Polecane posty

Szymi40    1441

Facelia super- ale i seradela dobra na poplon, a i spaść można. troche azotu zostaje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszC5    23

Według was na jakość płodozmianu ma wpływ sianie na przemian zbóż jarych i ozimych czy to jest bez znaczenia?

Edytowano przez LukaszC5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Może tylko taka że ograniczasz porażenie chwastów ozimych i porażenie chorobami podstawy źdźbła.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Przymierzam sie wprowadzic właściwy płodozmian od nastepnego sezonu. Oto propozycje:

Rzepak ozimy-pszenica ozima-jęczmień jary

lub

Rzepak ozimy-pszenica ozima-groch siewny-jęczmień jary

albo

Rzepak ozimy-jęczmień jary-groch siewny-pszenica ozima

 

Skłaniałbym się ku ostatniej propozycji. Ale możliwe, że lepszym wyborem jest druga propozycja. Jeszcze zastanawiałem się nad rzepakiem jarym zamiast ozimego- nie wymarznie przez zime. To znów plony jego są słabe a nakłady podobne do ozimego. W takim razie:

 

Rzepak jary-pszenica ozima-groch siewny-jęczmień jary

 

Dodam, że dalej chce stosować poplony, przy takim płodozmianie odpowiednia wydaje mi sie gryka. Jesli rzepak ozimy zastąpiłbym jarym to poplon wypadłby po zbożach. A w płodozmianie z ozimym co 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Ty to się lepiej zastanów nad jęczmieniem ozimym zamiast jarego, a nie o jarym rzepaku myślisz. Jary rzepak nawet gdy się uda, to się nie opłaca. Groch co 4 lata to dość często.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Jęczmień ozimy zasiałem na próbe właśnie na ten sezon, będe miał porównanie do jarego. Chociaż wątpie, że lepiej wypadnie od jarego bo sporo ludzi narzeka n aozimy właśnie. A rzepak co 3 czy 4 lata będzie ok? Czyli np Rzepak ozimy-pszenica ozima-Jęczmień ozimy i jesli rzepak wypadałby za często to dołączyłby jeszcze jęczmień jary. Ale to znów poplon wychodziłby przed oziminami np po rzepaku lub po jęczmieniu ozimym.

 

A jeszcze co do grochu to różnie to bywa ze sprzedaniem z tego co słysze i czytam.

Edytowano przez MarcinC360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

płodozmian dobry ale czy jest czym zwalczyć samosiewy rzepaku w grochu?

można jeszcze tak rzepak- pszenica oz- poplon- jęczmień jar- poplon- groch- pszenica oz- poplon- jęczmień jar. Wtedy nie ma co obawiać się że rzepak i groch będą za często. Wydaje mi się że rzepak ozimy jest bardziej zimotrwały od jęczmienia ozimego więc jeżeli obawiasz się o rzepak oz to tym bardziej o jęczmień oz. Na polon to gryka lub facelia

Myślę że nie ma problemów ze sprzedażą większych ilości dobrej jakości grochu konsumpcyjnego, nie peluszki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

To już lepiej wygląda :) Tylko zbyt często poplon, tak mi się wydaje. Przed jęczmieniem jarym myśle, że będzie wystarczająco często, w końcu musi się zdążyć rozłożyć zwłaszcza u mnie na rędzinie. PO żniwach podzwonie w odpowiednie miejsca z zapytaniem o skup grochu i się wszystko okaże. Sprzedajesz od razu po żniwach czy trzymasz? Włąśnie, zapomniałem o samosiewach rzepaku, w zbozu to nie problem ale w grochu klapa. A co do jęczmeinia ozimego zamiast jarego no to średnio mi pasuje, a zimy u mnie różne bywają i troche strach ale właśnie na próbe zasiałem. Z rzepakiem też dopiero zacząłbym przygode, mam już wstępny plan uprawy przygotowany. Trzeba coś kombinować z płodozmianem, bo monokultura zbozowa to nic dobrego, coraz większa presja grzybów i większe nakłady aby uzyskac odpowiedni plon. Ale nawet poplon z gorczycy lub z rzepaku jak do tej pory świetnie sie sprawdza, widać gołym okiem, że rosliny są ładniejsze i ziemia ma inną strukturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

ja w tym roku zamierzam siać groch komsumpcyjny tarchalska lub batuta, zbyt jest cena lepsza jak przetrzymasz. jeżeli chodzi o jary rzepak to nie siejcie tego fazy rzepaku jarego pokrywają się z wylotem skodników w najgroźniejszych momętach, gdy nabiera w nasiona to przychodzi susza, ciężko ma się dojrzeć raczej desykacja konieczna, plon marny, wiem bo miałem styczność, ozimy rzepak to co innego, jak się go dobrze przygotyje to nie wymarznie chyba że wystąpi silna anomalia pogodowa. moja propozycja to jęczmień jary/ozimy-rzepak-pszenica(jak słabsza gleba to pszenżyto)-motylkowa(groch, soja,), dużo lepiej by było jęczmień ozimy w tym układzie bo po dobrym stanowisku. a potem po jęczmieniu ozimym to pod rzepak bajka bo jest czas i można w lato lepiej wodą zgospodarować a to ważne przy rzepaku żeby dobre wschody były.oczywiście jak jest możliwość to poplony najlepiej z innych garunków facela, sladeta i bilans wyjdzie dodatni nawet bez dawania obornika przy cięciu słomy

rzepak jak wszystko wzasadzie co 4 lata najmniej. widzę u mnie jak rzepak co 4 lata na niektórych działkach 3 raz to już presja chorób większa niż tam gdzie pierwszy raz siany. do tej pory siałem zboża i rzepak niewielkie ilości prosa i groch, w ostatnim roku soja na próbę i teraz będę wchodził w dwie linie

jęczmień ozimy wczesny- soja na plon w tym samym roku- pszenica ozima chyba żę późny zbiór to przywódka jara-rzepak ozimy 1

jęczmień jary- rzepak ozimy- pszenica- soja, groch po połowie

Edytowano przez rafalwwe42

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Groch jadalny dobry na płodozmian ale roboty z nim do pierona :wacko:. Po zbiorze trzeba go w dodatku przebierać B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Fasola czy groch - dla mnie jedno. Teściu dawniej to sadził, teraz jak jadę w odwiedziny do nich i widzę u sąsiadów tą robotę to od razu mam dość (ale wiadomo z czegoś trzeba żyć). Tam u nich to tylko fasole sadzili (a grochu sie nie przebiera?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No cóż dla niektórych rzepak to roślina strączkowa...

W rodzinnych stronach mojej żony (Hrubieszów) uprawiają fasolę to orientuje się ile jest przy tym roboty. Fasola jest wrażliwa na przymrozki a ziarno ma kształt nerki, groch sieje się jak najwcześniej a ziarno to takie kulki. Mój teść też to kiedyś siał ale teraz pole jest w dzierżawie.

Facet który w mojej okolicy kupuje groch przerabia jęczmień na kasze. Nie wiem czy przerabia groch ale wiem że groch w sklepach zazwyczaj jest rozłupany na połówki i bez skórki. Najważniejsze jest żeby w ziarnie nie było dziurek, jak jest trochę pogryzione z wierzchu to jeszcze ujdzie, i żeby nie było w nim peluszki i innych zanieczyszczeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Jakie jeszcze rośliny stosujecie u siebie w płodozmianie oprócz rzepku i strączkowych? To są chyba najbardziej popularne rośliny, chociaż z rzepakiem wiąże się duże ryzyko niepowodzenia. Jest to roslina wymagająca ogromnej wiedzy i zaangażowania od rolnika. Chyba nie ma rosliny, która pozostawia po sobie tak dobre stanowisko jak rzepak a byłaby mniej wrażliwa na niedociągnięcia a przynosiła dobry wynik ekonomiczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Strach ma wielkie oczy - ja z sąsiadem w tamtym roku pierwszy raz mieliśmy rzepak - cała wiedza potrzebna jest na forum, zawsze na bieżąco można zapytać. U mnie było 4 T :) Tylko szkoda że cena była marna jak sprzedawałem. Każdy kiedyś zaczynał!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
figo    0

U mnie na lepszych glebach wygląda to tak burak cukrowy, jęczmień jary, przenżyto (albo przenica), czasami zimowe dwa razy pod rząd,kuku, na lekki glebach to przeważnie mieszanka, żyto(czasem przenżyto),i czasami kuku. Posiadam dużo obornika więc pola są często nawożone obornikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAWOO    0

Koledzy jak to jest z tymi nowymi przepisami Zintegrowanej ochrony Roślin,czy mogę siać Pszenica ozimai znowu pszenica ozima i potem Pszenica Jara?Czy muszę wprowadzić inny płodozmian?

Edytowano przez PAWOO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Siemka. Mógłby mi ktoś pomóc? Od X lat u mnie w gospodarstwie jest zboże po zbożu, ponieważ obok jest las mam ograniczony płodozmian. Mógłby mi ktoś polecić, co mogę zastosować jako płodozmian, tak aby go zwierzęta nie zjadły w ciągu tygodnia ; )

Ps. W tym roku planuje na kawałku dać gorczyce na poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
falkosssss    0

Witam, miałbym kilka pytań dotyczących płodozmianu:

Uwzględniając, że sieję następujące rośliny: pszenica, pszenżyto, jęczmień, jęczmień z grochem, buraki cukrowe:

1. Czy pszenica zasiana po jęczmieniu z wsiewką grochu nie będzie miała obniżonych plonów? Czy może lepiej zasiać pszenżyto?

2. Po jakim zbożu najlepiej siać buraki cukrowe?

3. Co z wyżej wymienionych siać przed i po kukurydzy na ziarno, a co przed i po rzepaku?

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

1. Lepiej gdyby był to groch w czystym siewie, wtedy super stanowisko pod pszenice ale jęczmień z wsiewką grochu i tak jest całkiem dobrym.

2. Wydaje mi się że najlepiej po pszenżycie a przed jęczmieniem. Z tych roślin co pisałeś to jęczmień z grochem(lepiej sam groch) -pszenica - pszenżyto - buraki - jęczmień

3. Kukurydze można nawet w monokulturze, nie jest wrażliwa na przedplon. A po kuku raczej jakieś jare lub przewódkę bo późno schodzi z pola. Przed rzepakiem zboża po rzepaku też zboża, dobre stanowisko pod pszenicę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Ja u siebie wprowadzam od wiosny taki płodozmian:

Groch jadalny (poplon facelia)

Pszenica Ozima (na ściętą słomę UG-max poplon seradela na to obornik kurzy)

Kukurydza na ziarno (UG-max)

Jęczmień Jary (UG-max)

Rzepak Ozimy 

A potem będzie trzeba coś spróbować coś z okopowymi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez Rolniczek95
      W tym roku będę pierwszy raz zakiszał żyto w baloty, co sądzicie czy po skoszeniu przewracać pokos po kosiarce czy odrazu na wałki i pod prasę, czy macie jakieś rady, doświadczenia na temat zakiszania żyta w baloty. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj