Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Michalmeer    483

kiedy roślina jest mała mozna spokojnie dawać wyższe dawki , u nie np siarczanu magnezu wychodzi 8 % a powinno być 5 , czym roślina mniejsza tym mozna wiecej pozwolić , teraz na zboża pojade siarczanem magnezu strżenie 5% plus mocznik steżenie 10 % odzywka juz była dana , a druga pójdzie tak ja liść flagowy


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zna kto odp na moje pytanie?

Jak jest wilgoć w glebie i nie jest bardzo gorąco to bez problemu mozesz dac te 20 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Tylko trzeba pamiętać o jednej rzeczy że nawozy dolistne najlepiej stosować kiedy roślina ma już sporo masy zielonej bo w końcu dajemy dolistnie a nie doglebowo. Im więcej na roślinę spadnie tym więcej wchłonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

A ja proszę o pomoc. Mam zasadzone 30 arów bobu. Na jesień dałem tam jakieś 6-7 ton gnoju na ten kawałek. 

Następnie kiedy pikowałem w doniczki (około 8000 sztuk) to dodałem do urobionej z torfą ziemi azofoskę. 

Zaś przed wysadzeniem w pole doniczek na te 30 arów rozsiałem 100kg polifoski 6. (6%N 20%P2O5 30%K2O 7%SO3)

 

I teraz moje pytanie. Czy mogę bób dokarmiać dolistnie? W jakich ilościach?

Rok temu stosowałem zwykłe odżywki typu Florovit, jednak szukam czegoś lepszego. 

Planuję za jakieś 2 tygodnie rozsiać tam Korn - Kali® (KAMEX) (40%K2O 6%MgO 4%Na2O 12,5%SO3).

 

Czy na bób mogę również dorobić mocznik z wodą??

W powyższych składnikach jest mało azotu. Co prawda gnój z jesieni robi swoje, ale mocznik chyba by nie zaszkodził. 

Proszę o wasze opinie. 

 


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

na początku fazy krzewienia tak 20 % ale na koncu już tylko 12% wiec do 15 % o tym czasie jak u mnie w okolicy jest ok


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Panowie tu macie podane ilości N jakie można podać roślinie w zależności od fazy rozwojowej:

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/mocznik-i-siarczan-magnezu-dolistnie-w-uprawie-zboz,56632.html

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Niby lepiej jak roślina jest wieksza fakt wiecej masy ma to i wiecej przez liście pobierze ale to co spadnie na ziemie nie przepadnie i też zostanie pobrane ale przez korzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Co jest lepsze na pszenicę ozimą 2l insolu 3 czy 2kg kristalonu? Chodzi mi o mikro bo fosfor i potas dostała jesienią a azot, magnez i siarke w marcu. Wychodzi mi że oprysk insolem wprowadzi więcej składników mikro ale co z przyswajalnością?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

A jak rozpuszczacie mocznik-w oddzielnym naczyniu czy wsypujecie worek do opryskiwacza z wodą i włączacie pompę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

Zazwyczaj oddzielnie rozpuszczam odzywki i to w ciepłej wodzie bo lepsza rozpuszczalnosc jest,mocznik zwłąszcza ciepła wode potrzebuje bo schładza ciecz bardzo podczas rozpuszczania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Tylko trzeba pamiętać o jednej rzeczy że nawozy dolistne najlepiej stosować kiedy roślina ma już sporo masy zielonej bo w końcu dajemy dolistnie a nie doglebowo. Im więcej na roślinę spadnie tym więcej wchłonie.

 

Tu masz tylko po części rację.

Bo jak roślina jest słaba a ty pojedziesz odżywką to powiedzmy że 70-80% spadnie na ziemię i roślina to wchłonie przez korzeń, a te 20-30%,  a może i mniej jak dostanie się do rośliny to da jej takiego kopa że niczym tego się nie odrobi.

Więc nie kiedy nie warto czekać.

Tak w tamtym roku zrobiłem  z rzepakiem w jesieni, 20 kg mocznika, 2 l Plonvitu R, dla przyczepności, to jest bardzo ważne, i 250-300 l wody, aż za mocno wystartował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Jak mocznik? Zwyczajnie. W opryskiwaczu na sicie. Rozwadniacz czy jak kto to nazwie. Ja zwykle 150 kg na 1500 l wody czyli 10% bez problemu rozpuszczam wprost na sicie którym wlewam wodę. Mieści się tam jednorazowo ok 20 kg moczniku. Idzie woda z kranu plus woda z pompy. Rozwadniacz własnego pomysłu i wykonania. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

jestem  w szoku o co niektórzy ludzie sie pytaja


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Zazwyczaj oddzielnie rozpuszczam odzywki i to w ciepłej wodzie bo lepsza rozpuszczalnosc jest,mocznik zwłąszcza ciepła wode potrzebuje bo schładza ciecz bardzo podczas rozpuszczania

 

Żebyś mocznik wsypał do wrzątku to i tak woda momentalnie zrobi się zimna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    51

W której kolejności dodalibyście BOR?

 

mam 2 wersje:

 

Isotak + BOR + Makro P + Proleaf Max + Fungicyd + Insektycyd

 

Isotak + Makro P + Proleaf Max + Fungicyd + Insektycyd + BOR

 

Z góry dziękuję za podpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja bym w pierwszej kolejności dał bor+ mocznik+pestycydy+regulator wzrostu+siarczan magnezu+mikroelementy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

siarczan sie daje za mocznikiem potem mikro fungicyd regulator i na robaka na koniec

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Podaje dla niezorientowanych kolejność mieszania środków z nawozami dolistnymi i stałymi: 1. ROZPUSZCZAMY STAŁE NAWOZY (MOCZNIK, SIARCZAN MAGNEZU) 2. PREPARATY O FORMULACJI WG I WP 3. PREPARATY O FORMULACJI SC,CS,SE 4. PREPARATY O FORMULACJI SL 5. WSZELKIEGO RODZAJU SUBSTANCJE POMOCNICZE 6. ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN O FORMULACJI EW,EC 7. NA KOŃCU NAWOZY PŁYNNE I MIKROELEMENTY CZYLI WSZELKIE ODŻYWKI. Mam nadzieję że pomogłem. Udanych oprysków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

No nie zawsze. Odżywki  z DR Greena podaje się zawsze pierwsze, bo obniżają PH wody, potem siarczan i mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    32

Witak a co powiecie na oprysk na chwasty i dodać do tego z 50 kg mocznika na 600 l wody? Nie przypale pszenżyta i czy oprysk zadziała odpowiednio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Nie łączy się herbicydu z dolistnymi. Mocznik wspomaga pobieranie cieczy w pszenicy i herbicyd automatycznie przez nią jest wchłaniany co może wpłynąć na plon. W ogóle dziwie się że niektórzy łączą jak za parę dni bądź na kolanku wjeżdża się z fungicydem i wtedy daje się dolistne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
APT    1

W której kolejności dodalibyście BOR?

 

mam 2 wersje:

 

Isotak + BOR + Makro P + Proleaf Max + Fungicyd + Insektycyd

 

Isotak + Makro P + Proleaf Max + Fungicyd + Insektycyd + BOR

 

Z góry dziękuję za podpowiedź.

Isotak potem bor, potem dolistne, następnie fungicyd i na końcu insektycyd, pamiętaj aby nie dawać do tego siarczanu magnezu bo wytrąca się z nawozami zawierającymi dużo fosforu czyli z proleaf makro P.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj