Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa Łubinu żółtego

74 odpowiedzi na ten temat

#21 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 listopad 2013 - 20:06

Uprawa Łubinu żółtego Potrzebujesz to na studia? A to już rozumiem robiłem to kilkadziesiąt razy. Dlatego w takim razie nie radze kombinować nie wiadomo czego w tym z jakimiś poplonami itd.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa Łubinu żółtego Dzisiaj, 12:35
  •  

#22 Share bdg312

bdg312

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 21:28

Uprawa Łubinu żółtego Ze strony HR Smolice ( http://www.hrsmolice...p=lubin_03&l=pl ) :
Podstawowe zasady uprawy (łubin wąskolistny i żółty)
  • Wymagają gleb mineralnych, przepuszczalnych klasy IIIb - VI. Nie wskazane są gleby zlewne, podmokłe, o dużej zawartości próchnicy.
  • Stanowisko po zbożach, 3 lata po oborniku i minimum 4 lata po strączkowych, z wykonaną uprawą pożniwną.
  • Optymalny termin siewu w uprawie na nasiona to 20 III - 10 IV, a w uprawie na zielonkę po 15 IV.
  • Głębokość siewu 3-5 cm, a rozstawa 12-20 cm. Przy siewie na glebach dobrych klasy IIIa - IVa normę wysiewu można obniżyć o 10% w stosunku do zalecanej.
  • Nie stosuje się nawożenia azotowego, a nawożenie potasowe i fosforowe stosować w dawkach 50-70 kg/ha P2O5 i 70-90 kg/ha K2O.

Znajdziesz tam jeszcze inne przydatne materiały dot. uprawy łubinu.

Z własnego doświadczenia polecam wałowanie po siewie - następnie oprysk afalonem, a także z uwagi że łubin żółty jest rośliną obcopylną nie polecam siania w rejonach gdzie uprawiana jest gryka ( nie wiem jak wygląda sprawa z innymi roślinami miododajnymi ).

Edytowany przez bdg312, 25 listopad 2013 - 21:30.

#23 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 26 listopad 2013 - 09:25

Uprawa Łubinu żółtego Nie da się dokładnie ustalić daty kiedy wejdzie się w pole czy zbierze ziarno. Przykład w tym roku wejście w pole było w drugiej połowie kwietnia

Łubin jest obcopylny? Dlaczego nie wysiewać przy gryce? Tworzy mieszańce?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 18:29

Uprawa Łubinu żółtego Nie można powiedzieć że łubin jest obcopylny, tak samo nie można powiedzieć że jest samopylny. Generalnie zależy to od pogody, w dobrej w większości przypadków jest samopylny, a w złej obcopylny.
Zapraszam na swój profil

#25 Share bdg312

bdg312

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 19:03

Uprawa Łubinu żółtego "Szczegółowa uprawa rośli" J.Herse:
Łubin żółty- (...) gatunek ten wykazuje wyraźną tendencję do obcopylności.
Łubin wąskolistny - (...) jest całkowicie samopylny.

Poszperajcie jeszcze na ten temat w internecie.
Odpowiadając na pytanie @gwozd: Pisałem o moich spostrzeżeniach , wysiewać można przy gryce. Ja osobiście nie polecam gdyż w 2011r miałem posiane 4,5ha łubinu żółtego, 5,5 ł.wąskolistnego, a ok. 700m dalej 10ha gryki. Łubin żółty wyglądał bardzo ładnie w czasie kwitnięcia ( oceniałem go na najlepszy jaki miałem dotychczas) mocno nektarował i z daleka go było czuć, jednak dojrzeć pszczołe to był spory problem. Oczywiście między polami były wystawione ule. Jednak wszystkie pszczoły poleciały na gryke - widocznie jest lepszym pożytkiem z łatwiej dostępnym kwiatem. Po przekwitnięciu odrazu można było zobaczyć małą ilość strąków na ł.żółtym. Plon ł.żółty ok 0,5t/ha!!! ł.wąskolistny 2,2t/ha. To tylko moje spostrzeżenia. Moim zdaniem obcopylność ł.żółtego była tego przyczyną. Przy mniejszej pow. gryki lub większej ilości pszczół sprawa może wygladała by inaczej. Ja popełniłem taki błąd więc pisze o tym żeby inni nie popełniali. Jak ktoś ma inne doświadczenia z bliską uprawą ł.żóltego i gryki to niech się podzieli.

Proponuje moderatorowi żeby przeniósł temat do grupy strączkowe

#26 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 19:18

Uprawa Łubinu żółtego Ja tez pisałem na podstawie Szczegółowej uprawy roślin ale polskich autorów.
Zapraszam na swój profil

#27 Share bdg312

bdg312

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 19:32

Uprawa Łubinu żółtego "Szczegółowa uprawa roślin" praca zbiororwa pod redakcją Jerzego Hersego wyd. piąte. PWN 1982r.
Literatura leciwa ale jest trochę ciekawych informacji przydatnych po dzień dzisiejszy. :)

#28 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 20:21

Uprawa Łubinu żółtego A jakos obco brzmiało nazwisko. Ja mam z 2002 roku. Na razie nowszego wydania nie ma, ale by sie przydało, np informacje na temat rzepaku są już przestarzałe.
Zapraszam na swój profil

#29 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 21:14

Uprawa Łubinu żółtego Od zanjomego pszczelarza slyszalem ze w zyciu jeszcze miodu z lubinu nie przywiozl. Ule zanjdowaly sie na 40 ha plantacji lubinu zoltego i miodu z tego nie zebral jedynie z pobliskich drzew typy akacja czy lipa.

#30 Share bdg312

bdg312

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 22:08

Uprawa Łubinu żółtego Pisałem tylko że łubin żółty jest rośliną obcopylną zapylaną przez owady, a nie rośliną miododajną! (chociaż na wiki pisze że jest miododajny).

Rośliny owadopylne – rośliny, których kwiaty zapylane są przez owady zapylające. Wykazują szereg przystosowań umożliwiających lub ułatwiających ten proces:
Pyłek tych roślin jest cięższy i bogatszy w substancje odżywcze od pyłku z roślin wiatropylnych. Ziarna pyłku roślin owadopylnych posiadają na swojej powierzchni wyrostki ułatwiające ich przyczepienie się do ciała owadów. Rośliny owadopylne dostarczają owadom albo tylko pyłku (dziewanna, dziurawiec, kaczyniec, łubin, mak, sasanka), pyłku i nektaru (bławatek, chaber, czereśnia, grusza, gryka, jabłoń, koniczyna, wierzba, wrzos), albo tylko nektaru.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 23:35

Uprawa Łubinu żółtego Źle się dzieje w państwie polskim. Powiedz chociaż, że nie studiujesz na kierunku w jakikolwiek sposób związanym z rolnictwem.

#32 Share terezjasz

terezjasz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 14:04

Uprawa Łubinu żółtego Matava dla mnie kierunek ten nie jest związany z rolnictwem ;] Specjalizacja: Odnawialne źródła energii ; ]

PS Po siewie łubinu. Potrzebne są jeszcze jakieś zabiegi pielęgnacyjne aż do zbioru łubinu?

#33 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 20:47

Uprawa Łubinu żółtego Ewentualnie tylko odchwaszczanie chwastów jednoliściennych, oprysk na antraknozę, i desykacja. Tak jak pisałem wcześniej, na chwasty graminicyd w stylu fusilade, na antraknozę surfun, gwarant lub amistar, desykacja reglone.
Zapraszam na swój profil

#34 Share Lukaro

Lukaro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 21:00

Uprawa Łubinu żółtego Podchodzilem do uprawy lubinu zoltego juz 3 krotnie (odmiana Mister) i juz nigdy go wiecej nie zasieje. Co zasiew to wtopa, pomimo stosowania pelnego nawozenia P i K, odchwaszczania, przepuszczalnej gleby itd. Robilem wszystko jak ksiazka pisze i tak nic z tego nie bylo. Jak nie zjadly sarny z zajacami to zostal prawie calkowicie spustoszony przez atraknoze, ta akurat mnie nie zawiodla, mialem ja k..... co roku. Teraz sieje tylko waskolistny gorzki (Karo) i jest o niebo lepiej potrafi sypnac ponad 2tony z ha i na poplon jest. Moim zdaniem uprawa zoltego jest nieoplacalna, przynajmniej w moim przypadku napewno.

#35 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 09:15

Uprawa Łubinu żółtego

Matava dla mnie kierunek ten nie jest związany z rolnictwem ;] Specjalizacja: Odnawialne źródła energii ; ]

PS Po siewie łubinu. Potrzebne są jeszcze jakieś zabiegi pielęgnacyjne aż do zbioru łubinu?

Przecież w poprzednim moim poście napisałem kolejność wszystkich zabiegów a jeszcze wcześniej napisałem większość zarejestrowanych środków ochrony roślin, tych niezarejestrowanych trochę też

Przez 6lat uprawy łubinu wąskolistnego słodkiego antraknoza zdarzyła się raz ale 2zabiegi gwarantem skutecznie ją powstrzymały. Jednego roku na moim łubinie nie było śladu antraknozy, fungicydu nie używałem a 500-700m dalej łubin żółty został zaorany takie było porażenie. Też mam problem z sarnami, nie dość że wyżerały łubin to jeszcze robiły sobie legowiska w pszenicy obok.
Teraz zastanawiam się nad uprawą grochu jadalnego ale przeraża mnie wyleganie

#36 Share Lukaro

Lukaro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 21:42

Uprawa Łubinu żółtego Siales moze waskolistny na 5-6 klasie?

#37 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 30 listopad 2013 - 22:56

Uprawa Łubinu żółtego Siałem przede wszystkim na IV i na zajechanej monokulturą III klasie. Po doprowadzeniu do porządku trzecia klasa jest za dobra i trochę szkoda jej na łubin. Wąskolistny jest bardziej wrażliwy na herbicydy i z tym mam największe problemy

#38 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 01 grudzień 2013 - 01:30

Uprawa Łubinu żółtego Które herbicydy szkodzą wąskolistnemu?
Zapraszam na swój profil

#39 Share terezjasz

terezjasz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 01 grudzień 2013 - 01:55

Uprawa Łubinu żółtego Po siewie łubiny wystarczy 2 razy zastosować herbicyd, a potem desykacje? Czy trzeba by jeszcze jakiś zabieg zastosować?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 01 grudzień 2013 - 02:28

Uprawa Łubinu żółtego 2 herbicydy to i tak dużo. Ewentualnie jeszcze 2 razy fungicyd: gwarant, jakiś karbendazym czy amistar.
Zapraszam na swój profil