Skocz do zawartości

Zdjęcie

cb-radio w ciągniku

321 odpowiedzi na ten temat

#141 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 09 listopad 2010 - 21:26

cb-radio w ciągniku chłopaki jakie anteny warto wziąść do sprzętu rolniczego? Tutaj niestety pojawia się problem - z tego co się orientuję kabiny są robione z plastiku a anteny ich zbytnio nie lubią
Jak to rozwiązac?
Chciałbym mieć zasięg tak do 3-4km, z czego 90% czasu to tak do 1km

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
cb-radio w ciągniku Dzisiaj, 13:56
  •  

#142 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery,
    radiokomunikacja cb i kf,
    broń palna

Napisany 09 listopad 2010 - 21:42

cb-radio w ciągniku Rozumie, że chcesz zrobić dziurkę w dachu, który jest z tworzywa i tam zamontować antenkę? Zrób sobie masę przez kabel- kabel podepnij pod śrubę i nakrętkę przez którą przykręcisz antenę do dachu, a drugi koniec do metalowej części kabiny.
Mając doświadczenie w łamaniu anten FM od mojego Ursusa (głównie przy odorywaniu rowu gdzie są wielkie krzaczole) to brałbym antenki co mają możliwość dobrego wyginania: tu przykład- ml145 masz zaraz za cewką sprężynę co ładnie gnie się, potem serie anten na tzw. motylek jak sirio performer, titanium, carbonium itp. Na aucie mam performera 5000 i przywaliłem kiedyś w konar to ładnie mi się położyła pod kontem 90st do podstawy magnetycznej (jest na końcu auta więc dachu bat nie dotknął nawet).

#143 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów

Napisany 09 listopad 2010 - 22:14

cb-radio w ciągniku poczytałem i myślę o Lemmie antenach montażowych i uchwytach masztowych które służą do montażu na relingach i uchwytach do lusterek
jaka antene? 70 czy 90?

Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

#144 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
    broń palna

Napisany 10 listopad 2010 - 00:25

cb-radio w ciągniku Tak, taki montaż jak opisujesz też jest ok. Wiadomo im dłuższa tym większy zasięg. Jednak jeśli to ma być góra 4km, to 70cm wystarczy spokojnie. Ale pamiętaj, że jak wjedziesz traktorem w jakąś dolinę to nawet i 1km nie zrobisz. Dużo, nawet b. dużo zależy od terenu.

#145 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 08:26

cb-radio w ciągniku to jest dla mnie jasne - cb w aucie już uzywam jakies 3-4 latka więc jakąś podstawową wiedzę mam.
coolman: powiedz mi czy jesli mamy anteny z motylkiem i ustawimy antenę pod kątem np 45st względem ziemi to czy znacząco spada zasięg?
Wiadomo antena powinna być pionowo, wtedy ma najlepsze właściwości, ale nigdy nie wiem co się dzieje kiedy antena jest pochylona (tak aby zestaw pojazd+antena był możliwie najniższy). Nie chciałbym tutaj takiej sytuacji ze kombajn z anteną metrową będzie miał łączną wysokość 4.8 czy nawet 5m - nie dosć ze gałęzie mogłby wyrządzić szkode na antenie i kombajnie to też mógłbym już ściągać kable telefoniczno-energetyczne

#146 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
    broń palna

Napisany 10 listopad 2010 - 15:34

cb-radio w ciągniku Na pewno zasięg się zmniejszy. Podobnie będzie z nadawaniem. Nie ma jednak jakiejś teorii na to ile, nie można tego matematycznie obliczyć. Im mocniej będziesz pochylał daną antenę nad dachem tym bardziej będziesz narażał ją na odbijanie listka promieniowania fali od tego dachu. Zmieni się Ci przez to (czyt. wzrośnie) fala odbita czyli swr.

#147 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 20:01

cb-radio w ciągniku czyli na polu na maxa do góry, przed wyjazdem w pole - złożenie, tylko pytanie ile wytrzyma motylek

#148 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
    broń palna

Napisany 10 listopad 2010 - 21:56

cb-radio w ciągniku Prawie rok użytkuje performera na motylku- każdy wyjazd z garażu to podnoszenie anteny, a przy wjeździe opuszczanie bo się nie mieści. Średnio w tygodniu 3 razy tak i na razie daje radę :).

#149 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 22:01

cb-radio w ciągniku lemm 1m będzie ok czy szukać czegoś innego? bedzie cos o podobnym stosunku jakości do ceny?

#150 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 22:12

cb-radio w ciągniku Będzie ok. Ja mam Lemma 1,5m na aucie i się spisuje bardzo dobrze, na ciężarówce mam też lemma ale 1,2m i jest prawie położona na dachu (auto jest wysokie i po lesie jeździ po drewno) i odbiór jest jako tako, dokładnie nie wiem bo nie jeźdzę tym autkiem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9688 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 22:32

cb-radio w ciągniku gdzies juz tu pisałem mam sirio AS145 na aucie i wiem co to potrafi, w ciągniku jednak aż tyle nie potrzebuje no i zbytnio nie ma na to warunków, no chyba ze antenę zamontuję niżej i nad dach będzie wystawała tylko kilkanascie/dziesiąt cm

#152 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 22:45

cb-radio w ciągniku Lepiej już krótszą i ją całą wystawić nad dach, chociaż dużo ciężarówek ma na lusterkach pomontowane anteny więc też jest niżej, ja zresztą na aucie też mam niżej bo mam na klapie bagażnika w sedanie.

#153 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
    broń palna

Napisany 11 listopad 2010 - 13:43

cb-radio w ciągniku

lemm 1m będzie ok czy szukać czegoś innego? bedzie cos o podobnym stosunku jakości do ceny?

Tak, to dobra antena, niczym nie ustępuje produktom Sirio.

#154 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 24 listopad 2010 - 20:56

cb-radio w ciągniku No to Panowie fachowcy powiedzcie jaki stabilizator trzeba zastosować do prostownika by mozna było cb podłączyć? Dorobiłem sie jacksona I i troszkę w domu chce go posłuchać :huh:

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#155 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 25 listopad 2010 - 14:55

cb-radio w ciągniku Np. coś takiego. Do tego dobra filtracja, minimum 4700 uF, a zalecane 10000 uF i powinno działać dobrze. Napięcie wyjściowe tego prostownika powinno wynosić minimum 15V przy obciążeniu 3A. Jeżeli będzie mniejsze, będą tętnienia i pojawi się przydźwięk sieci w głośniku. Aha, możesz pominąć mostek prostowniczy na wejściu zasilacza, ponieważ prostownik daje już napięcie stałe. Po co niepotrzebnie ogrzewać atmosferę.

#156 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
    broń palna

Napisany 25 listopad 2010 - 20:56

cb-radio w ciągniku Moim skromnym zdaniem 3A to za mało dla Jacksona.

#157 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 25 listopad 2010 - 21:15

cb-radio w ciągniku Zawsze można ten zasilacz trochę "podrasować" tak, że 5A spokojnie da radę z niego wyciągnąć. Podałem go jako jedno z możliwych rozwiązań, ja osobiście przerobiłbym jakiegoś ATX-a i byłoby bez kosztów.

#158 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 25 listopad 2010 - 21:41

cb-radio w ciągniku Tak, dokładnie 3A potrzebuje przy nadawaniu,tak myślałem sobie prostownik podłączyć pod jakiś układ który zawiera układ stabilizacyjny, dać go w garażu który mam pod pokojem i tylko zasianiem wejść do pokoju :D

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

#159 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 09:21

cb-radio w ciągniku http://www.national....ds/LM/LM317.pdf

Wdzięczny, tani i prosty stabilizator regulowany. W aplikacjach jest schemat z rownoleglym tranzystorem NPN celem zwiekszenia wydajnosci pradowej ( str. 17).. Dosłownie kilka groszy.

Polecam zrobienie chociaz takiego ukladziku. Nawet na pajaka sklecisz. Napięcie wyregulujesz na poziom 13,8V i masz prosty zasilacz.

Przykładowe ceny najpotrzebniejszych rzeczy:

http://www.seguro.pl...2540&producent=

http://www.seguro.pl...2325&producent=

http://www.seguro.pl...2932&producent=

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share maks

maks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 23:01

cb-radio w ciągniku W kwestii zakladania anteny na plastikowym dachu czy nawet na lusterku, dodam tylko ze wskazane by bylo dobre umasowienie anteny. Jak zalozysz lemma to mozesz nie odczuc braku masy (one bez problemu pracuja bez dobrej masy lub nawet i bez niej, tak jak magnesowki), ale przy innych producentach juz moze byc gorzej (mozesz jej nie zestroic).
Jak nie montaz na dobrym umasowionym elemencie (niestety bez odarcia farby sie nie obejdzie), to masa pociągnięta kabelkiem.

marcin - profanacją byloby katowanie jacksona na zasilaczu 3A. To tak jakbyś poił John Deera serii 7xxx z butelki :lol:
Postaraj sie prosze o cos konkretniejszego :(
Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk