Skocz do zawartości

Zdjęcie

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce.

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 02 grudzień 2013 - 20:22

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. Przeglądając ofertę sklepu natknąłem się na coś takiego : http://www.meskon.pl...0109991.html��i nasuwa mi się pytanie jak to jest połączone w środku chodzi mi głównie o N i PE bo posiadam takie przejściówki , zdjęcia w galerii : http://www.agrofoto....l-z-patyczkami/ i wiem że nie zawsze połączeni jest dobre i trzeba przełączać PE z N a może też tak się zdarzyć że trzeba zmienić połączenie przy odbiorniku aby zadziałało.

Wyjaśniło się tylko odbiorniki symetryczne .

Edytowany przez Sadek, 02 grudzień 2013 - 21:45.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. Dzisiaj, 04:49
  •  

#2 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 03 grudzień 2013 - 21:57

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. Z opisu wynika że to przejściówka z instalacji 5-cio przewodowej TN-S na 4-przewodową TN-C więc przewód N i Pe z wtyczki jest zwierany ze sobą i podłączany do gniazda jako PEN.
Nie bardzo rozumiem co kolega ma na myśli pisząc, że nie zawsze takie połączenie jest dobre i że nie zawsze działają urządzenia?
W opisie tej przejściówki jest napisane, że stosowanie jej jest uwarunkowane symetrycznością odbiornika. To ograniczenie wynika z założenia, że obwód jest zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym, co nakazują przepisy. W praktyce jeszcze nie zawsze się spotyka tzw "różnicówki".
Pisząc w skrócie jeśli w obwodzie nie ma róznicówki to taka przejściówka będzie działać z każdym odbiornikiem a jeśli róznicówka jest (co jest zalecane) to poprawnie będzie pracować tylko z symetrycznymi obciążniami co w praktyce sprowadza się do silników 3-fazowych i urządzeń z zasilaczami 3-fazowymi.
Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#3 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 22:04

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. Właśnie początkowo nie doczytałem że chodzi o odbiorniki symetryczne. Przewód N i PE nie może być zwarty bo wtedy zadziała różnicówka. Podejrzewam że podłączony jest tylko PE z PEN, nie widzę sensu stosowania instalacji 5 przewodowej bez różnicówki.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#4 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 22:48

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. Jest sens i to duży. Chodzi o bezpieczeczeństwo. Porównaj sobie co się stanie w metalowej lampce prawidłowo podłączonej w instalacji gdy z jakiejś przyczyny uszkodzi się przewód N czy PEN? W instalacji z PEN (4-przewodowej) na obudowie lampki pojawi się napięcie fazowe! W instalacji z 5-cioma przewodami nie stanie się nic!
Tu jest sens. Dopuszczane są jeszcze do użytku instalacje PEN w domach, ale warsztaty, garaże itp to już niemal obowiązek.

#5 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 22:51

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. Racja, a życie jest jedno.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 22:55

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. Tak się wymądrzam, bo kilka dni temu zdawałem egzamin na Swiadectwa SEP i jestem na bierząco:)
Ale fakt że u mnie w gospodarstwie i domu nie ma już śladu po instalacji TN-C A róznicówka już kilka razy się przydała, zwłaszcza w garażu.

#7 Share mtracz

mtracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3275 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 23:44

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. Dodam tylko 3 grosze od siebie, że raz rozdzielonych przewodów PE i N nie wolno ponownie łączyć, nawet jeśli obwód nie ma wyłącznika róznicowoprądowego(RCD)

#8 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 04 grudzień 2013 - 20:39

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. Dokładnie. Idea zastosowania instalacji pięcioprzewodowej jest taka, że przez przewód PE ma nie płynąć prąd. Wtedy w przypadku upalenia N i pojawienia się napięcia na obudowie mamy nadal ochronę, bo jest PE. Nawet w przypadku braku RCD. Na jaki okres czasu wydają teraz uprawnienia?

#9 Share wlamaj1

wlamaj1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 21:25

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. 5 lat.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 20:38

Reduktor siłowy 5 - bolcy na 4 - bolce. kolego uprawnienia sep E i D na 5 lat, jedynie w przypadku jednego miejsca pracy - jedno stanowisko bez zmian dostaniesz uprawnienia na czas nieokreślony. Przy czym od października tego roku każdy (malarz, tynkarz nie ważne kto) przebywając w pomieszczeniu rozdzielni elektrycznej musi posiadać uprawnienia elektrycznej eksploatacji.