Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przeróbka pługa Unii

33 odpowiedzi na ten temat

#1 Share matix1065

matix1065

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , militaria

Napisany 18 listopad 2013 - 21:31

Przeróbka pługa Unii Witam,

Posiadam pług Unii-Grudziąc 3 skiby (1) , chce mu wymienić odkładnie na większe (2), i tu jest pytanie , czy c-360 ( zwykła ) uciągnie ? I ile by kosztowała mnie ta wymina ?

Pozdrwiam

Załączone miniaturki

• plug1.jpg
  • plug2.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przeróbka pługa Unii Dzisiaj, 07:56
  •  

#2 Share uglibugli

uglibugli

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 22:55

Przeróbka pługa Unii też się zastanawiałem nad taka wymianą w swoim pługu co prawda nie wiem czy jest sens gadałem z facetem który założył takie odkładnie i mówił ze dużo lepiej kryją a co do zapotrzebowania mocy to mówił ze raczej nie zauważył różnicy w końcu nie zmieniamy szerokości orki a opory tarcia myślę ze są nie zauważalne co do jakości orki się nie wypowiem bo widziałem orkę tego faceta ale był jeden problem on nie umiał orać wiec i nie wiem czy to nie wpływu na jakość orki :) Ale temat tez mnie bardzo interesuję i myślę ze będą jeszcze inne pomocne opinie na ten temat :)

#3 Share wajdek85

wajdek85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 10:15

Przeróbka pługa Unii Witam, chciałbym się podłączyć do tego tematu bo chcę właśnie w takim pługu wymienić odkładnice na większe ale mam problem bo nie wiem skąd je wziąć tzn. z jakiego pługa pasują te większe odkładnice?

#4 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 10:35

Przeróbka pługa Unii Patrząc na tą odkładnię od tyłu czyli na zdjęcie nr 2 to ciężko coś powiedzieć ale wyglądają słabo - tzn. Ta blacha wcale nie ma być duża tylko odpowiednio wyprofilowana, duża odkładnica śrubowa lub pół-śrubowa ma odpowiednie skręcenie i długą blachę zwężającą się na końcu a tu się rozchodzi. To samo dotyczy się samego dołu odkładni - ma iść przez kawałek niemal równolegle do lemiesza ( tak ok 15 stopni do góry) i dopiero mocno w gorę. Do tego ma być skręcona jakby była wycięta z rury. Wtedy można mówić że to coś da.
Nie wiem ile może kosztować taka blacha ale czy nie lepiej sprzedać te pługi, dołożyć i kupić porządne?

#5 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 13:34

Przeróbka pługa Unii Nie wiem czy pierś będzie do większej odkładni pasować i lemiesz. Tj czy pierś nie będzie za niska a lemiesz za krótki. Może odkładnie będzie pasować od starego pługu uni atlas lub od tur a. Nie wiem po co ten pług przerabiać zwłaszcza gdy części przekroczą jego wartość. Te pługi jak na tak starą konstrukcje mają dobrze wyprofilowane odkładnie i bardzo ładnie orzą. da się tak zaorać, że skiby nie widać. Pod warunkiem, że ziemia jest w dobrej kultórze.

#6 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 20 listopad 2013 - 20:35

Przeróbka pługa Unii Ja tam dwa sezony orałem taką trójka ciągnikiem 80KM i orka wyglądała naprawde dobrze, szybkość około 9 km/h . Uważam że w pługu ciagnik powinien jechć minimum 7km/h wtedy ziemia jest dobrze rozkruszona, a jak do 60 założysz super pług i będziesz sie nim wlec to zawsze będzie wyrażnie widać kazdą skibę. Co i tak nie jest czymś strasznym kwestia gustu(późniejszej uprawy) gorsze jest jak ktoś oszukuje sam siebie i orze pierwszy korpus-25cm drugi-15 trzeci ledwo skrobie ale chwali się taki że 60 z pługami trzyskibowymi na trzecim biegu lata i ciagnik ma jeszcze zapas mocy.

#7 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 20:59

Przeróbka pługa Unii Nie zgodzę się z kolegą @janusz20 - źle ustawiony pług stawia większe opory nawet jak ostatni korpus jest znacząco wyżej niż pierwszy. Co do orki to zwykłym grudziądzkim z małą odkładnica szybko jechać się nie da bo wyrzuca tą skibę do sąsiada - oczywiście zależy od rodzaju gleby i warunków na polu. Orka 80KM ciągnikiem z pługiem który ma 90 cm orki to strata kasy - chyba że jest wyjątkowo ciężki rok lub tych koni już wiele nie zostało albo bardzo słabe opony - w przeciwnym wypadku to nie ma sensu. Oczywiście że za mała prędkość orki jest negatywnym zjawiskiem, głównie gdy mamy właśnie te porządne pługi, szczególnie z dużą odkładnią. Ale każdy orze jak może.

#8 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 20 listopad 2013 - 21:36

Przeróbka pługa Unii ja bym nie polecał takiej wymiany, ja ten pług przerobiłem w "super ścinacze ścierniska" :D po prostu przedłużyłem je o 20 cm za pomocą płaskownika, i zamiast ściernisko walić na orke kieruje super do bruzdy, ja kiedyś widziałem jak ktoś listwę dokładającą po prostu z góry do odkładni przyspawał kawał płaskownika jako przedłużenie odkładni, niema co się łudzić taki pług to nic specjalnego i lepiej popracować spawarką niż ładować w niego kasę, ale faktem jest to że odkładnie do tych pługów xl czy coś lepiej przewracają, B)

#9 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 21:52

Przeróbka pługa Unii Załozylem takie odkładnie dwa lata wstecz. Płaciłem po 80zł za szt i tak musiałem wymienić Pług lepiej kryje, kreci skibę, tylko te odkładnie są za wysokie i gorna cześć zawsze jest niedoczyszczona, a piersi są za niskie w stosunku do odkładni. W orce to nie przeszkadza, a do orania pola z duzą ilością słomy zdejmuję scinacze i pług duzo trudniej zapchać. Dodatkowo zmieniłem koło na ogumione, które odsunąłem ciutke do tyłu i bardziej w lewo - teraz koło połową szerokości przekracza koleine i pług kopiuje pole nie koleinę ciągnika i nie zapycha sie przestrzeń pomiedzy kołem a korpusem.

Edytowany przez zorzyk2, 20 listopad 2013 - 21:55.

#10 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 22:04

Przeróbka pługa Unii ja mam koło przykręcone jak najbardziej się da z tyłu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 22:13

Przeróbka pługa Unii Też z tyłu, wydłużyłem ramię jest jeszcze dalej, koło jest na piaście z samochodu osobowego.

Edytowany przez zorzyk2, 20 listopad 2013 - 22:13.

#12 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 10:23

Przeróbka pługa Unii Orałem takim pługiem ciągnikiem 80 km mf 390. Pług był nie dokładnie taki bo były to dwie zespawane 2 jki. Nic przeabiać nie trzeba, nic się nie zapychało. Pług krył tak, że skiby widać nie było, lub prawie widać nie było w zależności od gleby. Pod jednym warunkiem musi być pożądek na polu i ziemia w dobrej kulturze. Nigdy nie zbieram słomy a talerzuje. Pług bardzo żadko mi się zapychał na żytnim ścierniskuna 6 klasie. Gdzie na piachu przed pługiem zbierała się słoma bo ziemia jej nie popychała między skibami.. Więc naprawde nie rozumiem sensu jakichś przeróbek, gdy jak ktoś pisze górne części odkładni nie są wytarte.
Zauważam nową mode w uprawie. NIe ma uprawy pożniwnej bo po co. Rośnie ściernisko i ziele. A potem pług skiby nie odwraca słoma na wierzchu. Widzę w galerii jak ludzie orzą pożądnymi pługami dobrymi traktorami. A orka wygląda znacznie gorzej niż po starej uni.

#13 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 15:11

Przeróbka pługa Unii To nie jest moda, tylko niby oszczedność. Ja też z 3 lata prawie nie robiłem podorywek, a potem szybko wracałem bo miałem problem z uprawą pod siew. Teściu dalej nie robi i tylko narzeka że uprawić nie może, i tyle paliwa i czasu idzie na orkę i uprawę.

#14 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 16:04

Przeróbka pługa Unii podorywkę się robi po to aby gleba nie wysychała nadmiernie a jak zostawisz ściernisko do żniw to jak masz ziemie ciężką to skała ja i tak preferuje talerzówkę B) podorywki nie robiłem z 15 lat

#15 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 16:54

Przeróbka pługa Unii Podorywka talerzówka gruber jeden czort. Mniej więcej to samo i rola tego zabiegu mniej więcej podobna. Jednak wielu nie robi nic ściernisko leży do jesieni a potem zdziwienie, że skiby nie obraca, nie kryje.

#16 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 17:42

Przeróbka pługa Unii Mi chodzi o to że ściernie od razu orze się w wrześniu - październiku , uprawia i sieje do tygodnia.

#17 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 19:10

Przeróbka pługa Unii Są różne sytuacje, wylegniete, ogniska perzu. Na kilku ha z powodu awarii paska sieczkarni koszone było bez szarpacza, potem rozrzucone rozbijakiem pokosów i tu trudno jest przyorac tym pługiem. Dopiero kilka dni temu zakończyłem siewy przewódki i na tych polach prawie nie było nie było uprawy pożniwnej, a oprysk glifosatem. Niskie słupice mały rozstaw korpusów i cylindryczny profil odkładni są wadami tej konstrukcji.

Edytowany przez zorzyk2, 21 listopad 2013 - 19:10.

#18 Share arab1

arab1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 20:46

Przeróbka pługa Unii Szkoda zachodu z tymi przeróbkami pługa ,za wiele to nic nie da ,

#19 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 20:51

Przeróbka pługa Unii Na ogniska perzu i przeróbka nie pomoże. I tak bałwany będą stały.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1476 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 20:52

Przeróbka pługa Unii Też mam zwykłą UNIE 3 z dołozoną 4 skibą ściernisko talerzuję i tak sieję poplon potem jesienią znowu talerzowanie i orka i orka wygląda dobrze w miarę inaczej tym pługiem się nie da jednak kto ma już nowsze pługi spokojnie orze ściernisko i orka idealna ,podorywki raczej już nie będę robił myślałem nad większymi odkładniami ale nie wiem jak to pasuje i koszty to może kupić inny pług jednak myślałem aby podłorzyć pod ramę z 10 cm podkładki pod korpusy w słomie mniej by się zapychał miałem place gdzie kombajn nie zebrał słomy i były tam problemy przerabiał ktoś tak pług może i czy pomogło czy szkoda zachodu