Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

dralo5    27

@Kristoforn Podał link do nawożenia dolistnego i zastanawia mnie jedno czemu nie zawsze nalezy dawać siarczanu magnezu w burakach? Oraz czemu w zbożach po kwitnieniu nie zalecają stosowania siarczanu magnezu?

Edytowano przez dralo5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianson    0

CZy można mieszać Foliq P Fosforowy Z mocznikiem na opakowaniu jest napisane Nie mieszac z Foliq Calmax, Foliq Aminocal, innymi nawozami wapniowymi i siarczanem magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w jakiej kolejności należy mieszać nawozy (mocznik, siarczan magnezu, gotowe mieszanki i mikroelementy cynk, bor itd) w opryskiwaczu?

 

dzisiaj przyjrzałem się etykiecie intermagu (na bormaxie i jakimś plonvicie) jedna wskazywała, aby najpierw dodać mocznik i następnie siarczan magnezu a druga odwrotnie, więc już ostatecznie się pogubiłem,

 

czy jest jakaś zasada dotycząca mieszalności mikroelementów? bo zaczynam tworzyć coraz bardziej złożone mieszanki

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wartsila    0

witam ponownie.wczoraj popryskałem pszenicę jarą mocznikiem z bumperem.za ok.6 godz.zaczął padac deszcz.czy te 6 godz.to wystarczający czas do ''wchłonięcia"mojej mieszanki?bo podobno ma byc 8 godz?pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaWeL07    351

@Kissmy, ja mieszam w kolejności - mocznik, siarczan, odżywka, ewentualnie fungicyd, insektycyd. Nie zauważyłem niepokojących objawów na roślinach, więc chyba jest ok ;)


KPK Kumurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Jeżeli zamienisz kolejność siarczanu i mocznika, to mocznik szybciej się rozpuści ponieważ podczas rozpuszczania siarczanu magnezu (siedmiowodnego) podnosi się temperatura cieczy.

Należy uważać na mieszanie roztworu siarczanu magnezu z nawozami zawierającymi fosfor - mogą się wytwarzać kryształki lub bryłki nierozpuszczalne w wodzie.

Ja stosuję też nawożenie dolistne podczas zabiegów herbicydowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

dokładnie. Zawsze pierwszy magnez potem mocznik. A środek chemiczny jako ostatni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Witam

Ciekaw jestem czy ktoś z Was stosował nawóz dolistny Herbagreen Basic?Znajomi stosowali i bardzo sobie chwalą,ale mnie odstraszyła troche cena tymbardziej,że w tym roku kupiłem już bardzo dużo przeróżnych odżywek łacznie z tańszymi stymulatorami typu Tytanit czy Asahi.Sąsiad kupił tego na kilkanaście hektarów,w pszenicy nie opryskał poprzecza i klina i różnica jest faktycznie "na oko" ogromna.To nie opryskane jest około 15 cm nizsze a kłosy zdecydowanie mniejsze,nie wiem jak w kukurydzy bo jeszcze za wcześnie ale jak sie dowiem to dam znać.Jesli ktoś stosował to dajcie znać co o tym myślicie.10 kg to koszt ok 660-700zł.2,5kg/ha w 2 dawkach dzielonych czyli te 10kg na 4 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekgeo2    8

Witam wszystkich jakby ktoś mógł to prosił bym o pomoc. Chciałbym zasiać pszenice na IV klasie planuje dać polifoske 6 300kg/ha pod korzeń oprysk na miotłe do 3 dni po siewie i jak nawozić i chronic ją dalej jakie nawozy i odżywki jej podawać. Może to głupie ale wielkiego doświadczenia nie mam ^^ Czytałem wcześniejsze posty ale nie moge tego poskładać w całość czy jak dajecie nawozy dolistnie to czy sypiecie nawozy jeszcze do tego czy tylko odżywiacie dolistnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak zrobisz tak jak mówisz to możesz jechać na wakacje i wrócić na początku marca ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Dokarmiacie czymś pszenicę dolistnie jesienią? Chodzi mi o lepsze przygotowanie do zimy. Jezeli tak to czym i w jakiej fazie rozwojowej?

Myślałem żeby dać jej fosfor i magnez ale czy to ma sens? Mało liści wszystko pójdzie na ziemię. Zawsze daje przedsiewnie tylko PK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macieksolec    0

Witam, ja daję na jesieni w pszenicach :

Sol-Vit mikro specjal ( mikroelementy ) 2l/ha

Siarczan Magnezu (w zależności jaki uda mi się kupić w miarę dobrej cenie siedmio 15kg/ha lub jednowodny 7,5kg/ha)

w rzepaku:

Sol-vit BORon (210g B w 1kg i jest w nim też Molibden 0,2% co ponoć w rzepaku jest wazne z uwagi na poprawienie zimotrwałości i prawidłowego wykształcenia szyjki korzeniowej) dawka 1kg/ha. Stosowałem Adob bor ale długo się rozpuszcza i trzeba w wiadrze mieszać. A ten super się rozpuszcza odrazu w opryskiwaczu.

Mikroelementy (jakie uda mi się kupić) 2l/ha

Magnezu nie daję, dopiero na wiosnę dawkę taką jak w pszenicach.

Wychodzi to w dobrej cenie bo mam producenta pod nosem i zawsze coś mi opuszczą.

Na wiosnę drugą dawkę boru + magnez+ mikro

Jak masz nawet 2 liście to dolistne też działają bo mają dobrą przysfajalnosć (tam mówili co się sprawdza bo efekty są)

a i z gleby chyba też pobierze to co spadnie obok.

Od jakiegoś czasu sam sobie reguluję nawożenie dolistne i doglebowe co wynika z obserwacji i kilku szkoleń.

Mówią, że zwłaszcza we wczesnych fazach rozwoju małe korzenie nie radzą sobie z pobraniem pierwiastków z gleby ( i później ich brakuje mimo że sie dało duże dawki, i dlatego warto dać na liscie bo działa szybko. Dlatego stosuję tak w zależności jaki składnik potrzebuję szybko i w jakiej ilości.

Super to forum szkoda że tak poźno znalazłem

Pozdrawiam wszystkich

Edytowano przez macieksolec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jjacekk4    3

ok a może ktoś wytłumaczyć jak dobierać nawozy pod rośline albo faze rozwojową bo tych firm mamy kilka i oferują po kilkanaście produktów.

Powiedzmy kiedy stosować np nawożenie 5-10-20 kiedy 15-15-15 a kiedy np 25-10-15 to są przykładowe dawki tylko w którym momencie jaką stosować nie myśle tu tylko o zbożach ale okopowych, warzywach. Jest ktoś na tym forum co wie kiedy jakie dawki stosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

Panowie pierwszy raz jesienią zamierzam dokarmić rzepak mocznikiem i siarczanem magnezu + Mn + bor. Zawsze stosowałem gotowe mieszanki makro i mikroelementów, teraz chcę trochę zredukować koszta i dokarmić nawozami wyżej wymienionymi. Rzepak ma 5-6liść i chce użyć 200l wody na hekatar i 15kg/ha mocznika i 10kg siarczanu magnezu. I tu jest moje pytanie czy taka dawka nie zaszkodzi mojemu rzepakowi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Spokojnie możesz dać nawet 25 kg mocznika (w 200l wody) na 1ha. Siarczan też ok bo powinno się dawać 5% roztwór (5kg siarczanu na 100 l wody). do tego dodaj jakiś mangan i bor i będzie gitara. ewentualnie możesz dać jakiś nawóz mikro przygotowany pod rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wartsila    0

witam.mam pytanie.siałem wczoraj pszenicę-nie dałem żadnego nawozu pod korzeń.czy przy 3 liściu mogę prysnąc insolem i ok.20kg mocznika na ha aby trochę ja podbudowac?pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Wiele nie nadziałasz, ale możesz tak zrobić. dodaj jeszcze siarczan magnezu. w osobnym zabiegu możesz próbować ratować sytuację insolem pk. ale to tylko interwencyjnie. jak nie dales pod korzen to i tak nie masz co oczekiwać cudów. ale zawsze coś może pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemas1989    3

witam.mam pytanko czy na wiosne w pszenicy na pierwszy zabieg dac plonvit opty3kg + siarczan mg + miedź + mangan?? czy lepiej jakis agroleaf tylko jaki i ile na ha i czy cos do niego dodawac bo nigdy tym nie pryskałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Mógłby ktos dobrze obeznany w tym temacie dokarmianie zebrać to do kupy wszystko?

Chodzi mi np o to:

1) Jeśli chcem dozywic zboze np w fazie 1 kolanka jakie mikroskładniki sa wtedy najbardziej pobierane najbardziej potrzebne. Pytam ponieważ chcem kupić z insola jakies chelat a nie kupywac gotowych mieszanek z azotem i innymi mikroskladnikami. W ten sposob chcem obciac koszta

2) To samo pytanie tyczy sie do liscia flagowgo czym wtedy prysnac jakim chelatem oczywiscie do dozywiania zamierzam do dawac siarczan i azot w odpowiednich stezeniach.

Jeszcze takie pytanie kiedy lepiej prysnac pszenzyto ja flagowke czy jak juz powoli kłosy beda wychodzic z pochwy lisciowej. Czy sugerowac sie stara zasada czyli patrzec na zdrowotnosc roslin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na pytanie nie odpowiem, ale podpowiem że pisze się "chcę", a nie "chcem" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Mógłby ktos dobrze obeznany w tym temacie dokarmianie zebrać to do kupy wszystko?

Chodzi mi np o to:

1) Jeśli chcem dozywic zboze np w fazie 1 kolanka jakie mikroskładniki sa wtedy najbardziej pobierane najbardziej potrzebne. Pytam ponieważ chcem kupić z insola jakies chelat a nie kupywac gotowych mieszanek z azotem i innymi mikroskladnikami. W ten sposob chcem obciac koszta

2) To samo pytanie tyczy sie do liscia flagowgo czym wtedy prysnac jakim chelatem oczywiscie do dozywiania zamierzam do dawac siarczan i azot w odpowiednich stezeniach.

Jeszcze takie pytanie kiedy lepiej prysnac pszenzyto ja flagowke czy jak juz powoli kłosy beda wychodzic z pochwy lisciowej. Czy sugerowac sie stara zasada czyli patrzec na zdrowotnosc roslin?

 

Do fazy pierwszego kolanka najbardziej potrzebny jest mangan. Późniejroślina korzysta z zapasów. Warto też podać bor, cynk i molibden. Jeśli chcesz korzystać z INSOLi to moim zdaniem najlepiej będzie dać INSOL 3 z dodanym INSOL Mn.

W fazie liścia flagowego istotna jest miedź, bor, żelazo. Wieć tutaj dałbym INSOL 3 z INSOL Cu = dajesz odrobinę boru, żelaza, molibdenu i całkiem porządną dawkę miedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Dziękuje o taka wypowiedz mi chodziło. Piszesz ze w czasie liscia flagowego najistotniejsza jest miedz bor i zelazo wiec moze wystaczyło by dac insol z Cu Borem i żelazem bez insolu 3 a moze te 4 insole razem wymieszc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Ja w poprzednim sezonie robiłem sobie właśnie mieszaninę różnych pierwiastków: Insol Mn, Insol Cu, Insol B, Tytanit, Mikrovit Zn, Molibdenit, do tego siarczan mg i mocznik, oczywiście wszystko w odpowiednich ilościach względem fazy rozwojowej.

Mn i Cu poszło łącznie po 12 litrów, tytanitu 3L, Zn 4L, Boru i Molibdenitu po 1L, siarczanu mg 5 worków=125kg, a moczniku dokładnie 425kg. Taką ilość wypryskałem na niecałe 8ha stosując 2-3 opryski w zależności od działki. Do tego jeśli była potrzeba dodawałem fungicyd, cyperkill na skrzypionkę i antywylegacz. Bor dawałem tylko do ostatniego oprysku.

Przeliczałem to kiedyś ilościowo względem insolu 3 i taka samodzielna mieszanina kosztuje ok 60% ceny insolu 3 no i można samego różnie dawkować poszczególne pierwiastki.

Taki program sobie wiosną ułożyłem i byłem dosyć zadowolony z rezultatu. Teraz na pewno go jeszcze zmodyfikuje o P i K i chyba więcej N dołożę bo najładniejszy efekt był na jarej pszenicy gdzie dolistnie w 3 zabiegach podałem 100kg mocznika na 1,1ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Przy P i K uważaj z siarczanem magnezu. potrafią się wytrącić nierozpuszczalne związki. Możliwe, że samodzielne mieszanie wychodzi taniej. Jeżeli masz w czym to zrobić i masz czas to ok. Ja pracuję również poza gospodarstwem i nie mam czasu na takie kombinowanie. Stosuję gotową mieszankę ewentualnie "wzmacniam" ją odpowiednim mikroelementem. U mnie to się sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj