Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt

1042 odpowiedzi na ten temat

#161 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 11 marzec 2012 - 22:35

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt @kozulek2 Zwracam honor. :) Jak dla mnie to co drugi polak może chcieć być rolnikiem i każdy może sobie pisać co chce ja mam swoje zdanie i mam prawo komentować zdanie innych. Ale choćbym chciał myślę, że niektórym tlenu do mózgu nie zdołam dopuścić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Dzisiaj, 22:33
  •  

#162 Share Mazur87

Mazur87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów
  • Zainteresowania:konflikty zbrojne i uzbrojenie, maszyny rolnicze, atronomia

Napisany 12 marzec 2012 - 08:58

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Najważniejsze to kulturalna dyskusja, a nie obrzucanie się wyzwiskami. Wszędzie są plusy i minusy. Na gospodarce sam sobie jesteś panem o ile nie wtrącają się rodzice/teściowie (niepotrzebne skreślić). Ja się trafi wredny szef, albo szefowa to może życie mocno utrudnić. Z tymi godzinami w pracy to też różnie bywa. Jedna z firm budowlanych w Giżycku: nowy pracownik, ale nie jest zielony, miesięcznie za ponad 300 h pracy dostaje na rękę ok 1500 (na czarno). Dlatego moim skromnym zdaniem na ścianie wschodniej młodzi jakoś chętniej zostają na gospodarce. Chociaż to pewnie też zależy od regionu. Dochodowość w rolnictwie jest jaka jest. Moim zdaniem większy problem zależy w stabilności cen na płody rolne i środki produkcji. Nie może być tak, że sprzedawaliśmy świnie w 96-97 po 2,8 i dziesięć lat później jest ta sama cena. A w sklepie mielone po 10 zł. Przecież to jest absurd. Znajomy ma opasy. Jeden rok za 4 zł/kg marudzą, a rok później zabijają się po 8-9 zł. Gdzie jest sens i logika? Są osoby odpowiedzialne za to, które nic z tym nie robią. Ostatnio pojawiła się informacja, że ON na stacjach jest kilka groszy tańszy niż u nas. To i tak dziwne, że u nas przed pracami polowymi w tym roku ON nie poszybował w górę.

#163 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 10:09

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Po pierwsze dochodowość należy rozpatrywać indywidualnie...

Kwestia następna o deweloperze... Piszecie, że wybuduje za 300 tys a sprzeda za 600 i na tym zarobi, nie mówię, że nie tylko czy takie porównanie ma sens...

Większość rolników ma ziemie z dziada pradziada i czy ta ziemia kosztowała was te 30 tys. /ha no chyba wątpię...

Są też ludzie, którzy jednak kupują ziemię i teraz ale czy wydanie na nią 30-40 tys za ha jest dobrym rozwiązaniem chyba świadczy o tym tylko, że rolników stać...

Jeśli deweloper stwierdzi, że na tym nie zarobi nie będzie przeprowadzał inwestycji...
Właściciel firmy transportowej nie kupi tira jeśli ten nie przyniesie mu konkretnych przychodów...

Czy rolnik kupując nowy ciągnik, ziemię za 30-40 tys. za ha zastanawia się czy mu to przyniesie oczekiwany dochód wątpię w to UE daje to biorę, sąsiad nie ma będę lepszy, do kogo pretensje, że zainwestowałem a nie osiągnąłem przychodu... Nawet jak rolnik kupuje ziemię za 30-40 tys. za ha to również może ją sprzedać na działki budowlane (oczywiście nie wszędzie) za 100 tys. za ha i co zarobi tyle ile deweloper... Pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 16:47

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt @danield28 Tak rolnik może kupić ha ziemi za 30-40 tysi, przerobić na działkę budowlaną i sprzedać tylko, że rolnik ma z tej ziemi wydobyć plon a nie nią handlować. Rolnik zajmuje się uprawianiem ziemi deweloper sprzedażą z zyskiem. Przecież sklepikarz samochodów nie naprawia. A jaki sens miało by kupno przez właściciela firmy transportowej tira i sprzedanie go za większą cenę? Przecież on kupuję tira dla siebie bo ma firmę transportową, jakby chciał kupić na handel został by handlarzem. Dodatkowo deweloper kupuje ziemię w miejscach gdzie cena szybko wzrasta a rolnik kupuje bliżej siebie czyli nie będzie gwałtownie drożeć.

#165 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 12 marzec 2012 - 16:49

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt DANIELD-widzisz dla ciebie nowy ciągnik to luksus ,ziemia to coś co zaraz można sprzedać i zarobić krocie...dla mnie ciągnik to nic innego jak narzędzie do pracy a ziemia to mój warsztat...jak myślisz kto się zastanawia jak ja kupuję?ty czy ja ?ja płacę czy ty?...czy wy w mieście pracujecie na starych gratach?(meble, komputery itp.).wam pracodawca zapewnia jak najlepsze warunki-ja muszę robić to sam...i nie mów że unia dopłaca tylko do rolników bo to nie prawda . .życie nie jest takie proste jak ci się wydaje,nie da się przewidzieć co będzie za pół roku czy za rok -gdyby to było takie proste jak piszesz nie padały by firmy transportowe deweloperzy itp. Jaki my mamy wpływ na ceny ,kto je ustala -pośrednik....komu nabijacie kieszeń?co robicie w tej sprawie ?nic..co taki klepacz w klawiaturę może o tym wiedzieć ?NIC....Myślisz że rolnik wykłada 200 czy 300 tys zł po to by sąsiadowi zaszpanować ?...ot masz pojęcie o życiu człowieku...wy miastowi patrzycie na nas przez pryzmat własnych słabosci,dla was najważniejszy jest szpan , szybki i lekki zarobek -my w większości nie wiemy co to takiego .

Edytowany przez kozulek2, 12 marzec 2012 - 17:21.

#166 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 20:08

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Ale ja nikomu nie zabraniam kupować ciągnika czy ziemi tylko po co później narzekają, że im się nie opłaca bo wydali 300 tys. na ciągnik a za ziemie płacą 50 tys... Czy to ma jakiś logiczny sens...?

Ja akurat nie spotkałem się z takim szpanem w mieście i zazdrością jak na wsi ale nie wszędzie tak jest... Pozdrawiam

#167 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 12 marzec 2012 - 20:29

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt kto wydaje 300 tys na ciągnik i kto płaci po 50tys za hektar ? rolnik? jeśli już to ilu takich jest?....pisać bzdury to każdy potrafi...o czym ty piszesz ?co to portal plotkarski?...widzę że nie wiele w życiu widziałeś ,albo udajesz że masz klapki na oczach.

Edytowany przez kozulek2, 12 marzec 2012 - 20:32.

#168 Share agrouki

agrouki

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Zainteresowania:wódka i sex

Napisany 12 marzec 2012 - 20:56

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt danield28 z tym szpanem i z zazdroscią o której piszesz to prawda ale to sie zrobiło po wejsciu do unii

#169 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 21:44

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt danield28 napisał:

Ja akurat nie spotkałem się z takim szpanem w mieście i zazdrością jak na wsi ale nie wszędzie tak jest... Pozdrawiam

a dlaczego górale polscy a nawet słowaccy nie lubią np: warszawiaków - bo to najwięksi szpanerzy.

A czy znacie jakiegoś właściciela firmy transportowej np z miasta, co na bazie ma zestawy po 300 -400 tys i nie narzeka, przecież może sobie kupić Liaza albo Kamaza?
Polak czy w mieście czy na wsi jest taki sam - lubi narzekać i nic tego nie zmieni.

#170 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 22:09

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt "Kiedy ludzie przestają narzekać, przestaję myśleć." - N.Bonaparte.

Nie pozwólmy, aby rządzącym szare komórki (od nie myślenia) zanikły.
Zadbajmy o ich prawidłowy rozwój intelektualny.

"Aby naród był wolny, trzeba, aby podwładni byli mędrcami, a rządzący bogami." - N.Bonaparte

Pozwólmy być "im" bogami, nam przecież wystarczy tylko "rozkosz intelektualna", hehe.

A i uważajcie bo podobno "srani..e to rozkosz bogów". ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 07:40

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Ja zawsze mówię że jak komuś ewidentnie źle idzie na rolnictwie zawsze może sprzedać ziemie i już ma kapitał na założenie firmy w innej branży, tylko właśnie prawda jest taka że nawet jak jest dobrze to cześć osób zawsze biadoli że źle a później wizerunek wszystkich jest taki.

kto wydaje 300 tys na ciągnik i kto płaci po 50tys za hektar ? rolnik? jeśli już to ilu takich jest?....pisać bzdury to każdy potrafi...o czym ty piszesz ?co to portal plotkarski?...widzę że nie wiele w życiu widziałeś ,albo udajesz że masz klapki na oczach.

No przy gospodarstwie 70+ ha to takie wydatki muszą być żeby mieć odpowiednie zaplecze maszynowe, szczególnie korzystając z dotacji EU. Co do ziemi to u mnie w okolicy ha chodzi od 40 tys za ha i ciężko jest kupić wiec nie widzę nic dziwnego płacić 50 tys jeśli ziemia jest dobrej klasy.

@danield28 Tak rolnik może kupić ha ziemi za 30-40 tysi, przerobić na działkę budowlaną i sprzedać tylko, że rolnik ma z tej ziemi wydobyć plon a nie nią handlować. Rolnik zajmuje się uprawianiem ziemi deweloper sprzedażą z zyskiem. Przecież sklepikarz samochodów nie naprawia. A jaki sens miało by kupno przez właściciela firmy transportowej tira i sprzedanie go za większą cenę? Przecież on kupuję tira dla siebie bo ma firmę transportową, jakby chciał kupić na handel został by handlarzem. Dodatkowo deweloper kupuje ziemię w miejscach gdzie cena szybko wzrasta a rolnik kupuje bliżej siebie czyli nie będzie gwałtownie drożeć.

Gdyby było to takie proste to każdy by kupował po 40 tys i sobie działki robił i byłby 3-4 razy do przodu. W rzeczywistości każdy co ma działkę na której potencjalnie można by było zrobić takie coś napewno nie chciałby jej sprzedawać a szczególnie za cenę zwykłego pola.
Druga sprawa to plan zagospodarowania przestrzennego który musi być na terenie na którym maja być działki i zakładać taka rozbudowę, a tutaj z naszymi urzędasami jest ciężko i czasem na przekór robią inaczej niż chwielibyśmy.

#172 Share Mazur87

Mazur87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów
  • Zainteresowania:konflikty zbrojne i uzbrojenie, maszyny rolnicze, atronomia

Napisany 13 marzec 2012 - 15:33

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Wczoraj na telegazecie TVP (dział gospodarka) było info o dochodowości gospodarstw. Według obliczeń mądrych głów gospodarstwo rolne ma o 30% niższy dochód od gospodarstwa domowego. Statystyka. Takie rzeczy to mocno zaniżają gospodarstwa posiadające 1 ha, żeby tylko się w KRUS-ie zarejestrować.

#173 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 16:05

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt @danield28 Nie spotkałeś się ze szpanem w mieście a spotkałeś się na wsi? Masz pojęcie o czym piszesz? Czemu w mieście są coraz nowsze i lepsze samochody? Dla szpanu, bo gdyby nie szpan nikt nie narzekał by na starsze poczciwe vieśwageny z 99 roku ale jesli ktos ma lepszy to ja tez muszę. Czy jeśli rolnik posiadający 50 sztuk bydła gdzie obrót w miesiącu to około 25 tysi z czego 4-5 tysi na czysto kupuję ciągnik za 250 tysi dla szpanu? Nie jestem lekarzem ale mogę i tak Ci doradzić, żeby odsunął na bok te bajki które oglądasz.
@kozulek2 Hektar ziemi w mojej okolicy to 30-40 tysięcy więc cena 50 tysi mnie nie zaskakuję. 300 tysi za ciągnik jeśli mówisz o cenie brutto to teraz takie ceny są na większość około 120 konnych ciągników albo mniejszy z turem.
@Soulshakin Fajnie, że kompletnie nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.
@emilko Każdy narzeka nie tylko Polacy. Tak już mamy w genach i tak nas nauczono.

Pamiętajmy jednak, ze nie wszyscy przejmują gospodarstwo żeby narzekać. Są ludzie którzy biorą bo im szkoda, są firmy których właściciele umierają a synowie przejmują i narzekają bo nie potrafią ich utrzymać. W każdej branży jest lepiej i gorzej ale to, że ktoś narzeka nie znaczy ma tysiąc wyjść i może w każdej chwili robić coś innego. Niektórzy już od dawna mają zapisane co będą w życiu robić bo np. syn rolnika, syn właściciela firmy, córka projektantki mody, syn prawnika, syn malarza, itp.

Edytowany przez Kamillo0, 13 marzec 2012 - 16:58.

#174 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 16:48

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Ciągnik dla szpanu za 300tyś? Nie każdego sąsiada taki ciągnik podnieci(mnie na pewno nie), jak to kolega pisał powyżej, jest to ledwo 120km.
Co do aut dla szpanu.Gdzie pisze, że rolnik to gorsza kategoria narodu i musi dojeżdżać golfy z ubiegłego tysiąc lecia po miastowych? Jak mnie w tej chwili interesuje zakup ciągnika który jest droższy o 100tyś od nowego PORSCHE CAYENNE to wedle miastowych intelektów tu na forum jakim i za ile samochodem powinienem jeździć? :o

#175 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 16:58

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Jakim nie wiem, a za ile - to może droższym od dziury budżetowej. ;)
Tylko pamiętaj, ciągła nauka (w tym na ciungajnikach) kończy się na starość Alzhaimerem (nie wiem, sam tak wydedukowałem).

#176 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 17:02

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Chyba mi by się faktycznie parę klas jeszcze szkoły przydało bo ja twego posta wcale nie zrozumiałem. :o

#177 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 17:04

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt @farmermf A kto napisał, że rolnik ma dojeżdżać VW? Przykład dałem inny ale prosty. Gdyby wszyscy w mieście jeździli golfami z 99 roku nikt by nie szpanował, a że jest wybór samochodów to większość chce nowszy lepszy i co z tego, że SUV pali więcej i nie ma w sobie nic z terenówki a w mieście pikaczento śmieje się z SUVa gdy ten szuka miejsca do parkowania- nic z tego bo i tak ludzie chcą szpanować ale szpanują Ci którzy mają za dużo każdy a są ludzie którzy maja za dużo, bo już im się w głowach wali. Żaden zdrowy na umyśle rolnik nie kupuję ciągnika dla szpanu bo zwyczajnie go nie stać i ciągnik jest do pracy nie do szpanu. To tak jakby do gazety kupili sobie nową drukarkę nie dla potrzeby ale dla szpanu. Niektórych gadanie jest do bani, to się kupy nie trzyma.

@kartofelz Napisałeś to na maszynie? Bo nic nie rozumiem.

Edytowany przez Kamillo0, 13 marzec 2012 - 17:06.

#178 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 17:14

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Kamil, inna sprawa to taka, ze ja bym osobiście się lepiej czuł w SUVie niż w pikaczento. :D To jest tak jak z ciągnikami. Można kupić ciągnik za 100tyś i już w południe zjeżdżać do domu bo kręgosłup i ręce bolą, a i można zainwestować w komfort pracy i po 12godzinach nie czuć ,że się w polu było, a hektarów ubywa. ;).

#179 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 17:22

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt "to wedle miastowych intelektów tu na forum jakim i za ile samochodem powinienem jeździć?"
Jakim nie wiem, a za ile - to może droższym od dziury budżetowej. ;)
- ?? @farmerfm - nie gadaj, że nie wiesz o co mi chodziło? A niech Ci się wiedzie.!

Natomiast:
"Tylko pamiętaj, ciągła nauka (w tym na ciungajnikach) kończy się na starość Alzhaimerem (nie wiem, sam tak wydedukowałem)." - to tylko wypowiedź
czysto terapetyczna - którą "pierd...em" w ciemno, ale wiem/"czuję", że jest w niej "iskra" prawdy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 17:30

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt No pozostaje kwestia tej dziury. Jesli chodziło ci o moja dziurę budżetową to tak cienkie to auto by było, a jeśli miałeś na myśli dziurę która łata Rostowski - o to co innego. :D