Skocz do zawartości

Zdjęcie

W sprawie PROW

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6188 odpowiedzi na ten temat

#5441 Share lukas84

lukas84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 15 październik 2010 - 19:32

W sprawie PROW

Jak może być mowa o kolejnym naborze w Wielkopolsce skoro w poprzednim nie starczyło środków dla wszystkich??

masz racje ja dostałem decyzje odmowną z powodu wykorzystania limitu miałem numer około 5tyś

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
W sprawie PROW Dzisiaj, 07:19
  •  

#5442 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 15 październik 2010 - 19:44

W sprawie PROW Ale jest jakaś nowa pula na "Nowe wyzwania"... Stąd możliwe, że będzie nabór na modernizacje w wielkopolsce. Ja jednak dalej mam nadzieję, że w zachodniopomorskim będzie nabór dla rolników- nie mleczarzy.

#5443 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 15 październik 2010 - 19:46

W sprawie PROW

@Henius 91 w jednej sprawie się z Tobą NIE zgodzę, a mianowicie ze nie zostało już dużo "mleczarzy" którzy będą chcieli skorzystać z MGR. To zależy z jakiego jest się Województwa, bo jeśli z podlaskiego to zmienia postać rzeczy :blink:
Spora część osób już skorzystała, ale na wsi działa takie prawo ( a szczególnie u mnie ), że jak sąsiad kupił nowy ciągnik to ja muszę mieć większego i droższego. Trochę limitu z 300 tyś. mi zostało wiec zamierzam składać z "Mleczarskiego" ale sąsiedzi też się pewnie czają ;[

no u nas w okolicy to juz wiekszosc ma nowe maszyny na MGR pokupowane :) niby w pomorskim duzo juz jest gospodarstw co korzystalo z dofinansowan, nie zawsze o duzej wartosci ale jakies tam maszyny nowe stoja na podworkach ;)
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Individually Yours

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5444 Share radzikus

radzikus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Honda Civic "UFO" :)

Napisany 15 październik 2010 - 19:59

W sprawie PROW W przypadku mojej miejscowosci nie ma nawet jednego który skorzystał- podejscie jest takie:a poco, a na co, a to mi zabioro, a to bedę musiał oddawać itp.
C-330,C-360 3P,JCB 530/70 Super Agri, DF Agrotron

#5445 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 15 październik 2010 - 20:07

W sprawie PROW Ja jakiś czas temu miałem takie podejście (a po co, a na co) ale zmieniłem zdanie, gdy znalazłem sposób, aby zarobić na tym (ekologia) i teraz baaaardzo chciałbym z MGR skorzystać...

#5446 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 16 październik 2010 - 07:21

W sprawie PROW Widze że część po polsku nie rozumie. Mówiono tak nabór na mgr ruszy w całym kraju bez podziałów na mleczaży itd. W wielkopolsce ze względu na wykożystanie środków w latach ubiegłych najpierw ruszy nabór dla mleczarzy po 2 tygodniach jak coś jeszcze zostanie będzie nabór dla pozostałych.
Co do złudzeń że już nie ma mleczarzy itd u nas jak to zwykle prawo sprzyja tworzeniu fikcji więc ci co mają dużo ziemi dzielą gopsodarstwa i w ten sposób mnoża pule do wykożystania a i tak wszystko jest w jednym gospodarstwie.. Kasa poloi się kończy następna po 2013 roku a więc nawet pomimo tego że może coś tam jeszcze kapną przed wyboramiw roku następnym będzie jakieś 2 lata przerwy. Sam słyszałem o takich co kupuja traktory na prow i kredyty na 15 lat biorą.

#5447 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 17 październik 2010 - 15:43

W sprawie PROW Panowie przeczytałem kilkanaście stron tego wątku i nie znalazłem wytycznych odnośnie pługów i pras.

Ile muszę mieć ha (tylko produkcja zboża), żeby móc kupić pług obracalny 4x50 (nowy) oraz prasę zwijającą (zmiennokomorową) używaną?

#5448 Share kopojno

kopojno

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 17 październik 2010 - 15:49

W sprawie PROW @hubertuss ja natomiast zrozumiałem podobnie jak ty z tą różnicą że ten drugi nabór w WLKP będzie też tylko dla mleczarzy ale tych którzy nie mieli wymaganej kwoty mlecznej.

Zresztą poczekamy to zobaczymy teraz możemy tylko gdybać i się domyślać.

#5449 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i technika!

Napisany 17 październik 2010 - 16:41

W sprawie PROW A jak jest z budową budynków magazynowo-składowych? Jestem plantatorem tytoniu i chcę magazyn i z sortownią pobudować. Czy kotś brarał dotacje na budowę takich budynków? Rozważam też przebranżowienie się na krowy mleczne i jak to jest w temacie budowy obory. Maszyny już mam wszystkie (z naboru 2009), więc interesuje mnie tylko budowa.
KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

#5450 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 17 październik 2010 - 17:01

W sprawie PROW A co Ci mleczarze jakaś klasa wyższa?? Co to ma być k...a w tym p........m kraju?? Przez to że moji rodzice ni chcieli brac w innych latach dofinansowania, a teraz gdy ja mam możliwość wyskakują z tym ,że już nie ma środków?? Jak pech to pech przez całe życie........

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5451 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 17 październik 2010 - 17:35

W sprawie PROW [quote name='"martini89"]A co Ci mleczarze jakaś klasa wyższa?? Co to ma być k...a w tym p........m kraju?? Przez to że moji rodzice ni chcieli brac w innych latach dofinansowania' date=' a teraz gdy ja mam możliwość wyskakują z tym ,że już nie ma środków?? Jak pech to pech przez całe życie........[/quote']

Miej pretensje do rodziców a nie do innych rolników...

#5452 Share luki15146

luki15146

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 17 październik 2010 - 17:37

W sprawie PROW rek podaj mi swojego maila to wyśle ci dokument w którym jest wszystko o maszynach i innych wymaganiach związanych z PROW
martini89 może nie klasa wyższa tylko po prostu przy produkcji mlecznej więcej potrzeba nakładów pracy i finansowych może dlatego?
LeonOr słyszałem że nie za bardzo się takie coś opłaca, czepiają się wszystkiego, czego można się czepić,na wszystko wymagane są atesty i inne takie....

#5453 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 17 październik 2010 - 17:50

W sprawie PROW LeonOr słyszałem że nie za bardzo się takie coś opłaca, czepiają się wszystkiego, czego można się czepić,na wszystko wymagane są atesty i inne takie....
[/quote]
luki15146 możesz rozwinąć? mówisz ogólnie na temat dotacji na budowę czy może budowy obory?
Ja projekt, i pozwolenie na budowę z tym, że to jest budynek wielofunkcyjny. Miałem rozwijać temat plantacji tytoniu i pod tym kontem szykowałem się pod dotacje, ale ostatnie dni pokazały, że trzeba brać pod uwagę wycofanie się z tytoniu na rzecz krów.

#5454 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 17 październik 2010 - 18:12

W sprawie PROW Mleczarze klasa wyższa...? Dobre sobie. Zacznijmy od tego że dodatkowy program dla mleczarzy wymyślono w związku z ogromnym kryzysem jaki dotknął ten sektor jakiś czas temu i do tej pory ceny mleka nie wróciły do tych sprzed obniżek. Poza tym nikt już nie pamięta kiedy "mleczarze" nie spali nocami w obawie przed zapowiadanymi karami za przekroczenie kwot mlecznych, bardzo dużo rolników płaciło olbrzymie stawki za możliwość sprzedaży mleka! - wszystko miałoby sens gdyby nie to że za chwilę ceny kwoty z 1,5 zł spadły do kilku groszy za litr..... - Rolnicy zwłaszcza Ci więksi zainwestowali patrząc z perspektywy czasu - bo żadnych kar w sumie nie było zawrotne pieniądze w te limity.
Druga sprawa to dostępność funduszy dla "mleczarzy" - dopiero od jakiegoś czasu kiedy zniesiono obowiązek posiadania płyt gnojowych przy ubieganiu się o dofinansowania "mleczarze" zaczęli składać wnioski - przy sapardzie i początkowo prowie najlepiej mieli Ci którzy nie posiadali zwierząt.
Z doświadczenia wiem że nie ma co się stresować że np "sąsiad dostał a ja nie" - to wszystko uczy nas pokory i dbanie o swoje - nie teraz to może kiedyś, oprócz tego dzięki prowo-wi można wybierać w całkiem możliwym markowym sprzęcie używanym który często może być lepszy niż ten nowy wielu producentów.
Ale niestety w Polsce przepisy zmieniają się co chwilę i czasami to naprawdę można się załamać...

#5455 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 17 październik 2010 - 18:16

W sprawie PROW Teraz uderza "wataha obrońców mleka" ,źle macie?? jeszcze pare lat i skończy się dobre , aprzedewszytskim skończy się kwotowanie(przestarzały pokomunistyczny system),a wtedy będzie cienko na rynku mleka wielkie fermy zachodnie wypuszcza ogromna ilość mleka i cena mleka poleci na dół. Nie będzie wtedy beczenia pod parlamentem w brukseli ,że nam jest źle. Ale inni mają jeszce gorzej . DANIELD28 rodziców się nie wybiera , są tylko jedni. LUKI15146 myślisz że w innych działach rolnictwa takich jak sadownictwo czy warzywnictwo czy chów świń jest mniej nakładów?? Mylisz się. Przecież są takie udoskonalenia ,że nakłady pracy są coraz mniejsze to więc o co chodzi? Wyprzedzając myśl myśłisz że wyposażenie fermy świń jest tanie?? chyba nie...

Mleczarze klasa wyższa...? Dobre sobie. Zacznijmy od tego że dodatkowy program dla mleczarzy wymyślono w związku z ogromnym kryzysem jaki dotknął ten sektor jakiś czas temu i do tej pory ceny mleka nie wróciły do tych sprzed obniżek. Poza tym nikt już nie pamięta kiedy "mleczarze" nie spali nocami w obawie przed zapowiadanymi karami za przekroczenie kwot mlecznych, bardzo dużo rolników płaciło olbrzymie stawki za możliwość sprzedaży mleka! - wszystko miałoby sens gdyby nie to że za chwilę ceny kwoty z 1,5 zł spadły do kilku groszy za litr..... - Rolnicy zwłaszcza Ci więksi zainwestowali patrząc z perspektywy czasu - bo żadnych kar w sumie nie było zawrotne pieniądze w te limity.
Druga sprawa to dostępność funduszy dla "mleczarzy" - dopiero od jakiegoś czasu kiedy zniesiono obowiązek posiadania płyt gnojowych przy ubieganiu się o dofinansowania "mleczarze" zaczęli składać wnioski - przy sapardzie i początkowo prowie najlepiej mieli Ci którzy nie posiadali zwierząt.
Z doświadczenia wiem że nie ma co się stresować że np "sąsiad dostał a ja nie" - to wszystko uczy nas pokory i dbanie o swoje - nie teraz to może kiedyś, oprócz tego dzięki prowo-wi można wybierać w całkiem możliwym markowym sprzęcie używanym który często może być lepszy niż ten nowy wielu producentów.
Ale niestety w Polsce przepisy zmieniają się co chwilę i czasami to naprawdę można się załamać...

A kryzys dla producentów trzody chlewnej już minął?? Bo ja jakoś nie pamiętam jego początku , a jego koniec raczej jnie jest zauważalny.

#5456 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 17 październik 2010 - 18:22

W sprawie PROW W sumie to Martini masz rację - wszyscy mają w sumie tak samo i nie ma co dzielić rolników na mleczarzy trzodziarzy i innych... Dla mnie najbardziej beznadziejne w tym prowie jest to że według zapewnień ministerstwa pieniądze miały być rozdzielone po równo na wszystkie lata 2007 - 2013 - a tak wcale nie jest....
Ale kwotowanie to nie pokomunistyczny system akurat - UE go wymyśliła, poza tym w chwili obecnej już on praktycznie nie spełnia swojej funkcji bo kwota jest systematycznie zwiększana i w większości krajów nikt nie płaci już kar i można produkować ile się chce...

#5457 Share luki15146

luki15146

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 17 październik 2010 - 18:57

W sprawie PROW LeonOr chodzi mi o wszelkie budynki, które chcesz postawić za pieniądze z prow-u czy MR. Będą chcieli atest na gwoździe, i kij wie co jeszcze. Więc co do budowy budynków lepszy jest(moim zdaniem) jakiś kredyt z banku.
mrtini89 rolnictwo jest ciężkim kawałkiem chleba, nikt nie ma lekko. Ja muszę wstawać w nocy do cielącej się krowy, Ty do proszącej maciory. I ja i Ty ponosimy nakłady finansowe, raz ja mniejsze, Ty większe, drugi raz odwrotnie. Kto wie, może za x lat prow będzie jako priorytet brał sadowników? Kto może cokolwiek przesądzić w Polsce? J tam słyszałem dziś od sąsiada, że on żadnych pieniędzy z UE nie będzie brał poza dopłatami, bo unia i tak się rozleci za 3 lata <_<

#5458 Share omen

omen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 17 październik 2010 - 19:02

W sprawie PROW budynki tez mozna tylko najlepiej przez firmę budowlaną oni ci wszystkie atesyy wszystko załatwiaaa

#5459 Share luki15146

luki15146

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 17 październik 2010 - 19:07

W sprawie PROW Najlepiej dowiedz się w jakimś ODR. Mi sąsiad, który wystawił nową oborę powiedział, że gdyby chciał budować ją na PROW to musiałby mieć atest nawet na żwir.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5460 Share LeonOr

LeonOr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 17 październik 2010 - 19:12

W sprawie PROW

budynki tez mozna tylko najlepiej przez firmę budowlaną oni ci wszystkie atesyy wszystko załatwiaaa

Dokładnie tak myślałem żeby firma budowlana mi stawiała bo jeszcze VAT bym odliczył.
A gdzie można znaleźć wytyczne dotyczące obór, czy to są jakieś wymogi PROW?

Najlepiej dowiedz się w jakimś ODR. Mi sąsiad, który wystawił nową oborę powiedział, że gdyby chciał budować ją na PROW to musiałby mieć atest nawet na żwir.

Ja za ODR to dziękuję, tam mi powiedzieli że to się nie opłaca, a po za tym to tyle formalności i chodzenia, że lepiej pole sprzedać i gdzieś za granicę jechać za chlebem.
Takich doradców to ja nie potrzebuję, wolę tutaj się dowiedzieć.