Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa

27 odpowiedzi na ten temat

#21 Share koparka

koparka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 16:04

Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa Żeby nie zakładać nowego tematu napisze tu. Wiec do rzeczy nabyliśmy od ANR przed świętami wieloletnią dzierżawę (dzierżawa od 11.09.2005 do 11.092015) czyli po 8 latach w ramach pierwszeństwa nabycia na warunkach obowiązujących do końca 2013 roku (10% wkładu przed podpisaniem aktu notarialnego + 14 rat na 2%). Ojciec był w gminie i chciał złożyć wniosek o zwolnienie z podatku rolnego ale pani w gminie stwierdziła że to nie przejdzie i w końcu nie złożył tego wniosku . Przeglądając internet natknąłem się na dwie możliwości : pierwsza to że te grunty nie powiększają gospodarstwa bo już je jakiś czas dzierżawimy, a druga to że przy kupnie tej ziemi korzystaliśmy z, że tak nazwę „preferencyjnych warunków zakupu od ANR” podwójna pomoc publiczna. Czy należy się zwolnienie z podatku rolnego, i co sądzicie dobrze rozumuje czy też jest coś o czym jeszcze nie winem?
A pani z gminy mówiła ze jakiś zmiany weszły nie dawno w tej kwestii.
Miesiąc temu kupowaliśmy działki rolne za gotówkę od rolnika (prywatnej osoby) z ulgą nie było problemu.

Edytowany przez koparka, 04 styczeń 2014 - 22:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa Dzisiaj, 15:40
  •  

#22 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 31 styczeń 2014 - 09:55

Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa czy ktoś z was może pisał pismo do gminy o umorzenie jakiejs części podatku rolnego np. z powodu zaciągniętego kredytu związanego oczywiście z gospodarstwem lub może ktoś podawał inne powody ?

#23 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 10:23

Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa Kolego Jaro, w gminie powinno być coś takiego, że jak inwestujesz w gospodarstwo to dostajesz jakby ulgę w podatku rolnym. Jeżeli np. zainwestujesz 2tyś. a podatku masz 1tyś./rok to przez dwa lata jesteś zwolniony z podatku. Ale wysokość nakładów na inwestycję jakie mogą podlegać zwrotowi, interpretuje gmina. Ja na razie jestem zwolniony z podatku, bo nabyłem gospo, ale jak mi minie to zwolnienie to będę ubiegał się o taką pomoc z gminy. Wiem że to jest, napewno.

#24 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 31 styczeń 2014 - 10:35

Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa Ulgi inwestycyjne przysługują wszystkim podatnikom podatku rolnego, którzy:
• budują i modernizują budynki inwentarskie służące do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
• zakupują i instalują: deszczownie, urządzenia melioracyjne i urządzenia do zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzenia do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).

Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.

Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat, kwota ulgi inwestycyjnej jest odliczana z urzędu w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Podatnicy obowiązani do składania deklaracji na podatek rolny odliczają, określoną w decyzji w sprawie ulgi inwestycyjnej, kwotę przyznanej ulgi od należnego podatku rolnego.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 10:35

Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa czy u was w gminie też jest tak że ulgi inwestycyjnej w podatku nie można odliczyć od dzierżaw od osób prywatnych? Mam dzierżawę od gminy i podatek z tej ziemi jest normalnie ujęty na moim nakazie i na to jest ulga. A mam legalne dzierżawy od osób prywatnych umowy spisane w gminie. I tej ziemi nie chcą mi wpisać do nakazu podatkowego tylko karzą płacić nakaz właściciela ziemi i na to nie chcą mi dać ulgi. Czy tak powinno być według prawa?

#26 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 10:39

Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa masz nakaz to jesteś płatnikiem podatku - i tu masz ulgę , a dzierżawa to płatnikiem jest właściciel nie Ty

ale gdy;

Jeżeli grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych, podatnikiem podatku rolnego jest dzierżawca

czyli jeśli dzierżawisz od osoby która uzyskała rentę z KRUS lub dostała rentę strukturalną to jesteś płatnikiem podatku i wtedy ulga się nalerzy

Edytowany przez kozulek2, 31 styczeń 2014 - 10:58.

#27 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 11:05

Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa dzierżawie od wdowy która jest na rencie chorobowej z krus.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 11:22

Zwolnienie z podatku rolnego a dzierzawa pewnie nie doszło do zaprzestania działalności rolniczej , taką umowę trzeba potwierdzic w ewidencji

http://www.krus.gov....?id=467&type=98

moim zdaniem powinieneś poradzic się radcy podatkowego bo byc może możesz korzystac z tej ulgi...zgłos się do izby rolniczej lub w gminie powinien ktoś bezpłatnie udziela takich porad

Edytowany przez kozulek2, 31 styczeń 2014 - 11:27.