Skocz do zawartości

Zdjęcie

W sprawie PROW

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6188 odpowiedzi na ten temat

#5541 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3735 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 31 październik 2010 - 11:59

W sprawie PROW jak masz fakture to składasz wniosek. to ze masz termin w umowie tzn. ze do tego czasu musisz złozyc ale mozesz wczesnij.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
W sprawie PROW Dzisiaj, 19:13
  •  

#5542 Share dj.vadium

dj.vadium

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 01 listopad 2010 - 00:49

W sprawie PROW cytat........

2. Posiadając obecnie 40 ha na które oczywiście otrzymuje dopłaty, moje szanse otrzymania dofinansowania są nikłe jak wspomniałem. Jednakże po żniwach dostałem w dzierżawę aż i tylko 30 ha (na te grunty rzecz jasna nie otrzymam dopłaty, gdyż właściciel (jak i my wszyscy) złożyliśmy wniosek o dopłaty w maju. Podobno grunty na które nie otrzymuję dopłaty nie są brane pod uwagę. Jak rozwiązać ten problem. Co się dzieje z takim gospodarzem który posiadając przykładowo 1 ha, zakupi/wydzierżawi po złożeniu wniosków o dopłaty np 100 ha ??? Czy jest on od razu dyskwalifikowany z powodu małego areału ???

Proszę o poradę
[/quote]

kolego przeczytaj instrukcje wypełniania wniosku .... jest napisane że...

" 25. Wypis z rejestru gruntów – oryginał lub kopia; Załącznik obowiązkowy dla wnioskodawców, którzy nie złożyli Wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych lub o przyznanie płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania na rok.... ,który na potrzeby działania Modernizacja stanowi rok bazowy, lub gdy od czasu złożenia tego wniosku o płatności bezpośrednie nastąpiły zmiany własnościowe w gospodarstwie, wpływające na rozbieżności pomiędzy danymi w Planie Rozwoju Gospodarstwa a danymi z wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich lub ONW."

i

"......- umowa dzierżawy lub inna umowa potwierdzająca posiadanie zależne lub inne dokumenty potwierdzające tytuł prawny.
Grunty rolne (nieruchomości rolne) będące w posiadaniu zależnym ubiegającego się o pomoc mogą być uwzględnione w projekcie pod warunkiem przedłożenia pisemnej umowy określającej, że ubiegający się o pomoc będzie w posiadaniu tych gruntów (nieruchomości) przez okres co najmniej 5 lat od planowanej daty dokonania płatności: ......."

jeśli do wniosku dołączysz te dokumenty to możesz w PRG uwzględnić te ha, ale na czas na jaką masz dzierżawe... czyli minimum 5 lat w zależności na kiedy planujesz wniosek o płatność...

Sam wypełniałem wniosek na 2009 więc znam go i wiem gdzie czego szukać.......

[quote name='bialy2005' date='31 October 2010 - 11:59' timestamp='1288522771' post='575380']
jak masz fakture to składasz wniosek. to ze masz termin w umowie tzn. ze do tego czasu musisz złozyc ale mozesz wczesnij.
[/quote]

ALE ALE..... bezpieczniej jest złożyć wniosek o przesunięcie (przyśpieszenie) terminu złożenia wniosku o płatność bo, jeśli np złożysz wniosek o płatność np. rok wcześniej przed terminem to ARiMR ma prawo (jeśli ma nawał pracy) zająć się tym wnioskiem dopiero po tym terminie... a np. masz wzięty kredyt komercyjny na wysoki procent ..... to ty czekasz na kase ARiMR spokojnie czeka na termin, a bank liczy %%%% :D

#5543 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i technika!

Napisany 01 listopad 2010 - 08:22

W sprawie PROW

witam ja mam takie pytanie czy istnieje możliwosć przyspieszenia złozenia wniosku o płatnosc,w umowie mam wrzesień 2011 a najprawdopodobniej wyrobie sie wczesniej z kupnem ciagnika , złozyc napewno moge wczesniej ale rozpatrzą mi go dopiero we wrzesniu, czy mozna jakies podanie zlożyc o przyspieszenie ?

tak jak kolega powyżej pisał, mogą przetrzymać twój wniosek do września, ale zastanów się dobrze czy jest sens panikować. Jak masz już podpisaną umowę to faktycznie czasu masz dużo, jeśli jednak dopiero poprawki robisz to jest termin ok.
Ja miałem w zeszłym roku termin na lipiec a umowę w kwietniu podpisałem. w ostatnim momencie udało mi się przedłużyć termin o miesiąc (błędy na fakturach, pomylone karty gwarancyjne, potwierdzenia z banku o przelewach etc.). Potem szybko i dokładnie wypełniony wniosek o płatność i we wrześniu na koncie kasę z agencji miałem. :D
KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5544 Share misiek01

misiek01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 01 listopad 2010 - 09:37

W sprawie PROW ja umowe mam już podpisaną pierwszy etap zakonczony ,wniosek o platnosc złozyłem, były małe poprawki ale już poprawione teraz czekam tylko na kase.na drugi etap mam czas do wrzesnia, bede musiał wziąsc kredyt bo w drugim etapie mam ciagnik i agregat uprawowo siewny, teraz troche plany sie zmieniły i chciałbym w czerwcu juz miec te maszyny,zeby na zniwa ciagnik juz był, i tak jak wyżej kolega dj.vadium pisał kredyt bedzie wziety procenty polecą a z wnioskiem bede musiał czekac do wrzesnia, pani z agencji mi powiedziała że złozyc moge wczesniej ale rozpatrywac go będą dopiero w tym terminie ktory podałem czyli we wrzesniu,a trzy miesące to długo,i mysle ze moze sie składa jakies podanie o przyspieszenie rozpatrzenia wniosku o płatnosc,napewno znajdzie sie tu ktos kto miał podobna sytuacje i składal taki wniosek .a moze własnie jest tak że poprostu składa sie wczesniej i oni rozpatrzą . dziekuje za napisane juz odpowiedzi, pozdrawiam
zetor 52-11 i ursus c-330

#5545 Share dj.vadium

dj.vadium

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 01 listopad 2010 - 20:05

W sprawie PROW Pisałem bo miałem taki przypadek....

A dla nygusów gotowiec który ja składałem...... :)

"W związku z wcześniejszym zrealizowaniem operacji, o której mowa w umowie przyznania pomocy nr 55555-xxx555555-555-5555 zawartej w dniu 2009-09-01 w Toruniu podpisanej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” zwracam się z uprzejmą prośbą o przesunięcie terminu zakończenia realizacji operacji, a tym samym przesunięcie terminu złożenia wniosku o płatność z dnia 2010-09-30 na dzień 2010-05-14.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

#5546 Share kamieniak89

kamieniak89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów

Napisany 01 listopad 2010 - 21:57

W sprawie PROW @leonOR kilka postów wcześniej napisałeś że każdy ma równe szanse, Ja nie był bym tego taki pewien, bo się dowiadywałem w agencji i oczywiście w lubuskim kasy nie będzie, tak jak i w wielkopolsce i w zachodniopomorskim, bo kasa jest tylko dla mleczarzy. Nawet w topagrarze jest o tym artykuł, ale minister Sawicki przed wyborami zapewnia że dla wszystkich wystarczy. Nie ukrywam że chciałbym jako młody rolnik z tego skorzystać, bo bazuję na sprzęcie ojca, a praktycznie stworzyłem drugie gospodarstwo od podstaw, mni opierając się kredytem preferencyjnym, no i zakup innego sprzętu bez jakiegoś dodatkowego finansowania nie wchodzi w grę, no a gospodarzenie na kilkudziesięciu ha bez ciągnika to z deka lipa. Także choć bym miał i 1000pkt to i tak jestem gorszy od "mleczarzy", bez urazy ale to jest faworyzowanie jednej grupy, gdzie praktycznie wszędzie się dokłada do produkcji.
Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

#5547 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 02 listopad 2010 - 19:31

W sprawie PROW czy teraz jest prowadzony nabór na PROW? na jakie to lata? myślałem że nabór będzie dopiero w 2011-2012r...
Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

#5548 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 02 listopad 2010 - 19:55

W sprawie PROW

@leonOR kilka postów wcześniej napisałeś że każdy ma równe szanse, Ja nie był bym tego taki pewien, bo się dowiadywałem w agencji i oczywiście w lubuskim kasy nie będzie, tak jak i w wielkopolsce i w zachodniopomorskim, bo kasa jest tylko dla mleczarzy. Nawet w topagrarze jest o tym artykuł, ale minister Sawicki przed wyborami zapewnia że dla wszystkich wystarczy. Nie ukrywam że chciałbym jako młody rolnik z tego skorzystać, bo bazuję na sprzęcie ojca, a praktycznie stworzyłem drugie gospodarstwo od podstaw, mni opierając się kredytem preferencyjnym, no i zakup innego sprzętu bez jakiegoś dodatkowego finansowania nie wchodzi w grę, no a gospodarzenie na kilkudziesięciu ha bez ciągnika to z deka lipa. Także choć bym miał i 1000pkt to i tak jestem gorszy od "mleczarzy", bez urazy ale to jest faworyzowanie jednej grupy, gdzie praktycznie wszędzie się dokłada do produkcji.

Zasady są takie same w całym kraju, tylko się spóźniłeś bo w zachodnich województwach chętniej korzystają z dotacji bo i świadomość większa więc kasa się skończyła. Jak by w lubelskim tak chętnie inwestowali to też tylko mleczarze by mogli skorzystać. W promieniu kilkunastu kilometrów tylko ja staram się o dotacje inwestycyjne i chcę utrzymać gospodarstwo na +. Codziennie słyszę jaki to głupi jestem, że nowy ciągnik i osprzęt kupiłem. Że powinienem lepiej do niemca pojechać to bym więcej zarobił i tyle kasy bym nie wyrzucał, bo na roli to jeszcze nikt się tu nie dorobił.
Więc cierpliwie czekaj i bądź dobrej myśli.

#5549 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 02 listopad 2010 - 20:16

W sprawie PROW No widzisz wszytsko zależy od szczęścia w życiu...

#5550 Share luki15146

luki15146

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 02 listopad 2010 - 20:34

W sprawie PROW LeonOr dokładnie to samo słyszę, jaki to głupi jestem że chce zostać rolnikiem, że nie mam szans z 9 ha swojej ziemi i 13 krówkami dojnymi itp więc nie jesteś sam. przepraszam za off top :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5551 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 02 listopad 2010 - 21:20

W sprawie PROW Witam.A więc tak mam kilka pytań odnośnie prow na ten rok Jestem z (mazowickiego)
1.Czy wiadomo już kiedy będzie ten nabór bo firma która ma nam wypełniać (warpol) przysłała list z tydzień temu ze mamy już gromadzić dokumenty i im nieść????
2.Mamy 23 h swojej ziemi i może coś tam uda się z 2h wziąść z dzierżaw bo mam dzierżawę na umowę ale to ktoś bierze dopłaty i ojcu mówili ze może tak zrobić ze on pobiera tą dopłatę i daje właścicielowi jako jaką tam pomoc czy coś ważne ze hektary dojdą wtedy.
3.Tak jak pisałem wyżej mam tylko te 23h+ ewentualne które by doszły (2-3h) i ojciec by chciał składać na mx 600 tyś w tym 2 ciągniki jeden 90-100 koni i drugi pomocniczy ze 60-70 km i tu pytanie czy dali by na tyle h co mamy.Czy mże da się zrobić tak ze 1 by dali w 1 roku 2 w drugim.Najlepiej żeby wszystko było w 1 roku posiadam juz 2 ale to i to ursusc330m 18lat i drugi mtz 80 16 lat i jeden by ojciec sprzedał a z drugim coś by się zrobiło dopóki nie dali by nowych bo potem też by był sprzedany.
3.Mam taki problem bo w tym naborze podobno jest niestety brana pod uwagę kwota mleczna (podobno w tym roku wszyscy mleczarze mają dostać ten zwrot) bo mam za dużą kwotę do posiadanych krów i co tu by można zrobić czy ją odsprzedać trochę szkoda czy wydzierżawić czy zwiększyć liczbę dojnych to akurat maj mniej wchodzi w grę czy może da się to kwotę mleczną jakoś ominąć???? może był ktoś w podobnej sytuacji. Mam w chwili obecnej 24 dojne i ojciec wstawił by ze będziemy zwiększać.
4.Jaka to jest potem z tymi spłatami bo podobno da się to rozłożyć na 3 lata ale to wtedy stopniowo dostaje się te maszyny wszystkie czy od razu tylko ta spłata jest rozłożona i to się to 600 tś od razu wpłaca czy da się właśnie to jakoś rozłożyć na kilka te np 3 lata.
za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje/

#5552 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3735 postów

Napisany 02 listopad 2010 - 21:31

W sprawie PROW kolego zacznij od podstaw :) poczytaj zasady przyznawania pomocy MGR póznij klika stronek tego tematu i wszytkiego sie dowiesz. bo wiesz ze gdzies dzwonia le nie wiesz gdzie dokłądnie :)

A to nie jest temat zeby zazdemu indywidualnie tłumaczyc krok po kroku.
Jest cos takiego jak etapy inwestycji których mozesz miec kilka w maksymalnie 3 lata. Oststni etapo musi byc conaj,mnij 25% całej inwestycji. kazdy etap to najpier zakup ( zapłata) póznij wniosek o płatnosc i czekanie do 3 miesecy na zwrot dofinansowania. Czy sie uda wziasc 2 ciagniki to sie dowiesz jak spróbujesz sa rózne czynniki decydujace o p[owodzeniu złozenia wniosku ;)

#5553 Share EppS

EppS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 02 listopad 2010 - 22:17

W sprawie PROW Wszystko ok. etapów możne być kilka jeżeli inwestycja polega na nabyciu rzeczy objętych leasingiem (max 10 etapów) w przeciwnym razie tylko 2. Lektura dla kolegi hodowca94 http://www.arimr.gov...ty/Poradnik.pdf
NAPIS ćWICZEBNY

#5554 Share kamieniak89

kamieniak89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów

Napisany 02 listopad 2010 - 22:46

W sprawie PROW @LeonOr i tu się z tobą nie zgodzę, niby zasady takie same w całym kraju, tylko że na zachodzie są duże gospodarstwa, a np w lubelskim małe, a kasę przydzielili na gospodarstwo czyli na sztukę, nie patrząc czy sztuka ma 20ha czy 220ha. Co lepsze takie problemy były już w pierwszym PROWIE, także przy ustalaniu drugiego można było zobaczyć że skoro np u nas było obłożenie na 250% przyznanego limitu, a w lubelskiem na 50% to trzeba było te limity dopasować do zapotrzebowania. Nie wiem czy dam radę czekać, bo ojciec dopiero za 3 wnioskiem otrzymał pomoc, czyli 5 lat czekał, no a Ja nie mogłem składać prędzej bo od roku prowadzę dopiero gospodarstwo. Chyba żeby wierzyć ministrowi że nabór będzie listopad-grudzień tak aby ci co złożyli wnioski na młodego rolnika mogli też wystartować o mgr by ich nie dyskryminować - oczywiście to tylko przedwyborcza propaganda. No i chyba trzeba się przenieść na wschód bo są równi i równiejsi :)
Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

#5555 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3735 postów

Napisany 02 listopad 2010 - 22:52

W sprawie PROW z pewnego zródełka mam info ze nabór bedzie na poczatku grudnia. osoby robiace wnioski juz mobilizuja rolników do zbieranai dokumentów:)

#5556 Share hodowca94

hodowca94

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 02 listopad 2010 - 23:21

W sprawie PROW bialy2005 Do mojego ojca z warpol-agro już 2 tygodnie temu przyszedł lis co mamy zbierać jakie dokumenty.

#5557 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3735 postów

Napisany 02 listopad 2010 - 23:27

W sprawie PROW ja akurat nie mówie o warpolu i zadnego pisemka jescxze nie doistałęm ale dzis byłem i mi powiedziłze na 99% bedzie poczatek grudnia

#5558 Share michalk

michalk

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 695 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport internet

Napisany 03 listopad 2010 - 09:09

W sprawie PROW bialy to dobra wiadomosc ale bedzie pewnie ten dla mleczaarzy najpierw?? te zrodlo inforacji ktore masz to z agencji?? czy jakis doradca Ci o tym mowil??
Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

#5559 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 03 listopad 2010 - 10:20

W sprawie PROW

@LeonOr i tu się z tobą nie zgodzę, niby zasady takie same w całym kraju, tylko że na zachodzie są duże gospodarstwa, a np w lubelskim małe, a kasę przydzielili na gospodarstwo czyli na sztukę, nie patrząc czy sztuka ma 20ha czy 220ha...

Statystycznie są porównywalne tylko ilość gospodarstw jest większa w lubelskim. W zachodnich województwach obrotniej rolnicy i wyszło kto pierwszy ten lepszy. A tutaj rolnicy nadal się boją ryzykować i narazie ciapki są królami naszych pól. Dzięki temu, że jeszcze jest kasa do podziału to ja mogę składać. A tak to bym narzekał, że gdzieś w Polsce są miejsca co pieniądze dają. Ostatnio znalazłem oficjalną informację, że rolnik z lubelskiego powiat chełmski ma 2500ha i z PROW łącznie dostał ponad 9mln zł (dane na koniec 2009).

Z moich informacji około 15 powinien być ogłoszony nabór na MGR. teraz na stronie ARiMR wisi projekt nowelizacji rozporządzenia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5560 Share aadam

aadam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 03 listopad 2010 - 11:45

W sprawie PROW

bialy to dobra wiadomosc ale bedzie pewnie ten dla mleczaarzy najpierw?? te zrodlo inforacji ktore masz to z agencji?? czy jakis doradca Ci o tym mowil??

na szkoleniu słyszałem od pani z agencji że najpierw mleczarze. więc informacje raczej pewna