Darek578

Dopłaty do ziemi na której rósł las.

Polecane posty

Darek578    0

Wyrwałem 1h lasu, na mapach widniał jako kompleks leśny cały teren został przekwalifikowany 20.08.2012 na ziemie uprawną. W AriMr raz dostałem informacje że na taki grunt na którym był las nie można składać wniosku do dopłat, a ostatnio informacje przeciwną że można każdy mówi inaczej. Może ktos miał podobną sytuacje i iwe co i jak.

 

Dzięki i pozdrawiam.

Edytowano przez Darek578

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Skoro ziemia została przekwalifikowana na uprawną i faktycznie nie ma tam lasu, a do tego co na niej jest, bądź będzie na wiosnę przysługują dopłaty, to nie widzę żadnych przeciwwskazań żeby złożyć wniosek. Ważne, aby w przypadku kontroli na miejscu stan faktyczny zgadzał się z tym podanym we wniosku na dopłaty. Musi to być albo ziemia utrzymana w tzw. dobrej kulturze rolnej (def. można znaleźc na stronie ARiMR ) lub musi na niej być jakakolwiek inna uprawa do której przysługują dopłaty. Inaczej składanie wniosku jest bezcelowe i bezzasadne. Pozdrawiam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Informacja ARiMR powinna być tutaj święta.Jest powiedziane że te grunty które w któryms tam roku nie były w uprawie i nie były zaliczone do gruntów rolnych jak Polska podawała obszar do Unii to nie można je teraz podać do dopłat bo nie ma na nie środków pieniężnych.

Sam jestem ciekawy jak to jest gdyż mam podobną sytuację i do czasu składania wniosku chciałbym to wiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

@Marian co ty za głupoty wypisujesz? Co ma podawanie jak Polska wchodziła do unii? Jak się nie znasz to nie pisz. Całkowicie zgadzam sie z Beti.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Z ciekawości aż zadzwoniłam do znajomych, którzy nadal pracują w ARiMR . Stwierdzili, że oni by złożyli. Jedyne co się ryzykuje, to decyzja odmowna, także niewiele ;) Dotychczas nie spotkali się z taką sytuacją w ich biurze powiatowym. Jakby dowiedzieli się coś innego, to dam znać za jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

zapchneliśmy kiedyś 3 doły na 2 działkach tak że teraz te działki to tylko ziemia orna. Zgłosiliśmy całe działki do dopłat. Dostaliśmy decyzję odmowną w uzasadnieniu było że powierzchnia działki zgłoszona do dopłat nie może być większa niż powierzchnia zgłoszona w roku w którym były pierwsze dopłaty. Odwołania nie robiliśmy bo takie odwołanie skutkuje wstrzymaniem całych dopłat i wtedy kasa dopiero w czerwcu. A tak wogóle co roku obcinają nam po parę arów chociaż nigdy nie byli mierzyć działek. Teren jest pagórkowaty jak mierzą zdjęcia to zawsze im mniej wyjdzie niż w rzeczywistości. Na ponad 20ha do 1ha nie dostaje dopłat z tego powodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krol9    3

Ja tez się spotkałem z tym przepisem co cytuje @marian i myślę że ARiMR go stosuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

zapchneliśmy kiedyś 3 doły na 2 działkach tak że teraz te działki to tylko ziemia orna. Zgłosiliśmy całe działki do dopłat. Dostaliśmy decyzję odmowną w uzasadnieniu było że powierzchnia działki zgłoszona do dopłat nie może być większa niż powierzchnia zgłoszona w roku w którym były pierwsze dopłaty. Odwołania nie robiliśmy bo takie odwołanie skutkuje wstrzymaniem całych dopłat i wtedy kasa dopiero w czerwcu. A tak wogóle co roku obcinają nam po parę arów chociaż nigdy nie byli mierzyć działek. Teren jest pagórkowaty jak mierzą zdjęcia to zawsze im mniej wyjdzie niż w rzeczywistości. Na ponad 20ha do 1ha nie dostaje dopłat z tego powodu.

No i na tym właśnie żerują, na biedzie rolnika, na tym , że potrzebuje pieniędzy jak najwcześniej, więc nie będzie ryzykował wylądowania na końcu kolejki do przelewu. Ja miałam tereny, które we wcześniejszych latach były za podmokłe by je uprawiać i powierzchnia działek była o nie pomniejszona, ale gdy już mogłam je uprawić, zadeklarowałam powiększoną o ten obszar powierzchnię. Przyszło mi pismo o wyjaśnienie tego w ARiMR. Poszłam, powiedziałam i nie skutkowało to żadnym opóźnieniem z wypłatą dopłaty, gdyż mój wniosek nie został ostatecznie zatwierdzony do czasu wyjaśnienia. Niestety dużo tez zależy od zwykłego szeregowego pracownika , jakby nie wprowadził wniosku w system i nie wydał odrazu decyzji odmownej, tylko wezwał do wyjaśnienia, sprawa wyglądałaby zupełnie inaczej. Na szczęście w naszym oddziale ARiMR pracownicy wykazują dużą wyobraźnię i dobra wolę przede wszystkim. Oby takich jak najwięcej w całej PL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

szkoda że nie można ich zmusić do tego żeby przyjechali na miejsce zmierzyli wszystkie działki. Wtedy można by im sprawę założyć za te wszystkie zmniejszenia działek i utracone przez lata dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

@Marian co ty za głupoty wypisujesz? Co ma podawanie jak Polska wchodziła do unii? Jak się nie znasz to nie pisz. Całkowicie zgadzam sie z Beti.

Może znam może nie.Dalej zgadzasz się z @Beti.Kolega @fezori podał link do decyzji Agencji to poczytaj!Napisałem że w którymś roku bo nie pamiętałem dokładnej daty (30 06 2003r).

Jak negujesz moje zdanie to podaj podstawę prawną twojego zdania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Geodetą nie jestem , ale czy nie jest tak , że podaje się pomiar "płaski " . 10 lat temu były pierwsze szkolenia , jak wypełniać wnioski o dopłaty i u kolegi gość tłumaczył , że jak jest teren pagórkowaty , to trzeba rozciągnąć sznurek między pagórkami i ten pomiar wziąść do obliczeń pola powierzchni . Mówił , że sznurek powinien być dodatkowo podparty patykiem , żeby nie zwisał.... i w tym momencie kolegę załamał bo kolega uświadomił sobie , że nie znajdzie w lesie tak długiej żerdzi , takie ma góry ( doły ) :) .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

też nie jestem geodeta ale weźmy dwa kwadratowe pola 100*100m jedno całkiem równe a drugie równe na brzegach ale w środku jest pagórek albo dolina. Powierzchnia tych kawałków nie jest równa. Ale jak jest zdjęcie z satelity to nie widać czy pola są równe czy pagórkówate i dlatego zmniejszają powierzchnię działek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Ja to wiem co i Ty , ale pobawmy się w rozważania . np . sprzedajesz to pole w kształcie kwadratu 100X100m , to sprzedajesz 1 hektar ? czy więcej ( bo na środku jest przecież dolina ) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Link podany przez fezoi wyjaśnia dlaczego ja dostałam dopłatę pomimo iż powiększyłam areał uprawny działki , która była podmokła. W dokumentach od zawsze cała była uprawna, nie była porośnięta żadnymi krzakami ani niczym takim więc i na ortofotomapie wyglądała ok. W świetle tego linka kolega zakładający temat postu nie dostanie dopłat nawet jeśli złoży wniosek. No i na dole jest też odnośnik do dokładnego wykazu działek, więc może sobie poszukać ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

ARiMR nie mierzy działek na własną rękę (chyba, że robi kontrolę), tylko bierze dane z geodezji. Wszystkie mapy jakie mają wbite w komputery są stamtąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

To co napisał marian7k, to prawda z tym rokiem referencyjnym w Polsce, ale nie do końca. Dokładnie nie pamiętam ale należy się jedna z dopłat ,a jedna się nie należy (JPO,UPO) Prawdopodobnie należy się UPO. A dr 10 to całkiem inna sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
Link podany przez fezoi wyjaśnia dlaczego ja dostałam dopłatę pomimo iż powiększyłam areał uprawny działki , która była podmokła. W dokumentach od zawsze cała była uprawna, nie była porośnięta żadnymi krzakami ani niczym takim więc i na ortofotomapie wyglądała ok....
a co powiesz na ok 11 arów wałów przy rzece? Pasły się tam krówki itp, w wypisie z rejestru gruntów są to tereny różne, arimr mówi że na tereny różne nie ma możliwości składać o dopłaty.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Stosując się do poprzedniego linka nie można. Ja mam też sytuację, gdzie wokół stawu mam skarpę, która jest porośnięta trawą i obkaszana regularnie i na nią również biorę dopłatę, jest wliczona w powierzchnię użytków zielonych które są wkoło niej. Dodam tylko, że miałam niejedną kontrolę na miejscu, gdyż krzystałam z PROW i dodatkowo mam coroczną kontrolę ze względu na to, że jestem pod opieką jednostki certyfikującej. Tylko u mnie znów jest taka sytuacja, ze ten staw powstał po 2003 r , a wcześniej była to ziemia uprawna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

chodzi Ci o ten wykaz działek?

Nie ma na nim żadnej z moich działek.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Jak piszesz, w wypisie z rejestru gruntów masz tereny różne, a ARiMR twierdzi, ze do terenów różnych nie płaci. Ja nie musiałam przekwalifikowywać terenu, bo był uprawny i jest, wyłączając powierzchnię stawu. Kolega, który zakładał temat przekwalifikował a mimo to zachodzi wątpliwość czy będzie mógł otrzymać dopłatę. Ja pokusiłabym się na Twoim miejscu o złożenie wniosku na te 11 arów, gdyż kontrola na miejscu potwierdziłaby zasadność otrzymania dopłat, jednak pomimo braku w tym wykazie Twojej działki, skoro przed 2003 był to teren różny i nadal jest nieprzekwalifikowany, to z urzędu, mogą Ci tego nie uznać. To jest tylko moje zdanie. Co do wezwań i przekładania dopłaty na koniec, to już nie jest tak jak kiedyś, ja miałam w zeszłym roku poprawkę, gdyż Pani , która wypełniała mi wniosek rolno-środowiskowy zrobiła błąd w powierzchni. Była składana korekta itd. a mimo to dopłata przyszła jak we wcześniejszym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semenpl2    0

Beti 177 przeczytaj sobie co to jest obszar PEG potocznie "święty PEG" potem sie wypowiadaj.... z tego co wiem to dane z rejestru gruntów nie maja żadnego znaczenia doplaty przyznawane sa do powierzchni faktycznie użytkowanej na danej działce ale nie większej niz maksymalny obszar kwalifikowany PEG ktory jest podawany na wstepnie wypelnionym wniosku jaki przesyła agencja na jednej z pierwszych stron... do działki która była lasem ni jak nie widze możliwości żeby dostawac dopłaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Tak jak mówisz, jednak PEG posiada dane początkowe z nikąd indziej jak z geodezji, ortofotomap, a dopiero potem z kontroli na miejscu i skoro to jaki był stan na 2003 r warunkuje otrzymanie dopłaty, to tak jak w linku do strony ARiMR od kolegi fezoi, dopłata ta nie przysługuje. Dlatego wiążę w swojej wypowiedzi otrzymanie dopłaty z zapisem w rejestrze gruntów ( bo to jest adekwatne z tym co było na 2003 rok), tylko i wyłącznie z tego powodu. Dobrze wiem, że w innym przypadku zapis w rejestrze gruntu nie ma znaczenia, tylko stan faktyczny. A co do PEG, to wcale nie jest święty, można się z nim nie zgodzić i iść wyjaśnić jego powierzchnię do ARiMR, jak uznają, że ma się rację, to zwiększają ten obszar, którego wielkość często jest mylna w stosunku do stanu faktycznego, jeśli nie była dotychczas zweryfikowana na miejscu. Teraz podam link, w którym w trzecim akapicie jest napisane o możliwości zmiany wielkości PEG w funkcjonującym w ARiMR systemie LPIS, jeśli jej stan rzeczywisty jest inny :

 

http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/rolnicy-nie-beda-musieli-zwracal-otrzymanych-doplat-z-powodu-braku-tzw-ortofotomap-w-2005-i-2.html

 

A wypowiadać wydaje mi się, że może tutaj właśnie każdy, bez względu na to co przeczytał albo nie przeczytał. Na tym polega forum. Ja napisałam, że to jest tylko moje zdanie. Jeśli ktoś ma inne, to niech się po prostu wypowie, a nie narzuca komu i kiedy wolno się wypowiadać. Elementarnych zasad przyznawania dopłat nikt nie musi mi tłumaczyć, pracowałam w ARiMR i dokładnie je znam. Natomiast wiele sytuacji sprzecznych jest i będzie jeśli chodzi o obszar przyznania dopłaty. To nie jest temat jasny i klarowny. Jak widać po tym forum.

 

Jeżeli przepis o którym jest mowa w linku od fezoi nie jest wyznacznikiem dla którego kolega z lasem (z którego zrobił ziemię uprawną )miałby nie otrzymać dopłaty, to na podstawie stanu faktycznego dopłata jak najbardziej mu się należy. Jeżeli jednak przepis, że do ziemi nie kwalifikującej się do dopłaty na dzień 30.czerwca 2003 r nie przysługuje w ogóle dopłata w latach późniejszych obowiązuje w dniu dzisiejszym, to kolega Darek578 takowej dopłaty nie otrzyma. Takie są moje wnioski. A jak będzie, to trzeba by było iść i pogadać w ARiMR dokładnie i z osobą kompetentną wniknąć dokładniej w problem lub zadeklarować tę powierzchnię we wniosku i czekać na wezwanie z ARiMR , bo na pewno takowe będzie i wtedy dokładnie wyjaśnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek578    0

Widze że temat wzbudził duże zainteresowanie. teraz wróce do swojej sprawy. Dzisiaj dzwoniłem do Departamentu płatnosci bezposrednich. Oczywiście kierwonik z którym rozmawiałem nie chciał udzielić konkretnej odpowiedzi ale mówił ze jeżeli działka spełnia wymogi to by składać, ale zaproponował by najpierw wystosować pismo do kieronika powiatowego, aby ten sie ustosunkował się do sprawy bo to on wydaje takie decyzje i posiada cała dokumentacje i mieć to na piśmie. I tak właśnie zrobie więc jak dostane odpowiedz to dam znać jak wygląda dalej sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Tomasz2000
      Witam, 33 lata mieszkałem w gospodarstwie z rodzicami. Po ślubie w 2009 tescie przepisali nam 1.5h ziemi. Miesiac temu przemeldowałem sie do zony gdzie na działce przepisanej przez tesciow wybudowalismy dom. Chciałem przejsc do krus-u z racji ze mam odpowiednia ilosc ziemi przeliczeniowego 1.34h. I tutaj pytanie czy bedą kary za niezgłoszenie do krus ziemi??. Zadnie dotacje z krus nie były brane . Ziemia nie była uprawiana.
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się na jakiej klasie ziemi można uprawiać jęczmień hybrydowy? Posiadam 2 ha słabej ziemi chyba klasa VI i zastanawiam się czy urośnie tam jęczmień hybrydowy? 
    • Przez kris148a
      Witam, chciałem spytać czy jeśli mając na siebie ziemię na własność oraz ziemię wziętą w dzierżawę a będę przechodził na rentę chorobowa nie pełną na której nie muszę pozbywać się ziemi własnej a co z tą dzierżawioną muszę ją oddać? To nie dużo 1,5ha ale ona mi jest potrzebna żeby mieć dojazd do swojej. Ale z drugiej strony nie chce mieć problemów w krus
    • Przez mateuszm023
      Witam, planuję przeznaczyć pole klasy 4-5, ok 1 ha na działkę pod zabudowę, tzn na rozbudowę gospodarstwa. Zaznaczę od razu że pole to leży niecały kilometr od mojego gospodarstwa. Moje pytanie do użytkowników to czy ktoś już to robil? jak to wygląda, jaki koszt? czy zależy to od powierzchni? czy jest z tym dużo papierów i załatwiania spraw, jak długo to może trwać? 
    • Przez Fugeo
      Cześć
      Mam pytanie jak to jest ze sprzedażą ziemi po sprawie spadkowej? Osoba A założyła sprawę i finalnie sąd przyznał ziemię właśnie tej osobie. Teraz ta osoba chce ją sprzedać. Czy jest jakiś okres "karencji" tzn zakaz sprzedaży przez okres iluś tam lat czy może od razu ją sprzedać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj