Polecane posty

warchest    253

no na tej klasie a naprzykład zasiac koniczyne czerwona z jeczmieniem jarym tyle ze to wiosenne ale przerwie ci plodozmian i pozniej na nasiona bys sprzedał koniczyne u nas tak robia niektorzy i wola to zamiast rzepaku . ewentualnie siej poplony np gorczyce tania łatwa w uprawie i jak ci wypali to super poplon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2165

Nie zrobi płodozmianu, nie widzicie że wszystko mu nie pasuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202
u mnie ojciec sieje od lat pszenzyto i zyto na zmiane z owsem. rok jare a nastepny rok ozime. co rok obornik na kazde pole na full. co zrobic by zwiekszyc plony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jakby to przesiał np pod jare daj poplon czyli gorczyce zasiej wprowadzisz rosline z innej grupy co przerwie monokulture zbozowa . lub zasiej rzepak w normalnym plonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi4512    160

Odświeżam temat!

 

Witam. Panowie, potrzebuje porady praktyków. Przejąłem gosp. i chce zająć się polami jak należy, a przede wszystkim przerwać monokulturę zbożową. Gospodaruje na średnich (tych u mnie jak na lekarstwo) i słabych glebach. Chciałbym żebyście doradzili mi ustalić dwa płodozmiany. Płodozmian ułożony przez użytkownika AF, pozwolę go tutaj zamieścić. Płodozmian ułożony pod produkcje trzody. 

 

Gleby 5-6 - podłoże piaszczyste

1. Żyto- po nim poplon

2. Kukurydza na ziarno

3. Owies

4. Pszenżyto ozime - poplon

5. Łubin wąskolistny.

Czy lepiej zamienić żyto z pszenżytem?

 

Gleby 4ab-5 - podłoże od gliny do piachu, ale tak mi pasują kawałki

1. Pszenżyto ozime - poplon

2. Kukurydza na ziarno

3. Jęczmień jary

4. Rzepak oz.

W zależności od pola będzie rozrzucany obornik i lana gnojowica.

Troche mam obawy co do owsa bo  tym roku po lipcowych opadach mocno sie odmładzał.

Jaki poplon czy też mieszankę poplonową polecicie w obu planach?

Edytowano przez adi4512

dscf246175sba.jpg
Zapraszam na mój kanał na YouTube ;)

27.06.2008r - 27.06.2013r. - 5 lat na AF! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5369

Na 6kl odpuścił bym pszenzyto i kukurydzę, a na 4kl po rzepaku dał bym pszenicę


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi4512    160

Te 5 i 6 to niestety mozaiki, najgorsze jest ze wokół las i aż strach myśleć jakie gody będą miały dziki. Wiem można z tym walczyć na różne sposoby. Co do 4 kl. narazie jest pszenżyto zasiane więc może następny "cykl" zacząłbym od pszenicy, czas pokaże.

Edytowano przez adi4512

dscf246175sba.jpg
Zapraszam na mój kanał na YouTube ;)

27.06.2008r - 27.06.2013r. - 5 lat na AF! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2092

Kwestia czy potrzebujesz tej paszy, czy wszystko idzie na handel. Do lepszych ziem nie mam się co przyczepić, ale na V-VI ograniczyłbym się do kukurydzy i żyta (trafi się taki rok jak miniony to ze spokojem posiejesz żyto po qq) przełamane jakimś łubinem na poplon. Podstawa zbadać sobie ziemie i nie żałować wapna jeśli jest taka konieczność :)

Jeśli masz możliwość to spróbuj tej gorszej ziemi nie orać, duża ilość resztek po kukurydzy powinna zrobić robotę.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kumix    0

A co powiecie na gryke po życie np ? powiem wam że średnio się znam na płodozmianie bo dopiero co zacząłem się tym interesować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cantstop    266
19 godzin temu, misio3p napisał:

Kwestia czy potrzebujesz tej paszy, czy wszystko idzie na handel. Do lepszych ziem nie mam się co przyczepić, ale na V-VI ograniczyłbym się do kukurydzy i żyta (trafi się taki rok jak miniony to ze spokojem posiejesz żyto po qq) przełamane jakimś łubinem na poplon. Podstawa zbadać sobie ziemie i nie żałować wapna jeśli jest taka konieczność :)

Jeśli masz możliwość to spróbuj tej gorszej ziemi nie orać, duża ilość resztek po kukurydzy powinna zrobić robotę.

kukurydza na 6 klasie,masz kolego fantazje,chyba ze ta 6 klasa to tylko w ewidencji jest nie w rzeczywistosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@kumix Gryka jest super przerywnikiem monokultury i idealnym przedplonem chyba pod wszystko. Tylko ta jej opłacalność jest raczej niewielka. Szczególnie jak ludzie nie za bardzo wiedza co i jak, i kiedy zbierać.

@cantstop jak się dobrze za to zabierzesz, to się uda. Ja sieję kukurydzę od podmokłych torfów po łąkach, po piaski gdzie reszta postanowiła to tylko zalesić. Kukurydza jest specyficzną rośliną, urośnie wszędzie. 

Edytowano przez Adrian_K_90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    884
1 godzinę temu, kumix napisał:

A co powiecie na gryke po życie np ? powiem wam że średnio się znam na płodozmianie bo dopiero co zacząłem się tym interesować.

bez sensu. gryka jest po 700-800 zł na teraz i leci w doł juz od ponad roku, po drugie nikt tego nie chce brac. Sam mam ten sam problem, brakuje mi jednej rośliny, miałabyć gryka ale w zeszłym roku zbierałem ok 600kg/ha, na rzepak nie mam ziem, kukurydze moglbym probować ale ciezko z uslugami zbioru czy siewu. Juz lepiej łubin siac 2x. Ew jak areał mały to może spróbować coś z roślin poplonowych, gorczyca czy facelka, wyczyścić i pchać przez olx.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kumix    0

Łubin siało 2 znajomych odemnie i nawet nie zebrali bo taka susza była ze nic tylko zaorać jeden jak zebrał to zapłacił za kombajn tylko i na 0 wyszedł taka oplacalność była. Facelii nie siałem nigdy i nie wiem jak to sie z tym robi ani z kukurydza nie miałem styczności bo nawet nie mam dojścia do obornika. Jedynie co siałem to tylko pszenice troche ale musze pola polepszyć myśle wejść w wapnowanie w tym roku po żniwach, żyto i teraz pszenżyto i troche właśnie gryki. Ja w tym roku miałem 12 t gryki po 900zł sprzedałem bo posiałem ją na polach ktorych dobrałem i na tych takich wlasnie piskach bo nic innego nie chciało wyrosnac. Nawet Mam pola co gryka nie chce wyjść...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Brak obornika nie wyklucza kukurydzy, a ze słomy pozostawionej przez nią, masz potem tyle materii jak byś go dał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    884

mała czesc 3 klasy glinki, zdecydowana wiekszosc IVa-VI klasa, a nawet 7

  • Haha 1

KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    884

 

31 minut temu, Bartek933 napisał:

Na III i IV możesz śmiało siać raps

wiem, ale się boje :D na poważnie to tylko jedna działke mam taka na która raps móglbym probowac, druga działka mozaika iii-v klasa zaniedbana bardzo, byc moze za kilka lat jak przewapnuje i wlasciciel jej nie sprzeda bo takie ma zamiary. Nieliczni u mnie próbuja rzepak (klasy IV-V) ale to jest straszna loteria, wychodzą z lekkim zyskiem albo jak sezon temu w plecak, plony w dołkach tak pod 2-2,5 tony, reszta 1-1,5t/ha czyli duzo trzeba doplacic. Dlatego nie mam przekonania do rzepaku

madre głowy od śor u ktorych sie zaopatruje szacowali ze przy cenach z zeszłego roku trzeba około 2,5 tony oddac zeby byc na zero, co wyżej to zysk


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a jak to jest z zytem bo my to zyta to nie uprawiamy wcale ziemie za dobre , ale czy to prawda jest takie przysłowie ze" żyto po życie całe zycie ? "

bo zyto to jest inne od reszty zbóż i ile razy mozna siacżyto po życie i czy ono przerywa monokulture np po innych zbozach ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5369

Żyto poprostu w miarę dobrze wytrzymuje monokulturę, nic więcej


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Można. Nawet z samosiewu pewnie byś coś konkretnego zebrał. Ludzie to sieją, nawet nie odchwaszczają, jedynie sypną azotem na wiosnę i mimo, że szału nie ma to coś młócą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak np bylo na dzialce 2 razy pszenzyto po sobie i pozniej by zasiał zyto to ono przerwie ta monokulture zeby po tym znowu zasiac pszenzyto ? 

PS  ta wiedza nie dla mnie tylko mam sasiada co siał 2 razy pszenzyto juz a on tylko zboza chce siac nic innego bo krucho u niego z nawozeniem 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez Rolniczek95
      W tym roku będę pierwszy raz zakiszał żyto w baloty, co sądzicie czy po skoszeniu przewracać pokos po kosiarce czy odrazu na wałki i pod prasę, czy macie jakieś rady, doświadczenia na temat zakiszania żyta w baloty. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj