Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przeróbka pługa Unii

33 odpowiedzi na ten temat

#21 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 22:11

Przeróbka pługa Unii

Na ogniska perzu i przeróbka nie pomoże. I tak bałwany będą stały.

Najbardziej pomogło założenie koła z bieżnikiem z równoczesnym przesunięciem na bok. Teraz koło kręci się i nie pcha tego co znalazło sie pomiedzy nim a korpusem, inne odkładnie mocniej przewracają i skiba nie wraca spowrotem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przeróbka pługa Unii Dzisiaj, 11:40
  •  

#22 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 10:20

Przeróbka pługa Unii Oczywiście kolego @marian2011, tak właśnie jest jak ktoś ma dobre pługi którymi nie są na pewno stare z uni. Kolega @hubertuss dużo pisze o błędach w uprawie ale nie bierze pod uwagę że każdy z nas ma inne gleby i inne problemy. Ja nigdy więcej nie zrobię podorywki pługiem - tylko i wyłącznie gruberem ścierniskowym który jednak trochę inaczej uprawia niż talerzówka. Ziemie mam w dobrej jak nie bardzo dobrej kulturze, od II do IIIb, ciężkie do bardzo ciężkich jak borowina - kto ma to wie o co chodzi. Poplon typu gorczyca która rośnie powyżej 1m w zależności od warunków i czasu orki, orzę bez żadnej talerzówki, wału czy czegoś innego. Nawet nie zawsze zakładam przedpłużki. Nie piszę tego aby się chwalić a po to aby uświadomić co niektórych że można dużo zaoszczędzić bez wpływu na jakość a nawet podnieść to jakość uprawy bo zabiegi na polu powinno robić się w myśl zasady: tak dużo jak to konieczne, tak mało jak to możliwe.
Co do ziem lekkich to są inne problemy, pług za pewno ma lżej i wcale nie musi się nic zapychać jak ziemia się wysypuje ale kto ma ciężką, zbitą gliniastą glebę to już tak kolorowo nie jest. Dlatego mam malą prośbę - jak już coś doradzacie to napiszcie jakie macie gleby i warunki na polu.

#23 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 22 listopad 2013 - 20:11

Przeróbka pługa Unii Ja miałem tak przerobiony Plug i na raczej lekkich i średnich glebach było dobrze http://pokazywarka.p...ka.pl/47toaw/��

#24 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 09:48

Przeróbka pługa Unii @akmaly kazdy ma inne warunki fakt. Każdy wie też w jakiej kulturze jest jego gleba. Jeśli masz odpowiedni sprzęt możesz orac poplon o wysokości 1 m i wyjdzie dobrze. Jeśli sprzęt jest słabszy, mniejszy musisz pomóc talerzówką czy gruberem. Proste jak drut. Stare pługi uni były konstruowane w czasach gdy na polach zwłaszcza prywatnych rolników dominowała snopowiązałka. Masy na polu zostawało nie wiele. Nawet stary kultywator po zniwach sobie radził. Spróbuj dzisiaj kultywatorem zrobić ściernisko z pociętą słomą żytnią. A pamiętam za dzieciaka kultywatorowane ścierniska po snopowiązałce, które wyglądały jak dzisiaj te po talerzówce.
Problemem pługa uni są niski prześwit i bliska odległośc korpusów oraz mała masa. Dlatego ten pług gorzej sobie radzi, gdy jest dużo masy do przyorania. Zakładając większe odkładnie nic tu nie zmienisz. Trzeba mu pomóc np talerzówką. Jeszcze raz powtórze miałem taki pług i na 4 a nie mówie o gorszych ziemiach bardzo ładnie orał.

#25 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ciągniki, motoryzacja, gotowanie, ogrodnictwo

Napisany 24 listopad 2013 - 06:02

Przeróbka pługa Unii Orałem grudziącką 4 i nie chcę go znać, notoryczne zapychanie słabe krycie, płóg wymagający dodatkowych zabiegów talerzowania, nie radzi sobie z dużą ilością resztek pożniwnych. Tamtej jesieni na zimę był orany scyk około 20cm to tak wyglądało że Panie uchowaj, aż kłopot z siewem cebuli na wiosnę był, teraz opalem 110 to jest bajka kładłem 2 ha pod cebulę na następny rok po pszenicy z zielonym na 20 cm, pole równiutkie od czasu do czasu gdzieś coś wystaje, po prostu niebo a ziemia nie ma co porównywać, nawet po pekińskiej wczoraj ta co mi nie urosła została przykryta w 90% cała nie pocięta. Gorczyce nie sieje bo bym sobie pola zesrał ale sieje bobik na poplon i sporo bobu. Bobik w tym roku jak ciapkiem się wjechało to po komin, nie powiem bo by lemken nie dał rady takiej masy nie przerobił z wysokości ale po orkanowaniu było z 15 cm na wysokość kawałeczków przywali pięknie. Unia była dobra jak nic nie było to się orało, bo się musiało, co do wagi to były obciążniki bo 4 to za pierona nie chciała nieraz wejść nieraz jak uwrota zabite to wlazł gad po 15 metrach, powiem że nie chciał bym do niego wrócić bo bym się załamał teraz stoi pod płotem przykryty folią, może coś się z niego zrobi.

#26 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 09:36

Przeróbka pługa Unii Pługi uni były jakie były a można z tych samych lat kupić z Niemiec np. co Hitlera jeszcze pamiętają i jakoś mogli zrobić lepiej. Problemem uni jest jeszcze złe kąty i nic im w tym nie pomoże. Ale jak wcześniej pisałem - niech każdy orze jak może.

#27 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 24 listopad 2013 - 22:42

Przeróbka pługa Unii zetorlublin dlaczego gorczyca ci sie nie podoba?
Ja tam tez nie chce to tych grudziadzkich pługów wracać, ale mam do nich swoisty szacunek tak jak i do ursusa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#28 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ciągniki, motoryzacja, gotowanie, ogrodnictwo

Napisany 25 listopad 2013 - 20:41

Przeróbka pługa Unii Bo gorczyca należy do krzyżowych czyli obecne kapustowate, a ja sporo pekińskiej sadzę więc nie chcę narażać pola na to aby się szkodniki czy nie daj kiła wlazła w pole, wolę już facelię zasiać

#29 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 17:03

Przeróbka pługa Unii

Wiadomo, że każdy ma inne warunki. Tak dla przykładu dodam orałem jedno pole 3 tymi samymi plugami grudziackimi tylko z różnymi odkładniami. Muszę stwierdzić, że każdym orało sie inaczej. Mając zapas mocy ciagnika ciężko jest porównywać pługi. Zapnijcie 3 skibowy plug do 30 czy t25. Dla porównania robiłem podorywkę ścierni zaraz za kombajnem: ciagnik t25, plugi uni grudziac 3 skibowe, ziemia rędzina, warunki sucho:

-odkładnie podorywkowe ciężko się orało prawie cały czas 1 bieg

-odkładnie orlik można było orac na 2-3 biegu

-duża odkładnia z piersią 1-2 bieg

Była też próba z innym pługiem o większej odległości pługów od siebie i wiekszymi odkładniami cylindrycznymi. Muszę przyznac że latałem prawie cały czas na 3 biegu.

Wniosek jest jeden im odkładnie sa bardziej srubowe cylindryczne tym opór jest mniejszy, a co za tym idzie mamy ekonomiczniejsza orke. W związku z tym mam taki pomysł wstawcie zdjęcia swoich pługów, opiszcie model markę i zmierzcie rozstawy śrub,pługów, odległości dziur od krawędzi lemiesza i przodu odkładni. Napewno nie jednemu ułatwi to szukanie lepszych odkładni, bez zbednych przeróbek i wiercenia w twardej stali. 

#30 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 17:16

Przeróbka pługa Unii

Problemów jest zdecydowanie więcej w tej Uni niż sama odkładnica. Jak ktoś chce mieć porządne pługi to niech sobie takie kupi bo szkoda kasy na przeróbki. Co do kształtu odkładnic to nie tylko ekonomia się liczy ale np. która lepiej kruszy bądź która lepiej kryje. 

#31 Share wewer

wewer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 22 wrzesień 2014 - 21:44

Przeróbka pługa Unii

Może i masz rację, ale nie dokońca. A jeśli ktoś ma kilka hektarów i moze samemu wygiąć identyczne odkładnice, albo kupic rzemieślnicze za grosze. To po cholere ma wydawać kilka tysięcy na zachodni plug. Jak wyspawie dla siebie taki plug w ciągu dwóch wieczorów. A jaka z tego satysfakcja że za równowartość flaszki powstał pług o wartości kilku tysiecy. A na kilku hektarach bedzie orał 10 lat zanim sie zedrą. Polak potrafi jak chce. Wiec prosze nie odadzaj tylko pomóż w udoskonaleniach konstruktorów

#32 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7604 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 07:08

Przeróbka pługa Unii

Policz sobie materiał, robociznę i korzyści. Poświęcisz kupę czasu i energii na umęczka który dalej będzie unią, pługiem z kiepskiego materiału i kiepska konstrukcja na chama naciągniętą przez ciebie. Bo z uni żeby zrobić dobry pług nie została by w oryginale nawet rama.

Czas który miał byś poświęcić na tą robotę wykorzystaj na jakąś fuchę, unię zawieź na złom i kup coś co ma jaja. 

KPK Kumurun Team

#33 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 21:08

Przeróbka pługa Unii

Panowie sam ostatnio męczę się starą Unią ale co innego założyć do C-330?? Generalnie rozglądam się za jakąś używką ale wyboru nie ma i ceny z kosmosu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#34 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2122 postów

Napisany 23 wrzesień 2014 - 21:35

Przeróbka pługa Unii

Dlaczego tak myślisz? Kupisz stare Kvernelandy w cenie poniżej 2 tyś. Do 30-tki takie 2x14" (2x35cm - 10cm więcej jak stare UG) Będą idealne na lekkie ziemie a jak masz ciężkie to zmień ciągnik:)