Skocz do zawartości

Zdjęcie

Elektryka w oborze

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share rolnik115

rolnik115

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 19:25

Elektryka w oborze Witam mam taką sprawę do was, czy jeżeli zmieniam instalacje elektryczną w oborze to musze zrobić ją w rurkach? Czy wystarczy puścić odpowiedni kabel na ścianie bez rurek? Zasilanie mam na zewnątrz w skrzynce, puszki umiem łączyć, chyba tyle wystarczy aha zastanawia mnie jeszcze przekrój kabla na światło. Czy długośc kabla ma znaczenie w świetle, czy wystaczy tylko 1,5mm na swiatło z 2,5 na gniazda?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Elektryka w oborze Dzisiaj, 20:45
  •  

#2 Share robson79

robson79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, maszyny rolnicze, mechanika

Napisany 24 listopad 2013 - 20:18

Elektryka w oborze Rurki i dobre puszki i dwa bezpieczniki B10 na światło a na gniazdo B16 lub B20 to zależy co tam będzie pod gniazdko podłączone. W rurkach bo miałem takie zdarzenie że kabel szedł na szynie(obora 30-letnia) i pewnego ranka wchodze i nogi mi się ugieły 6 sztuk bydła leży. Dobrze ze korek wyskoczył bo by wszystkie poszły. Kabel był na szynie mysza go przegryzła i wilgoć zrobiła swoje. Dlatego w rurkach

#3 Share rolnik115

rolnik115

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 20:46

Elektryka w oborze aha dzięki, ale 6 sztuk? Szkoda ich ale powinięneś mieć RCD w oborze i by było po sprawie, bo by popieściło przez jakąś częśc sekundy i by odłączyłsię obwód. Apropo na światło to chyba bezpieczniki automatyczne B12 jeśli dobrze pamiętam bo mam takie w domu, a na gniazda to wystarczy B16

Edytowany przez rolnik115, 24 listopad 2013 - 20:50.

#4 Share robson79

robson79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 12:08

Elektryka w oborze Wyłącznik różnicowoprądowy tak zgodzę się ale do tego potrzeba pięć kabli poczawszy od słupa do licznika i dalej. Można pokombinowac z prętem wbitym w ziemię zbadać miernikiem i kabelek jest bo też tak ponoć robią. Teraz prąd w oborze jest wyłączany za każdym razem jak wychodzę

#5 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Grunt to prund, a prund to elektryka......

Napisany 25 listopad 2013 - 16:31

Elektryka w oborze Kolega wie co pisze :blink: ? widział kiedyś 5 przewodów od słupa do licznika? to w skrzynce przy liczniku jest podział na przewód zerowy i ochronny

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

============================

Zwoleń - Krakowska 7

#6 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 18:05

Elektryka w oborze Ale nie stoi nic na przeszkodzie aby w rozdzielni w oborze zamontować róznicówkę, przewód oświetlenie 3*1,5 mm2 bezpiecznik max. B10 zaś gniazdka przewód 3*2,5 mm2 i bezpiecznik max. B16 większe bezpieczniki nie są zgodne z literą prawa do tych przekroi .

Rurka nie jest droga, dużo ładniej wygląda niż przewód mocowany do ściany, aby nie za małą średnicą bo wtedy wkładanie przewodów może okazać się uciążliwe.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#7 Share robson79

robson79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 19:16

Elektryka w oborze

Kolega wie co pisze :blink: ? widział kiedyś 5 przewodów od słupa do licznika? to w skrzynce przy liczniku jest podział na przewód zerowy i ochronny

Kolega wie co pisze nie raz to widział na przykład w nowym przyłączu do domu u mojego wuja u brata w nowym domu i w oborze a gdzie on jest podłączony to nie wiem ALE JEST

#8 Share rolnik115

rolnik115

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 19:31

Elektryka w oborze Ja tam mam RCD podłączoną na 3 kable;) i działa. Szczerze mówiąc to nie widziałem jeszcze tylu kabli od słupa. Ja mam aby brązowy prądowy, niebieski zero i zielonożółty uziom. W domu mam, aby 4 kable od słupa 3 fazy i 1 zero i koniec na tym.;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Grunt to prund, a prund to elektryka......

Napisany 25 listopad 2013 - 20:23

Elektryka w oborze Kolega chyba myli ilość linek na słupie gdzie jest 3f plus zero oraz 5 linka do oświetlenia ulicznego, do domu od słupa nie spotkałem się aby szło 5 żył

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

============================

Zwoleń - Krakowska 7

#10 Share rolnik115

rolnik115

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 21:22

Elektryka w oborze No ja też nie, chociaż jestem samoukiem który poniżej 18 lat;) Przypaczyłem się, jak u mnie robił elektryk instalacje w domu i tak się podłapało i tak pamiętam do teraz (to było w lato).

#11 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 20:53

Elektryka w oborze kolego nie ma zabezpieczenia B12 , jest B10 następnie B16 itd jeśli chodzi o oborę to proponuje dać przewody nawet na oświetlenie nie w izolacji 400V ale przynajmniej 750V ze względu na warunki. Pytasz czy kabel 1,5mm do oświetlenia wystarczy musiałbyś podać moc lamp i odległości? Jeśli chcesz mieć instalacje sprawdziwego zdarzenia to różnicowe zabezpieczenie na oświetlenie a na gniazda drugą różnicówkę. Gniazda, wyłączniki i cały osprzęt o podwyższonym IP .. szczególnie w kierunku wilgoci.

#12 Share rolnik115

rolnik115

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 20:47

Elektryka w oborze Powiem Ci tak, że do obory potrzeba mi 100 mb kabla na światło i ok 50 mb na gniazda. A czy RCD może służyć bezpośrednio jako główny wyłącznik? Oddzielny na gniazda i na światło?, gdyż u mnie w domu jest Zasilanie bezpośrednio do RCD przed nim nie ma żadnego wyłącznika głównego.

Edytowany przez rolnik115, 13 grudzień 2013 - 20:51.

#13 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 20:54

Elektryka w oborze RCD nie jest dedykowany jako wyłącznik główny.

Polecam : http://www.meskon.pl...-eksploatacyjne

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#14 Share Grzesiek84

Grzesiek84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 20:29

Elektryka w oborze jako główny daj większy zbiorczy rozłącznik a za nim różnicówki na poszczególne obwody i zabezpieczenia nadprądowe.

#15 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 27 grudzień 2013 - 21:12

Elektryka w oborze Kolego nie wiem jak dużą masz tą oborę ale jeśli nie mam tam urządzeń zasilanych z napięcia trójfazowego to znacznie upraszcza sprawę. RCD nie wyłącznikiem a jeśli nie jest to sam fakt mówi nam o tym, że tym urządzeniem nie jest wskazane rozłączanie obwodów podczas przepływu prądu. To rozłączania obwodów w stanie prądowym służą wyłączniki więc najlepiej zaopatrzyć się w taki i zamontować go np tuż obok rozdzielni. Do obory proponowałbym jako nadprądowe zabezpieczenie obwodu bezpieczniki S301 B 10A na światło i takie same tylko 16A na gniazda 230V. Aby zminimalizować koszty proponuję całość zabezpieczyć rożnicówką 30mA. Nie ma potrzeby zabezpieczania każdego z obwodów oddzielnie.

KPK KUMURUN TEAM

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3929 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 21:22

Elektryka w oborze Nie musi być obok rozdzielni : http://www.meskon.pl...id_category=745

"Cogito ergo sum"

GG 8872878