Zaloguj się, aby obserwować  
zetorek7211

ubezpienie w krus jako domownik

Polecane posty

zetorek7211    0

szukałem pobobnego tematu ale nie znalazłem takiej sytuacji..

Więc zacznę pytaniem; czy mogę się ubezpieczyć jako domownik w krus gdy rodzice prowadzą gospodarstwo rolne ale nie podlegają ubezpieczeniu w krus-ie tylko w zus-ie bo pracują na umowę i mają ubezpieczenie?

ja obecnie skończyłem technikum mechanczne i zaczołem kurs kwalifikacyjny w zawodzie technik rolnik ale z tego nie ma ubezpieczenia..

może mi ktoś doradzić co lepiej właśnie czy można tak jak wyżej pytam czy lepiej żebym wydzierżawił ziemię od sąsiada i ciotek (ok 3,5 hektara fizycznego którą teraz dzierzawią rodzice i kończy się umowa dzierżawy) i czy wtedy mogłbym ubezpieczyć się w krusie...

odrazu mówię że przepisanie gospodarstwa przez rodziców narazie nie wchodzi w grę bo to troszkę skomplikowane ale za 4-5 lat otrzymam tą ziemię od nich i z niej będę planował żyć, a narazie potrzebuje ubezpieczenie w krus by mieć staż pracy w rolnictwie jakis by móc potem starać się o premie MR, jeśli nie uda mi się w żaden sposób to zostanie mi ubez. w PUP. proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolmasz    7

nie wiem jak będzie w następnych naborach ale jak ja starałem się na Młodego Rolnika z dofinansowania UE to jednym z warunków było "nie podlega ubez. w KRUS" i nawet zaświadczenie trzeba było załatwić z KRUS i to potwierdzić.

Póki co idź na bezrobotnego i będziesz co miesiąc podpisywał się Urzędzie Pracy ale w zamian będziesz miał ubezpieczenie. Przyjdzie czas to złożysz wniosek na MR i ubezpieczysz się w KRUS.

Edytowano przez KRISTOFORn
Cytowanie poprzedniego posta

potrzeba jest matką wynalazków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz82r96    4

Nie jestem w temacie, ale wg mnie można być ubezpieczonym w Krusie jako domownik i dostać premię dla młodego rolnika. Aby dostać premię nie możesz być ubezpieczony w Krusie jako rolnik, tzn. nie możesz mieć na siebie żadnej dzierżawy. Nawet na tej stronie piszą, że

Za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o

przyznanie pomocy, w którym wnioskodawca:

1) podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników jako domownik lub

 

http://helpdesk.cdr....yksztacenie-kru

 

Ubezpieczenie jako domownik, nie wyklucza cię w obecnej chwili z możliwości ubiegania się o premię dla młodego rolnika. Ale najlepiej podjedź do ARIMR i się upewnij.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek7211    0

tak rozumiem panowie że staż pracy w gospodarstwie to ubezpieczenie w krus jako domownik... ale czy mogę się jako domownik ubezpieczyć jako domownik w krus gdy rodzice ubezpieczają się w zus-ie a mają gospodarstwo 7ha swoje 5ha dzierżawy ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Oczywiście że możesz ,idziesz z rodzicem właścicielem do krusu i on ubezpiecza cię jako domownika . Jeśli ma do 1 ha przeliczeniowego to na wniosek ,powyżej z mocy ustawy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez DawidWciso
      Witam mam taki problem... Dostałem informację, że muszę zwrócić premię w wysokości 100tys. zł. + odsetki za cały rok. Zwrot spowodowany jest tym iż pieniądze wypłacone były 21.07.2015 i od tej daty powinienem podlegać ubezpieczeniu w KRUS przez rok. Ja źle zrozumiałem i podlegałem ubezpieczeniu rok i jeden miesiąc od dnia wydania decyzji o przyznaniu premii. Dodam że pozostałe wymagania zostały spełnione i pieniądze wydane zgodnie z biznes planem. Teraz moje pytanie czy jest jakieś rozwiązanie aby nie musieć zwracać premii.
    • Przez kondziu123
      Witam, planuję świadczyć usługi z zakresu koszenia kukurydzy i zastanawiam się jak to jest z tymi sezonowymi działalnościami, pytanie czy można taką działalność zarejestrować w krusie czy musi być zus, jeżeli można w krusie to czy da radę odliczać sobie vat za paliwo,części i inne środki eksploatacyjne? I jeszcze jedno, gdyby zatrudnić jakichś kierowców to jakie umowy , może zlecenie?  Pozdrawiam
    • Przez DYWI
      Panowie czy istnieje szansa na otrzymanie dotacji i pozostanie na podwójnym Krusie ??? 
      Inaczej :
      Jestem jako domownik od 2011 r w KRUS . 
      Mam zamiar zmienić profil gospodarstwa na Bydło Mięsne mamki . 
      Równolegle zajmując się handlem opałem na podwójnym KRUS.
      Na co dostane najszybciej dotacje jakieś ???
    • Przez Piszczu
      Jeżeli jestem ubezpieczony w krusie to moge podjąć prace na etat? Wtedy musze byc ubezpieczony w zusie i zawieszam krus,czy w nim zostaje? Jak to wygląda?
    • Przez barczjano1988
      Witam 
      Małe pytanie do ilu lat wstecz krus może żądać spłaty składek. Brat mojej Mamy posiada gospodarstwo razem z żoną jakieś 10 lat temu żona go wypisała ponieważ pracował za granicą, w sumie wyszło tak że trochę pracował trochę nie nie był ubezpieczony. Teraz chcą przepisac gospodarstwo na syna ale boją się ile lat wstecz krus każe płacić składki?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj