Skocz do zawartości

Zdjęcie

W sprawie PROW

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6188 odpowiedzi na ten temat

#5201 Share dc231

dc231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 19:34

W sprawie PROW Trochę mnie kolega ubiegł, ale muszę Cię poprawic, bo oferty tylko powyżej 10000 zł.

Odpowiadam na kilka poprzednich postów:

Jaki ZUS przy "Różnicowaniu"? Przejście na ZUS zależy tylko od dochodu z działalności pozarolniczej, więc możesz byc do końca życia na KRUSIE.

Na "Różnicowanie" dokumenty zależą od inwestycji. NAjczęściej są to: zaświadczenie z KRUS, nakaz płatniczy z KRUS, oświadczenie o pomocy de minimis, odpis z księgi wieczystej, kserokopia dowodu, ekonomiczny plan operacji, oferty na zakupy powyżej 10000 zł, oswiadczenie właściciela nieruchomości, umowy dzieżaw i ewentualnie kosztorysy, pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, projekty budowlane, itd., itp. Jak by to było takie łatwe to by doradcy tyle nie brali. I mówię o ludziach znających sie na rzeczy, a nie partaczach, którzy z każdą pierdołą dzwonią do ARiMR, a i tak później wniosek jest spaprany.

Można się ubiegac o pomoc będąc na KRUSie przez ostatnich 12 miesięcy, na maszyny też można, trzeba brac dopłaty bezpośrednie na posiadaną ziemię.

Umowa dzierżawy może byc cywilno - prawna, bez notariusza i bez pracownika UG. Mają tam byc podpisy stron.

Do wylicznia wielkości maszyn liczy się tylko to, na co ma się papier. Każdy sobie może napisac, że kupi 100 ha. Podstawa to Księga Wieczysta, umowa dzierżawy na co najmniej 5 lat od otrzymania kasy, umowa użyczenia na ten sam okres

Nabór na MGR będzie na 90% w tym roku. Może na początku następnego, bo kasa jeszcze jest. To co produkujesz w gospodarstwie będzie miało znaczenie zgodnie z projektem nowego rozporządzenia nad którym pocą się w ministerstwie. Producenci mleka będą mieli dodatkowe punkty (zaznaczam, że zgodnie z PROJEKTEM) + dodatkowe punkty za zakup na spółę z sąsiadem, + za "średniośc" gospodarstwa. I znów okazuje się, że jednaka wielkośc ma znaczenie ;[

Pozdro
Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
W sprawie PROW Dzisiaj, 10:23
  •  

#5202 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 19:50

W sprawie PROW Ehh, gdzieś czytałem, że wrzesień-październik. Jeszcze gdzie indziej, że listopad-grudzień. Teraz jeszcze @dc231 mówi, że może na początku przyszłego. Byłoby fajnie, gdyby wrzesień- październik wypalił. No i jeszcze fakt tego, że w niektórych województwach kasa się skończyła. Co o tym myślicie?

#5203 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 19:58

W sprawie PROW

Wytłumacz mi ktoś o co chodzi w "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej"
1- Czy my posiadając gospodarstwo możemy się o to obiegać?
2- Co za to można kupić maszyny?
3- Kto może się to ubiegać?
Jak ktoś może to niech mi wytłumaczy na czym polega ta cała operacja.

na ten program mozesz brac posiadajac gospodarstwo rolne. mozesz kupic kazda maszyne, ktora nada sie do pracy poza gosp. np. ladowarke teleskopowa, przyczepe, koparko-ladowarke itp. mozesz jezdzic z tym na uslugi np. transportu piasku, jakiegos materialu na budowy itp.

tez mi notariusz mowil, ze producenci mleka beda mieli wieksza szanse w tej edycji MGR bo chodzi tu o ESU a wiadomo, ze przy hodowli bydla jest tego wiecej...

@tombar przeciez kolega wyraznie napisal, ze na 90% w tym roku wiec moze bedzie w pazdzierniku ten nabor...
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Individually Yours

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5204 Share dc231

dc231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 20:09

W sprawie PROW

tez mi notariusz mowil, ze producenci mleka beda mieli wieksza szanse w tej edycji MGR bo chodzi tu o ESU a wiadomo, ze przy hodowli bydla jest tego wiecej...

Nie. Producenci mleka i oprócz tego ESU. Zresztą producenci mleka też w zależności od posiadanej kwoty mlecznej oraz tego czy rezygnują z mleka czy rozwijają produkcję.

Napisałem, że na 90% nabór będzie w tym roku, bo rozporządzenie jest w powijakach i nie wiadomo, czy wielkie mądre głowy z ministerstwa się z tym uporają w najbliższym czasie.
Poza tym jeszcze ARiMR musi wprowadzic nowe procedury do zmienionego rozporządzenia (ale dopiero jak będzie zatwierdzone) i wprowadzic zmiany w oprogramowaniu, bo inaczej wnioski znów będą leżały w szafach.
Kompleksowe przygotowanie wniosków i prowadzenie spraw w ARiMR: woj. kujawsko - pomorskie

#5205 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 20:20

W sprawie PROW U was notariusze zajmują się tematami związanymi z MGR?

#5206 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 20:27

W sprawie PROW ja robie wszystko u takiego notariusza co zna sie na rzeczach zwiazanych z PROWem... bedzie nam pomagal w razie problemow z wnioskiem na MGR, pomaga przejsc na VAT itp...

#5207 Share dc231

dc231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 20:35

W sprawie PROW

ja robie wszystko u takiego notariusza co zna sie na rzeczach zwiazanych z PROWem... bedzie nam pomagal w razie problemow z wnioskiem na MGR, pomaga przejsc na VAT itp...

To lepiej poszukaj u siebie dobrego doradcy, bo jak przyjdzie co do czego to notariusz nie będzie raczej dzwonił do ARiMR. Zresztą notariusze mają sporo swojej roboty i jestem pewien, że nie wie o wielu ciekawostkach. Zresztą nawet w ODRach mówią czasem takie bzdury, że ręce opadają (a przecież w tym siedzą). Niestety każdy chce wyglądac na mądrego i robi dobrą minę i udaje, że wie, nawet jak nie wie.

#5208 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 20:36

W sprawie PROW Rozumiem. Ciekawe czy w moich okolicach jest jakiś, który ma o tym pojęcie. Ja ostatnio nawiązałem kontakt z firmą AGROR z Poznania. Oni zajmują się pisaniem wniosków na PROW itp. Do końca nie wiem na czym to dokładnie polega (to był jak na razie kontakt poprzez e-mail). Jutro będę dzwonił do nich, jeżeli czegoś konkretnego się dowiem to podzielę się na forum ;[

#5209 Share dc231

dc231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 20:39

W sprawie PROW

Rozumiem. Ciekawe czy w moich okolicach jest jakiś, który ma o tym pojęcie. Ja ostatnio nawiązałem kontakt z firmą AGROR z Poznania. Oni zajmują się pisaniem wniosków na PROW itp. Do końca nie wiem na czym to dokładnie polega (to był jak na razie kontakt poprzez e-mail). Jutro będę dzwonił do nich, jeżeli czegoś konkretnego się dowiem to podzielę się na forum ;[

Jak chcesz ich sprawdzic to zadaj im jakieś bardzo szczegółowe pytanie. Wtedy będziesz wiedział ile wniosków zrobili i czy uzupełniają wiedzę. Napisz z czego chcesz skorzystac to Ci podpowiem pytanie. Tylko szybko, bo zaraz idę spac.

#5210 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 20:41

W sprawie PROW ten notariusz juz robil kilkanascie wnioskow i kazdy przeszedl, jest to dobry doradca. w tych sprawach siedzi juz kilka lat...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5211 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 20:49

W sprawie PROW Ja chcę skorzystać z modernizacji. Więc jak mogę ich zagiąć/ sprawdzić? ;[

#5212 Share dc231

dc231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 20:52

W sprawie PROW

ten notariusz juz robil kilkanascie wnioskow i kazdy przeszedl, jest to dobry doradca. w tych sprawach siedzi juz kilka lat...

Jakoś nie mogę uwierzyc, że notariusz robi wnioski, bo z tym jest kupa babrania, a za podpisanie aktu notarialnego kupna-sprzedaży, za 30 min. roboty bierze kilka patyków (w zależności od wartości transakcji). Zresztą nieważne. Ważne, żeby była umowa z ARiMR podpisana.

#5213 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 21:07

W sprawie PROW jesli nie chcesz to nie musisz wierzyc, powiem tak, czy to musi byc tylko notariusz?? przeciez rownie dobrze moze by jakims tam doradca. gosc zna sie na rzeczy i tyle. to jest bardziej taki doradca, no ale sprawy notarialne tez tam jakis robil. wiem tyle, ze sie zajmuje takimi sprawami zwiazanymi z ARiMR a to co robi jeszcze to mnie nie obchodzi...

#5214 Share tombar123

tombar123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 21:11

W sprawie PROW Właśnie, jeżeli coś działa, to po co to zmieniać ;[
Więc jak sprawdzić tą firmę? Jakie pytanie proponujesz zadać (@dc231) ?? Przypominam, że chcę skorzystać z MGR.

#5215 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 18 sierpień 2010 - 21:20

W sprawie PROW no wlasnie mnie tez interesuja takie pytania...

#5216 Share gazela77

gazela77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów
  • Zainteresowania:muzyka trance, fotografia, łowiectwo

Napisany 19 sierpień 2010 - 07:41

W sprawie PROW no to się troche pocieszyłem! jestem producentem mleka posiadam kwote mleczną w ilości 120000 litrów i 20 ha ziemi, czyli myśle,że mam szanse się załapać na MGR?

#5217 Share dew

dew

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 19 sierpień 2010 - 10:09

W sprawie PROW

Jaki ZUS przy "Różnicowaniu"? Przejście na ZUS zależy tylko od dochodu z działalności pozarolniczej, więc możesz byc do końca życia na KRUSIE.

No tak, jeśli chcesz pobrać dotację i na tym poprzestać to oczywiście starczy KRUS. No ale jeśli chcesz na poważnie prowadzić działalność <hint: w kierunku działalności nierolniczej...> no to chyba masz zamiar czerpać z niej dochód, a więc i płacić ZUS.

A co do modernizacji to się zgadzam - z tego co się dowiadywałem to będzie jeszcze w tym prowie, ale możliwe że dopiero na początku przyszłego roku.

#5218 Share dc231

dc231

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 19 sierpień 2010 - 16:07

W sprawie PROW

Ja chcę skorzystać z modernizacji. Więc jak mogę ich zagiąć/ sprawdzić? :)

Pytanie: Chcę dobudowac kawałek chlewni, dzięki czemu będę miał kilka świnek więcej.
Odp: Chlewni nie można budowac na powiększenie produkcji trzody, a jedynie do przeniesienia obecnej.

Pytanie: Chcę kupic deszczownię. Jakie dokumenty będę potrzebował?
Odp: Oprócz standardowych, pozwolenie wodno-prawne na pobór ze studni (jeśli jest) lub umowa z wodociągami jeśli deszczownia będzie korzystała z sieci.

Pytanie (łatwe, ale podchwytliwe): Ja mam 15 ha, a mój brat 30 ha pod kosę. Jakie kombajny możemy kupic.
Odp. Osobno nie ma szans, ale w nowym naborze będzie można kupowac na spółkę (i to powinni zaproponowac), więc powierzchnia sumaryczna to 45 ha. W terenie w miarę płaskim daje to 80 kW i heder 3,5 m. Oczywiście trzeba wziąc jeszcze poprawkę ne upierdliwośc weryfikującego.

#5219 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 19 sierpień 2010 - 19:00

W sprawie PROW hehe to ostatnie dobre :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5220 Share pioter03

pioter03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 19 sierpień 2010 - 19:02

W sprawie PROW Jaki jest limit kasy na zróżnicowanie? Jak sie spłaca to?