Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Srodkow chwastobojczych nie stosuje sie z nawozami dolistnymi.Jak pryskasz na zielsko z nawozami to dodatkowo dokarmiasz chwasty i sa o wiele mniejsze efekty w zwalczaniu chwastow

Również o tym słyszałem, ale nie stosowałem nigdy takiej mieszanki, gdyż dokarmianie łączę zawsze ze środkami grzybobójczymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Ja tez tak robie.A czasem samo dokarmianie dolistne ;) A co do stosowania nawozow ze srodkami chwastobojczymi to przypomniala mi sie historia jak przyszedl do mnie sasiad, zebym mu opryskal jeczmien jary na zielsko i do tego dodal mocznik.Ja do niego mowie ze mocznik tylko pogorszy dzialanie srodka na chwasty.a on ze co bedzie to bedzie.Opryskalem mu i po jakims czasie przyjezdza do mnie i mowi mi ze mialem racje :lol: Zielsko przeroslo mu zboze :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulek    0
Napisano (edytowany)

czy dopra dawka na wiosne pogłównie jednorazowo czy lepiej to na dwie dawkai 250 kg/ha saletrzaku pod pszenice a potem oprysk dolistny a ziemie klasy IV i V

Edytowano przez lulek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

dwie dawki saletrzaku plus mikroskładniki dolistnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simont    0

czy nie uważacie że podanie makroskładników w formie dolistnej jest bardzo drogie, azot rozumiem bo jest nośnikiem dla mikroelementów ale fosfor i potas

 

prosta kalkulacja np. 20-20-20+mikro, czyli w jednym litrze mamy 20 % azotu - 20 % fosforu - 20 % potasu + znikoma iloś mikroelementów bo więcej w 1 litrze się nie zmieści. Podając dawke 3 litry/ha mamy po 600 gram fosforu i potasu(czyli śmiesznie mało), a przecież wszyscy wiemy ile roślina potrzebuje fosforu czy potasu na wyprodukowanie jednej tony ziarna. teraz niech każdy przeliczy ile wydaje kasy na fosfor i potas przy podaniu dolistnym.

 

zachęcam do zapoznania się z styczniowym aktykułem w nowoczesnej uprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Co racja to racja. Ale czasami nawozy dolistne są wymagane gdy widać oznaki niedoboru makroskładników. Bo co z tego jak na pszenice ozimą rzucisz polifoske jak już wegetacja rusza na wiosne pełną parą. Wtedy dolistne tylko możesz dać praktycznie. Makroelementy w dolistnych mogą byc jako uzupełnienie. Ale ten nawóz 20:20:20 to nie bardzo widzę żeby był w jaki kolwiek sposób warty dania. Więc jeśli dolistne to najlepiej zestaw mikro plus siarczan magnezu oraz mocznik choć nie do wszystkich. No i oczywiście do poszczególnych upraw jakieś uzupełnienia jak do pszenicy chelat miedzi, lub do buraków bor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebo1986    229

a co doradzicie na czosnek? jaką odrzywke?


..kooperacja na mocy paktu, mocy płynącej z kontaktu..

Zakaz klikania zielonych strzałek przy moich postach i polecania moich komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Co najlepiej wybrać na pszenicę ozimą i jęczmień jary: Plonvit Z (Insol 3) czy OSD mineral? Bo chyba do OSD mineral nie dodaje się siarczanu magnezu i azotu? Czy się stosuje raz Plonvit Z (Insol 3) i OSD?

Edytowano przez dralo5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Niedawno to przerabiałem i doszliśmy do wniosku że dawanie makroskładników profilaktycznie nie jest uzasadnione ekonomicznie. Nie mówiąc o moczniku no i siarczanie magnezu. A Plonvity mają azot. Bardziej bym był za czymś takim np:

-wczesną wiosną - siarczan magnezu 10kg/ha + jakiś mikrokomplex 5kg albo mikrovit 1 2,5l no i do tego chelat miedzi koniecznie ok 0,5l i jeśli wysokie ph to chelat manganu 0,5l oczywiście mocznik do tego

-przed wykłoszeniem - tak samo jak przy pierwszym zabiegu.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simont    0

Witam, OSD Minaral, nawóz EXTRA czyli podanie makroskładników w formie dolistnej nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, sprawdź moje wyliczenia wyżej, przeszukałem wszystkie nawozy dolistne, które mogą być punktem wyjścia do uzupełnienia mikroelementów i decyzja padła na lechpol PERFEKTMIKRO + siarczan magnezu dla jęczmienia jarego do zastosowania w fazie BBCH 30-32, fajnie fazy stosowanie mają opisane w katalogu na stronie

 

w kolejnym numerze nowoczesnej uprawie piszą o makroskładnich, w styczniu pisali o mikroskładnikach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Pogadałem z profesorem dziś i skoro dawane było wapno magnezowe więc siarczan magnezu będzie zbędny tylko że skoro tak to pójdzie 50kg siarczanu amonu. I na zboża:

I dawka Chelat Cu 14 - 0,4kg + Chelat Mn 13 - 0,2kg

II dawka Chelat Cu 14 - 0,6kg + Chelat Mn 13 - 0,2kg + Cynko-bor 0,2kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulek    0

koledzy mam takie pytanko

- początek krzewienia - 18-20%

- koniec krzewienia - 16-18%

- początek strzelania w źdźbło - 10-12%

- koniec strzelania w źdźbło - 6-8%

- kłoszenie - 5-6%

 

Chodzi mi o to jak jest podane np 20% mocznika to, to jest 20 kg/h czy (20kg w 100l wody)czyli jak pryskam 300l/ha to musze dac 60kg/h mocznika i tak samo z siemiowodnym siarczan 5% siarczanu czy to jest 5kg/h czy (5kg w 100l wody) czyli jak pryskam 300l/ha to musze dac 15kg/h.

Edytowano przez lulek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

20% w 100l wody, czyli w 100l cieczy użytkowej jest 20kg mocznika oraz 80l (czyli kg) wody :)

Edytowano przez Senator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulek    0

kolego Senator

czyli w fazie krzewienia jak podane naukowo 20% mocznika to wychodzi na 300l/h 60kg mocznika to nie jest zaduze stęzenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Tak twierdzą mądre głowy więc chyba nie :)

Ale dla pewności niech się jeszcze ktoś wypowie na ten temat. W zeszłym roku dawaliśmy na opryskiwacz 500l 50 kg czyli wychodzi 10%, ale to w fazie krzewienia za mało, w tym roku planujemy więcej, ale myślę o stężeniu ok 15% :D

W późniejszych fazach oczywiście odpowiednio mniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casemxu125    0

ja zawsze czy to krzewienie czy kłoszenie sypię 25 kg mocznika na hektar i jest ok nic się nie dzieje (nie przypala liści) a efekty widać.


Life Is Brutal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysio58    0

Najtaniej wychodzi gdy poda sie mikroskladniki wytworzone domowym sposobem,efekt lepszy niz przy stosowaniu tych roznych -soli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casemxu125    0

Najtaniej wychodzi gdy poda sie mikroskladniki wytworzone domowym sposobem,efekt lepszy niz przy stosowaniu tych roznych -soli

 

No to powiedz jak to się robi.. Bo nie mam zielonego pojęcia :unsure:


Life Is Brutal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysio58    0

Z grubsza ujmujac mniej wiecej tak samo jak na przyklad UGmax.Wcale nie jest takie brutalne,jedynie zalezy od nastawienia czlowieka i czlowieka do czlowieka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

witam mam pytanie stosuje ktos odżywki FORTESTIM alfa , beta z Agro-Efektu w uprawach zbóż i rzepaku daje to cos ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów. Ja na swojej ziemi stosuje tylko w zbożach nawozy z mikro i dodatkami np. aminokwasy. Od dwóch lat robiłem doświadczenia z różnymi preparatami i uważam że najtaniej wychdzi Fertigrain Foliar (aminokwasy plus mikro). Wystarczy 0,75 l/ha, 1 do 2 razy (zalecane 1-2 l/ha). Oceniam bardzo pozytywnie: wzrost plonu, poprawa wielkości kłosa (zwiekszył ilość ziarniaków) i mniejsza skłonność do wylegania /mieszam oczywiście z antywylegaczem jeden raz i/lub fungicydami/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Jaki jest koszt fertigranu na hektar w pierwszej dawce?

 

5 l kosztuje 250 zł z tego co znalazłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj