Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wyniki analizy gleby.

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 18 listopad 2013 - 20:57

Wyniki analizy gleby. Kategoria gleby-mineralna srednia

pH-4.32 (odczyn bardzo kwasny)

Zawartosc skladnikow przyswajalnych i ocena:

fosfor-30.5mg/100g (bardzo wysoka)

potas-19.8mg/100g (średnia)

magnez-2.8mg/100g (bardzo niska)

Co byscie doradzili jesli chodzi o nawozenie wiosenne?? Wapnowanie chyba nie bedzie dobrym pomyslem ale z tego co czytalem Ph na tym polu miesci sie w zakresie odczynu dla ziemniaka ale przyswajalanosc nawozu bedzie nizsza??
Martwi mnie tez niski poziom magnezu a na jego niedobor ziemniak jest bardzo uczulony.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wyniki analizy gleby. Dzisiaj, 23:56
  •  

#2 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 18 listopad 2013 - 21:48

Wyniki analizy gleby. dziwi mnie, że przy tak niskim ph jest tak wysoki fosfor. Generalnie to wapnuj jak najszybciej. Przy tak niskim ph uwalniają się szkodliwe związki dla roślin. Kup na wiosnę 4 tony wapna magnezowego lub dolomitu i wysiej jak najwcześniej po czym wymieszaj z glebą. O ziemniaka nic się nie martw nic mu nie będzie.
-----

#3 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 18 listopad 2013 - 22:08

Wyniki analizy gleby. Jeśli gleba ciezka wapno tlenkowe dawka 3t /ha jeśli lekka-średnia to weglanowe na jeden stopien ph to 3t wapna , magnezowe zwiększy Ci poziom magnezu ale Ph nie zmienni się aż tak bardzo szczerze to minimalnie ja w Tym roku stosowałem 5-8 t/ha wapna węglanowego 50% + 1-1,5t magnezowego 32% pod podorywkę i druga dawka pod zimową ;) . Ph miałem podobne 4,0-4,6 to dawki 6-8 t/ha i 1-1,5 magnezowego ;) , Pod ziemniak nie powinno się dawać wapna ponieważ dostanie parcha. na zboża mozesz sypnąć kredą szybko działa (duża reaktywność )

EDIT :
Dziwi mnie to że przy odbiorze badań nie poprosiłeś o wyliczenie ilości wapna pod roślnię . Ja jak oddawałem próbki płaciłem 25 zł za próbkę ale dostałem wyniki i zalecenia nawozowe NPK CaMg dla rośliny jaka ma być na danym polu :) Pozdrawiam

Edytowany przez Kamilo1888, 18 listopad 2013 - 22:13.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 16:24

Wyniki analizy gleby. Jak masz jeszcze możliwość to sypnij wapno magnezowe, bo magnez też poprawia Ph.

#5 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 17:32

Wyniki analizy gleby. Obawiam sie wlasnie parcha bo jezeli wystapi bede mial problem ze sprzedaza.

#6 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 19 listopad 2013 - 17:49

Wyniki analizy gleby. Przy niskim ph a takie kolega posiada magnez dany do ziemi w postaci wapna nie będzie przyswajalny. Moja propozycja jest taka aby dac wapno o wysokim stopniu reaktywności, magnez podać dolistnie i usiąść pod piecem i kręcić zdrowaśki aby od tego wapna nie wystąpił parch na ziemniakach.

#7 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 20:23

Wyniki analizy gleby. Czyli jak dam zalozmy siarczan magnezu to przy takim Ph on bedzie slabo przyswajalny?? Wapno magnezowe rozumiem tez raczej odpada bo i tak w nastpenym roku nie podniesie zbytnio Ph.

Czyli zostaje np. teraz jakies tlenkowe albo krede i na wiosne siarczan magnezu i po zbiorze ziemniakow jakies konkretne wapno weglanowe??

Edytowany przez dawid35123, 19 listopad 2013 - 20:26.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1537 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 20:31

Wyniki analizy gleby. Ja dawałem na wiosnę wapno węglanowe i dolomit i parcha nie było na ziemniaku. 20lat może więcej dziadek z ojcem nasypali jakiegoś wapna na tym polu i od tamtej pory parch sie pojawia na ziemniaku ale tylko w jednym miejscu do 10metrów przez całe pole. Nie wiem co to za wynalazki kiedyś były ale długo trzymają

#9 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 listopad 2013 - 20:48

Wyniki analizy gleby.

dziwi mnie, że przy tak niskim ph jest tak wysoki fosfor. Generalnie to wapnuj jak najszybciej. Przy tak niskim ph uwalniają się szkodliwe związki dla roślin. Kup na wiosnę 4 tony wapna magnezowego lub dolomitu i wysiej jak najwcześniej po czym wymieszaj z glebą. O ziemniaka nic się nie martw nic mu nie będzie.

To nie jest dziwne, to jest standardem. Przy kwaśnym odczynie fosfor nie jest dostępny dla roślin i jest akumulowany.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#10 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 21:32

Wyniki analizy gleby. Dodam jeszcze ze robilem tez analize na innych polach gdzie ph wyonsilo 4.47 6.01 7.98 w w kazdej z nich wysoki poziom fosforu.

#11 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 19 listopad 2013 - 22:54

Wyniki analizy gleby.

To nie jest dziwne, to jest standardem. Przy kwaśnym odczynie fosfor nie jest dostępny dla roślin i jest akumulowany.

No w sumie logiczne.

po wapnie magnezowym ani dolomitowym w dawce 3-4 tony nie będzie parcha na 100% na glebie średniej i cięższej. A co do działania to jest artykuł w internecie, gdzie jest doświadczenie z wapnem dolomitowym, gdzie w wynikach widać, że już w pierwszym roku jest poprawa plonów. Więc w twoim wypadku jest to najlepsze rozwiązanie aby uniknąć występowania parcha. Ja stosowałem 2 lata temu na wiosnę jak ziemia była jeszcze zmarznięta pomieszane wapno magnezowe z tlenkowym w dawce 3 tony na ha i też nie było parcha w ogóle więc może to by było rozwiązaniem. Czytałem jeszcze, że bardzo dobre wyniki są jeżeli rozsiejemy wapno przed kopaniem ziemniaków na redliny, wtedy kombajn czy kopaczka dodatkowo wymiesza go z glebą + późniejsza orka co daje równomierne rozmieszczenie wapna w glebie.
-----

#12 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 16:31

Wyniki analizy gleby. Jeszcze jest troche czasu przed zima wiec postaram sie cos rozsiac oraz wymieszac kultywatorem, tylko nie bardzo orientuje sie w tych odmianach wapna. Chyba te rodzaje wapna weglanowo-magnezowego oraz ich poziom zmielenia maja wplyw na szybkosc dzialania tzn . im wiekszy procent czystego wapnia tym szybsze dzialanie?

Edytowany przez dawid35123, 20 listopad 2013 - 16:32.

#13 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 19:40

Wyniki analizy gleby. Dzis otrzymałem wyniki analizy gleby,który wziąłem w dzierżawę,mam zamiar zasiać tam buraki ,na polu od niepamiętnych czasów była tylko pszenica i tylko troche azotu na wiosnę, żadnego P i K,domyślałem sie ,że jest ubogo ale nie aż tak
ph 5,5
P 1,0
K 6,7
Mg 2,6

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 19:07

Wyniki analizy gleby. Co myslicie o rozsianiu jeszcze przed zima kredy nawozowej w nieduzej dawce, ktora nie musi byc wymieszana z gleba oraz co najwazniejsze szybko dziala??
Mialoby by to na celu chociaz troche podniesienie Ph (teraz 4.32). Na wiosne nawozy oraz sadzenie, po zbiorze jakas konkretna dawka wapna magnezowego. Nie bedzie problemow z parchem?