Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
1060 odpowiedzi na ten temat

#41 młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • 6568798

Napisany 20 maj 2008 - 19:24

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? no ja juz sam nie wiem, jedne źródła podają tak, drugie tak... najlepiej samemu spróbować hehe

pozdrawiam :)
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 02:18
  •  

#42 paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2780 postów
  • 7964877

Napisany 20 maj 2008 - 19:51

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Wie ktos czy mozna mieszac GOLD (producent Rokita-Agro) z mocznikiem. siarczanem magnezu i Ekolistem ZJ?
  • 0

sprzedam opryskiwacz Pilmet 600l/12m

www.olx.pl/oferta/pilmet-612-opryskiwacz-600-litrow-12-m-belka-CID757-ID4myB9.html

#43 benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 21 maj 2008 - 15:38

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Zadnych cherbicydów nie powinno sie mieszac z odzywkami.
  • 0

#44 deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • 1279 postów

Napisany 21 maj 2008 - 16:33

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? No dobra nie powinno.

No ale wytłumacz dlaczego ?

Bo wg . mnie to czasami jest to nawet wskazane (dodatek mocznika powoduje mniejsze napięcie powierzchniowe i lepsze wchłanianie herbicydu przez chwasty).
  • 0
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#45 benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 21 maj 2008 - 17:21

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Do kilku produktów na naszym rynku dodawane sa adiuwanty!!! Czy na ktoryms srodku przeczytałes dodac mocznika w jakims tam stezeniu??? Jezeli producent zaleca jakis przylepiec to albo jest to napisane albo kupujesz razem z danym srodkiem.
  • 0

#46 deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • 1279 postów

Napisany 21 maj 2008 - 17:31

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Nie no twoje rozumowanie mnie rozłożyło :) .

No bo producenci ZARABIAJĄ na Ś.O.R i z tego żyją. To po co mają ci polecać rozwiązanie z którego nie maja grosza zysku ?
Przecież w ich interesie jest TOBIE polecić rozwiązanie na którym zarobią.

A po drugie jest coś takiego jak ustawowe urególowania o stosowaniu ś.o.r., o których to uregulowaniach nawet autorytety w tej dziedzinie mówią że nijak nie przystają do rzeczywistości.
Naprzykład, jeśli na twoim polu jakiś środek doskonale działa w połowie zalecanej dawki, usuwając całkowicie patogen i przez to mniej obciąża środowisko, to nie wolno tego robić, bo środek musi być zastosowany w dawce zalecanej na opakowaniu (producenci tych środków w końcu w tym tez mają interes).
  • 0
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#47 benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 22 maj 2008 - 09:56

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Nigdy nie stosowałem 1/2 dawki srodka i watpie aby taka dawka skutecznie działała. Gdyby było tak jak mowisz to wiele srodków byłoby bez przylepca w jednym opakowaniu tylko kazaliby sobie dokupic. A jak sie napewno orietujesz wiele srodków sprzedawanych jest a adiuwantem. Na siarczanie magnezu pisze wyraznie z czym mozesz go łaczyc i na wielu odzywkach tez a wiec twoje myslenie nie bardzo mi pasuje.
  • 0

#48 Bodzio110

Bodzio110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 22 maj 2008 - 12:21

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Panowie kiedyś w Top Agrar był artykuł o badaniach robionych w Niemczech właśnie na temat łączenia np zaniżonej dawki herbicydu z antywylegaczem i stwierdzono, że można uzyskać przez to zaniżenie dawek o 30,40%. Było tam napisane, że to nie dotyczyło wszystkich substancji czynnych zawartych w herbicydach i że nie jest to praktykowane z uwagi na to co pisał deer- przepisy dot. ś.o.r oraz strona biznesowa firm.
  • 0

#49 lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 22 maj 2008 - 19:04

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? a producenci ROUNDAPu 360 SL w swojej etykiecie zawarli coś takiego:
"Środek można stosować łącznie z adiuwantem (środek wspomagający) lub siarczanem
amonowym w dawce:
Roundup 360 SL 3 l/ha + Adbios 85 SL 1,5 l/ha w 200-300 l wody.
lub
Roundup 360 SL 3 l/ha + siarczan amonowy 5 kg/ha w 200-300 l wody."
więc nie zawsze idzie to w parze że liczą na zysk - bo siarczan amonu można kupić osobno!!!
  • 0
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#50 deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • 1279 postów

Napisany 22 maj 2008 - 20:01

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Odpowiedź jest banalnie prosta, dlaczego tak jest w etykiecie stosowania roundap, bo monsanto nie produkuje żadnego adjuwantu.
A jak juz podali adjuwant to producenta o znaczeniu lokalnym (varichem), który dla nich jest żadną konkurencją. No i że siarczan to to samo.
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#51 NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 30 grudzień 2008 - 23:51

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Często się nie podaje czegoś w etykiecie bo rejestracja jest drogą i męczącą zabawą z ministerstwem, a ludzie i tak wiedzą czy można dodać czy nie (zazwyczaj z doświadczenia). Porównajcie np. etykiety Granstaru i Helm Tribi, te same substancje, a nie zwalczają tych samych chwastów. Po co ma się producent męczyć, skoro wiadomo na co działa helm jak się kiedyś używało granstaru. Przykładów jest więcej, o ile pamiętam to Cycocel ma rejestrację tylko w pszenicy. Absurd, ale producent nic nie robi bo po co, jak cała Polska wali go w co popadnie.

Mieszaniny są jak najbardziej ok, z odżywkami również. Jest teoretycznie ryzyko, że azot wzmocni działanie herbicydu, jeszcze nie daj Bóg przyjdzie przymrozek i coś się może zdarzyć.
Inni twierdzą, że lepiej najpierw zabić chwasty, a później dokarmiać, niby mniej wyjedzą. Ale jak ktoś ma 500 ha i złapał dzień pogody to nie będzie robił kilku przejazdów.
Uważam, że jeżeli ktoś ma wprawę to śmiało może mieszać (z uwagą na azot).
  • 0

#52 turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 17:52

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? czesc. mam takie pytanie czy mozna mieszac z mocznikem, siarczanem magnezu i ekolistem takie srodki jak chisel, chwastox turbo,antywylegacz agrotefon oczywiscie kazde z tych srodkow bedzie pryskane osobno chodzi mi tylko o te srodki czy mozna z jakimis odzywkami ? wiem ze tu sie kazdy wypowiedzail na ten temat ale kazdy srodek ma inna substancje aktywna i moze roznie zareagowac i czy te w zwiazku z tym moga byc w mieszanine z mocznikiem itd.

ale sie rozpisałem ;)
  • 0

#53 masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1431 postów
  • 11697871

Napisany 01 styczeń 2009 - 18:29

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Używamy czasami nawożenia dolistnego głównie magnez nazwy środka nie pamiętam że na łąki i ziemniaki.
  • 0
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#54 rollek

rollek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów
  • 1204345

Napisany 01 styczeń 2009 - 18:46

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? ja stosowałem w 2007 roku na 18 ha pszenicy oz. 'totalną gnojówkę'- sekator 300g +modus 0,2l+ stabilan 1l +impuls 0,5l +karben 0,5l +siarczan magnezu 5kg +plonowit z 4l +plonowit pk 4l. i to wszystko za 1 przejazdem. żadnych skutków ubocznych niezauważyłem,ale zawsze staram sie nie używać herbicydów z fungicydami.to był wyjątek.
  • 0

#55 jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • 26120943

Napisany 01 styczeń 2009 - 19:04

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Ojej Turtojs ale ale namieszałeś, domyślam sie o co Ci chodzi, wypowiadali się koledzy którzy znają się na materii i nie będę powtarzał się bo generalnie zgadzam się z przedmówcami. Ja trzymam się jednej zasady staram się herbicydów nie mieszać z niczym innym an pewno nie z mocznikiem. Mieszanie tylu substancji aktywnych na pewno powoduje wzajemne reakcje które mogą osłabiać działanie lub wręcz powodować uszkodzenia roślin. Jeżeli chodzi o mocznik należy zachować ostrożność ze względu na to reakcja rozpuszcznia w wodzie powoduje gwałtowne ochłodzenie roztworu i do tego pora dnia czyli dobrze po zachodzie słońca i rośliny muszą być suche, bezwarunkowo. Mocznik mieszam z siarczanem magnezu, lubię dodać też Basfoliar Extra ale na świeżo dzierżawione pola (braki
makro i mikro składników), Fungicydy mieszam z antywylegaczem czasami dodaję odżywki siarczan, wszystko zależy od stanu plantacji. Do tego wszystkiego pogoda ja pozwala to łączę jak pisałem wyżej, a jak przekropna pogoda i żeby zdązyć w terminach agrotechnicznych to łączę fungicydy z antywylegaczem i odżywką, nie naginam tylko jednej zasady nie mieszam herbicydów z niczym, jedynie w jęczmieniu jarym mieszam chwastox z pumą bo napewno bym się nie wyrobił w terminie i oczywiście do herbicydów nie mieszam mocznika, jest to prosta droga dla niedświadczonych aby uszkodzić plantację, tak jak pisał Namoor jak jest 500 ha i pogoda to łączy się różne rzeczy gdy goni czas fazy rozwojowe ale aby robić takie fiki miki trzeba mieć gruntowną wiedzę i doświadczenie
  • 0

#56 turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 20:49

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? oki czyli podsumowując jerzy to nie radzisz stosowac z herbicydami a jezeli chodzi o antywylegacz to mozna z mocznikiem i ekolistem mieszac ? w 2008 pryskalem wszystko osobno ( osobno dolistnie mocznik itd. a osobno śor ) a teraz chcialbym cos sprobowac łaczyc bo wjedzac kilka razy na to samo pole mi sie niechce a i jest troche nieoszczedne
  • 0

#57 jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • 26120943

Napisany 01 styczeń 2009 - 21:50

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Turtojs jeszcze raz powtarzam nie łączę herbicydów z niczym (jedynie w jęczmieniu robię odstępstwo jak pisałem wyżej) a na pewno z nie mocznikem, odradzam. Antywylegacz można połączyć z mocznikiem i ekolistem- wg mnie jest to mieszanka tworzona na siłę, lepszym połączeniem byłby antywylegacz + fungicyd (pszenica), mocznik i odżywkę należy stosować w fazie liścia flagowego dlatego że roślina jest w takiej fazie rozwojowej że jest wstanie efektywnie przyjąć mocznik i odżywkę a możliwość usdzkodzenia znacznie się zmniejszają. Chciałbym zaznaczyć że nie jestem wyrocznią piszę na bazie własnej wiedzy i doświadczenia, powtarzam jeszcze raz stosowanie mieszanek śor wymaga gruntownej wiedzy rolniczej analizy stanu plantacji oraz i aktualnych warunków pogodowych. Stosowanie wielu śor naraz w jednym przejedzie może spowodować więcej szkód niż pożytków, czasami oszczędności może przynieść wnikliwa analiza plantacji niż nieprzemyślane stosowanie stosowanie ś.o.r.
Naprzykład w pszenicy po rzepaku stosując zaprawy nasienne (Jokey,Baytan) przy suchej wiośnie , faza krzewienia, pierwszego kolanka mozna znacznie ograniczyć dawkę antywylegacza a nawet odstąpić od fungicydu na choroby podst. źbła a skupić się na ochronie kłosa lub liścia flagowego który decyduje o wielkości plonu.
Jeżeli koledzy rolnicy mają inne doświadczenia chętnie zapoznam się z nimi , jeżeli się mylę zapraszam do rzeczowej dyskusji.
  • 0

#58 zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 01 styczeń 2009 - 22:09

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Gdy mocznik rozpuści sie razem z siarczanem, to mikstura się nie ochłodzi i nie będzie poparzenia. Choć to nie zalecane , to przy opryskiwaniu chwastów w łanie herbicydy stosuję łącznie z mocznikiem, siarczanem i odżywkami typu ekolist, plonowit. Skutków (zauważalnych)negatywnych nie było.
  • 0

#59 Fenol

Fenol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 02 styczeń 2009 - 22:26

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? a po co te gdybania jak mam jakiś problem to dzwonię do najbliższego doradcy-są na stronach producentów- i już wiadomo na 100% no i najlepiej zadzwonic do kilku z różnych firm ;) wiadomo nie zawsze są mądrzejsi... z du pont i z bayera są świetni wyłożą jak krowie na rowie:))
a tak na marginesie zastanawiam się nad antywylegaczami jeżeli ograniczają wzrost elongacyjny czyli oddziaływują na gibereliny i cytokininy lub ich metabolizm to automatycznie świadomie ograniczamy rozwój korzeni czyli świadomie ograniczamy rozwój rośliny zmniejszająć ich powierzchnię pobierania pokarmu czyż nie tak? czyli ostatecznie będzie mniejszy plon... czy ktoś się bawił dawkami i terminami oprysków? chętnie poczytam o doświadczeniach
  • 0
kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#60 NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 03 styczeń 2009 - 01:04

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Po pierwsze dawki: zarejestrowane w PL górne dawki regulatorów wzrostu są dawkami "letalnymi", nie rośnie bo zdechło. Przesadzam oczywiście, ale morał jest taki, że co za dużo to nie zdrowo.
Po drugie termin stosowania: w momencie gdy podajesz regulator plon powinien być już zagenerowany, korzenie na tyle rozwinięte, że roślina przeżyje, ważne jest ile jest korzeni przybyszowych.

Nie jestem biochemikiem i nie pamiętam z zajęć jak regulatory wpływają na merystem korzenia i czy tak samo na boczny jak wierzchołkowy. O ile pamiętam to w częściach szczytowych za podziały odpowiedzialne są auksyny. Niektóre substancje niby hamują tylko wytwarzanie giberelin, a te z korzeniem chyba niewiele mają wspólnego. Regulator działa na tę część rośliny, która intensywnie się dzieli, a czy korzeń ulega najintensywniejszym podziałom dokładnie w tym samym momencie co reszta rośliny? Nie znam wyników badań na ten temat, na bank ma to jakiś wpływ, ale nie doszukiwał bym się tak ogromnego wpływu na system korzeniowy, który przełoży się na plon.

Z moich doświadczeń polowych wynika, że więcej jest z nich pożytku niż kłopotu.

Chłopie, poruszyłeś temat nad którym ślęczę kilka lat i co rok mniej wiem. ;)
  • 0