Skocz do zawartości

Zdjęcie

płodozmian w zbożach

207 odpowiedzi na ten temat

#21 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 23:15

płodozmian w zbożach W 2008 czy 2009 roku mieliśmy rzepak. Ale to był tylko jeden raz na próbę, około 5 ha. Plon nie był zadowalający, nie pamiętam dokładnie ale 15 ton raczej nie było. Nie przekonał nas wtedy, stwierdziliśmy że mamy za słabe gleby. Choć nie ukrywam że wtedy pH na pewno nie było uregulowane.

Ciekawostką jest że owy rzepak rośnie na tym polu do dziś dnia. Koszone było rekordem bez przystawki i trochę też przed koszeniem osypał się na ziemię bo dopiero później zorientowaliśmy się żeby kosić z rana bo w samo południe najbardziej się osypuje. I tak właśnie co rok się ziemie poruszy to kilka nowych roślin się pojawia.

Ogólnie gdybym wszystkie gleby miał te IIIb i IVa to faktycznie zdecydował bym się na taki płodozmian
1. Soja/groch
2. Rzepak
3. Pszenica
4. Kukurydza

Ale jak mówię na razie za słabe gleby i w za słabej kulturze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
płodozmian w zbożach Dzisiaj, 09:56
  •  

#22 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 23:43

płodozmian w zbożach kultura to podstawa, a ph podstawa podstawy. ale jak będziesz siał same zboża to ciężko użyźnić glebę a jak dobry plodozmian i jeszcze poplony to ziemia aż chce rodzić. ja rzepak miałem na V klasie i plonował między 3,5-4t oczywiście ph około 6 i miał wszystko co potrzebuje. slabsze ziemie trzeba bardziej pielęgnować żeby stawały się bardziej urodzajne.

#23 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 08 styczeń 2014 - 12:18

płodozmian w zbożach Nie bawilem sie w miezanki poplonowe. Sieje tylko gorczyce. Najwiekszym problemem w poplonach sa sierpniowe posuchy, ale gorczyca nawet bez deszczu potrafi ladnie urosnac,facelia podobno tez. Rzepaku nie uprawiam bo nie ma jak go dopilowac.
Na moich polach juz 2x byl lubin i to daje efekty. Jak to ojciec kiedys stwierdzil ze w magazynie jest wiecej zboza teraz jak jest nim obsiewana 2/3powierzchni niz wczesniej jak bylo na calosci. Niestety moge pozwolic sobie tylko na trojpolowke bo jest za malo pola zeby bardziej rozdrobnic

#24 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 12:50

płodozmian w zbożach

jak 4t to naprawdę bardzo dobry wynik jak dla rolnika który sieje rzepak od kilku lat a jak początkujący to naprawdę pogratulować. ogólnie to w rzepaku za drobne błędy się słono płaci. Ważna jest kondycja jesienią. Ja z ojcem upawiam rzepak od 14lat i nie wyobrażam sobie bez niego równie dobrego płodozmianu. Faktem jest to że nakład jest duży i zabiegów sporo ale warto dla korzyści jakie zostają. pszenica po rzepaku 1t do przodu odrazu z ha.

To była moja jedna z lepszych działek i przygotowywałem ją od pewnego czau. W tym roku już nie jest taki jak w tamtym roku (ale też brzydki nie jest).
Co do poplonów - będę chciał z raz w ciągu całego cyklu (3 lub 4 lata) posiać facelie. Wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem.

#25 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 14:38

płodozmian w zbożach facelia dobre rozwiązanie. ja sieje facelie w poplonach od 4 lat tylko zawsze jest problem ze wschodzmi, ciężko znaleść dobry towar. ja kupowałem po 6-8zł za kilo i 8-10 kilo siałem na hektar.

Edytowany przez rafalwwe42, 15 styczeń 2014 - 00:04.

#26 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 16:34

płodozmian w zbożach Facelia super- ale i seradela dobra na poplon, a i spaść można. troche azotu zostaje...

#27 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 16:57

płodozmian w zbożach To i tak taniej niż łubin.

#28 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 18:29

płodozmian w zbożach Według was na jakość płodozmianu ma wpływ sianie na przemian zbóż jarych i ozimych czy to jest bez znaczenia?

Edytowany przez LukaszC5, 17 styczeń 2014 - 18:30.

#29 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 styczeń 2014 - 21:53

płodozmian w zbożach Może tylko taka że ograniczasz porażenie chwastów ozimych i porażenie chorobami podstawy źdźbła.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#30 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 14:37

płodozmian w zbożach Przymierzam sie wprowadzic właściwy płodozmian od nastepnego sezonu. Oto propozycje:
Rzepak ozimy-pszenica ozima-jęczmień jary
lub
Rzepak ozimy-pszenica ozima-groch siewny-jęczmień jary
albo
Rzepak ozimy-jęczmień jary-groch siewny-pszenica ozima

Skłaniałbym się ku ostatniej propozycji. Ale możliwe, że lepszym wyborem jest druga propozycja. Jeszcze zastanawiałem się nad rzepakiem jarym zamiast ozimego- nie wymarznie przez zime. To znów plony jego są słabe a nakłady podobne do ozimego. W takim razie:

Rzepak jary-pszenica ozima-groch siewny-jęczmień jary

Dodam, że dalej chce stosować poplony, przy takim płodozmianie odpowiednia wydaje mi sie gryka. Jesli rzepak ozimy zastąpiłbym jarym to poplon wypadłby po zbożach. A w płodozmianie z ozimym co 3 lata.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 20:35

płodozmian w zbożach Ty to się lepiej zastanów nad jęczmieniem ozimym zamiast jarego, a nie o jarym rzepaku myślisz. Jary rzepak nawet gdy się uda, to się nie opłaca. Groch co 4 lata to dość często.

#32 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 10:04

płodozmian w zbożach Jęczmień ozimy zasiałem na próbe właśnie na ten sezon, będe miał porównanie do jarego. Chociaż wątpie, że lepiej wypadnie od jarego bo sporo ludzi narzeka n aozimy właśnie. A rzepak co 3 czy 4 lata będzie ok? Czyli np Rzepak ozimy-pszenica ozima-Jęczmień ozimy i jesli rzepak wypadałby za często to dołączyłby jeszcze jęczmień jary. Ale to znów poplon wychodziłby przed oziminami np po rzepaku lub po jęczmieniu ozimym.

A jeszcze co do grochu to różnie to bywa ze sprzedaniem z tego co słysze i czytam.

Edytowany przez MarcinC360, 25 styczeń 2014 - 10:08.

#33 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 10:17

płodozmian w zbożach płodozmian dobry ale czy jest czym zwalczyć samosiewy rzepaku w grochu?
można jeszcze tak rzepak- pszenica oz- poplon- jęczmień jar- poplon- groch- pszenica oz- poplon- jęczmień jar. Wtedy nie ma co obawiać się że rzepak i groch będą za często. Wydaje mi się że rzepak ozimy jest bardziej zimotrwały od jęczmienia ozimego więc jeżeli obawiasz się o rzepak oz to tym bardziej o jęczmień oz. Na polon to gryka lub facelia
Myślę że nie ma problemów ze sprzedażą większych ilości dobrej jakości grochu konsumpcyjnego, nie peluszki

#34 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 335 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 14:25

płodozmian w zbożach To już lepiej wygląda :) Tylko zbyt często poplon, tak mi się wydaje. Przed jęczmieniem jarym myśle, że będzie wystarczająco często, w końcu musi się zdążyć rozłożyć zwłaszcza u mnie na rędzinie. PO żniwach podzwonie w odpowiednie miejsca z zapytaniem o skup grochu i się wszystko okaże. Sprzedajesz od razu po żniwach czy trzymasz? Włąśnie, zapomniałem o samosiewach rzepaku, w zbozu to nie problem ale w grochu klapa. A co do jęczmeinia ozimego zamiast jarego no to średnio mi pasuje, a zimy u mnie różne bywają i troche strach ale właśnie na próbe zasiałem. Z rzepakiem też dopiero zacząłbym przygode, mam już wstępny plan uprawy przygotowany. Trzeba coś kombinować z płodozmianem, bo monokultura zbozowa to nic dobrego, coraz większa presja grzybów i większe nakłady aby uzyskac odpowiedni plon. Ale nawet poplon z gorczycy lub z rzepaku jak do tej pory świetnie sie sprawdza, widać gołym okiem, że rosliny są ładniejsze i ziemia ma inną strukturę.

#35 Share rafalwwe42

rafalwwe42

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 04:08

płodozmian w zbożach ja w tym roku zamierzam siać groch komsumpcyjny tarchalska lub batuta, zbyt jest cena lepsza jak przetrzymasz. jeżeli chodzi o jary rzepak to nie siejcie tego fazy rzepaku jarego pokrywają się z wylotem skodników w najgroźniejszych momętach, gdy nabiera w nasiona to przychodzi susza, ciężko ma się dojrzeć raczej desykacja konieczna, plon marny, wiem bo miałem styczność, ozimy rzepak to co innego, jak się go dobrze przygotyje to nie wymarznie chyba że wystąpi silna anomalia pogodowa. moja propozycja to jęczmień jary/ozimy-rzepak-pszenica(jak słabsza gleba to pszenżyto)-motylkowa(groch, soja,), dużo lepiej by było jęczmień ozimy w tym układzie bo po dobrym stanowisku. a potem po jęczmieniu ozimym to pod rzepak bajka bo jest czas i można w lato lepiej wodą zgospodarować a to ważne przy rzepaku żeby dobre wschody były.oczywiście jak jest możliwość to poplony najlepiej z innych garunków facela, sladeta i bilans wyjdzie dodatni nawet bez dawania obornika przy cięciu słomy
rzepak jak wszystko wzasadzie co 4 lata najmniej. widzę u mnie jak rzepak co 4 lata na niektórych działkach 3 raz to już presja chorób większa niż tam gdzie pierwszy raz siany. do tej pory siałem zboża i rzepak niewielkie ilości prosa i groch, w ostatnim roku soja na próbę i teraz będę wchodził w dwie linie
jęczmień ozimy wczesny- soja na plon w tym samym roku- pszenica ozima chyba żę późny zbiór to przywódka jara-rzepak ozimy 1
jęczmień jary- rzepak ozimy- pszenica- soja, groch po połowie

Edytowany przez rafalwwe42, 29 styczeń 2014 - 04:16.

#36 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 09:30

płodozmian w zbożach Groch jadalny dobry na płodozmian ale roboty z nim do pierona :wacko:. Po zbiorze trzeba go w dodatku przebierać B)

#37 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 17:04

płodozmian w zbożach Przebierać groch? A może jednak chodzi o fasole?

#38 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 10:19

płodozmian w zbożach Fasola czy groch - dla mnie jedno. Teściu dawniej to sadził, teraz jak jadę w odwiedziny do nich i widzę u sąsiadów tą robotę to od razu mam dość (ale wiadomo z czegoś trzeba żyć). Tam u nich to tylko fasole sadzili (a grochu sie nie przebiera?)

#39 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 12:27

płodozmian w zbożach No cóż dla niektórych rzepak to roślina strączkowa...
W rodzinnych stronach mojej żony (Hrubieszów) uprawiają fasolę to orientuje się ile jest przy tym roboty. Fasola jest wrażliwa na przymrozki a ziarno ma kształt nerki, groch sieje się jak najwcześniej a ziarno to takie kulki. Mój teść też to kiedyś siał ale teraz pole jest w dzierżawie.
Facet który w mojej okolicy kupuje groch przerabia jęczmień na kasze. Nie wiem czy przerabia groch ale wiem że groch w sklepach zazwyczaj jest rozłupany na połówki i bez skórki. Najważniejsze jest żeby w ziarnie nie było dziurek, jak jest trochę pogryzione z wierzchu to jeszcze ujdzie, i żeby nie było w nim peluszki i innych zanieczyszczeń

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 30 styczeń 2014 - 12:59

płodozmian w zbożach A to chodzi ci o ten mały okrągły -_- To źle zrozumiałem. Ale jako płodozmian jest IGŁA :)