Polecane posty

1cris1    13

100 mielismy 300 dokupiliśmy no i na zakupionym gruncie jest zasiany rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Czytajcie ze zrozumieniem, gość napisał wyżej że ma 100 ha rzepaku. Swoją drogą taki bamber i zadaje takie pytania... Ale nic, napisz co to za gleba, co tam wcześniej rosło. Rozpisz się bardziej na ten temat.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

On zapomniał dopisać że chodzi o"Symulator farmy" :D :D :D


Przecież na takie gospodarstwo, o takiej powierzchni, to firmy takie jak Dalgety czy Osadkowski dadzą mu takich doradców ,że nasze porady na nic się nie zdadzą.


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1cris1    13

Niestety nie zapomniałem dodać ze symulator;)
Wiec tak jak napisałem wyżej kupiliśmy grunty 300 ha no i tam jest zasiane 100 rzepaku 100 pszenzyta
Swoich gruntów mieliśmy 100 ha ale na nich nigdy nie uprawialiśmy rzepaku
I chciałem zapytać was o poradę jak można sobie zaplanować (jaki płodozmian ) głownie chce sie skupić na 3 uprawach mianowicie kukurydza żyto/pszenzyto, rzepak-tylko na temat rzepaku jestem kompletnie zielony nigdy nie siałem
A odonosnie gleb to klasy od 3a do 6 w przewadze 4a/b gleby lekkie
Wiem ze dla wielu to sie może wydawać ze to nierealne albo ze sb wymyśliłem no ale bądźmy poważni
Jeszcze odnośnie doradców to mamy w Agro efekcie ale chyba nie zaszkodzi jeśli chce sie sam dowiedzieć a nie żeby o wszystko dzwonić.
W powierzchni miedzie 100ha (obrabianych z doskoku można powiedzieć ) a 400 gdzie juz trzeba pomysleć żeby było jak najbardziej efektywne to jest różnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Jeśli masz taka rozbieżność w klasie ziemi to może trzeba je jakoś pogrupować i na lepszych polach siać uprawy bardziej wymagające a na słabszych mniej wymagające.

Na 3a 4a spokojnie możesz siać pszenicę czy rzepak ale na 6 klasie będzie kiepsko. Inne zmianowanie będzie dla klasy 3 a inne dla klasy 6.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

A jaką odmiane rzepaku masz posiane i czy masz ubezpieczenie i ile ewentualnie płaciłeś czym jesienią pryskałeś bo te informacje sa istotne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1cris1    13

3 kl jest w sumie około 20 ha tylko, 6 jest 30 wg ewidencji.
W pszenice sie nie chce bawić narazie.
Uprawa nie jest ubezpieczona chyba ze przeszło z poprzedniego właściciela.
Odnośnie odmiany i czym dokładnie było pryskanie to nie powiem teraz bo nie pamietam jak wrócę do domu to napisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

Niestety nie zapomniałem dodać ze symulator;)

Wiec tak jak napisałem wyżej kupiliśmy grunty 300 ha no i tam jest zasiane 100 rzepaku 100 pszenzyta

Swoich gruntów mieliśmy 100 ha ale na nich nigdy nie uprawialiśmy rzepaku

I chciałem zapytać was o poradę jak można sobie zaplanować (jaki płodozmian ) głownie chce sie skupić na 3 uprawach mianowicie kukurydza żyto/pszenzyto, rzepak-tylko na temat rzepaku jestem kompletnie zielony nigdy nie siałem

A odonosnie gleb to klasy od 3a do 6 w przewadze 4a/b gleby lekkie

Wiem ze dla wielu to sie może wydawać ze to nierealne albo ze sb wymyśliłem no ale bądźmy poważni

Jeszcze odnośnie doradców to mamy w Agro efekcie ale chyba nie zaszkodzi jeśli chce sie sam dowiedzieć a nie żeby o wszystko dzwonić.

W powierzchni miedzie 100ha (obrabianych z doskoku można powiedzieć ) a 400 gdzie juz trzeba pomysleć żeby było jak najbardziej efektywne to jest różnica

 

Przepraszam z tym symulatorem ale na AF jest sporo bajkopisarzy i czasem dzieci.To że szukasz wiedzy poza doradcą to dobrze bo wiem z własnego doświadczenia że czasem potrafią wyprowadzić rolnika na łyżwy.W temacie rzepaku nie pomogę ale w kukurydzy bardzo chętnie.Pozdrawiam

 


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1cris1    13

Przepraszam z tym symulatorem ale na AF jest sporo bajkopisarzy i czasem dzieci.To że szukasz wiedzy poza doradcą to dobrze bo wiem z własnego doświadczenia że czasem potrafią wyprowadzić rolnika na łyżwy.W temacie rzepaku nie pomogę ale w kukurydzy bardzo chętnie.Pozdrawiam

 

Dzieckiem to może jestem bo mam dopiero 18 lat ale razem z tata działamy no i ja sie zajmuje gospodarstwem a tata firma oczywiście tata koordynuje.

Odnośnie kukurydzy to co kolego powiesz na takie nawożenie 300 kg soli potasowej i200 kg lubofosu corn w ziemie 200 kg mieszanki polidapu i polifoski 6 w siewnik i na druga dawkę 150-200 kg mocznika w fazie ok 6-8 liścia

Kukurydza na Ziarno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

Bez potrzeby dajesz tą polifoskę 6 w podsiewacz, polifoska to nawóz chlorkowy i długo się rozkłada i chlorki mogą zaszkodzić wschodowi ziarna.W podsiewacz najlepszy jest polidap i nikt mi nie powie, że może jakiś superfosfat potrójny. Co do mocznika to ja dzielę na dwa razy przed siewem w ziemię i w okolicy 6liścia druga dawka.A jakie masz odmiany?


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1cris1    13

Tylko mocznik działa powyzej 12 stopni tak mi ktoś zasugerował
Tylko jak nie dam polifoski w podziewasz to musze azotu rzucić bo nie bedzie go za duzo na starcie.
Odmiany to
20ha lg30.233
20ha es asteroid
20 ha laperi cs
20 ha dkc - dokładnej nazy nie pamietam
20 ha sucampo
50 ha Susan
Takie mam zamówione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1cris1    13

 

Super odmiany po ile kupujesz

Zobaczymy jak sie sprawdza

Susan -398 netto

Lg 306

Dkc 3717 dokladniej 310

Laperi 312

Asteroid 502

Sucampo 420

Susana i lg sieje odkąd zacząłem temat kukurydzy -4 sezon teraz bedzie i musze powiedzieć ze to dwie najwydajniejsze odmiany jakie miałem do tej pory wiadomo w ubiegłym sezonie susza dała sie we zanaki i to mocno

Edytowano przez 1cris1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Czemu koniecznie gorzki? Ja siałem gorzki i sarny tak samo jedzą, nie wiem dlaczego, czy nie mają innego wyboru, czy im najzwyczajniej gorzki nie przeszkadza jak do tej pory sądzono.

 

Ja nie wiem czemu ,, .Otóż kolego jestem pewien ,że ktoś Cię w bambuko zrobił sprzedając łubin i nazwał go mianem gorzkiego .Mojego nie ruszą sarny .Jaka odmiana ?


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anetka1    255

sarny wyżądzaja bardzo małe szkody większe to dziki ale czy one nie jedzą gorzkiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja nie wiem czemu ,, .Otóż kolego jestem pewien ,że ktoś Cię w bambuko zrobił sprzedając łubin i nazwał go mianem gorzkiego .Mojego nie ruszą sarny .Jaka odmiana ?

na 100 % gorzki ;) Oskar z centrali. Kolor kwitnięcia też idealnie pasuje bo kwitnie na biało - różowo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Ja mam odmianę karo i nic mi jej nie ruszy .Obok miałem zasiany na nasiona łubin Sonet to połowę pola sarny mi skosiły ,a tego nawet nie uskubały .Nasiona są bardzo gorzkie .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Straty największe były gdy już strąki zawiązał czy młode roślinki? Bo ja mówię o młodych roślinach że poplon zżerają. A jak miałem obok siebie sonet i oskar wsiany normalnie na zbiór, to nie wiem co żarły ale widziałem że wylegiwały się w sonecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Największe straty były od fazy ,gdy zaczynał kwitnąć do zbiorów. .Nawet na wpół suche strączki zjadały w Sonecie .Karo nie ruszyły od wschodów do zbioru .Jedynie dziki trochę go uszkodziły ,bo zrobiły sobie autostradę do żyta .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie, dopiero zaczynam swoją przygodę z działalnością roślinną i chciałbym porady jak ułożyć najlepszy możliwy dla mnie płodozmian

aktualnie mam w uprawie 20ha ornego i trochę łąk, hodujemy opasy 10-15sz i przeszło 200 świń w roku.

 

ziemie są klas od 3 do 5 z przewagą 4. Aktualnie siana była tylko pszenica ozima i jara, jęczmień ozimy i jary, pszenżyto ozime i jare, mieszanka wiosenna i czasami owies wiosenny, Na poplony zazwyczaj sialiśmy gorczycę. Do dyspozycji mamy też obornik. W tym roku myśleliśmy też żeby pierwszy raz zasiać łubin do paszy świniom?

 

Jest ktoś w stanie doradzić jaki płodozmian zastosować? myślałem żeby na poplony zacząć siać seradele i potem skosić to dla opasów? seradela jest dobra na poplon? myślałem też właśnie o łubie lub grochu do paszy? Jest ktoś w stanie jakoś ogarnąć co po czym można siać, jakie poplony najlepiej stosować żeby je jakoś wykorzystać, które zboża najbardziej opłaca się siać dla tuczników i opasów? Dodam, że kukurydzą i rzepakiem nie jestem za bardzo zainteresowany.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

jak ty to ogarniasz taka ilośc roślin na takiej powierzchni bo ja nie jestem w stanie tego ogarnąc

Edytowano przez icek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jesienią siana była gorczyca na poplon. A teraz mam obsiane 8ha pszenżytem zimowy, 1.5ha jęczmieniem ozimym i 2ha pszenicą ozimą, wiosną będzie siany jęczmień jary ok. 4.5ha, mieszanka zbożowa 3.5ha i 2ha pszenicy jarej. Ogólnie trochę to chaotyczne bo teściowa zarządzała sianiem, ale to tak nie może być, że sobie sieje  gdzie co chce i jak jej kawałki pasują, bo potem mimo moich starać w pryskaniu i nawożeniu plon i tak nie przekracza 5t. Trzeba to jakoś poukładać żeby to miało ręce i nogi.

 

myślałem, żeby ograniczyć się do pszenicy zimowej, jęczmienia wiosennego(zimowy raz dał nam plon 7t/ha) ale w tym roku była katastrofa z jęczmieniami ozimymi i większość została zniszczona przez zółta karłowatość no i pszenżyto ozime ewentualnie owies lub mieszanka z owsem ale to tak tanie że można dokupić jak będzie potrzebne. No i coś chcę myśleć z łubinem lub grochem.

 

łubin/groch -> pszenica ozima -> jęczmień wiosenny -> pszenżyto zimowe -> i od nowa. po pszenicy na poplon siał bym serdele i kosił opasom i po pszenżycie. a obornik dawał bym pod pszenicę.

 

zastanawiam się jęszcze nad łubin/groch -> pszenica ozima -> pszenżyto wiosenne -> jęczmień ozimy. i tak jak wyżej po pszenicy i jęczmieniu seradela a obornik pod pszenicę.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Kolego ,co dajesz opasom ,,same siano i paszę treściwą ./ ,bo nie widzę w zmianowaniu kukurydzy ? Z łąk robisz same siano ,czy też siano kiszonkę .Na moje to możesz jak najwięcej siać na zimę zbóż .A na poplony siej łubin gorzki Karo .Gorczyca zakwasza ziemię .

Z motylkowych ja miałem zasianą mieszankę łubin z grochem i tu jest plus ,bo nie wylegnie .Chyba ,że masz groch ,co nie wylega to tak .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zawsze karmiliśmy sianokisznką, sianem, śrutą i wysłodki kupowaliśmy. W tym roku jednak sianokiszonki nie mamy, ale za to sianko takie wyszło, że jedzą je chętniej jak sianokiszonki z poprzednich lat :) bydła mamy z roku na rok coraz więcej, wzięliśmy w tym roku dodatkowe 2ha łąk i 2ha ugorów pod łąki na ten moment mamy 10 sztuk bydła a za rok planujemy mieć 14+. Bo świnie wiadomo jak się opłaca teraz chować. Myślałem właśnie nad kiszonką z kukurydzy, ale to może w przyszłości. Na razie wolałbym orne obsiewać zbożami na śrutę.

 

Kiedyś myślałem, żeby robić najpierw kiszonkę z żyta a potem jeszcze kukurydze siać, ale to też myślę, że dla 10 byków nie ma co kombinować.

 

A nie lepiej na poplony seradelę dla byków? by łubinu chyba jeść nie będą???

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez Rolniczek95
      W tym roku będę pierwszy raz zakiszał żyto w baloty, co sądzicie czy po skoszeniu przewracać pokos po kosiarce czy odrazu na wałki i pod prasę, czy macie jakieś rady, doświadczenia na temat zakiszania żyta w baloty. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj