Skocz do zawartości

Zdjęcie

W sprawie PROW

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
6188 odpowiedzi na ten temat

#4981 Share darek91

darek91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 10 maj 2010 - 16:15

W sprawie PROW Mam panowie problem przyszły mi drugie poprawki i oczywiście znowu zamieszanie z działkami.
I problem
Wniosek jest składany na matkę a rodzice mają wspólnie tylko 3 działki reszta jest na ojca, rodzice nie mają rozdzielności majątkowej. Dopłaty brane sa na ojca. W oświadczeniu współposiadacza gospodarstwa(czyli oświadczeniu ojca) według tego co napisał prowadzący mam wpisać tylko te trzy działki co są wspólne
http://www.arimr.gov..._odb_040210.pdf
to oczywiście nie byłby problem ale w związku z tym na pozostałe działki ojciec musi napisać umowę użyczenia matce tych pozostałych działek :lol: .
w formularzu IIIA zapewne musiałbym w kolumnie 12 wpisać DD (użyczenie długoterminowe).

jeśli miałby ktoś wzór takiej umowy to byłbym wdzięczny gdyby napisał co powinna zawierać lub podesłał na dariox1991@gmail.com

Prowadzący wniosek powiedział ze ta umowa jest tak do formalności in najlepiej żeby jej zakończenie tej umowy uzyczenia było tak 5 lat po realizacji drugiego etapu .

Czy jak bym miał kontrole później to obawiam się o to ze mogą się przyczepić do tego ze dopłaty powinna brać matka nie ojciec.
Czy miał ma ktoś na forum taki problem ? Bo odpada taki wariant aby zamiast ojca dopłaty brała matka bo stracimy płatność zwierzęcą :lol: .

problem II cytuje ; " Niezgodność w numeracji działek ewidencyjnych pomiędzy tabelą III.A. wniosku a a załączonymi odpisami ksiąg wieczystych( dotyczy działek ewidencyjnych nr. ...) W związku z powyższym proszę o dostarczenie wykazu zmian gruntowych oraz z wypisu rejestru gruntów na powyższe działki ewidencyjne . Ponadto należy dołączyć wniosek do sadu o sprostowanie ksiąg wieczystych w zakresie zmiany numeracji działek zgodnie z wykazem zmian gruntowych ( z datą prolongaty sadu)."

Wszystko przez to że parę lat temu gmina poszerzała drogę i ojciec odpisał się z tych działek co jest ujęte w ewidencji gruntów ale nie w księgach wieczystych(zaniedbanie gminy). Myślę aby dostarczyć wypis z ewidencji gruntów i kopie odpisu z gminy która podpisał ojciec, na razie z sadu bym sobie darował. Chyba była by to odpowiedź na ten punkt poprawek i może by udało się to jakoś bez tracenia kasy na sady.

również proszę tutaj o podzielenie się użytkowników af swoimi doświadczeniami w takimi problemami.

Czy można gminę przymusić/dogadać aby to ona (znaczy się wójt) złożył wniosek do sadu o sprostowanie numerów tych działek bo to w końcu gmina jest winna za to zamieszanie.
Prowadzący nasz wniosek powiedział ze gdyby gmina złożyła wniosek do sadu w tej sprawie byłoby ok.

Czy jest ograniczona ilość poprawek bo ta będzie teraz druga, wiem ze muszę odpowiedzieć teraz na wszystkie punkty, jeśli by później były tylko problemy z numerami to pewnie ojciec by odżałował kasę jakby co aby to wyprostować w księgach wieczystych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
W sprawie PROW Dzisiaj, 21:28
  •  

#4982 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 maj 2010 - 17:14

W sprawie PROW przede wszystkim ARiMR wzywa (pisemnie) do uzupełnienia/poprawienia dokumentów jedynie dwukrotnie, jeśli błędy/braki w dalszym ciągu będą występowały to ARiMR odmawia przyznania pomocy (tak przynajmniej uczyniła mojemu znajomemu) w praktyce (przy dobrej woli osoby prowadzącej wniosek, co wynika w zasadzie z KPA) wniosek poprawiany jest do skutku, tzn tak aby pomoc została przyznana (wskaż proszę województwo, gdyż w każdym jest inne podejście do wnioskodawcy), z gruntami problem jest raczej nie do przejścia, gdyż beneficjent zobowiązuje się do prowadzenia działalności rolniczej na danych gruntach przez okres 5 lat (tzw związanie z celem) stąd przy kontroli mogą wystąpić problemy jeśli o płatności będzie występował ktoś inny niż beneficjent, proponuję jak najszybciej skontaktować się z osobą prowadzącą wniosek i poprosić o zaproponowanie rozwiązania, w kwestii numerów działek i zmian w KW to powinny one być wprowadzane z urzędu, stąd proponuję udać się do urzędu gminy, sądu i pozostałych odpowiednich instytucji

#4983 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 10 maj 2010 - 19:19

W sprawie PROW

...
problem II cytuje ; " Niezgodność w numeracji działek ewidencyjnych pomiędzy tabelą III.A. wniosku a a załączonymi odpisami ksiąg wieczystych( dotyczy działek ewidencyjnych nr. ...) W związku z powyższym proszę o dostarczenie wykazu zmian gruntowych oraz z wypisu rejestru gruntów na powyższe działki ewidencyjne . Ponadto należy dołączyć wniosek do sadu o sprostowanie ksiąg wieczystych w zakresie zmiany numeracji działek zgodnie z wykazem zmian gruntowych ( z datą prolongaty sadu)....

Tutaj jest ciekawie - kumpel miał taką sytuację że namieszali mu podczas wprowadzania ksiąg do systemu elektronicznego - błąd w jednej działce - jakis pracownik machnął się wpisując numer działki.

Idziesz do sądu i wyjaśniasz, w sumie to wyjaśnisz od ręki ale i tak 2 tygodnie czekasz na uprawomocnienie się wyroku sądowego co do sprostowania błędu w numeracji.
Licz 3-4 tygodnie że zmarnujesz na to.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4984 Share Dlok

Dlok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 10 maj 2010 - 19:56

W sprawie PROW @darek91

Czy jak bym miał kontrole później to obawiam się o to ze mogą się przyczepić do tego ze dopłaty powinna brać matka nie ojciec. Czy miał ma ktoś na forum taki problem ? Bo odpada taki wariant aby zamiast ojca dopłaty brała matka bo stracimy płatność zwierzęcą .

Właśnie są takie problemy przy małżeństwach i ziemi, która formalnie jest własnością jednego z małżonków. To użyczenie to najprostsze rozwiązanie , gdyż w rozporządzeniu jest zapis o posiadaniu samoistnym lub zależnym, a w takim przypadku drugi współmałżonek formalnie nie ma takiego prawa.

Z dopłatami to nie ma się martwić, gdyż drugi małżonek i tak nie dostanie drugiego numeru ewidencyjnego, bo w ustawie o ewidencji producentów jest taki zakaz.

@kissmy

Z tym uzupełnianiem o zasadniczo braki formalne można uzupełniać dwa razy i od tego bardzo rzadko się odchodzi (kpa obowiązuje w bardzo ograniczonym zakresie). Kolejne pisma to są już tylko wyjaśnienia i najczęściej dotyczą uzasadnienia do zakupu (ocena ekonomiczno-techniczna)

#4985 Share darek91

darek91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 10 maj 2010 - 20:06

W sprawie PROW Wielkopolska,
prowadzący raczej w pożadku można z nim na spokojnie było porozmawiać i popytać co i jak. Teraz mam ustosunkować się na wszystkie punkty .

To właśnie on radził mi z tą umowa użyczenia żeby tak zrobić, ogólnie myślałem że jak nie ma rozdzielczości majątkowej to całe gospodarstwo jest wspólną własnością moich rodziców.
Z tego co rozmawiałem z prowadzącym nasz wniosek to ta umowa ma być tylko jakby to ując dla formalności, i mówił że wpływu na dopłaty mieć nie powinna ale nie był chyba w 100 % więc jeśli ktoś by miał wiedzę lub doświadczenie na ten temat to bardzo proszę o informacje na ten temat.

z tymi działkami jest ich 5, drogę robiono już dawno 10 lat temu. w ewidencji gruntów jest tak jak powinno być ale gmina nie zadbała aby w księgach wieczystych zrobiono porządek . Zobaczymy co jutro w gminie na to powiedzą ale pewnie nie ma co na cuda liczyć :lol: .

U mnie to pewnie by tak od reki by nie poszło bo to nie pomyłka w numerze tylko to że gmina nie odpisała w księgach wieczystych działek pod drogę i w ewidencji gruntów a w księgach wieczystych są różnice, wiec kto wie czy geodeta nie będzie potrzebny, bynajmniej ojciec coś takiego mi mówił.

Prowadzący mój wniosek proponował mi aby spróbować dogadać się w gminie i mówił ze jak by gmina złożyła wniosek do sądu to by to by to uznał.

"Ponadto należy dołączyć wniosek do sadu o sprostowanie ksiąg wieczystych w zakresie zmiany numeracji działek zgodnie z wykazem zmian gruntowych ( z datą prolongaty sadu)."

a jeśli z gminą by się nie dało to trzeba by było samemu działać i się trochę wytracić, ale tutaj widzę ze ojciec jakoś nie jest przychylnie nastawiony :lol: .

edit nie widziałem twojej odpowiedzi Dlok

#4986 Share marcinzt323

marcinzt323

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 11 maj 2010 - 05:32

W sprawie PROW Wczoraj słyszałem że modernizacja ma być od 30 ESU :lol:

#4987 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 11 maj 2010 - 08:20

W sprawie PROW darek 91 jeśli gmina zrobiła tak jak piszesz, to powinna ona wyjaśnić cała sytuacje. Wystosuj pismo do wójta o wyjaśnienie tej sprawy.Pismo złóż jak najszybciej i nie załatwiaj nic na tzw. gębę. Tyle Ci mogę doradzić, a gmina łachy ci nie zrobi załatwiając to

#4988 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 maj 2010 - 20:36

W sprawie PROW

@kissmy

Z tym uzupełnianiem o zasadniczo braki formalne można uzupełniać dwa razy i od tego bardzo rzadko się odchodzi (kpa obowiązuje w bardzo ograniczonym zakresie). Kolejne pisma to są już tylko wyjaśnienia i najczęściej dotyczą uzasadnienia do zakupu (ocena ekonomiczno-techniczna)

to znaczy, iż po drugim uzupełnieniu może nastąpić odmowa przyznania pomocy tylko i wyłącznie ze względu na braki formalne? czym jest taki brak? nie odnalazłem definicji braku formalnego

#4989 Share piotr2691

piotr2691

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 11 maj 2010 - 21:25

W sprawie PROW

z tymi działkami jest ich 5, drogę robiono już dawno 10 lat temu. w ewidencji gruntów jest tak jak powinno być ale gmina nie zadbała aby w księgach wieczystych zrobiono porządek . Zobaczymy co jutro w gminie na to powiedzą ale pewnie nie ma co na cuda liczyć :lol: .

Co do tego to według mnie musiałbyś iść na gminę i tak jak już piszą poprosić (na piśmie) o wpisanie tego wszystkiego do ksiąg wieczystych, bo jakoś gmina to musiała wydzielić te grunty i muszą mieć na to jakieś papierki, a nie postarali się żeby dokończyć to...

jak będziesz miał z gminy wydzielenie tego gruntu i podział na działki to możesz iść do sądu z wnioskiem o wpis do księgi wieczystej,

jak masz 1 poprawkę to poproś o przedłużenie terminu o 30 dni, a walcz nawet o więcej, bo są problemy z tymi działkami, wytłumacz prowadzącemu twój wniosek pewnie pomoże...
Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

#4990 Share Dlok

Dlok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 11 maj 2010 - 21:57

W sprawie PROW

nie odnalazłem definicji braku formalnego

Zgodnie z rozporządzeniem rzeczywiście to nie są "braki formalne" ale jedynie braki. Generalnie jest wniosek wraz z załącznikami stanowi całość, więc brak jakiekolwiek wymaganego załącznika lub błędnie wypełnione strony wniosku stanowią taki brak. Po dwóch uzupełnieniach wniosek wraz z załącznikami powinien w całości być wystarczający do dalszej oceny. Potem właściwie się tylko wyjaśnia wątpliwości wynikające ze złożonego wniosku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4991 Share PGRdobrawola

PGRdobrawola

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:wszystko co ciekawe ;)

Napisany 12 maj 2010 - 18:47

W sprawie PROW Czy osoba powyżej 40lat obrabiająca ziemie o niekorzystnych warunkach może dostać 50% zwrotu na zakup nowej maszyny. Oraz drugie na czym polega kredyt nowe inwestycje (chodzi mi o te nisko oprocentowane) czy to bank przyznaje czy ARIMR? I jakie warunki trzeba spełnić żeby go dostać? Oraz czy jest tyle kontroli i papierkowej roboty co przy zwrocie PROW? No i teraz najważniesze czy można wziąść taki kredyt na rozbudowę obory na krowy mleczne? Chodzi o powiększenie stojącego już budynku i zamontowanie hali udojowej??
..."Mam dwa -U-R-S-U-S-y i dojną krowę
Chodź za GS na wino owocowe"...

#4992 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 maj 2010 - 19:55

W sprawie PROW @Dlok dziękuję za wyczerpującą odpowiedź,

@PGRdobrawola jeżeli przynajmniej w jednym z punktów wniosku: 14.1. – 14.3. zaznaczono pole „TAK” to przysługuje zwrot 50% kosztów kwalifikowalnych, kredyty preferencyjne są znacznie bardziej uproszczoną formą wsparcia, przede wszystkim kontaktujemy się tylko z bankiem (a bank z ARiMR) czyli można załatwić dosłownie wszystko i w bardzo krótkim okresie, szczegóły dotyczące poszczególnych linii znajdują się tutaj: http://www.arimr.gov...o-01052007.html , papierkowej roboty jest nieco mniej oraz co najistotniejsze kontakt z bankiem jest znacznie mniej sformalizowany niż w przypadku OR ARiMR, także moim zdaniem jest to dużo pewniejsze i przyjaźniejsze wnioskodawcą źródło finansowania (jeśli pomoc w ramach MGR można określić źródłem finansowania)

#4993 Share PGRdobrawola

PGRdobrawola

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:wszystko co ciekawe ;)

Napisany 13 maj 2010 - 14:07

W sprawie PROW @kissmy... dzięki za odpowiedź. A może orjętujesz się jaka jest wyskokość oprocentowania bo jak byłem w banku to pisało że kredyty są od 3%
..."Mam dwa -U-R-S-U-S-y i dojną krowę
Chodź za GS na wino owocowe"...

#4994 Share shiftmp3

shiftmp3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 13 maj 2010 - 15:14

W sprawie PROW Witam panowie mam pytanie co do doplat na moderizacje gospodarstw rolnych (PROW) a wiec zachecam mame do zkozystanie z tego programu ale nie czaje wogole tego jakie gospodarstwa moga startowac do tego programu jakie sa wymogi itp prosze o pomoc podam dane gospodarstwa a wiec zaczne od wieku rodzicow to 51lat ma ojciec a 46 mama grunty uzytkowe rolne to 12H i okolo 5H lonek planujemy powoli przezucac sie na bydlo ale brak troche kasy :/ i chodzi mi o te dotacje wziasc kredyt i potem polowe odzyskac od agencji :lol: Prosze o pomoc :lol: ???

#4995 Share darek91

darek91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 13 maj 2010 - 15:26

W sprawie PROW Dziękuje za udzielone do tej pory odpowiedź
W gminie złożyliśmy wniosek o pokrycie przyszłych kosztów jakie poniesiemy w związku z uporządkowaniem problemów z numeracja tych działek. Gdy będzie wszystko załatwione to później załatwione drugi ale tym razem aby gmina pokryła nasze wydatki, na szczęście geodeta nie będzie potrzebny.

Mam właśnie pytanie o ta ilość poprawek bo złożyłem wszystkie papiery (znaczy się załączniki) jakie trzeba było, teraz w wyniku tego zamieszania z działkami muszę dostarczyć umowę użyczenia no i to pismo:
"Ponadto należy dołączyć wniosek do sadu o sprostowanie ksiąg wieczystych w zakresie zmiany numeracji działek zgodnie z wykazem zmian gruntowych ( z datą prolongaty sadu)." czyli tak jakby 2 nowe załączniki, czyli to muszę obowiązkowo dostarczyć.

Oprócz tego mam jeszcze 3 poprawki (2 to moje gafy zapomniałem ostatnio ich dołaczyć :lol: ) , sadzę że je ogarnąłem bynajmniej skonsultowałem na tyle z prowadzącym mój wniosek że wiem o co chodzi, ale jak bym coś się w nich rypnoł a zwłaszcza jeśli w w wyniku tego zamieszania z działkami coś w arkuszu III A by musiało się zmienić to chyba będę mógł jeszcze dokonać poprawek bo w piśmie od agencji nic nie pisze ze muszę ostatecznie wszystko uregulować. Muszę odpowiedzieć z tego co wiem na wszystkie punkty.
??

#4996 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 13 maj 2010 - 16:52

W sprawie PROW na samym końcu w wezwaniu do usunięcie błędów/braków mniejszą czcionką masz warunki, połowa tekstu powinna być wykreślona, zapoznaj się z tym zapisem, gdyż wskazuje on podobnie jak rozporządzenie, że jest to drugie i ostatnie wezwanie a dalsze braki będą się wiązały z odmową przyznania pomocy, najlepiej jak najszybciej dostarcz posiadane już dokumenty osobie weryfikującej wniosek i masz jeszcze trochę czasu na ewentualne poprawki, ponadto w przypadku skomplikowanego charakteru poprawek warto poprosić o wydłużenie czasu przeznaczonego na zebranie wszystkich dokumentów (miesiąc bez uzasadnienia, do 6 miesięcy przy odpowiednim uzasadnieniu);

@PGRdobrawola obecnie oprocentowanie kredytów preferencyjnych (rzeczywiście płacone przez beneficjenta) wynosi nominalnie 2%

#4997 Share bobert21

bobert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 13 maj 2010 - 22:42

W sprawie PROW Ej a ja mam takie pytanie odnosnie tych zaliczek bo juz zglupialem. To maja oni dawac 50% zaliczki czyli oznacza to ze te 50% od ceny netto co by dali po zrealizowaniu umowy, daja przed kupnem maszyny czy daja zaliczke 50% z tych 50% przyznanej pomocy czyli 25% przed kupnem i 25% po kupnie?
Okresowy rolnik z miasta ;)
Na ok. 30 ha - Zetor 5320 i T25, w niedalekiej przyszłości może coś jeszcze...
Niedaleka przyszłość nadeszła - NH T5040 + Metal Fach T241

#4998 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 17 maj 2010 - 13:29

W sprawie PROW dzisiaj byłem złożyć wniosek na dopłaty w BP. przy okazji odwiedziłem znajomych którzy tam pracują, i co się okazało że mają wnioski z "modernizacji" do rozpatrywania. później sprawdzają to po nich w oddziale regionalnym...współczuje wszystkim oczekującym...

#4999 Share sthil007

sthil007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 17 maj 2010 - 14:53

W sprawie PROW Panowie czy miał ktoś przypadek że osoba sprawdzająca wniosek wytypowana do kontaktu jest wyraznie nieprzychylnie nastawiona nie chce przyjac wyjasnien i poprawek osobiscie kaze zostawic wszystko w biurze podawczym a to juz drugie poprawki. Co mozna zrobic w takiej sytuacji? Dodam że przy poprzednich wnioskach nie spotkalem sie z takim negatywnym nastawieniem...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5000 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 17 maj 2010 - 15:42

W sprawie PROW

Ej a ja mam takie pytanie odnosnie tych zaliczek bo juz zglupialem. To maja oni dawac 50% zaliczki czyli oznacza to ze te 50% od ceny netto co by dali po zrealizowaniu umowy, daja przed kupnem maszyny czy daja zaliczke 50% z tych 50% przyznanej pomocy czyli 25% przed kupnem i 25% po kupnie?

popytaj jakie ma być zabezpieczenie itp.
z samej góry wiem że pomysł był super ale wykonanie jest takie że przeciętnemu rolnikowi kupującemu przy wykorzystaniu PROW te zaliczki to spory problem i nic więcej.

Panowie czy miał ktoś przypadek że osoba sprawdzająca wniosek wytypowana do kontaktu jest wyraznie nieprzychylnie nastawiona nie chce przyjac wyjasnien i poprawek osobiscie kaze zostawic wszystko w biurze podawczym a to juz drugie poprawki. Co mozna zrobic w takiej sytuacji? Dodam że przy poprzednich wnioskach nie spotkalem sie z takim negatywnym nastawieniem...

Dziwne, u nas sami proszą aby wszystko jak najszybciej pozałatwiac. Nawet dzwonią sprawdzając wniosek i mowią co trzeba donieść i informują że wysyłają pismo ale pismo idzie tyle ile idzie i chcą aby szybciej przybyć i uzupełnić czy braki czy też podpisać co trzeba aby jak najszybciej zakończyć cały ten PROW tamtej edycji.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke