cichywielbiciel

W sprawie PROW

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
xsc    56

Dyczkowski w pierwszym rzedzie to bym Tobie oderbal dotacje... uwzasz sie za wielkoobszarowca? Jesli tak to chyba jakis nie powazny jestes! Uwierz mi ze chlop co ma 2 krowy nie zlozy wniosku o modernizacje, a nawet jesli to unie g*wno to obchodzi co on zrobi z ta kasa skoro wg. przepisow mu sie to nalezy. Co do zwiekszenia produkcyjnosci mamy swietny przyklad - mleczarstwo wg. mnie rolnicy sami sa sobie winni ze mleko jest tak tanie. Kiedys mieli po 10 krow a teraz po 100 i jeszcze kazdy chcial miec wiecej, wiec usroslo to do takiej ilosci ze mleka jest za duzo i producentci musza sie przestwaic na cos innego lub zlikwidowac gosp., wiec powinno sie zwiekszac oplacalnosc upraw, wygode nowym sprzetem a nie wielkosc produkcji....

 

 

 

ps. sorry za literowki- pozniej je poprawie bo sie spiesze na lake ... heh:D


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniel215    1
@Daniel215

A czemu niby na końcu mają być wielkoobszarowcy? Dlaczego niby nie mają być oni pierwsi?... A Ci co nie składali mają pecha, sami sobie szkodzili.

No jak to czemu??? Z której choinki się urwałeś??? Pomyśl troszeczke... Ci mniejsi nie składali bo może akurat w tym czasie nie mieli $$$, jak mają to składają też wniosek... Proste i logiczne!!!! A jakbyś nie zauważył, to w... Polsce :D są tylko warunki dla dużych gospodarst, a dla mniejszych nawet nie dają szans... Co ja tu się wiecej będe sie tłumaczył... Sprawa jest oczywista... :)

Ale biurokracja i tak robi swoje... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Akto tym małym gospodarstwom niedawał sie rozwijać ?Ja przejołem 20ha 6lat temu a teraz robie 100 i mam już 3 wniosek na złożony na PROWie , ale ja zapiep***łem w święta i w niedziele żeby coś osiągnąć aci małoobszarowcy na ławce piwo pili i czekali kiedy im niskotowarówke doniosą .Mało tego jak sie niełapali na niskotowarówke (zadużo esu) to do prowu sie niepchali po nowe maszyny tylko sprzedawali ziemie albo krowe i woleli zanic dostać 5tyś co roku aja żeby dostać 5tyś z prowu to muśałem kupiś maszyne za 12tyś.I kto tu jest poszkodowany?A co by było gdyby uni nie było , dopłat niebyło, niskotowarówek?Małych gospodarstw już by niebyło i niebyło by nadprodukcji.Także nienażekać tylko brać sie zarobote jak ktoś wiąże przyszłość z rolnictwem , mamy demokracje i każdy może składać wnioski tylko trzeba chcieć .Pozdrawiam kolegów rolników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniel215    1

farmermf@ masz racje z tym co napisałeś, bo taka już jest mętalnośc ludzi... Zacofane to wszystko... Ale mi nie chodziło o takie gospodarstwa 10-20 ha...

Tylko jak ktoś ma np... 40, 50ha, a pierwszy raz skałdałby wniosek to jest już co innego... W każdym bądź razie i tak uważam że najpierw powinni dostać Ci którzy nie składali wogóle a dopiero później reszta... :D

A z tą ziemią to różnie bywa... u Ciebie np. było lub jest dużo do wzięcia, ale są regiony gdzie ludzie się biją o ziemie bo nie ma... :)

Aha... i nie cytuj poprzedniego postu... za to są %%%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Unas ziemia max 15tyś ale itak jej niema bo HOSPODAR wszystko zabiera i nabija bezsensu ceny.No ale mamy wolny rynek.Zapominam z tym cytowaniem ale sie poprawie.Nara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avendrion    40
No jak to czemu??? Z której choinki się urwałeś??? Pomyśl troszeczke... Ci mniejsi nie składali bo może akurat w tym czasie nie mieli $$$, jak mają to składają też wniosek... Proste i logiczne!!!! A jakbyś nie zauważył, to w... Polsce :) są tylko warunki dla dużych gospodarst, a dla mniejszych nawet nie dają szans... Co ja tu się wiecej będe sie tłumaczył... Sprawa jest oczywista... :)

Ale biurokracja i tak robi swoje... :D

Tak najłatwiej powiedzieć że nie było kasy. Znając mentalność polskich rolników jak by mieli kasę to by wydali na samochód + farba do domu zamiast się rozwinąć. Cały czas nie składali a teraz się pozabijają... powoli jest kolejka i będziemy się jej trzymać.


Za tym co mówię! Zawsze stanę
Za tym co myślę! Zawsze stanę
Za tym w co wierzę! Zawsze stanę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajac1    52
farmermf@ masz racje z tym co napisałeś, bo taka już jest mętalnośc ludzi... Zacofane to wszystko... Ale mi nie chodziło o takie gospodarstwa 10-20 ha...

Tylko jak ktoś ma np... 40, 50ha, a pierwszy raz skałdałby wniosek to jest już co innego... W każdym bądź razie i tak uważam że najpierw powinni dostać Ci którzy nie składali wogóle a dopiero później reszta... :)

A z tą ziemią to różnie bywa... u Ciebie np. było lub jest dużo do wzięcia, ale są regiony gdzie ludzie się biją o ziemie bo nie ma... :D

Aha... i nie cytuj poprzedniego postu... za to są %%%

 

No i tu sie z Toba zgadzam w 100%.Pierwsi powinni byc Ci ktorzy nie skladali jeszcze wniosku.To bylo by najlepsze rozwiazanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1540

Daniel dobrze pisze. a z @dyczkowskim sie troche zgadzam. to co wyprawiaja niektorzy z doplatami to mala bania. za dpolaty wymienia sobie okna w domu, no to juz jest smiech na sali. ma 10 ha i za te doplaty mogl by kupic nawoz na ten obszar a on kupil tylko 200 kg mocznika i 4 okna plastkowe do domu. i takiemu dac zwrot. kupi sobie nowego Zetora Proxime a za zwrot wyremontuje dom albo zrobi sobie jakis duzy ogrodek za 15-20 tys zl a za 5 lat sprzeda Zetora za 100 tys i bedzie zyl jak pan. nie zaprzeczam ze jestem troche zly na takich ludzi ale naszej winy tez w tym troche jest ze nie skladalismy predzej wniosku no ale tak po prostu bylo z finansami ze nie dalo sie nic kupic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniel215    1
Tak najłatwiej powiedzieć że nie było kasy. Znając mentalność polskich rolników jak by mieli kasę to by wydali na samochód + farba do domu zamiast się rozwinąć. Cały czas nie składali a teraz się pozabijają... powoli jest kolejka i będziemy się jej trzymać.

Nie no ok... Ty też masz troche racji, znam takich co wolą kupić meble do domu zamiast nawozó (dosłownie tak mi gość powiedział)...

Tylko że taki człowiek wniosku na PROW nie złoży, ale sami powinniście się zgodzić, że jakaś sprawiedliwość musi być, tym bardziej szansa dla tych co nie skałdali... :)

Pozdrawiam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1540

haha @Nikita z tym programem rolnosrodowiskowym to wyjechales :) wiem ze takie cos jest bo moj sasiad w tym jest, ale po pierwsze on ma chyba 10 ha lak wiec moze sie w to bawic a po drugie to zboza nie sieje i ma tylko te laki, troche kuku i takie tam. a np. jak ja mam ok. 20 ha lak to moge zapomniec o tym programie bo po pierwsze w takim programie trzeba laki kosic po 1 lipca a po drugie zaczynac koszenie od srodka. dla mnie jest nie do pomyslenia koszenie 1 lipca, ja zaczynam kosic 1 czerwca bo bym sie przed zniwami nie wyrobil a to koszenie od srodka to... lake 4 ha w jednym kawalku mam kosic od srodka... haha, caly dzien :D i to tylko dla 1300 zl od ha. no fakt mial bym te 26 tys zl rocznie ale ile czasu i pieniedzy predzej bym zmarnowal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

No właśnie tak podchodzą rolnicy. Przecież UNIA nie daje nic za darmo, jeżeli szkoda czasu za 26 tysi niektórzy robią na to rok. W zmianowaniu musisz siać mniej opłacalne uprawy za 360zł ale w sumie niezła kasa, za poplony inwestujesz w zasiew gorczycy ale dostajesz 400zeta i razem też sporo. No i wreszcie musisz mieć kase na nowe maszyny to i pół oddadzą. Moim zdaniem MY rolnicy musimy nauczyć sie korzystać z małych pieniędzy a dopiero ze zwrotu za maszyny, jest sporo kasy do wzięcia w innych programach więc nie zazdrośćcie że komuś dali dwa razy zwrot bo jak znam agencje to oni nikomu nie dadzą więcej jak sie należy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniel215    1

Henius91@ a czy musi to być tylko i wyłącznie trawa??? Nie może to być trawa nasienna lub żyto koszone na zielono???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80
No i tu sie z Toba zgadzam w 100%.Pierwsi powinni byc Ci ktorzy nie skladali jeszcze wniosku.To bylo by najlepsze rozwiazanie.

Co wy znowu z tym pierwszeństwem dla tych co jeszcze nieskładali ? Było ogłoszone wcześniej , był czas trza było składać.Nikt niewezmie więcej jak 300tyś.Ja też nie składałem w 2007 ale niemarudze , tylko czekam na swą kolej. Moim zdaniem losowanie to najlepsze wyjście i niema co gdybać ,bo my tu niemamy nic do gadania , aci co mogą to zmienić to sie boją aby elektoratu nieurazić i dlatego jest losowanie.Ja złożyłem pierwszego dnia około 8.30 i byłem 3 w powiecie a w agrolotku 8xx.Takie szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Jak była dogrywka w SPO (agrolotek)to byłem 12XX no i lipa ,więc jak ogłoszono nabór 2007 to się nie zastanawiałem tylko gnałem do kolejki i swoje odstałem 51X i wcale tego nie żałuję ,że na dyżury gnałem 190km w jedną stronę.Było dużo zamieszania ale udało się całą kolejkę opanować i sami kontrolowaliśmy żeby nie było przekrętów.Nie wiem który system jest lepszy kolejka czy agrolotek,jednak w kolejce byłem przy najmniej pewny jaki nr.wniosku będę miał ,a co do losowań to szczęścia nie mam.


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1540

@lamboR6 takie cos to sobie moga robic maloobszarowcy co maja razem ok. 20 ha bo u mnie by to nie przeszlo. musialbym miec do tego lepsze maszyny i wiecej ludzi do pracy a wiadomo jak o jedno i drugie jest ciezko.

 

 

Daniel nie wiem czy mozna tez inne uprawy ale wiem ze na pewno laki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
haha @Nikita z tym programem rolnosrodowiskowym to wyjechales :D

Dla ciebie smieszne a dla mnie jak sie uda to 2 ha łąk samo się spłaci po 5 latach tego programu samymi dopłatami i będzie moją własnością którą będę mógł sprzedać gdzie cała okolica nastawia się na bydło mleczne (choć to ponoć nie opłacalne). Za parę kobminacji alpejskich z kredytem, ornitologiem, doradcą R-S będe miał 2 ha gruntu za darmo. Sorki ale dla mnie to jest interes (raz w roku sciąć np okranem na przyczepę to nie tak wiele pracy).

A łąk nie potrzebuje i chętnie bym się z kimś zamienił ale każdy woli dokupować niż się zamienić. Zresztą nie dziwię się im bo sam dokupuję nawet łąki których nie potrzebuję :)

Więc nie bardzo Cię rozumiem bo dla mnie to jest interes gdyż łąkę moge później sprzedać lub nawet wydzierżawić (w tym tempie to bydła mlecznego u nas będzie sporo i łąki będą potrzebne im).

Przeczytaj moją wypowiedz jeszcze raz to zrozumiesz że staram sie każdą możliwą rzecz kupic aby gospodarstwo się rozwijało (po 4 latach uprawiam o połowę więcej gruntu z czego część kupiłem a część jest dzierżawą którą kupię). Znajdz mi takiego obszarowca (obszarowiec-ktoś kto ma ponad 1tys hektarów) co zwiększył powierzchnię o połowę w 4lata :)

Poza tym jak policzyłem w ostatnie święta ile gotówki wpakowałem w gospodarkę przez 4 lata to miałbym napraaaawdę fajny nowy samochód, pewnie i na bete serii 3 by starczyło w wersji podstawowej. O pracy nie mówię nawet.

 

A wracając do tematu - uważam, że obecne rozwiązanie - 7 dni przyjmowanie wniosków i później losowanie jest najlepszym rozwiązaniem bo każdy już wiedział w grudniu że PROW będzie i trzeba wybrać sprzęt jaki chce się kupić (spokojnie przeanalizowałem czego potrzebuje a na co mnie nie stać i warto będzie to kupić z PROWu), później przejrzałem wniosek, obdzwoniłem znajomych w armirze, wypełniłem i złożyłem na pełnym luzie bez czekania stania w kolejkach.

Ten program jest tak przygotowany że nie wziąć w nim udziału to wstyd jeśli myśli się o rozwoju.

Nie mogę natomiast zrozumieć moich sąsiadów - we wsi nikt oprócz mnie nie złożył wniosku a są gospodarze nawet po 50-200ha (część nawet VATowcy od kilku lat).

Tych co mają po 20-30ha i bydło też nie udało mi sie przekonać do samego złożenia wniosku. A przecież złożenie wniosku nie oznacza że się podpisze umowę.

Przejrzałem całą liste mego województwa i znalazłem może 10 nazwisk które znam. Po prostu tragedia panowie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1540

moze i Tobie sie oplaca ale jak juz wspomnialem nam nie. a co do tematu to jakbys mogl to przekonaj moich rodzicow na ten wniosek :D a tak na serio, moj sasiad w ubieglym roku skladal wniosek, ma ok. 200-250 ha wczesniej obrabial to zetorem 7341 i ursusem 3P, teraz kupil zetora forterre 115, maszyny do zielonki, tura i paszowoz i jak najbardziej jemu sie to nalezalo. i od tej pory jak on zlozyl wniosek staram sie przekonac rodzicow na zlozenie wniosku bo na prawde tluczenie sie tyle lat starymi ursusami nie nalezy do najprzyjemniejszych rzeczy. a tak po za nami i tym sasiadem to wszyscy sie boja cos kupic nowego a sa jeszcze tacy co maja ok. 30-40 i im by sie przydal nowy sprzet ale oni wola uzywane. ich sprawa. jezeli bede mial pewnosc ze nastepne nabory beda na pewno, to bede przekonywal rodzicow jak sie tylko da, ale narazie nie mam pewnosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3
Dyczkowski w pierwszym rzedzie to bym Tobie oderbal dotacje... uwzasz sie za wielkoobszarowca? Jesli tak to chyba jakis nie powazny jestes! Uwierz mi ze chlop co ma 2 krowy nie zlozy wniosku o modernizacje, a nawet jesli to unie g*wno to obchodzi co on zrobi z ta kasa skoro wg. przepisow mu sie to nalezy. Co do zwiekszenia produkcyjnosci mamy swietny przyklad - mleczarstwo wg. mnie rolnicy sami sa sobie winni ze mleko jest tak tanie. Kiedys mieli po 10 krow a teraz po 100 i jeszcze kazdy chcial miec wiecej, wiec usroslo to do takiej ilosci ze mleka jest za duzo i producentci musza sie przestwaic na cos innego lub zlikwidowac gosp., wiec powinno sie zwiekszac oplacalnosc upraw, wygode nowym sprzetem a nie wielkosc produkcji....

 

 

 

ps. sorry za literowki- pozniej je poprawie bo sie spiesze na lake ... heh:D

 

 

A czy ja w swoim poscie nazwałem sie wielkoobszarowcem, albo kims kto naprawde jest naj pod wzgledem korzystania z dofinansowań ??

 

Ale czy to ejst normalne jezeli chłop składa na niskotowarowe i kupuje sobie jakąs bryke lub cokolwiek innego i potem na koniec roku jezdzi i lewe fakturki załatwia ? ...albo własnie jak ktos napisał ze zamaist nawozu to meble kupuje...jak dla mnie to gorzej niż żałosne.

Według Ciebie powinno byc tak ze twój tato miał 5 krów, a ty bedziesz miał 7 i styka ? :D heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

czyli niskotowarowki byc nie powinno? Dlaczego odbierac dofinansowanie gosp. malym tylko dlatego ze ktos tego naduzywa ja bymlbym jaknajbardziej za tyma zeby zmienic zasady przyznawania tej pomocy. Ja dostalem niskotowarowke i wydalem te pienadze na gosp. nie powiem ze niepomogly w rozwineciu mojego 'hobby' bo bardzo pomogly :D Ja kroczylbym dalej ... dac niskotowarowke malym gosp. a gdy nie osiagna np. 4 esu odbieralbym doplaty bezposrednie, zniklo by pare pseudo gospodarstw

 

 

co do prowu... skladalem na "dogrywke" i bylo to wielkie nieporozumienie na 308 wnioskow dostalo zwrot zaledwie kilku.


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

A jesli ktos ma pole o pow sredniej wojewódzkiej a nie ma tego 4 esu to nie łapie sie na PROW??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3
czyli niskotowarowki byc nie powinno? Dlaczego odbierac dofinansowanie gosp. malym tylko dlatego ze ktos tego naduzywa ja bymlbym jaknajbardziej za tyma zeby zmienic zasady przyznawania tej pomocy. Ja dostalem niskotowarowke i wydalem te pienadze na gosp. nie powiem ze niepomogly w rozwineciu mojego 'hobby' bo bardzo pomogly :D Ja kroczylbym dalej ... dac niskotowarowke malym gosp. a gdy nie osiagna np. 4 esu odbieralbym doplaty bezposrednie, zniklo by pare pseudo gospodarstw

 

 

co do prowu... skladalem na "dogrywke" i bylo to wielkie nieporozumienie na 308 wnioskow dostalo zwrot zaledwie kilku.

 

 

Powinna być, nawet troche wyzsze te dopłaty być powinne...

 

Najlepszym rozwiazaniem byłyby dopłay do produkcji, wtedy byłoby sprawiedliwie, bo kto włozyłby kase w gosp mógłby ją odzyskać i na odwrót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
moze i Tobie sie oplaca ale jak juz wspomnialem nam nie.
Nareszcie chyba do Ciebie dotarło :D

Macie krowy to i wam to co robię nie będzie się podobało bo z takiej łąki w tym programie to nie ma szans ani jej wypaść ani zebrać dobrego siana (bo to będą suche pędy) ani też sianokiszonki (bo białka brakuje a mnóstwo włókna i suchej masy). Natomiast ja mam za mało ziemi i jeśli ktoś ma do opylenia ponad 2 ha łąki na ziemi IIIa to wezmę ją w te ptaszki bo jeśli ja nie wezmę to wezmie sąsiad i on się szybciej będzie rozwijał no i bydło będzie się tam kręcić a za nim bąki, muchy nie mowiąc już o osranej drodze. Ja tę ziemię spłącę a później, po zakończeniu programu wydzierżawić mogę. Sąsiad nie bardzo będzie mógł się rozwijać bo nie ma gdzie paśc a po baloty jeździ już nawet 20km. Żeby było lepiej to po tych 5 latach ptaszków jak nie pójdzie mi dobrze robota na której mi zależy będę miał i tak kilka ha łąk na których będe mógł trzymać opasy.

Przepraszam za lenistwo,ale znacie moze terminy naborow na rok 2009?.....
Też jestem ciekaw kiedy ten nabór. Interesuje mnie to dlatego że doradca który robił dokumentację wpisał kumplowi inny NIP i nr gospodarstwa, ja natomiast poprawiajac byki po tym doradcy nie zauważyłem błędnego NIPu i nr gosp bo nie dostałem tych danych od kumpla i ciekaw jestem czy jego wniosek nie wyląduje w koszu. Wiem że wniosek na 90% z takim błędem ląduje w koszu ale może ktoś ma pewność?

 

A co do niskotowarówki - jest chyba o tym wątek.

Co do tego co robią ludzie z MR - też jest o tym wątek.

Sugerowałbym tam przenieść dyskusję na ich temat.

 

Najlepszym rozwiazaniem byłyby dopłay do produkcji, wtedy byłoby sprawiedliwie, bo kto włozyłby kase w gosp mógłby ją odzyskać i na odwrót.

marzenie :)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj