Skocz do zawartości

Zdjęcie

płodozmian w zbożach

208 odpowiedzi na ten temat

#81 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 22 styczeń 2015 - 00:53

płodozmian w zbożach

Próchnicy nigdy za wiele. To łubin ma przygotować stanowisko pod rośliny następcze więc nie ma co się z nim pieścić. Jeżeli pole masz zajechane monokulturą zbożową to łubin wskazany jak najbardziej i na pewno przyorana słoma nie będzie przeszkadzać. Na pewno nie warto sprzedać słomy za marne grosze i wywozić z pola cenne składniki. Jeżeli ziemia jest w dobrej kulturze najwyżej zrezygnuj z azotu na słomę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
płodozmian w zbożach Dzisiaj, 02:08
  •  

#82 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 07:15

płodozmian w zbożach

Z łubinem jest ten problem, że słoma może stanowić barierę mechaniczną dla jego korzeni, dlatego szczególnie ważne jest, by dokładnie wymieszać ją z glebą i nie porobić poduszek.

#83 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 11:02

płodozmian w zbożach

Poduszki ze słabo rozdrobnionej słomy to problem dla każdej rośliny. Naostrzyć noże w sieczkarni kombajnu, nie robić podorywki tylko wymieszać słomę z ziemią np talerzówką i po problemie

#84 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 24 styczeń 2015 - 23:50

płodozmian w zbożach

łubin nie lubi słomy i gnoju w ogole nie powinno być masy na polu przed siewem łubinu

#85 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 16:09

płodozmian w zbożach

Łubin siejesz na wiosnę, a słomę zostawiasz rok wcześniej w sierpniu, więc ta teoria mało problematyczna - za zwyczaj. Nigdy nie robiłem podorywek (pługiem na 8cm) zawsze mieszałem ściernisko talerzówką lub gruberem i nigdy nie miałem problemy z dużą ilością słomy na wiosnę. W zasadzie nie było jej wcale.

#86 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 25 styczeń 2015 - 21:33

płodozmian w zbożach

Obornik a słoma to zupełnie co innego. Obornik zawiera sporo azotu a słoma niewielkie ilości. Oczywiście na słomę w miejscu gdzie miał być siany łubin nie dawałem azotu ale zdarzało się że siałem gorczycę do przyorania jesienią i nic złego nie zauważyłem. Gorczyca na przyoranej słomie bez azotu nie rosła zbyt dobrze

#87 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 26 styczeń 2015 - 22:33

płodozmian w zbożach

Nie rosła, bo słomę w glebie rozkładały bakterie,a do tego celu potrzebowały azotu. Głupie bakterie konkurowały o azot z gorczycą. :)

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#88 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 00:28

płodozmian w zbożach

No tak nie miała azotu to słabo rosła. Wtedy miałem swoje nasiona to mi nie zależało, teraz kupuje to aż tak nie szaleje B)

#89 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 02 luty 2015 - 11:43

płodozmian w zbożach

ja łubinu jeszcze nie siałem ale z tego co wyczytałem to nie powinno się gnoić bo azot przeszkadza to już ktoś wyżej pisał ale słoma też mu przeszkadza i nie chodzi o ten azot ale o to że słoma zostanie w glebie i ona bedzie hamować korzenie czy coś takiego :P źle wpływa na system korzeniowy. I z tego co ja wiem to na pociętą słomę powinno się sypnąć mocznika :)

#90 Share daniel5

daniel5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 11:27

płodozmian w zbożach

masz gdzieś wyniki tych badań?

Gdzies przegapiłem to pytanie i dlatego dopiero teraz odpowiadam.

Z UG-max w Kńskowoli to było tak, że jego producent stosował go na jednym z pooletek i przed Dniem Otwartym jak dobrze pamietam w 2013r zrobiono odkrywke glebową w celu pokazania różnic w strukturze gleby pomiędzy działką doświadczalną a działką kontrolną. Róznic żadnych nie stwierdzono więc nie było czym sie pochwalić i odkrywke zasypano dzień przed dniem otwartym. Informacja pewna bo pochodzi od pracownika LWODR Końskowola. Ja osobiście, też próbowałem stosowac ten wynalazek i tez nie stwierdziłem zadnych róznic na polu w miejscu stosowania UG-max. Podobno jakieś efekty w działaniu preparatu da się zaobserwować na glebach zdegradowanych, bo na glebach utzrymanych w dobrej kulturze działanie preparatyu ug-max bywa niezauważalne.

Jeżeli Wasze obserwacje sa odmienne to prosze o opinie na ten temat.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share a1fe26c2

a1fe26c2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 17:31

płodozmian w zbożach

Kto przejrzał stronę z ofertą firmy sprzedającej takie wynalazki, ten wie, że mają one zastosowanie tylko i wyłącznie na glebach zdegradowanych, zanieczyszczonych metalami ciężkimi i pozbawionych większości mikroorganizmów. W miarę dobrze uprawiana gleba nie będzie potrzebowała takich wspomagaczy.

Mistrzem jesteś w tym, co robisz codziennie! Kiedy wszyscy myślą tak samo, to pierwszy krok do katastrofy.

#92 Share daniel5

daniel5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 09 marzec 2015 - 07:35

płodozmian w zbożach

Dokładnie jest jak piszesz. Zastanawia mnie tylko co producent UG-maxa chciał osiągnąć robniać poletko doswiadczalne na terenie LODR w Końskowoli jak tam akurat pola sa utrzymane w nienagannej kulturze.

#93 Share Agromaster

Agromaster

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 10:17

płodozmian w zbożach

Posiadam 15 ha.

Do tej pory uprawiałem rzepak na zmiane z pszenica.

Niestety na jedenj połowce pola rzepak dosyć słabo w tym roku wyrósł.

Myslę o płodozmianie. Co polecacie?

Założenie jest takie ze dziele pole na dwie rowne połowki.

Z madrych ksiazek doczytałem się ze powinny to byc jakies motylkowe...

Jaka opcja bedzie ok?

Pszenica - jęczmnień - rzepak  - czyli jest jeden rok bez rzepaku

Pszenica - groch - rzepak?

Pszenica - kukurydza - rzapak?

Czy cos innego? Soja?

Z tym grochem lub soją to sie opłaca? Gdzie to sprzedac w okolicach Kutna?

#94 Share daniel5

daniel5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 27 kwiecień 2015 - 20:41

płodozmian w zbożach

Pszenica - groch - rzepak?

To najlepszy z tych wariantów.

Ze sprzedażą grochu nie powinno być problemów. Z 5 ha grochu powinno być trochę ponad 10 t a tyle to zapewne kupią hodowcy trzody.

#95 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 28 kwiecień 2015 - 09:23

płodozmian w zbożach 10 ton grochu z 5 hektarów to dość pesymistyczny wariant,no ale lepiej liczyć mniej niż się przeliczyć.

#96 Share Kenu84

Kenu84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 20 lipiec 2015 - 09:18

płodozmian w zbożach

A ja się zastanawiam co posiać po prosie. W grę wchodzi groch, jęczmień jary albp pszenica ozima. I na czym najlepiej zasiać groch i proso?

Teraz mam proso, pszenicę ozimą, jęczmień jary i rzepak. Na pszenicy planuję zasiać teraz rzepak. Na pozostałych polach trzeba umieścić gdzieś przenicę zimową, proso, jęczmień jary albo groch siewny (jeszcze się nie zdecydowałem).

Pomóżcie Panie i Panowie jakoś to poustawiać. :-)

#97 Share PiotrK1988

PiotrK1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 07 wrzesień 2015 - 07:45

płodozmian w zbożach

Od tego roku chaciałbym trochę zmienić płodozmian u siebie w gospodarstwie i czy da radę w ten sposób: kukurydza - pszenżyto ozime - ziemniaki - jęczmień jary. Przed kuku i ziemniakami szedł by obornik, a przed jęczmienem jarym na jesień dawał bym wapno w celu regulacji  ph.Czy taki podział będzie dobry? Jakieś sugestie, wnioski ewentualne zmiany? Sorry jeśli pytam o tak oczywiste może dla niektórych rzeczy, ale dopiero zaczynam powoli gospodarzyć i ucze się trochę na swoich błedqch troche na wiedzy z książek i Internetu.

#98 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 07 wrzesień 2015 - 13:44

płodozmian w zbożach

Płodozmian dobry, tylko dobierz odmianę pszenżyta do póżniejszego siewu jeżeli kukurydza jest na ziarno. W lata które nie będziesz dawał obornika przed ziemniakami (po pszenżycie) daj jakiś poplon z kapustowatych-gorczyca, rzepak(gorczyca wymarza więc nie ma problemu z samosiewami) Pomiędzy jęczmieniem jarym a kukurydzą, pole stoi też puste więc w miarę możliwości rzepak jakiś na poplon też może być.Wszystko zależy od pogody a najbardziej od wody

#99 Share PiotrK1988

PiotrK1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 07 wrzesień 2015 - 14:03

płodozmian w zbożach

Sorry zapomniałem napisać, że kuku na kiszonkę bo są opasy do wyżywienia tak, że zdązy zejść z pola przed siewem pszenżyta. Tak jak wyżej napisałeś myślałem, żeby coś zasiać i późno zaorać tak żeby było tej masy zielonej to zawsze troche lepiej tą wodę będzie trzymać na przyszły rok. Głownie mi chodziło o kolejność czy któreś nie będzie wadziło następnemu, ale wydaje mi się , że będzie dobrze ze względu na niezły mix upraw i rotacje co kilka lat tych samych upraw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1712 postów

Napisany 07 wrzesień 2015 - 14:24