowa poglownie,czy to dobry pomysl? i jeszcze jak by ktos doradzil jak zastosowac antywylegacz mam stabilana, i u mnie dopiero dzisiaj popadalo od ponad miesiaca czasu (zbawienie:) ) a co do basfoliaru to jeden gosc mi mowil ze nie jest dobrze mieszac go z mocznikiem bo mocznik oslabia dzialanie basfoliaru, a znowusz siarczan czy on tez oslabia? i wlasnie bo mialem z tamtego roku siarczan magn. z intermagu bodajze(w papierowych workach), i on po zmieszaniu z woda ogrzewal wode ale gorzej sie rozpuszczal w wodzie, a w tym roku kupilem jakis z pilc (w foliowym worku)czy cos takiego, i ten znou ochladza wode tak jak mocznik i ma troche mniej azotu w skladzie niz ten pierwszy,co najlepiej moze sam basfoliar w wiekszej dawce?;/ aa i dzieki za odpowiedz B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej Basfoliar zastosować w fazach: krzewienie i strzelanie w źdźbło. Zastosowanie saletry uzależnione od przebiegu pogody, a czy na stabilan to trochę nie za późno? W jakiej fazie masz zboże, które chcesz potraktować stabilanem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronomek    0

no jeden kawalek to jest po ziemniakach dosc ladna to po ost deszczach niedlugo powinno sie pokazywac pierwsze kolanko a reszta troche pozniej, a tak wogole to jaka dawke zadac? a o tym przebiegu pogody mogl bys mi troche jasniej opisac? i czy np. tak jak w tym tyg dalem odzywke to kiedy teraz najkozystniej bedzie dac saletre? (jak bys mogl napisz do mnie na gg,)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o stabilan to jak masz full azotu pod zboże i odmianę podatną na wylegi to stosuj największą, która jest na etykiecie. Jak jest inaczej to ta mniejsza dawka. (Sugeruję 1,5 l/ha). Wiesz to tylko porada, nie widziałem zboża ani nie znam ziem na których uprawiasz rośliny. To wiesz tylko TY. A co do saletry to jak wysiejesz a nie popada deszczyk przez dłuższy okres to marny efekt. Po zastosowaniu odżywki zachowaj odstęp 3-5 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

no basfoliarek super nawozik ale ja kiedyś popryskałem plonvit Z jakieś 2l/h i było super w tym roku kupiłem na 1 zabieg i mam zamiar powtórzyć efekt całkiem tani i dobry:D a co do wylegania to ja na ccc to nie polecam bo kiedyś w tak a podobną suszę przypaliłem :/ i ja bym dał jeśli już to max 1l na h i to też pod kontem deszczu dopiero aplikował ja ogólnie polecam modusa w dawce 0,3 niedługo też prysnę drogi ale bezpieczny pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys8705    0

Witam. Tak czytam te posty i nadal za wiele nie wiem. Dosyć słabo orientuje się w nawożeniu dolistnym i za bardzo nie wiem kiedy je zastosować... ;) Jedynie dowiedziałem sie co i z czym można a z czym nie można mieszać nawozów. Jeśli ktoś mógłby mi prostym językiem to wytłumaczyć byłbym wdzięczny. Uprawiam pszenżyto ozime i jęczmień jary. pszenżyto juz sie wykłosiło i chyba to już za późno na nawożenie...? jęczmień ma ok 20cm. W jakich fazach fazach najlepiej zastosować nawożnie dolistne w tych rożlinach. z góry dziękuję za pomoc.

 

PS Może to wyda się dla Was śmieszne ale kto mi powie kiedy jest faza liścia flagowego i co to w ogóle jest liść flagowy. Wydaje mi się ze jest to ten który osłania kłos ale nie jestem pewien...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qaz1    0

czesc Wam.. mam pytanko.. czy w momencie kloszenia pszenicy mozna ja opryskac mocznikiem + siarczanem Mg?? Kłos jest juz widoczny - wykluł sie juz prawie calkowicie z pochwy lisciowej.

 

krzys - lisc flagowy to ten ostatni na samej gorze tak jak mowisz chroniacy klos, z niego wykluwa sie klos..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Jeżeli kłos dopiero co wychylił się z pochwy liściowej to odradzał bym pryskania mocznikiem i siarczanem. Pszenica zaczeła kwitnąc i nie lubi jak w tym czasie wykonuje się jakieś zabiegi, robi się zabiegi w ostateczności np. jakiś patogen strasznie dokucza. Po kwitnieniu jak pojawi ziarniak i zacznie sie faza dojrzałości mlecznej można dać mocznik i siarczan 15-20 kg mocznika na ha, poprawi to jakośc plonu czyli gluten i białko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak trzeba pamiętać, że w warunkach np. dużej ilości opadów, tak późne zastosowanie azotu może przyczynić się do pogorszenia jakości glutenu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj