Skocz do zawartości

Zdjęcie

wielkie zmiany w ewidencji producentów

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share green

green

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 23:38

wielkie zmiany w ewidencji producentów Witam wszystkich serdecznie

W dniu dzisiejszym zapadł dłuuuugo oczekiwany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący niezgoności z Konstytucją art. 12 ust. 4 ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności .

Przepis ten zakłada, że w przypadku małżonków tylko jedno z nich może dostac numer producneta (a co za tym idzie dostawać dopłaty z ARiMR) nawet wówczas gdy mają rozdzielnośc majątkowo i w rzeczywistości prowadzą dwa osobne gospodarstwa. Obecnie Trybunał stwierdził niezgodność tego przepisu z Konstytucyjną zasadą równości obywateli. Poniżej link do sentencji wyroku:

http://www.trybunal....13/rozprawy.htm

Jednocześnie TK zostawił ustawodawcy maks. 18 miesięcy na zmianę zasad nadawania numeru producenta. Po upływie tego czasu (liczonego od dnia publikacji dzisiejszego wyroku w Dzienniku Ustaw) zakaz nadawania dwóch osobnych numerów producenta dwojgu małżonkom prowadzącym osobne gospodarstwa traci moc.

Oznacza to, że już wkrótce Ministerstwo Rolnictwa weźmie się za przygotowanie zmian w ustawie. Na pewno pojawią się nowe przepisy mające zagwarantować ARiMR możliwość kontroli i oceny czy gospodarstwa są faktycznie odrębne. Będzie ciekawie.

Natomiast dla bezpośrednio zainteresowanych tematem, oznacza to:

- dla ich małżonek albo małżonków bedzie możliwe nadanie osobnego numeru producenta i czerpanie z tego wszelkich korzyści jakie prawo z tym wiąże;

- w przypadku gdy w przeszłości odmówiono małżonkowi nadanie osobnego numeru w ewidencji producentów możliwe będzie wznowienie postępowania o ile nie upłynęło lat 5 od odmowy przyznania numeru drugiemu z małżonków.

- w przypadku osób, którym po zawarciu związku małżeńskiego "nakazano" "połączenie" gospodarstw posiadanych przez każde z małżonków przed ślubem i pozostawiono numer tylko jednemu z nich, możliwe będzie również uzyskanie odszkodowania przez tego z małżonków, któremu posiadany numer odebrano.

Zachęcam do zadawania pytań. Zainteresowanym służę pomocą, bo ten temat będzie na pewno miał dalsze konsekwencje.

pozdrawiam

Edytowany przez green, 03 grudzień 2013 - 23:39.

GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
wielkie zmiany w ewidencji producentów Dzisiaj, 06:55
  •  

#2 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 08:58

wielkie zmiany w ewidencji producentów Miałem przed ślubem z żoną dwa gospodarstwa i kazano nam połączyć. Czy teraz będziemy mogli je rozdzielić?
Czy będzie potrzebna rozdzielność małżeńska? O jakim odszkodowaniu piszesz? co masz na myśli?

#3 Share green

green

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 13:28

wielkie zmiany w ewidencji producentów @solek01 - to zależy czy po ślubie mieliście wspólność małżeńską czy ustanowiliście rozdzielność. W tym drugim wypadku można będzie dochodzić od Skarbu Państwa odszkodowania za pozbawienie praw do dopłat posiadacza odrębnego gospodarstwa z powodu niekonstytucyjnej dyskryminacji z powodu bycia osobą zamężną/żonatą.
Jeśli małżonkowie mają wspólnośc majątkową to co innego - wówczas dochody z gospodarki idą do wspólnego majątku, więc traktuje się ich analogicznie do współposiadaczy.

Edytowany przez green, 04 grudzień 2013 - 13:30.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 18 luty 2014 - 15:27

wielkie zmiany w ewidencji producentów A jeśli nie było rozdzielności to czy jedno z małżonków może mieć numer producenta czy drugie również?

#5 Share akowicz111

akowicz111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 18 luty 2014 - 18:09

wielkie zmiany w ewidencji producentów A jak będzie wyglądała moja sytuacja ? Przed ślubem miałem swoje gospodarstwo, a w 2008r teść przepisał na córkę (moja żona) swoje gospodarstwo (renta strukturalna).Chcieliśmy skorzystać z MR (wiek żony,wykształcenie i wielkość gospodarstwa pasowała) ale agencja odmówiła, bo wg jej było to powiększenie wspólnego gospodarstwa. Dodam że w trakicie małżeństwa nic nie nabyliśmy żadnego majątku ani żadnych ruchomości. Nawet notariusz twierdził jak można powiększyć coś czego nie ma.Więc ja pytam w agencji jaki ja mam status, to powiedzieli że współposiadacza :blink: . Żeby było śmieszniej to teścia krowy przepisali do mojego gospodarstwa ( pytam na jakiej podstawie a oni że tak ma być), ale płatność PZ zabrali ( teść dostawał). Nawet sami pracownicy w agencji się sprzeczali między sobą (jedni przyznawali mi rację, a drudzy nie bo nie można mieć dwóch numerów ). Mam nadzieję że w miarę jasno opisałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share green

green

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 17 luty 2015 - 23:27

wielkie zmiany w ewidencji producentów

Witam

@akowicz111 - trochę umknął mi ten temat, wię odpowiedź mocno spóźniona, ale za to w nieco uaktualnionych okolicznościach.

Generalnie to, co Pan opisuje jest klasycznym przypadkiem tego jak przepisy dot. ewidencji oraz ich interpretacja są sprzeczne z Konstytucją.  Jeśli dobrze zrozumiałem gospodarstwa w sensie prawa cywilnego macie odrębne (należą do odrębnego majątku każdego z małżonków) i ARiMR absolutne nie prawa traktować tej sytuacji inaczej.  Gorzej, że trudno w tej chwili w sposób konkretny oszacować stratę związaną z utratą możliwości ubiegania się o Młodego Rolnika, bo wiadomo -sama chęć wzięcia udziału w naborze jeszcze nie oznacza pieniędzy w kieszeni, wię wywalczyć odszkodowanie byłoby trudno ze względu na trudności ze wskazaniem konkretnej wartości poniesionych strat.

Natomiast, jak pisałem na wstępie, sytuacja teraz przynajmniej uległa wyklarowaniu, gdyż w końcu w dniu 7.01.2015 weszła w życie nowelizacja ustawy o ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów (...) w której obecnie mowa jest czarno na białym, że:

w art. 12 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. W przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego nadaje
się:
1) jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków lub współposiadaczy, co do którego współmałżonek lub
współposiadacz wyrazili pisemną zgodę;
2) odrębny numer identyfikacyjny od numeru, o którym mowa w pkt 1, jeżeli wnioskodawca prowadzi samodzielnie
odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.”,

a po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

„4a. Wnioskodawcę, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, wpisuje się do ewidencji producentów i nadaje mu się
odrębny numer identyfikacyjny.”;

Tak więc jeśli faktycznie gospodarstwa są odrębne, warto bezzwłocznie skłądać wniosek o nadanie drugiego numeru w ewidencji.

pozdrawiam

Podobne tematy krajowy system ewidencji p nr producenta dla małżonków rozdzielność majątkowa wyrok trybunału konstytucyjne numery producenta dla małżonk dwa numery osobne gospodarstwa niezgodność z konstytucją zmiana ustawy nowe zasady

Tylko na agroFakt.pl: Czy Simental będzie rozwiązaniem na kryzys? zobacz »