Skocz do zawartości

Zdjęcie

W sprawie PROW

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6188 odpowiedzi na ten temat

#6021 Share Rogeryk

Rogeryk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 535 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 22:35

W sprawie PROW kolega sandman bardzo zorientowany jest w cenach ziemi. Jeśli na wschodniej części kraju płaca po 40 tys za ha to ile w okolicach sandmana. Jeśli uważasz że polska wschodnia jest daleko w tyle to czego zazdrościsz :lol: jesli masz taki zasób kapitału i Twoje gospodarstwo jest tak wspaniale rozwinięte to po co ci PROW???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
W sprawie PROW Dzisiaj, 16:55
  •  

#6022 Share sandman

sandman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 22:46

W sprawie PROW nie zazdroszcze o zgrozo sytałacji w polsce wschodniej tylko mam zastrzeżenia podzielenia ogólnej sumy mgr na województwa. Podaj cytat gdzie napisane jest, jaki mam zasób kapitału albo , że moje gospodarstwo jest wspaniałe średnio rzecz biorą wielkopolska jest bardziej rozwinięta ale to jest średnia rozumiesz teraz? są w lepszej i w gorszej sytłacji gospodarstwa.

#6023 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 22:49

W sprawie PROW to znaczy że jesteś w gorszej i żal Ci .... ściska że ktoś może skorzystać z dofinansowania a Ty nie możesz bo bardziej rozwojowe gospodarstwa wykorzystały już całą pulę przewidzianą na te czy inne województwo

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6024 Share kamieniak89

kamieniak89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 22:53

W sprawie PROW @marekgizio i @chrobi123 może @sandman trochę przesadził, ale nie głoście że na zachodzie to mamy same działki po kilkanaście czy kilkadziesiąt ha w kawałku, owszem mają ci co pobrali byłe pgr-y. Sam mam działki które mają mni 0,29ha a tak średnio koło 2-3 ha wychodzi, także na wniosku o dopłaty alfabetu brakuje i jest podwójna numeracja, czyli rozdrobnienie na zachodzie też występuje, a co niektórzy myślą że ten problem dotyczy tylko wschodu.
Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

#6025 Share sandman

sandman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 23:00

W sprawie PROW po raz drugi powtarzam nie mogłem wczesniej skorzystać ponieważ nie byłem pełnoletni a teraz nie ma środków. Bardziej rozwojowe na te czy inne województwo? sory ale właśnie na te województwo(WKLP) przypada średnio wiecej bardziej rozwojowych gospodarstw wiec napewno o wiele wiecej rozwojowych gospodarstw nie skorzysta z PROWu w wielkopolsce niż w paru wziętych razem województwach polski wschodniej tylko z powodu położenia geograficznego a nie z powodu faktycznego poziomu rozwoju.

#6026 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 23:05

W sprawie PROW a rodzice gdzie byli? szansę miał każdy i nie ma co się żalić bo są też inne sposoby finansowania inwestycji nie tylko MGR i PROW,
a podział na województwa miał na celu właśnie wyrównanie szans bo gdyby go nie było to właśnie zach woj. wyciągnęło by całą kasę a na wschód już by nie starczyło

#6027 Share sandman

sandman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 23:15

W sprawie PROW rodzice mieli powyżej 40 lat i było by sprawiedliwie po co dotować coś co nie potrafi się tak gospodarzyć aby stać na odpowiednim poziomie? jak się w czymś nie sprawdzasz to sory ale nara i tyle jak dla mnie nie ma sensu powrotu do gospodarki komunistycznej bo ten podział tak wygląda.

#6028 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 23:21

W sprawie PROW o ile mi wiadomo na MGR nie ma ograniczeń wiekowych
skoro tak dobrze gospodarzysz to powinieneś inwestować niezależnie czy załapiesz się na prow czy też nie, my jak się na prow nie załapiemy to świat się nie zawali

#6029 Share sandman

sandman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 23:24

W sprawie PROW Inwestuje tak czy siak

#6030 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 23:25

W sprawie PROW więc w czym problem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6031 Share kamieniak89

kamieniak89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 00:01

W sprawie PROW @qazi ale ogólnie nie chodzi o to by była ogólna pula krajowa do wykorzystania do cna, tylko w województwach żeby środki starczały na podobny okres. Posłużę się śmiesznym przykładem, załóżmy że mamy szkołę podstawową liczącą 6 klas po 20 osób, no i trzeba uszyć mundurki, przyszedł krawiec zmierzył pierwszoklasistę wyszła mu ilość potrzebnego materiału na tego pierwszaczka, pomnożył to przez 20 i wyszła ilość materiału na klasę, i każda klasa dostała tyle samo materiału. Teraz czy na całą 6 klasę starczy materiału??? Nie bo wzięli przyjęli zły system przydziału materiału. To może zmierzyć szóstoklasistę i użyć takie przelicznika materiału na mundurki dla całej szkoły??? Nie bo u pierwszaczków materiał zostanie i się zmarnuje. Wychodzi na to że trzeba przyjąć przy podziale średnią wielkość danej jednostki i pomnożyć to przez ilość w klasie.
Tak dla jasności pierwsza klasa to wschód, a szósta to zachód :lol:
Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

#6032 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 00:10

W sprawie PROW może taki inny przykład, jest 2 ludzi na pustyni każdy dostaje butelkę wody, pierwszy wypija całą od razu, w między czasie rozlewając trochę, drugi porcjuje wodę aby starczyła na dłuższy przewidziany okres, następnie pierwszemu ponownie chce się pić i ma pretensje do drugiego że ma jeszcze wodę i mówi że nie sprawiedliwy był podział bo on powinien dostać więcej, czy to jest sprawiedliwe?

Pierwszy to zachód a drugi wschód

#6033 Share sandman

sandman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 03:58

W sprawie PROW rozumiem porównanie woda=podstawowa potrzeba ale kolego jeśli mogę prosić wyobraż sobie u was w wiosce każdej jest potentat, który kupił załóżmy 100ha który wykorzystuje prowa na nasze województwo.. sprawiedliwie? ok wracając do twego porównania z pustynią i wodą.. kto rozlewa? bo jak dla mnie rozlewanie = marnotrawstwo jeśli dobrze rozumiem ?? i może ten pierwszy ma wieksza pojemność płuc (większa wydajność, liczebność, ogólny plon z danego obszaru, pr(regionalny??)b :lol: i może dlatego potrzebuje więcej wody (środków z prowa).

#6034 Share marti565

marti565

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:muzyka film no i rolnictwo

Napisany 27 listopad 2010 - 07:33

W sprawie PROW im więcej będziesz mu dawać wody tym on bardziej będzie rozlewał bo wie że i tak dostanie kolejną porcję a ten drugi będzie porcjował aż do samego końca żeby nic się nie zmarnowało:)

#6035 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 07:52

W sprawie PROW

hah i psl straciło kolejnego wyborce z wielkopolski możecie mówić ze to nie ich wina ale i tak nie zagłosuje możecie mówić ,że mogłem wcześniej korzystać z mgr ale nie miałem 18 lat jak zwykle niedorozwoje z wschodu muszą mieć stworzone warunki specjalne inaczej nie potrafią egzystować ,życie...

Za takie teksty na żywo to byś po ryju dostał :lol:

#6036 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 10:34

W sprawie PROW @sandman twoje wypociny świadczą tylko o twoim poziomie. Jestes jak pies ogrodnika. Jestem w takiej samej sytuacji jak ty, ponieważ nie wykorzystałem ani złotówki z MGR 2007-2013. Poza tym jestem ze sciany wschodniej -woj. podlaskie. I nie mam do nikogo pretensji ze zaspałem, kiedy sasiedzi brali pienidze. Nie mam pretensji, ze producenci mleka dostana a ja nie - oni niczemu nie zawinili. Decydenci zrobili niezły numer i to jest juz zupełnie inna strona medalu, ale żeby obrażaźć rolników.... Twoja frustracja musiała siegnac zenitu, skoro piszesz o tym ze tutejsi rolnicy bez pomocy nie potrafia egzystowac. Tylko twoj lament swiadczy o tym ze, sam nie potrafisz egzystowac bez premii. Dorosnij zanim zaczniesz ublizac, nie znajac czyjejs sytuacji. Pewnie wyobrazasz sobie ze my na wschodzie to ciagamy wozy drabiniaste?? Prawda jest tak ze gospodarz, ktory ledwo ciagnie ten "wóz drabiniasty" i tak nie skorzysta z tych pieniedzy, bo nie potrafi sie odpowiednio zakręcić, więc ci co według ciebie nie potrafia egzystowac i tak umra smiercia naturalną nawet nie dotykając pieniędzy MGR.

#6037 Share krzysiek55555666

krzysiek55555666

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Zainteresowania:Maszyny hodowla nowości

Napisany 27 listopad 2010 - 10:46

W sprawie PROW Powiem wam tak moi rodzice wcześniej nie mogli wchodzić w MGR gdyż w roku 2002 wzieliśmy duży kredyt na 8 lat na budowę Chlewni , i dopiero teraz mamy go spłacone . Wcześniej nie mogli już bardziej się zadłużać bo wiadomo jak u nas w kraju z cenami naszych rolniczych produktów ( a jesteśmy producentami trzody i wołowiny ) no i teraz jak już mamy po tym kredycie to jak ja chciałbym teraz wziąć nowy ciągnik to już nie mogę bo fundusze się pokończyły Bo tak mądrze je policzyli na lata 2007 2013 . Że pierwszym naładowali aż nadmiar jak widzę co niektórych nie mieli co stracić bo mieli 20 hektarów i same 360 a teraz sprzęty po 120 koni że i tak wszystko na dworze stoi i jeszcze stękają że mało maja bo np opryskiwacza sobie hydraulicznie rozkładanego nie wziął tylko ręcznie rozkładany ciekawe jakby się dorabiał bez żadnych dofinansowań nadal 360 by jeździł . A dla innych tak jak ja młodych to nawet na jeden etap powiedzmy tylko ciągnik nie ma programu

#6038 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6430 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 27 listopad 2010 - 13:17

W sprawie PROW

Tak szczerze mówiąc ,to według mnie lepeij jest zainwestować w hodowle na szerszą skale , bo w ten sposób możemy zwiększyć nasze dochody . Bo inwestwoanie w super sprzęt na 50 ha nie przyniesie super zysków...

Tia - masz tyle kasy żeby kupić ziemi na większą skalę?
Nie opowiadaj o dzierżawach z ANRu bo i od nich wymagają w końcu aby oddać (sprzedając) w trwałe zagospodarowanie.
Od 2003 roku (wtedy zacząłem gospodarzyć) powiększyć gospodarstwo z 20ha czy zacząć od zera nie jest tak łatwo, szczególnie że ma to zarobić na siebie i rolnika.

Tak widziałem kilkunastu rolników z mojego powiatu, kilku z mojej gminy a nawet 1 z mojej wioski skorzystał z SAPARDu. I te gospodarstwa wcale nie są duże od 20-60 ha ,powiat wysokomazowiecki szczegolnie nastawiony na produkcje mleka. Czyli można...

dokładnie, trzeba tylko chcieć i rozumieć że budowa gospodarstwa to praca 3-5 pokoleń a nie 2-3 braci cwaniaczków z czego jeden to prawnik drugi ekonomista a trzeci rolnik ;)

1. chłopaki nie ma co sie kłócić, ,nie każdemu popadnie ponieważ środki unijne są niesprawiedliwie rozdawane.
2.W mojej wiosce też 2 dostało te pierwsze renty strukturalne(1800zł)(jeden z nich MR+na płyte) a w ich gospodarstwach nic sie nie zmieniło. Dzieci wyszły do miast a starym robota. Zero rozwoju. Utopiona kasa przez ARiMR.
3. Nie podniecajcie się tymi co po 300tys zwrotu dostali, bo z tego jak patrzę to cienko przędą, piszczą że kasy brakuje.
4. Ten Prow to jeszcze nie jednego bankrutem zrobi,bo oooo jak zwaracają to trzeba brać.

1. - sad but true :)
3. - dokładnie, dlatego lepiej 2 razy podejść niż raz się zadłużyć i odsetki zjedzą dorobek własnego życia lub dorobek 2 pokoleń.

I dodam od siebie Nikita ja nie wiem o co Ci chodzi też niby jesteś rolnikiem a takie dziwne rzeczy wygadujesz wiesz ja mam teraz 23 lata

a ja ponad 30, licytujemy się dalej? Tylko podaj konkretne agrumenty umocowane w polskiej rzeczywistości, pokaż ramy prawne działań, jak działają agencje rolne, jak działa się w ramach KPA, jak kupuje się ziemię od komornika, ile przewałek "moralnych" i prawnych trzeba zrobić żeby wyjść do przodu a nie w wieku 45 lat wywieziono nas nogami do przodu.

po raz drugi powtarzam nie mogłem wczesniej skorzystać ponieważ nie byłem pełnoletni a teraz nie ma środków. Bardziej rozwojowe na te czy inne województwo? sory ale właśnie na te województwo(WKLP) przypada średnio wiecej bardziej rozwojowych gospodarstw wiec napewno o wiele wiecej rozwojowych gospodarstw nie skorzysta z PROWu w wielkopolsce niż w paru wziętych razem województwach polski wschodniej tylko z powodu położenia geograficznego a nie z powodu faktycznego poziomu rozwoju.

Nie tłumacz im, oni nie rozumieją że w warm-maz. jest krótszy okres wegetacyjny, że na posianie rzepaku jest kilka dni, a także że tzw "małe żniwa" czyli zakończenie cięcia rzepaku to u nas termin nieistniejący bo nie ma po nim ani dnia przerwy na odpoczynek przed właściwymi żniwami gdzie na pd-zach od nas mają np. czas przejrzeć sprzęt. Oni patrzą przez swój pryzmat i postrzegają wszytkich przez swój grajdołek z którego nie wychodzą i myślą że każdy ma takie same warunki gospodarowania. W mojej okolicy był Niemiec, Anglik, Duńczyk i wszyscy zbankrutowali bo nie wiedzieli że tutaj są takie warunki (odmienne od tych które znają).
Wspomniałeś o komuniźmie, pomyśl że z naszymi uwarunkowaniami pogodowymi to płn część warmi bardziej pasuje pod hitleryzm i plan Hitlera zrobienia na WarmiI miejsc wypoczynkowych dla rasy aryjskiej.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#6039 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 13:25

W sprawie PROW [quote name='"krzysiek55555666"]Powiem wam tak moi rodzice wcześniej nie mogli wchodzić w MGR gdyż w roku 2002 wzieliśmy duży kredyt na 8 lat na budowę Chlewni ' date=' i dopiero teraz mamy go spłacone . Wcześniej nie mogli już bardziej się zadłużać bo wiadomo jak u nas w kraju z cenami naszych rolniczych produktów ( a jesteśmy producentami trzody i wołowiny ) no i teraz jak już mamy po tym kredycie to jak ja chciałbym teraz wziąć nowy ciągnik to już nie mogę bo fundusze się pokończyły Bo tak mądrze je policzyli na lata 2007 2013 . Że pierwszym naładowali aż nadmiar jak widzę co niektórych nie mieli co stracić bo mieli 20 hektarów i same 360 a teraz sprzęty po 120 koni że i tak wszystko na dworze stoi i jeszcze stękają że mało maja bo np opryskiwacza sobie hydraulicznie rozkładanego nie wziął tylko ręcznie rozkładany ciekawe jakby się dorabiał bez żadnych dofinansowań nadal 360 by jeździł . A dla innych tak jak ja młodych to nawet na jeden etap powiedzmy tylko ciągnik nie ma programu[/quote']

Nikt tobie nie zabraniał korzystać z wcześniejszych naborów to że miałeś już inwestycje to twój pech na pewno nie jesteś sam... Teraz zazdrość że sąsiad skorzystał ale taka mentalność polaków egoistów jak coś dostaną to chcą jeszcze więcej...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6040 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 27 listopad 2010 - 14:14

W sprawie PROW Nikita gdzie wyczytałeś w moim poście że chce kupić ziemię i to jeszcze od ANR gdzie w moim regionie nie ma wogóle takiej możliwości. Miałem na myśli zwiększenie hodowli bo prowadzona w odpowiedni sposób daje zyski, a kupowanie super srzętu i później dokupywanie gruntów to raczej nie za dobry pomysł. Jeśli już mowa o ziemi to wolałbym wydzierżawić w sąsiedztwie. Wolę nabierać małą łyżką niż dużą i później się zachłysnąć. A jeśli chodzi o PROW to moji rodzice przed przekazaniem też z niego nie korzystali , nie wiem dlaczego ,próbowąłem tłumaczyć, ale to już osobna sprawa, teraz kiedy ja przejąłem gospodarstwo nie mam możliwości no z powodu takiego ,że jestem z wlkp...