emtecc

keverland - co to za pług

Polecane posty

emtecc    22

Witam

Ktoś z Was wie co to za pług? http://img18.tablica.pl/images_tablicapl/103429331_4_644x461_plugi-keweland-3-na-resorze-lub-4-rolnictwo.jpg

i http://img18.tablica.pl/images_tablicapl/103429331_5_644x461_plugi-keweland-3-na-resorze-lub-4-mazowieckie.jpg

 

Jaką ma szerokość orki, jakiej mocy potrzebuje i czy ma możliwość zmiany szerokości orki

Dzięki za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Znajdziesz go pod nazwą Fraugde,z czasem były produkowane pod nazwą Fraugde-Kverneland.

 

fraugde-zagonowy-4-skibowy,394a0497.jpg

Poniżej wersja z zabezpieczeniami sprężynowymi

264531004.jpg

 

Ogólnie to one mają regulację szerokości roboczej, choć ta sztuka w Twoich linkach regulacji jest pozbawiona. Może starsza wersja.

Zapotrzebowanie na moc zależne od szerokości roboczej podobnych pługów na Twoich ziemiach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtecc    22

Dzięki za info.

Mam Zetora 7745, na ten moment ciągnie UG Kobuza 4x40, orze na jakieś 160cm (szerokość ciągnika lub trochę więcej). Ciągnik jest obciążony ładowaczem więc z uciągiem nie ma problemów. Na kołach 34" jeżdżę 1 szosową

W zachodnich pługach jestem zielony. W okolicy nie ma z czego wybierać.

Napisz na jakiej zasadzie działa regulacja orki w tego typu pługach.

 

Nie wiem czy to dobry wybór i czy wgl coś takiego znajdę ale chciałbym 3x20" chętnie z regulacją ( nie koniecznie z zabezpieczeniami) lub 4x14" lub 16"(ale nie wiem czy to nie za dużo)

 

W okolicy jest taki.

http://tablica.pl/oferta/plug-4-kverneland-ID4qsQ3.html#6c62b4f497

 

Jakie pługi jeszcze polecisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdeXZet    151

jak używany pług to tylko kverneland (koniecznie kwadratowa rama, plaska belka zaczepowa i zabezpieczenia resorowe)

mam taki 3x14" i pracuje z nim zetor 6320, obciążniki pod maską tylko i latam 2 szosowa 4,5,6 klasa (orze już 3 sezon i jedyne co zmieniłem to dłuta i tak zostanie przez kolejne 3-4 sezony) B)

do twojego zetka swobodnie 3x20" lub 4x16" zależy jak pojemny masz portfel ;) bo 3 z regulacją w przyzwoitym stanie to ok 14 tyś, 4 skiby bez regulacji to okolice 10 tyś, przy zakupie zwracaj uwagę na grubość elementów roboczych

A regulacja polega na tym że robisz pług przysadnie i jednocześnie zwiększasz szerokość roboczą każdego z korpusów ręcznie (http://tablica.pl/oferta/plug-trzy-skibowy-kverneland-vario-ab-ID4eVC7.html) lub hydraulicznie (http://tablica.pl/oferta/plug-kverneland-vario-5-skibowy-ID3FOWb.html)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Koniecznie kwadratowa rama? A dlaczego? Co w niej jest lepszego? Na pewno jest droższy pług bo nowszy.

Spokojnie możesz szukać z okrągłą. Piszesz że teraz spokojnie ciągniesz 4x40cm a nie wiesz czy uciągniesz 4x16" jak to to samo! Jak siejesz kukurydzę i masz sporo kasy to szukaj 3x20'' ( 150cm orki), choć jak ziemia gliniasta to ładne tafle mogą wychodzić w niesprzyjających warunkach. Spokojnie szukaj 4x16" jeśli taką szerokość teraz dajesz radę uciągnąć bo ten kverneland będzie trochę lżej pracował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zgrywus223    18

Ja kupiłem pługi 3+1+1 bez odkładnic.Dorobiłem odkładnice z ażurowe z resora a piersi z polskich.Za pługi dałem 1500zł+resor ze złomu i oczywiście robota kowala. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdeXZet    151

kwadratowa rama jest wytrzymalsza niż okrągła, a resor dlatego że chętniej wraca do pozycji roboczej po trafieniu na przeszkode, a sprężyna ma tędencje do zawieszania się

dalej będę polecał Ci kvernelandy bo moim zdaniem lżej idą niż polskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Sprężyna ma tendencję do zawieszania się ? :blink: Niby w jaki sposób mają się zawieszać?

 

Typy tego pługa ze sprężynami wychodziły pod nazwą Fraugde- kverneland, a z resorem pod Kverneland i one są młodsze. Są dodatkowo wolne od układu dźwigniowego będącego w sprężynowym. Resor poza tym wychodzi taniej w produkcji.

 

 

Napisz na jakiej zasadzie działa regulacja orki w tego typu pługach.

 

To proste, przestawiasz na otworach w mocowaniach grzędzieli oraz na mocowaniach w ramie - wychylenie ramy ( zależne też od typu pługa)

 

http://img18.tablica...ugde-kutno-.jpg

https://encrypted-tb...6IgTFnkmBv8Ujng

https://encrypted-tb...aUNEU1nXhs4xns3

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Profil okrągły zawsze jest bardziej wytrzymały od kwadratowego więc tu nie trafiłeś a z tego zawieszania się sprężyny to się ładnie uśmiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Trochę się mijasz z prawdą.

Profil okrągły jest wytrzymalszy tylko przy zachowaniu tej samej masy profilu. Ten kwadratowy może być mocniejszy, ale będzie też sporo cięższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Tylko o to mi chodziło że profil okrągły jest bardziej wytrzymały na zginanie czy skręcanie niż o przekroju kwadratowym. Nie wiem jaki jest w nowych, ja mam okrągły i nie widzę możliwości aby w 3 skibowym można było mu coś zrobić :) I nie o tej samej masie a o tym samym polu powierzchni przekroju z czego w sumie wynika masa przy zastosowaniu tych samych materiałów.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtecc    22

Chciałbym 3x20" vario AB ale muszę wydać ponad 10 tys. Taki byłby idealny.

Jednak będę szukał czegoś na okrągłej ramie 4x z regulacją14do16". (chyba takie są ...albo od 12")

Wiem, że 4x16" to to samo co mój 4x40... uciąg tego ciągnika jest bardzo dobry:)(na tylnych felgach mam po 4 obciążniki talerzowe, i ładowacz), trochę gorzej wygląda sprawa z mocą:P stąd moje obawy czy Kverneland 4x16" nie będzie za duży. W czterech korpusach chciałbym regulację szerokości i to załatwiłoby sprawę nie za wielkiej mocy.

Zabezpieczenia chyba nie są mi potrzebne bo kamieni raczej nie mam- jeśli trafi sie w dobrej cenie to i takim nie pogardzę:P

 

O nowym Agro-Masz nawet nie myśleć??:P

 

AdeXZet - Twój zetorek również powinien pociągnąć 4 mniejsze korpusy. Jakie koła masz z tyłu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdeXZet    151

zależy o którym zetorku mówisz ^^ w 6320 mam 16.9/28, w 5340 16.9/30, a w proxime mam 18.4 r34 z tym że 5340 sprzedaje a do proxy kupie może 3 lub 4 z regulacją lub 4 bez regulacji z pewnością kvernelandy B) bo narazie mam 4 staltecha na śrubach ścinanych i polecam mimo że polskie ale bardzo dobrze się nimi orze, ale troch niezbyt się zdają na moich ziemiach gdzie miejscami jest sporo kamieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtecc    22

Wydaje mi się, że ścinacze przy kvernelandach sporo wpływają na jakość szybszej i płytszej orki(mam na myśli krycie resztek pożniwnych).

 

Jakie typy odkładni występują przy kevernelandach z odkładnicami 14" i 16"?

Z tego co zauważyłem to 14" nie mają wstawki przy odkładni tzw piersi i właśnie tam się wycierają odkładnie.

Ma ktoś zdjęcia płozy/stopy ze wszystkimi elementami oraz w dobrym stanie?

 

Jak rozpoznać które mają regulację szerokości w tego typu pługach?

Edit:

Pytania dotyczą pługów na okrągłej ramie.

 

W okolicy mam taki:

http://tablica.pl/oferta/plug-4-kverneland-ID4qsQ3.html#b31f6355bb

Edytowano przez emtecc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Już nie pamiętam dokładnie ale piersi nie miały starsze modele (co do szerokości nie jestem pewien) i ich unikaj bo jednak sporo drożej wychodzi zmiana całe odkładni :D

Zmiany szerokości orki jako takiej nie miały żadne z tych modeli z okrągłą ramą. Chociaż niektórzy kombinowali c mocowaniem korpusów i się pługi poszerzały...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtecc    22

W tych z okrągłą ramą jakie były typy odkładni ? coś w rodzaju śrubowe czy pół śrubowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

To zależy od samego typu pługu. Kverneland na okrągłej ramie wypuścił bardzo dużo różnego typu pługów z niewielkimi na pierwszy rzut oka różnicami. Starsze wersje były z całościową odkładnią. Ja mam MZ3 i z dużą odkładnicą śrubową lub półśrubową i mam już małą pierś choć w nowszych jest ona jeszcze większa. Odkładnice z jakimi się spotkałem w tego typu pługach to małe chyba cylindroidalne lub półśrubowe i te duże jakie mam.

Z okrągłą ramą kvernelanda i regulacją szerokości orki raczej nie było, nowsze na prostokątnej ramie były jak i ten na licencji co kolega wyżej wymienił.

Jeśli masz 4x40 cm i daje z nim radę to kup 4x16" na okrągłej ramie z tą mniejszą odkładnią ( chyba że masz dużo resztek na polu to zdecydowanie lepiej kryją te duże blachy) i do tego na zabezpieczeniu sprężynowym ( wysuwasz zabezpieczenie i ostatni pług do góry jak za ciężko idzie no i dalej orzesz a przy tym mniejsze szanse na zapchanie jak w 14")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj