Skocz do zawartości

Zdjęcie

płodozmian w zbożach

208 odpowiedzi na ten temat

#161 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 09:43

płodozmian w zbożach

Ja nie wiem czemu ,, .Otóż kolego jestem pewien ,że ktoś Cię w bambuko zrobił sprzedając łubin i nazwał go mianem gorzkiego .Mojego nie ruszą sarny .Jaka odmiana ?

na 100 % gorzki ;) Oskar z centrali. Kolor kwitnięcia też idealnie pasuje bo kwitnie na biało - różowo. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
płodozmian w zbożach Dzisiaj, 16:17
  •  

#162 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 09 styczeń 2016 - 10:28

płodozmian w zbożach

Ja mam odmianę karo i nic mi jej nie ruszy .Obok miałem zasiany na nasiona łubin Sonet to połowę pola sarny mi skosiły ,a tego nawet nie uskubały .Nasiona są bardzo gorzkie .

I love salsa

#163 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2846 postów

Napisany 09 styczeń 2016 - 11:11

płodozmian w zbożach

Straty największe były gdy już strąki zawiązał czy młode roślinki? Bo ja mówię o młodych roślinach że poplon zżerają. A jak miałem obok siebie sonet i oskar wsiany normalnie na zbiór, to nie wiem co żarły ale widziałem że wylegiwały się w sonecie.

#164 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 09 styczeń 2016 - 11:16

płodozmian w zbożach

Największe straty były od fazy ,gdy zaczynał kwitnąć do zbiorów. .Nawet na wpół suche strączki zjadały w Sonecie .Karo nie ruszyły od wschodów do zbioru .Jedynie dziki trochę go uszkodziły ,bo zrobiły sobie autostradę do żyta .

I love salsa

#165 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 11 styczeń 2016 - 15:48

płodozmian w zbożach

Panowie, dopiero zaczynam swoją przygodę z działalnością roślinną i chciałbym porady jak ułożyć najlepszy możliwy dla mnie płodozmian

aktualnie mam w uprawie 20ha ornego i trochę łąk, hodujemy opasy 10-15sz i przeszło 200 świń w roku.

ziemie są klas od 3 do 5 z przewagą 4. Aktualnie siana była tylko pszenica ozima i jara, jęczmień ozimy i jary, pszenżyto ozime i jare, mieszanka wiosenna i czasami owies wiosenny, Na poplony zazwyczaj sialiśmy gorczycę. Do dyspozycji mamy też obornik. W tym roku myśleliśmy też żeby pierwszy raz zasiać łubin do paszy świniom?

Jest ktoś w stanie doradzić jaki płodozmian zastosować? myślałem żeby na poplony zacząć siać seradele i potem skosić to dla opasów? seradela jest dobra na poplon? myślałem też właśnie o łubie lub grochu do paszy? Jest ktoś w stanie jakoś ogarnąć co po czym można siać, jakie poplony najlepiej stosować żeby je jakoś wykorzystać, które zboża najbardziej opłaca się siać dla tuczników i opasów? Dodam, że kukurydzą i rzepakiem nie jestem za bardzo zainteresowany.

Edytowany przez songo, 11 styczeń 2016 - 15:49.

#166 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1076 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 16:15

płodozmian w zbożach

jak ty to ogarniasz taka ilośc roślin na takiej powierzchni bo ja nie jestem w stanie tego ogarnąc

Edytowany przez icek1, 11 styczeń 2016 - 16:16.

#167 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 16:52

płodozmian w zbożach

jesienią siana była gorczyca na poplon. A teraz mam obsiane 8ha pszenżytem zimowy, 1.5ha jęczmieniem ozimym i 2ha pszenicą ozimą, wiosną będzie siany jęczmień jary ok. 4.5ha, mieszanka zbożowa 3.5ha i 2ha pszenicy jarej. Ogólnie trochę to chaotyczne bo teściowa zarządzała sianiem, ale to tak nie może być, że sobie sieje  gdzie co chce i jak jej kawałki pasują, bo potem mimo moich starać w pryskaniu i nawożeniu plon i tak nie przekracza 5t. Trzeba to jakoś poukładać żeby to miało ręce i nogi.

myślałem, żeby ograniczyć się do pszenicy zimowej, jęczmienia wiosennego(zimowy raz dał nam plon 7t/ha) ale w tym roku była katastrofa z jęczmieniami ozimymi i większość została zniszczona przez zółta karłowatość no i pszenżyto ozime ewentualnie owies lub mieszanka z owsem ale to tak tanie że można dokupić jak będzie potrzebne. No i coś chcę myśleć z łubinem lub grochem.

łubin/groch -> pszenica ozima -> jęczmień wiosenny -> pszenżyto zimowe -> i od nowa. po pszenicy na poplon siał bym serdele i kosił opasom i po pszenżycie. a obornik dawał bym pod pszenicę.

zastanawiam się jęszcze nad łubin/groch -> pszenica ozima -> pszenżyto wiosenne -> jęczmień ozimy. i tak jak wyżej po pszenicy i jęczmieniu seradela a obornik pod pszenicę.

Edytowany przez songo, 11 styczeń 2016 - 16:53.

#168 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 18:10

płodozmian w zbożach

Kolego ,co dajesz opasom ,,same siano i paszę treściwą ./ ,bo nie widzę w zmianowaniu kukurydzy ? Z łąk robisz same siano ,czy też siano kiszonkę .Na moje to możesz jak najwięcej siać na zimę zbóż .A na poplony siej łubin gorzki Karo .Gorczyca zakwasza ziemię .

Z motylkowych ja miałem zasianą mieszankę łubin z grochem i tu jest plus ,bo nie wylegnie .Chyba ,że masz groch ,co nie wylega to tak .

I love salsa

#169 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 18:35

płodozmian w zbożach

zawsze karmiliśmy sianokisznką, sianem, śrutą i wysłodki kupowaliśmy. W tym roku jednak sianokiszonki nie mamy, ale za to sianko takie wyszło, że jedzą je chętniej jak sianokiszonki z poprzednich lat :) bydła mamy z roku na rok coraz więcej, wzięliśmy w tym roku dodatkowe 2ha łąk i 2ha ugorów pod łąki na ten moment mamy 10 sztuk bydła a za rok planujemy mieć 14+. Bo świnie wiadomo jak się opłaca teraz chować. Myślałem właśnie nad kiszonką z kukurydzy, ale to może w przyszłości. Na razie wolałbym orne obsiewać zbożami na śrutę.

Kiedyś myślałem, żeby robić najpierw kiszonkę z żyta a potem jeszcze kukurydze siać, ale to też myślę, że dla 10 byków nie ma co kombinować.

A nie lepiej na poplony seradelę dla byków? by łubinu chyba jeść nie będą???

Edytowany przez songo, 11 styczeń 2016 - 18:38.

#170 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 18:45

płodozmian w zbożach

No fakt ,jak chcesz jeszcze coś ukosić z tej saradeli to się nada .Ja nie mam z nią doświadczenia ,jak ona plonuje ,,,bo z tego ,co pamiętam szału nie robi ?Ja mam żyto zasiane na kiszonkę .A na wiosnę będę siał min 6 ha kukurydzy i 2 ha ziemniaków sadzę .

I love salsa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 18:58

płodozmian w zbożach

a ziemniaki to na sprzedaż czy coś nimi karmisz? jak się sprawdza kiszonka z żyta w żywieniu bydła?

#172 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 19:07

płodozmian w zbożach

Ziemniaki jadalniaki do miasta reszta dla opasów .Ziemniaki są jedną z najlepszych pasz dla opasów ,ale trzeba uważać ,żeby się nie zadławił zwierzak .Co do żyta to karmiłem je ,jak miałem zebrane w kopcu zetką pocięte .Pierwszy raz będę zwijał w baloty na wzór siano kiszonki .Oczywiście siana mam sporo i siano kiszonki z łąki nie robię .bo raz jest za mokro ,a nr 2 jest często gęsto mocno zryta ,a wiadomo ziemia nie jest dobrym dodatkiem do kiszonki .Mój sąsiad sieje kukurydzę i ta roślina jet praktycznie jego głównym źródłem paszy ..Polską odmianę Reduta .A ja staram się obniżyć koszta dlatego te ziemniaki i żyto :-) Oczywiście ziemniaki są świetnym płodozmianem :-)

I love salsa

#173 Share songo

songo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 19:28

płodozmian w zbożach

na kartoflach kiedyś teście tuczyli świnie, ale stwierdzili, ze nie chce im się bawić jeszcze z kartoflami to 10 lat temu sprzedali anne i parownik. Na kursie rolniczym wspominali, że po kartoflach jest najlepsze stanowisko, ale raczej nie chcemy do tego wracać :D

#174 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 19:41

płodozmian w zbożach

Tak tylko ,że u mnie byki będę się nimi zajadać ,a świniaki już zaczynają być wspomnieniem :D  gdzie sprzedawałem ich ok 400 rocznie 22 maciory .

I love salsa

#175 Share Dawid24081996

Dawid24081996

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Motoryzacja

Napisany 12 styczeń 2016 - 12:41

płodozmian w zbożach

U mnie płodozmian wygląda tak ; Rzepak ozimy - Pszenżyto ozime - (poplon z gorczycy) Owies - Żyto Hybrydowe i od początku. Gleby 4a/b i 5. Może być? Czy coś do poprawki?

#176 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 12 styczeń 2016 - 13:02

płodozmian w zbożach

A zamiast pszenżyta nie spróbowałbyś zasiać jakiejś pszenicy ozimej? Poszukaj jakiejś odmiany na swoje stanowisko i napewno lepiej na tym wyjdziesz.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#177 Share alvaroalvaro78

alvaroalvaro78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 22:36

płodozmian w zbożach U mnie dwa razy pszenica ozima później rzepak ozimy następnie pszenica dwa razy i buraki cukrowe z RŚ przedplonem dla buraków jest gorczyca biała.

#178 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 22 luty 2016 - 12:48

płodozmian w zbożach

A u mnie tak pszenica jara ,pszenica jara , pszenica jara i teraz się zastanawiam nad jeczmieniem jarym ,dodam ze zadne buraki ,łubiny ,ziemniaki nie wchodzą w grę ,a tak wogóle to nie zauważyłem jakiejs obniżki plonu ,pszenica dopryskana od grzyba ,dożywki dane a zastanawiam się tez nad tym żeby zasiac ...pszenicę a w dopłatach wpisać psieżyto

#179 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1410 postów

Napisany 29 luty 2016 - 21:11

płodozmian w zbożach

a to co nie mozesz zasiac pszenicy i w doplaty wpisac czemu ? a jaki plodozmian dac zeby dobry byl np tak pszenica ozima 2 razy pszenzyto i juz trzeba przesiewac np rzepakiem czy kukurydza bo jeczmien jary to tez zboze to nie zrobi przerwy pszenicy i pszenzytu ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 01 marzec 2016 - 08:01

płodozmian w zbożach

A u mnie tak pszenica jara ,pszenica jara , pszenica jara i teraz się zastanawiam nad jeczmieniem jarym ,dodam ze zadne buraki ,łubiny ,ziemniaki nie wchodzą w grę ,a tak wogóle to nie zauważyłem jakiejs obniżki plonu ,pszenica dopryskana od grzyba ,dożywki dane a zastanawiam się tez nad tym żeby zasiac ...pszenicę a w dopłatach wpisać psieżyto

A jaki ten plon był?? 

Skoro DOPRYSKAŁEŚ od grzyba i porządne DOŻYWKI dałeś, to plon musi być, zwłaszcza jak posiejesz PSIEŻYTO :D

U mnie dawniej też była monokultura zbożowa (ozime-jare, połowa jarego to owies) i myślałem że plonu lepszego na mojej ziemi nie da się wyciągnąć ;)  Teraz wprowadziłem rzepak, zmieniłem nawożenie i jest o wiele lepiej :)  Zobaczę jak w tym roku wyjdzie mi z wyką, to płodozmian będzie wyglądał tak Repak~~pszenica lub pszenżyto (zależnie od działki)~~ wyka ~~ pszenica lub pszenżyto. 

Teraz mam tak rzepak ~~ pszenżyto (pszenicę sieję od tego sezonu) ~~ jęczmień jary.