Skocz do zawartości

Zdjęcie

W sprawie PROW

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6188 odpowiedzi na ten temat

#5161 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 01 sierpień 2010 - 08:58

W sprawie PROW @Nikita, ale sa jeszcze tacy co z pewnych powodow nie mogil skorzystac z MGR... u nas np. byly problemy z wlasnoscia gospodarstwa i nic nie mozna bylo robic dopuki najmlodszy z rodziny (czyli ja) posiadajacej to gosp. nie skonczy 18 lat... w ubieglym roku w lipcu skonczylem 18 lat i dopiero zaczal sie u nas ruch z wpisami w ksiegach wieczystych i juz bylo za pozno na skladanie wniosku. decyzje o skorzystaniu z dofinansowania podjelismy dopiero w styczniu b.r. wiem, ze arimr nie obchodzi jaki byl powod tego, ze wczesniej nie korzystalismy z dofinansowania. dobrze ze chciaz jest ten limit 300 tys zwrotu. my teraz chcemy zlozyc wniosek na 150-160 tys zwrotu wiec to chyba nie duzo...
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Individually Yours

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
W sprawie PROW Dzisiaj, 19:29
  •  

#5162 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 01 sierpień 2010 - 09:41

W sprawie PROW A u mnie z MR myslisz że nie było? Umowę podpisywałem na kilka dni przed terminem upływu 12 miesięcy od przejęcia gospodarstwa, w ARiMR się sami dziwili skąd mam powypełniane wszystko na odpowiednich drukach itp. Tyle że ja nie odpuściłem a ich to nie odbchodziło że ministerstwo tak późno wydało stosowne rozporządzenia.

Ogólnie ograniczanie dostępu do MGR przez priorytetowanie tych gospodarstw rolników co nie korzystali jeszcze ma wiele minusów:
- nie korzystali więc mogą wpaść w typowe pułapki w które ludzie ze starych naborów nie wpadną (mam naoczną tego sytuację u znajomego).
- osoby te będą próbowały wykorzystać jak najwięcej kasy gdzie czasem lepiej wziąć mniej a szybciej spłacić kredyty (bo mało kto ma odłożone kilkadziesiąt tysięcy na koncie których nie potrzebuje).
- ograniczy się dostęp dla takich rolników jak ja którzy za 2-3 latka zaczną znowu inwestycje (tyle zejdzie mi na zakończenie tego co zacząłem) i co wtedy?
- sztucznie ograniczenie jak pisałem wcześniej, sprawi że kasa może nie zostać wykorzystana i co wtedy?

A jak będzie to czas pokaże ;)

Oczywiście są wyjątki jak w Twoim przypadku.

Myślisz brać od razu MR+MGR?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5163 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 01 sierpień 2010 - 11:54

W sprawie PROW nie nie... ja do MR jeszcze mam troche czasu bo do szkoly jeszcze chodze i nie mam technika rolnika, dopiero w czerwcu bede zdawal. ale nad tym polaczeniem tych dwoch programow myslalem juz dawno, no ale nie ma sie co zastanawiac i brac same MGR... ze splata wiem, ze moze byc na poczatku problem no ale posprzedaje pare maszyn bo mam troche tego "zlomostwa" do wypchniecia ;) tak robilo wiekszosc znajomych rolnikow co brali nowe maszyny na MGR. ja bym sprzedal 2 ciagniki (bo w ich miejsce mialby przyjsc nowy), jeden rozrzutnik tandem (tez ma byc nowy), 2 zgrabiarki do siana (tez nowa bedzie bez wzgledu na to czy sie zalapie na MGR czy nie) i moze cos tam jeszcze. duzo kasy z tego nie bedzie, no ale zawsze cos... do tego chce jeszcze agregat uprawowo-siewny 3m i chce jeszcze podpiac ten nowy przetrzasacz co kupilismy ostatnio, diler mowil, ze z tym nie bedzie problemu. no jak widac maszyn jest sporo ale co z tego bedzie czas pokaze. narazie wszystkie papierki mamy "wyregulowane", a wiec tylko czekac na nabor i piasac wniosek :D

a i podam przyklad mojego bliskiego sasiada co zalapal sie w przedostatnim naborze. kupil sobie sporo maszyn wartych razem gdzies kolo 350 tys zl i ledwo co odebral wszystkie maszyny to juz szykowal nastepny wniosek. nie zalapal sie na ten ostatni nabor, ale wedlug mnie to chyba dobrze, mial przygotowane pieniadze na ten drugi nabor, ale dzieki temu ze sie nie zalapal to ma na splate pierwszego. dzieki temu sie facet nie zadluzyl.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5164 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 01 sierpień 2010 - 14:20

W sprawie PROW Henius jeśli chodzisz do szkoły to jaki problem złożyć na MR?? - Dla mnie żaden, nie wygłupiaj się i składaj 17 sierpnia bo szkoda kasy, którą będziesz miał na wkład własny. Jeśli chodzisz do szkoły dziennej, a masz ziemię to nie przeszkadza, składasz wniosek na mr, później zaraz na mgr, ale ale jeszcze jedno czy już składałeś wniosek na dopłaty bezpośrednie i figurujesz w rejestrze posiadaczów bydła? Bo jeśli tak to musisz popytać czy Ci przysługuje MR.

#5165 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 01 sierpień 2010 - 20:23

W sprawie PROW narazie ziemi nic nie mam i w w najblizszej przyszlosci nie bede mial wiec ja osobiscie nie skladalem wnisoku o doplaty... a do MR nie trzeba miec czasami technika rolnika?? w agrobiznesie mowili, ze mlody rolnik jesli chce zlozyc wniosek o dofinansowanie to musi miec chyba 3 ha albo 3,5 ha i musi posiadac technika, a jesli nie ma to musi uzupelnic to wyksztalcenie w najblizszym czasie, tylko nie pamietam ile na to ma czasu...

#5166 Share rolnik099

rolnik099

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 01 sierpień 2010 - 21:14

W sprawie PROW Chciał bym postawić oborę z pomocą środków z MGR i mam pytanie do tych co robili coś takiego. Na jakie problemy, trudności napotkaliście ? Czy trudno jest spełnić wymagania ponieważ do budowy chciał bym zatrudnić specjalistyczną firmę. I ogólnie na co uważać ?

#5167 Share luki15146

luki15146

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 01 sierpień 2010 - 21:55

W sprawie PROW

narazie ziemi nic nie mam i w w najblizszej przyszlosci nie bede mial wiec ja osobiscie nie skladalem wnisoku o doplaty... a do MR nie trzeba miec czasami technika rolnika?? w agrobiznesie mowili, ze mlody rolnik jesli chce zlozyc wniosek o dofinansowanie to musi miec chyba 3 ha albo 3,5 ha i musi posiadac technika, a jesli nie ma to musi uzupelnic to wyksztalcenie w najblizszym czasie, tylko nie pamietam ile na to ma czasu...

bodajże w ciągu 3 lat, ale chyba mogą być to też jakieś studium podyplomowe czy coś. Jest jakiś spis uczelni lub coś w tym kierunku?

#5168 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 02 sierpień 2010 - 09:57

W sprawie PROW Henius, Ty nie przekombinuj czasem...... Jeśli twój ojciec weżmie teraz mgr i przejdzie na vat to później nie będzie tak łatwo przepisać.... Lepiej Ty złóż na MR - uzupełnisz sobie wykształcenie - na to jest trzy lata i złożysz na jesieni jeśli będzie nabór wniosek na mgr.

#5169 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 02 sierpień 2010 - 16:11

W sprawie PROW hmm... moze pomysle nad tym... z tym uzupelnieniem wyksztalcenia to by nie bylo problemu bo i tak za rok mam technika... ale nie wiem czy rodzice na to sie zgodza...

#5170 Share miodu1616

miodu1616

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 04 sierpień 2010 - 20:34

W sprawie PROW jak długo upłyneło u was czasu od złożenia wniosku o płatność do podpisania ostatecznej umowy??
bo u mnie wniosek złożony miesiąc temu i jak narazie cisza:unsure:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5171 Share hemia23

hemia23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 05 sierpień 2010 - 12:12

W sprawie PROW Mam pytanie jakie maszyny można kupić w ramach Modernizacji Gosp Rolnych- tzn każdą bez znaczenia czy odpowiednią w stosunku do wielkości gospodarstwa, chce skorzystać z Młodego rolnika i przejąc około 15 ha i przy tym kupić agregat uprawowy z hydropakiem 3m i do tego siewnik, tura ŁC 1650 z Pronaru i jakąś przyczepe 6-8 t i prese zwijającą (ale mi chyba już nie wystarczy kasy) i drugie pytanie odnośnie tego czy zwrot dostane dopiero po kupnie tych wszystkich maszyn czy po każdej z osobna?

#5172 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 05 sierpień 2010 - 18:25

W sprawie PROW ile w koncu ojciec musi mi przepisac ha, zebym mogl dostac MR bo w agrobiznesie mowili cos o 3,4 ha ale to chyba za malo... myslalem nad tym MGR+MR z rodzicami i moze jesli bedziemy mieli wystarczajaca ilosc ha to bede skladal na tego MR...

#5173 Share rolnik099

rolnik099

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 05 sierpień 2010 - 18:46

W sprawie PROW

Chciał bym postawić oborę z pomocą środków z MGR i mam pytanie do tych co robili coś takiego. Na jakie problemy, trudności napotkaliście ? Czy trudno jest spełnić wymagania ponieważ do budowy chciał bym zatrudnić specjalistyczną firmę. I ogólnie na co uważać ?

Może ktoś by mógł pomóc. Naprawdę nikt nie budował na MGR ?
A ty @Henius91 to najlepiej idź do ODR-u lub ARiMR i się wszystkiego dowiesz dokładnie ile hektarów musisz przejąć i wszystkie inne wymogi.

#5174 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 06 sierpień 2010 - 06:09

W sprawie PROW Znam osobę która budowała na mgr, ale w chwili kiedy ostatnio ją widziałem nie podpisała jeszcze umowy z ARiMR. Z tego co wiem to agencja wnioski związane z budową odkłada na sam koniec rozpatrywania i bardzo długo trwa ich weryfikacja a co za tym idzie realizacja i stąd rolnicy mają np spore problemy - bo czekają bardzo długo na zwrot. Na budowę przecież można wziąć kredyt preferencyjny.

#5175 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 06 sierpień 2010 - 07:02

W sprawie PROW witam. Mój ojciec ma teraz 52 lata i chciałby skorzystac z PROWu. Brat ma 17lat(od września pujdzie do II klasy technik rolnik)Czy brat przejmując gospodarstwo za kilka lat bedzie mogł skorzystać z premi dla młodego rolnika???

#5176 Share pawelek

pawelek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 10 sierpień 2010 - 19:41

W sprawie PROW to trochę skomplikowane, z tego co wiem jeśli ktoś korzysta z PROW-u to misi prowadzić gospodarstwo przez 5 lat, więc chyba nie może przepisać, trzeba jeszcze wziąć poprawkę na to, że żyjemy w kraju w którym prawo zmienia się z dnia na dzień :)

#5177 Share Dawid727

Dawid727

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 11 sierpień 2010 - 19:43

W sprawie PROW można przepisać tyle tylko, że jest też sprawa wywiązywania się zobowiązań przez następce. Czy cos w tym stylu, ja to już w ogólnie nie wiem czy warto myśleć o tego rocznej MGR bo już słyszałem od ludzi z agencji, że żadnych naborów nie będzie. kto wie

#5178 Share kopojno

kopojno

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 12 sierpień 2010 - 20:10

W sprawie PROW dzisiaj jak rozmawiałem z ludźmi a arimr i mówili mi że raczej do 2013 nie będzie naborów na MGR jedynie ma być jakaś modyfikacja tego programu ale tylko dla producentów mleka

#5179 Share dew

dew

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 14 sierpień 2010 - 08:53

W sprawie PROW No ale skąd takie informacje że nie będzie ? Oficjalnie jeszcze nie wiadomo...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5180 Share Henius91

Henius91

Rolnik z pomorza

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2427 postów

Napisany 14 sierpień 2010 - 09:27

W sprawie PROW tak jak mowi @dew tego nikt nie wie wiec narazie nie ma co o tym gadac. pod koniec pazdziernika bedzie wiadomo...