Skocz do zawartości

Zdjęcie

Luparka hydrauliczna

107 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mory1971

mory1971

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 11:03

Luparka hydrauliczna

Wyniesie 19.6 l/min nie 17

Zakłada się ponoć że pojemność układu x3 i tyle wystarczy oleju więc poco taki duży zbiornik?? Patrzyłem że cena takiego zbiornika 400-500 zł sporo...

zgadza sie to teoretyczna wydajnosc pompy ,jeszcze przyjmuje sie efektywnosc pompy ,czyli przecieki wewnetrzne.
zalezy od typu/ rodzaju pompy(tloczkowa ,zebata) jej stanu zuycia itd moze wymosic nawet 15% wydajnosc (patrz kalkulator wydajnosci pompy.)
im wiecej tym lepiej ,olej bedzie nagrzewal i w koncu bedzie tak goracy ze nie bedzie mozna pracowa.twoje zalozenie co do pojemnosci jest sluszne w ukladzie z chlodnica olejowa .bez niej trtzeba powiekszyc ilosc oleju wukladzie.

Butle po gazie z samochodu na złomie kup ,wspawaj krotce na przewody ,odpowietrznik ,wlew na korek i będzie gitara .

dokladnie ,zbiornik mozna zrobic z byle czego,zbiornik na gaz ,banka na mleko,beczka z oleju.
ja bym pokusil sie o zrobienie wlasnorecznie zbiornika i zastosowal na zewnatrz uzebrowanie wykonane z paskow blachy do odprowadzenia ciepla.powinno to skutecznie przedluzyc czas pracy zanim olej bedzie goracy ,szczegolnie w okresie letnim gdy temp. powietrza wynosi ok 25-35 °C

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Luparka hydrauliczna Dzisiaj, 07:12
  •  

#22 Share misiek1784

misiek1784

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 12:03

Luparka hydrauliczna W zbiorniku na olej jakie może być maź ciśnienie??

#23 Share JANCZAK1176

JANCZAK1176

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 678 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 14:46

Luparka hydrauliczna Tam nie ma ciśnienia ,jedynie olej z powietrzem

#24 Share mory1971

mory1971

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 18:26

Luparka hydrauliczna normalnie ciesnienia niema ,chyba ze zamkniesz zbiornik szczelnie bez mozliwosci doplywu powietrza.

#25 Share escha

escha

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 21:28

Luparka hydrauliczna jaka moc silnika ,jakie obroty,jaka wydajnosc pompy jakie dokladnie wymiary silownika.to sa wazne dane aby moc porownac luparki.

to chyba logiczne ze silownik o wiekszej srednicy(grubszy) ma wieksza objetosc.Pompa hydrauliczna ma stala wydajnosc przy zasianiu silnikiem elektrycznym(stale obroty silnika) wiec przy wiekszym silowniku(wieksza srednica a taka sama dlugosc) trzeba wiecej czasu aby go napelnic .
Wiadro napelnisz szybciej niz beczke lejac wezem co nie ? ludzie czytajcie ze zrozumieniuem i myslcie troche .
jednak silownik o wiekszej srednicy ma wieksza sile nacisku przy tym samym cisnieniu ,mowiac inaczej ma wiecej sily ale jest wolniejszy przy takiej samej wydajnosci pompy i takim samym cisnieniu.

to czy lezaca czy stojaca nie zadnego wplywu na grubosc lupanego drewna jakie jest w stanie przerobic maszyna.
popatrz na zdjecia widac tam kloce o srednicy ok 60-70 cm.wczesniej cialem je na krotkie kawalki i lupalem na tej malej Al-Ko i tez dala rady.

rozdzielacz ktory podales blokuje wajche w obie strony

rozdzielacz kickout dziala w ten sposob :
dzwignia w jedna strone ,normalny wysow silownika bez blokady puszczasz wajche silownik sie zatrzymuje .
wajcha w druga strone ,zatrzask blokuje wajche ,silownik wraca do pozycji poczatkowej ale nie trzeba trzymac wajchy.silownik dojezdza do konca cisnienie rosnie i niewielki trzpien powoduje odblokowanie wajchy i zatrzymanie silownika.

bardzo dobre wlasnie w luparce,nie trzeba trzymac wajchy rozdzielacza aby silownik wrocil do pozycji spoczynkowej.dzieje sie to samoczynnie.

osobiscie rowniez uwazam ze pozioma luparka ma wiecej zalet niz pozioma .

Dziękuję za obszerny i wyczerpujący wykład ,,Jak krowie na rowie". Zdecyduj się, cytat z twojego postu "osobiscie rowniez uwazam ze pozioma luparka ma wiecej zalet niz pozioma" . Wykonałem już kilka łuparek hydraulicznych. Te poziomo po pewnym czasie przerabiałem na pionowe. Odpowiednim zbiornikiem może być gaśnica proszkowa 6kg, lub zbiornik od powietrza z c-330. Siłownik powyżej fi 80-90 jest nieekonomiczny z powodu wolnej pracy, chyba,że założymy pompę o wydajności powyżej 40 litrów. Nie mam zamiaru nikogo krytykować. Przedstawiłem tylko swoją wersję, może akurat to się komuś przyda. Przy miejszym zbiorniku należy odpowiednio wykonać powrót oleju aby nie było zawirowań i nie zasysało powietrza

#26 Share misiek1784

misiek1784

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 22:45

Luparka hydrauliczna escha A ty jaka pompę i siłownik byś zastosował do silnika 5,5kW 1400 obr/min??

#27 Share escha

escha

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 20:48

Luparka hydrauliczna escha A ty jaka pompę i siłownik byś zastosował do silnika 5,5kW 1400 obr/min??

Dobrym rozwiązaniem byłaby pompa od bizona pzk 25 przełożenie 1:1 oraz siłownik fi 63 mm od wywrotu łyżki od tura o wysuwie 50 cm ,zależy jakie długie klocki rąbiesz, jeżeli takie do 33 cm to w zupełności wystarczy, klin nie musi schodzić do samego dołu. Lepiej od góry zostawić większy zapas, aby nie sciągać siłownika do końca. Sterowanie rozdzielacza pedałem nożnym, ma to trochę wadę gdyż praktycznie stoi się na jednej nodze. Jak będę miał chwilę wolnego to wrzucę mały filmik (z dużymi klockami). Wystarczy zwykły rozdzielacz (bez zatrzasków) ponieważ praca siłownika jest bardzo szybka. Przy ciśnieniu 150-160 nacisk wynosi prawie 5ton.

#28 Share mory1971

mory1971

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 22:44

Luparka hydrauliczna poszperalem troche ,w bizonie jest stosowana pompa PZ2-kp25 nie pzk25 .
to dobra propozycja,wydajnosc pompy jest nieco wyzsza.od zaproponowanej wczesniej przez misiek1784 i cena przystepniejsza.
co do silownika ktory podales stanowczo za maly,pompa ktora zaproponowales moze pracowac przy max cisnieniu 200bar ,co pozwala uzyskac nacisk rzedu 6ton.
taka luparka jet porownywalna z AL-ko ktora opisalem wczesniej .bedzie nieco szybsza.

jezeli juz uzylbym tej pompy i silownika ktory zostal podany kilka postow wyzej.
byloby to optymalne rozwiazanie sila + wydajnos(szybkosc).

aha podajac jakies przyklady staraj sie podac dane techniczne ,nie okreslenie pompa z bizona silownik z tura.podanie danych technicznych pozwala latwiej wyszukac interesujace nas urzadzenie ,o takich samych parametrach niekoniecznie pochodzace z maszyny rolniczej.
czesto w maszynach uzywane sa pompy o roznej wydajnosci ,nie wspomne o silownikach.nawiasem mowiac 63mm to srednica tloka czy srednica zew. silownika ?

Edytowany przez mory1971, 17 styczeń 2014 - 22:50.

#29 Share mariusz6

mariusz6

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 22:58

Luparka hydrauliczna Panowie, jeśli chodzi o dobieranie pomp do silników i generalnie hydraulikę siłową:
Moc na pompie jest to P=Q*p
P-moc
Q-wydatek objętościowy
p-ciśnienie na jakim pracujemy

przy czym Q = n*q
n- obroty pompy
q-wydatek jednostkowy pompy

#30 Share misiek1784

misiek1784

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 23:27

Luparka hydrauliczna Mariusz nie do końca dobry wzór podałeś...powinien być taki
Moc silnika = przepływ pompy w l/min * ciśnienie w (w atm) jakie uzyskamy przy nominalnych obrotach silnika / 600 (pisałem z gostkiem "ponaru" i powiedział mi ze dzielenie przez 500 daje bardziej miarodajne wyniki)

Taki siłownik twierdzicie za wolny??
http://www.sklep.miz...9e0eab2506baa4b

A może taka pompa??
http://www.eponar.pl...zebate_grupa_20

Edytowany przez misiek1784, 18 styczeń 2014 - 01:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share mory1971

mory1971

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 21:20

Luparka hydrauliczna kolego misiek ,nie do konca cie rozumie.tutaj podajesz wzory,poprawiasz innych a jednoczesnie zadajesz pytanie czy silownik bedzie za wolny mimo ze kilka postow predzej podalem ci wyliczenie co i jak .
a moze nie potrafisz czytac ?

podalem kalkulator pozwalajacy wyliczyc wszelkie dane ,tak sile nacisku silownika,jak i wydajnosc pompy,jej zapotrzebowanie na moc.

#32 Share misiek1784

misiek1784

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 21:57

Luparka hydrauliczna Po prostu mariusz6 podał niepełny wzór wiec poprawiłem...Pompę też obliczyłem ale pojawiły sie propozycje zastosowania pompy PZ2-kp25 (większa wydajność niż ta która zaproponowałem) ale co z tego skoro przy moim silniku ciśnienie będzie wynosiło tylko około 114 barów...

Edytowany przez misiek1784, 18 styczeń 2014 - 22:06.

#33 Share Mironeks

Mironeks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Zainteresowania:Naprawa maszyn obróbka skrawaniem spawanie

Napisany 19 styczeń 2014 - 10:48

Luparka hydrauliczna mory 1971 Jedno zalozen mowi ze musi to potrafic obsluzyc moja zona :blush: i corka ,a swider jest zbyt niebezpieczny
Bardzo pomysłowy jesteś podziwiam cie a to żeby obsługiwała taką maszyne żona i córka to już całkiem przeskakujesz wszystkich ,
nalerzą ci się słowa pochwały , super facet jesteś wręcz ałtorytet . Wielki podziw i szacunek dla ciebie mam !

#34 Share mory1971

mory1971

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 12:59

Luparka hydrauliczna zachowaj komentarze dla siebie . nie znasz sytuacji wiec nie wypowiadaj sie w tym temacie .

#35 Share misiek1784

misiek1784

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 04 luty 2014 - 17:45

Luparka hydrauliczna Siłownik kupiony i rozdzielacz, pompa w drodze więc czas ruszyć z pracami pomału. Kupiłem taki rozdzielacz w który sekcja wejściowa posiada zawór przelewowy oraz zawór zwrotny i mam pytanie czy muszę dokupić jeszcze jakiś zawór zabezpieczający instalacje hydrauliczną??

#36 Share mory1971

mory1971

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 04 luty 2014 - 21:40

Luparka hydrauliczna w zasadzie nietrzeba.to co jest w nrozdzielaczu zabezpieczy uklad przed nadmiernym cisnieniem.doloz jakis manometr tak zeby obserwowac cisnienie.

#37 Share misiek1784

misiek1784

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 05 luty 2014 - 14:38

Luparka hydrauliczna Manometr na pewno zastosuje, jakiś filtr oleju też pewnie pasuje dać czyż nie?

#38 Share mory1971

mory1971

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 06 luty 2014 - 00:11

Luparka hydrauliczna jak najbardziej szczegolnie na poczatku mioga sie pojawiac opilki metalu ktore krazac w oleju beda uszkadzac pompe przyspieszajac zuzycie.
http://allegro.pl/fi...3895467257.html
http://allegro.pl/ob...3948560763.html
chyba ze masz juz cos upatrzonego.
niebyloby zle zamontowac wskaznik poziomu oleju w zbiorniku zawsze moze sie przydac.posluchaj mojej wczesniejszej rady aby zbiornik oleju byl duzy ,a rozdzielacz podlacz tak aby pracowal bezcisnieniowo inaczej bedziesz potrzebowal chlodnicy oleju.

#39 Share misiek1784

misiek1784

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 06 luty 2014 - 14:50

Luparka hydrauliczna Jeszcze nie patrzyłem na filtry a zbiornik chyba zrobię z naczynia wyrównawczego do CO

Dodany obrazek

a rozdzielacz podlacz tak aby pracowal bezcisnieniowo

Tzn jak??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share voyteknet

voyteknet

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 06 luty 2014 - 20:29

Luparka hydrauliczna

Taki rozdzielacz nazywają Pływający ,ten na filmiku jest zatrzaskowy .

rozdzielacz pływający (z sekcją pływająca) nie ma nic wspólnego i nie da sie zastosowac w łuparce. Dzialanie polega na wypchnieciu silownika do okreslonej pozycji nie blokując przeplywu oleju przy niezasterowanej sekcji - tak jak dziala plug sniezny - "plywa" po nierównosciach.

zatrzaskowy to chyba taki ktory w obydwu pozycjach pozostaje zablokowany a ten pozostaje tylko w jednej pozycji zablokowany do momentu wzrostu cisnienia powyzej wyrtosci nastawione na dodatkowym zaworze.
ale niebede sie spieral.

masz racje. Zatrzask zasterowuje przeplyw oleju w danym kierunku "do bólu". Zmiana kierunku nastepuje tylko po mechanicznym (ręką) zasterowaniu lub zwolnieniu dzwigni.
rozdielacz o ktory chodzi koledze to rozdzielacz z zatrzaskiem hydraulicznym czyli taki ktory zasterowyjemy dzignią do momentu rozlupania drewna, nastepnie przelączamy dzwignię a ta powoduje ze silownik i rozdzielacz podczas ruchu powrotnego samoczynnie wylacza sie

A nie lepiej dorobić samemu zatrzask który przytrzyma dźwignie rozdzielacza w wybranym miejscu i który będzie zwalniany np jak siłownik znajdzie się w określonej pozycji...

To zależy od siłownika

a nie lepiej kupic odpowiedni rozdzielacz niz (juz to widzę) stosowac ażurowe konstrukcje prowadnic i ograniczników?