Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

1988 odpowiedzi na ten temat

#341 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 13:11

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Bardzo mądrze robisz dając to co roślina potrzebuje zamiast walić odżywki mimo że roślinie ich nie brakuje.
Odżywki mają na celu pokrycie braków tych pierwiastków których może brakować lub tych których braki widać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dzisiaj, 20:27
  •  

#342 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 13:35

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Dużo zależy od pH
Oczywiście różne rośliny potrzebują różne mikro tj. (moje zdanie):
pszenica, jęczmień - Koniecznie: miedź, Profilaktycznie: mangan, cynk, bor
rzepak - koniecznie: bor, molibden, Profilaktycznie: mangan,
buraki - koniecznie: bor, molibden, Profilaktycznie: mangan, tytan
kukurydza - Koniecznie: miedź, cynk, Profilaktycznie: mangan, bor

Dużo z tych składników należy dawać zależnie od pH. Praktycznie wszystkie. Ale ja uważam że głównie mangan. Poszę o uwagi. Mogę się mylić jak każdy

Edytowany przez silva, 17 kwiecień 2011 - 13:36.

#343 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 13:59

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? silva moglbys mi podeslac konkretne wyliczenia? Skoro sie tak bawisz, napewno to skalkulowales, chcialbym to zoabczyc.
Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#344 Share Dawid727

Dawid727

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 306 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 14:03

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? marekgizio-ok, czyli pierw huzarem, wg. etykiety efekty widać po 2-3 tyg. Po ilu dniach chwasty zaczną obumierać bym mógł dać odżywkę? No i ile się orientacyjnie daje tego Folicare 18 18 18 na 1 ha ?

#345 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 15:41

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? @silva a Bortytan ,Molibdenit i Chelat Mn mozna kupić w sklepoach ze ŚOR czy też w specjalistycznych?

#346 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 16:22

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? panowie stosował ktoś saletrę wapniową do rozpuszczania w wodzie ? tam jest azot głównie w postaci azotanowej, daje się tego od 2-10 kg/1000l wody. jak dam powiedzmy jutro na jeczmień ozimy gdzie mi trochę pożółknoł ze 1,5 kg na 200l/ha to może coś przypalić go ? obecnie jest w fazie krzewienia.

#347 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 17:42

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? David --> nie chciałbym się wypowiadać o pszenżycie bo ja specjalizuję się w pszenicy ozimej, rzepaku ozimym i kukurydzy i tylko w uprawie tych roślin poszerzam swoją wiedzę.
Dodatkowo pszenicy nie pryskam na wiosnę ale po siewie.

Ale zakładam że teraz zboża pryska się pod koniec krzewienia, wtedy oprysk odżywką łączył bym z fungicydem i antywylegaczem w fazie strzelania w źdźbło. Od oprysku herbicydem minie wtedy ok 2tygodni i chwasty powinny już obumierać.
Poza tym okres strzelania w źdźbło to okres intensywnego wzrostu i pobierania wszystkich składników, a tym samym okres największego zapotrzebowania także na mikroelementy dostarczane w odżywkach, oraz moment gdzie pokrycie liści jest duże i tym samym większa powierzchnia chłonna.

#348 Share MODEL67

MODEL67

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 17 kwiecień 2011 - 20:02

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Ekolisty i maximusy firmy EKOPLON moim zdaniem do dobry pomysł na odżywki dolistne

#349 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 18 kwiecień 2011 - 08:01

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? @ksys - myśle że nie będzie problemu z kupieniem choć nie mówie że są wszędzie. Produkuje je intermag więc jedna z większych firm.
@xsc - właśnie rozpisałem chwilke to zajęło ale mam nadzieje że się nie pomyliłem bo wszystko w pośpiechu.

http://img88.imagesh.../basfoliar.png/

Edytowany przez silva, 18 kwiecień 2011 - 08:26.

#350 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 18 kwiecień 2011 - 08:24

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Marku
W stosowaniu nawozów dolistnych razem z herbicydem nie chodzi o zmniejszenie napięcia powierzchniowego cieczy i poprawienie pokrycia liści chwastów przez środek ale o rozluźnienie aparatów szparkowych i kutikuli dzięki czemu poprawia się wchłanianie śor-u. Taki artykuł przeczytałem w Farmerze. I wydaje się to być logiczne. Poza tym jeśli IOR przebadał możliwości stosowania śorów z Insolami to uważam, że takie stosowanie jest możliwe.

Edytowany przez rogas, 18 kwiecień 2011 - 08:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 18 kwiecień 2011 - 08:27

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Przekonaliście mnie żeby nie stosować. A czy chelatów nie można stosować? Typu chelat Cu?

#352 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 18 kwiecień 2011 - 09:46

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Chelat to jest tylko sposób na sprawne dostarczenie do rośliny konkretnego mikroelementu. to jest tak jak z kubka napijesz sie kawy szybciej niz jakbyś miał siorbać z podłogi czy w jakiś sposób łapać ją z powietrza ;)
Mikroelementy w formie chelatów sa w kazdym nawozie dolistnym. czysta miedz czy mangan stosujesz jak masz widoczne niedobory ktoregos mikroelementu.
Ja dalej twierdzę ze mozna stosować insole z herbicydami selektywnymi.

#353 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 18 kwiecień 2011 - 17:58

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Tylko że nie wszystkie mikro się chelatują jeśli sie nie myle to chelatuje się Mn, Fe, Cu i Zn.
A ja twierdze że nie warto stosować nawozów dolistnych gdzie jest zawartość związków w nim rzędu 0,01%. I nie są w każdym zawsze chelaty.

#354 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 19 kwiecień 2011 - 07:57

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Wszystko zależy od tego jakich i jak bardzo brakuje mikroelementów.
Jeżeli nie masz silnych objawów braku mikro to jeżeli zastosujesz nawóz dolistny zawierający mikro nawet w małych ilościach to zapobiegasz niedoborom. Poza tym nie zawsze zapotrzebowanie na dany mikroelement jest na tyle duże żeby go stosować w gigantycznych ilościach. Pamiętaj też o prawie Liebiega.
W sytuacji jeżeli braki są silne na tyle ze widać je po liściach to powinieneś zastosować nawóz z tym mikro, którego brakuje.
Nawóz ogólny to profilaktyka (czapka i szalik noszony w zimie) a typowo mikroelementowy jednoskładnikowy to lekarstwo (antybiotyk jak już się rozchorujesz).
Jeżeli chodzi o chelaty to chelatuje się te mikro, które są słabo przyswajalne przez roślinę bez chelatu. Dlatego te, które podałeś chelatuje się a inne nie.
To nie jest tak, że mikro same się chelatują, tak jak napisałeś. Ten proces wykonany jest w fabryce.

#355 Share rolniczadola

rolniczadola

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 19 kwiecień 2011 - 10:19

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Witam wszystkich serdecznie, przyglądam się od jakiegoś czasu Państwa dywagacją na temat mikro i makroelementów i chciałbym w nietypowy sposób dołączyć się do dyskusji nad stosowaniem i doborem nawozów. Jestem polskim podkreślam polskim producentem nawozów mikro i makro elementowych.
Nie napiszę nazwy firmy gdyż nie chodzi mi o reklamę tylko o normalną wypowiedź.
Na wstępie celowo podkreśliłem słowo polskim producentem. Dlaczego ? Ano dlatego, iż polskie firmy produkujące nawozy dolistne wcale ale to wcale nie ustępują jakością swoich wyrobów koncernom zagranicznym. Dlaczego ? ano dlatego gdyż surowce i związki chemiczne stosowane w produkcji w większości przypadków pochodzą od jednego producenta na świecie, jeden specjalizuje się w siarczanach np. Miedzi inny wytwarza związki żelaza, manganu a jeszcze inny kopie u siebie bor, potas, fosfor, cynk a inny z kolei inne. I u nich to zaopatrują się zarówno firmy zagraniczne jak i polskie.
Efekt ? mikro i makro w produktach zachodnich i polskich w większości przypadków pochodzą z tego samego źródła. Natomiast różnorodność preparatów wynika z zaawansowania technologii produkcji, pomysłu i tęgiej głowy zatrudnionych chemików. Natomiast prochu już nikt nie wymyśli więc wszyscy prześcigają się wzajemnie tworząc preparaty z różnymi dodatkami , chelatując co się da i upychając jak największe zawartości poszczególnych pierwiastków. Oczywiście Późnej pozostaje już kwestia dostania się na rynek i dotarcia do Państwa jako bezpośrednich użytkowników i tu koncerny zachodnie mają zdecydowaną przewagę nad polskimi firmami. Dlaczego?
Ano dlatego, iż za tymi produktami idą potężne pieniądze na reklamę, przedstawicieli, szkolenia, targi i wszystkie inne zabiegi marketingowe na które polskie firmy nie mogą sobie pozwolić na taką skalę.
Pozostaje jeszcze kwestia ceny, zachodnie preparaty są droższe. Dlaczego ? Ano dlatego, ponieważ do kosztów produkcji dochodzą jeszcze koszty transportu, ceł i innych. A kto za to zapłaci ? Na pewno nie producent tylko kupujący bo wszystkie te koszty są wkalkulowane w produkt.
Dlaczego więc kupujemy droższe nawozy , kiedy mamy pod nosem polskie równie dobre i tańsze ?
Ano dlatego, że to wynika w dużej mierze z naszej polskiej mentalności która mówi, że zachodnie jest lepsze. To tyle o niuansach produkcyjnych i ekonomicznych.
Wracając do kwestii stosowania mikro i makro to kolega Rogas najlepiej to wyraził.
Co do stosowania odżywek w połączeniu z herbicydami przyznam się szczerze że nie mam zdania ponieważ funkcjonują różne szkoły różnych mądrych głów , które wydają się logiczne i słuszne i w związku z tym nie chcę się wypowiadać.
Życzę powodzenia w uprawach oraz wszystkiego dobrego na Święta.

Edytowany przez rolniczadola, 19 kwiecień 2011 - 10:24.

#356 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 19 kwiecień 2011 - 11:57

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? No to że napisałem że się same chelatują to nie wiem skąd znalazłeś. Bo dobrze wiem że nie.
Właśnie w tym rzecz że jeśli widać niedobór to wtedy plonu już nie zwiększysz tak wiele. Jakiś czas temu pisałem na ten temat jednak niejasno ją opisałem. Podam ją na przykładzie:
Są 3 poletka doświadczalne i jest danego mikroskładnika za mało (choć oczywiście jest). Na poletku:
I: nie dajemy tego mikro - z tego powodu że go nie ma plon jest na poziomie 7t
II: dajemy ten mikro wcześniej (gdy wiemy że go zabraknie) - plon jest na poziomie 8t
III: dajemy ten mikro gdy zobaczymy oznaki niedoboru - plon jest na poziomie 7,2t
Chodzi o to że ok 20% możemy tylko uratować jeśli już widzimy niedobory. Taką tabelke widziałem która to obrazowała. Po prostu najczęściej gdy widzimy że jest niedobór to jest za późno. Po to trzeba dawać profilaktycznie.
Prosze o krytyke swojej wypowiedzi. Tylko nie za ostro :)

#357 Share rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 19 kwiecień 2011 - 13:21

Tylko że nie wszystkie mikro się chelatują jeśli sie nie myle to chelatuje się Mn, Fe, Cu i Zn.

Jeżeli Cię uraziłem to przepraszam.
Jak możesz to podaj tą tabelkę!
Pytanie w jaki sposób podajesz to mikro. Kiedy ta tabelka była opracowana?

#358 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 19 kwiecień 2011 - 20:21

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? Widziałem ją na jakimś szkoleniu o dolistnych. A później już nie moglem nigdzie znaleźć :(
Dziś pszenica opryskana siarczan magnezu + mocznik + chelat Cu + Chelat Mn.

#359 Share Piotrlubelskie

Piotrlubelskie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 22 kwiecień 2011 - 05:55

Widziałem ją na jakimś szkoleniu o dolistnych. A później już nie moglem nigdzie znaleźć :(
Dziś pszenica opryskana siarczan magnezu + mocznik + chelat Cu + Chelat Mn.

w jakich dawkach ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 486 postów

Napisany 22 kwiecień 2011 - 06:24

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne? ile moge dawac mocznika w fazie krzewienia lub 1 kolanka, pryskam 300 litrow wody na ha czyli 5% roztwor to byloby 15 kg mocznika moge dawac wiecej???