Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt

1042 odpowiedzi na ten temat

#861 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2714 postów

Napisany 30 październik 2013 - 19:15

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Mnie zastanawia jedna rzecz... Czemu ludzie 20 lat temu przy ziemi za grosze, paliwie za grosze, nawozach za grosze nie rozwijali się z takim impetem jak dziś? Przecież mając wtedy 30-40 krów było by się panem , ceny za żywiec była nieznacznie niższa a koszty absurdalnie niższe. Za 10-15 lat dojdzie do tego że np za litr mleka dostaniemy 2zł a koszt wyprodukowania go wyniesie 1.95zł, kto odstawi setki tys litrów to jeszcze poczuje zysk, niestety skończyły się czasy że kilkuosobowa rodzina żyła z 5 krówek i kilku świnek... i kto chce przetrwać musi garnąć ziemię ile się da, ale na przekór opłacalności cena ziemi szła w górę tyle lat - paradoks :wacko: Wychodzi na to że przez tą unię mamy tyle samo pieniędzy albo i mniej a roboty 5 razy tyle

Edytowany przez pawel885, 30 październik 2013 - 19:31.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Dzisiaj, 19:18
  •  

#862 Share tommot003

tommot003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Zainteresowania:Mororyzacja, rolnictwo

Napisany 30 październik 2013 - 19:31

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Rolnictwo jest opłacalne ale na większą skale. Podam może mój przykład mam 12 ha ornego i 10 ha łąk. od począdku roku zaczołem pisać wydatki zaiązane z rolnictwem i dochody wyszło mi że przez cały rok zarobiłem 15 tyś ( to tak jak bym poszedł po pracy i zarobił najniższą krajową) sprzedałem 5 szt byków i 35 szt świń i oczywiście dopłata. Owszem na wszystko wystarsza ale odłożyć to już jest ciężko. Fakt że z roku na rok trzymam coraz wiącej bydła. Jak policzyłem wydatki związane z rolnictwem to aż mi sie wszystkiego odechciało. Ale ja robie na przekór losu i sie nie poddaje, gospodarze dalej bo wieże w to że rolnictwo sie opłaca( na wiąkszą skale oczywiście)z roku na rok chowam coraz więcej zwierząt jak zaczynałem to miałem 4 szt a teraz mam 17 szt coraz więcej coraz więcej aż żeczywiście zacznie sie naprawde odłacać Myśle że następny rok będzie lepszy pod wzglądem finansowym

#863 Share sebastian84

sebastian84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 30 październik 2013 - 19:40

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt u mnie za komuny kilku największych gospodarzy w okolicy oddało ziemie za grosze bo wszyscy mówili że prywatnych gospodarstw nie będzie a wszystko to będzie kołchoz , a teraz robiom pod siebie więc ciężko powiedzieć co przyniesie jutro . A odnośnie kolegi wyżej kolega dobrze myśli ale czy kolega dobrze to policzył , czy możemy wiedzieć na ilu ha i ilu sztukach chce pan poprzestać

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#864 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 30 październik 2013 - 20:02

Mnie zastanawia jedna rzecz... Czemu ludzie 20 lat temu przy ziemi za grosze, paliwie za grosze, nawozach za grosze nie rozwijali się z takim impetem jak dziś?

bo wtedy wszystko było za grosze których nie było, to były bardzo ciężkie czasy dla rolnictwa ...cała ta chucpa z upadkiem komunizmu , Balcerowicz itd.- niestety trzeba było za to płacic.

#865 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 30 październik 2013 - 20:06

Mnie zastanawia jedna rzecz... Czemu ludzie 20 lat temu przy ziemi za grosze, paliwie za grosze, nawozach za grosze nie rozwijali się z takim impetem jak dziś? Przecież mając wtedy 30-40 krów było by się panem , ceny za żywiec była nieznacznie niższa a koszty absurdalnie niższe. Za 10-15 lat dojdzie do tego że np za litr mleka dostaniemy 2zł a koszt wyprodukowania go wyniesie 1.95zł, kto odstawi setki tys litrów to jeszcze poczuje zysk, niestety skończyły się czasy że kilkuosobowa rodzina żyła z 5 krówek i kilku świnek... i kto chce przetrwać musi garnąć ziemię ile się da, ale na przekór opłacalności cena ziemi szła w górę tyle lat - paradoks :wacko: Wychodzi na to że przez tą unię mamy tyle samo pieniędzy albo i mniej a roboty 5 razy tyle

Wszystko w tym kierunku zmierza.

Tak było kiedyś, każdy się rozwijał ale wolniej bo trzeba było przydział (znajomości) i nie było takiego "wyścigu szczurów" każdy miał kilka krówek oraz macior i każdemu starczało i nie było motywacji do dużych zmian "bo niby po co".

Dziś każdemu robi się gorzej i każdy zaczyna myśleć jak sobie żywot poprawić my zwiększamy produkcję ktoś z góry ogranicza zysk. I dzieje się tak że zysk mamy taki sam od kilku lat tylko nikt nie zauważa że kilka lat temu z 10 szt a dziś już 40 szt pracuje na te sam zysk.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#866 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 30 październik 2013 - 20:15

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt rozwój był trudny bo w tym czasie masowo padały mleczarnie rzeźnie i inne zakłady wielu ludzi dorobiło się fortuny okradając rolników. Mało kto nie zostawił pieniędzy w jakiejś pseudo firmie. Teraz wypłata jest pewna a wtedy o każdy grosz trzeba się było prosić.

#867 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7785 postów

Napisany 30 październik 2013 - 20:26

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Kozulek tu się z tabą nie zgodzę.

Bo jak były te czasy co ziemia, paliwo itp, były za groszę to ludzie nie chcieli robić, bo to co mieli to im wystarczało, wiec po co było robić jak dobrze się im żyło.

Dziś jest tak że pracujemy za nizbyt duże pieniądze, i robimy na kredyty, maszyny i żeby było więcej, roboty, niestety nie koniecznie pieniedzy.
Ja akurat chodowli nie mam, wyleczyłem się z tego na szczęście, ale patrzę na klegów co mają to im współczuję.

Z produkcją roślinną balansujemy na krawędzi opłacalnosci, zwłaszcza jak trzeba dać za dzierżawę 1 ha z 2 tyś.
Ale co nie weźmie się , jak nie to inny weźmię i bedzie zadowolony.

Dobrze piszesz Sadek, wyścig szczurów.

Śmiać , a może płakać mi sie dzisiaj chciało, jak byłem u jednego rolnika, że niby pole ma do dzierżawy, i powiedził mi że inny rolnik daje mu 2 tyś i dopłatę, bo tamten ma kredyty i musi je spłacać, a ja spytałem się z czego on chce spłacać te kredyty, jak musi dołożyć do zysku z dzierżawy, to juz nie odpowiedział mi.
Za te pieniądze sam oddam wszystko, jeszcze dzierżawcy wykoszę i zboże zmagazynuję.

#868 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 30 październik 2013 - 20:39

Kozulek tu się z tabą nie zgodzę.

Bo jak były te czasy co ziemia, paliwo itp, były za groszę to ludzie nie chcieli robić, bo to co mieli to im wystarczało, wiec po co było robić jak dobrze się im żyło.

nie wiem co było dobrego w tych czasach ? chyba się tylko wydawało co niektórym że jest dobrze ?

#869 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 30 październik 2013 - 20:53

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Kiedyś żyli biedniej, wydawali mniej, mniej zarabiali ale i pracy było mniej. Krów max 15 i można było świat zdobywać. Teraz minimum to 25 sztuk. Roboty 2xtyle. Nie wspomnę o tych co mają po 70-100 dojnych. To są dopiero cierpliwi ludzie na robotę. Sąsiadka była z takim 60letnim dziadkiem w sanatorium. Koleś miał stado ok 120 sztuk i bez przerwy jak nie laptop w ręku to telefon a ręce to miał do samej ziemi...

#870 Share sebastian84

sebastian84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 30 październik 2013 - 20:58

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt o właśnie zastanawiam się czy te ręce miał do samej ziemi od pracy czy od liczenia kasy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#871 Share misiek30m2

misiek30m2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:01

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Obliczyłem dochód z mojego gospodarstw,przez cały rok spisywałem wszystkie wydatki oraz przychody.
Mam 20 ha ornego obsiewam na przemian rzepak-pszenica rzepak bardzo ładnie plonowa,pszenica słabo nie wytrzymała suszy a pózniej nadmiaru deszczu.
Na czysto zostało 24tys.+dopłaty 19tys niby pensja 3,5 tys powinno być dobrze,ale w tym roku zaczeły przeciekać dachy na stodole i oborze,ciągniki wymagają remontu(c-330 i zetor 12145}remont odkładany od kilku lat. Pasowało by też zainwestować w docieplenie domu.Pewnie skończy się na remoncie 30,reszta pójdzie na życie i znowu trzeba mieć nadzieje że za rok pogoda oraz ceny dopiszą,i tak rok za rokiem :unsure:

#872 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7785 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:05

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Jak nie było dobrze kozulek , o czym ty piszesz.
Potrafił byś teraz z 10 ha ornych 2 krów i 5 świnkach rodzine 5 osobową utrzymać, nie pracując zawodowo ty i twoja żona.
Jałówki lub byczki GS sam dawał do odchowu, przy sprzedaży rozliczał sie. Zboze wywoziło sie od razu do sprzedania, żadnego magazynowania, bo cena była stała. W latach 80 tak było.
Raytasów nie było, nie kupowało się takiego jedzenia jak teraz, wszystko praktycznie samemu prodokowało się., a teraz to szynkę na plasterki sprzedają.
Teraz chyba w krainie fantazji.
O proszę misiek ma 3,5 tyś miesiecznie z 20 ha, utrzymaj teraz z tego 5 osobową rodzinę na ładnym poziomie.

#873 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:10

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt mylisz troche 20 lat wstecz i 30 lat wstecz , pamiętasz rok 1990 i Balcerowicza i nastepne dwa trzy lata?

#874 Share misiek30m2

misiek30m2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:10

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Mój ojciec miał 7ha, max.6 krów i to on postawił wszystkie te budynki na remont których mnie nie stać,30 i sprzęt do niej też on kupił.

#875 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:15

nie wiem co było dobrego w tych czasach ? chyba się tylko wydawało co niektórym że jest dobrze ?

Kolego jedynym złem dla rodziców to było to że pieniądze były sprzęt stał na placu a nie można było kupić (ale jakoś pomalutku się zdobywało), dziś odbicie lustrzane które lepsze oceń sam ?

Kolega @pawelol111 pisze że żyliśmy biedniej może tylko skromniej nie wydawaliśmy na telefony, internet, wodę, śmieci, TV itp. a dlaczego nie wydawaliśmy bo nie było tego.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#876 Share miodzio

miodzio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:17

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt moge podać przykład za stara cebuli ( około 5 t) ojczulek mógł kupić nowy silnik do ciągnika i jeszcze się zostało a dziś sprzedać 5 ton i ile się dostanie niewiadomo paliwo opłata targowa itp.

#877 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7785 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:24

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt No to po balcerowiczu też nie było źle, Balcerowicz owszem było nie zbyt ciekawie te 3-4 lata.
Osobiscie sam uważam że teraz też nie jest źle. Osobiście zaprzestałem chodowli i zapierdzielam sam na prawie 100 ha i jestem zadowolony z sytuacji finansowej.

Po prosto nie było tego wyscigu szczurów, żyło się spokojnie, sąsiad sąsiadowi wilkiem nie był, chodziło sie po sąsiadach po imieninach , teraz tego nie ma, bo nie ma czasu, siły, a jest zazdrość że ten ma a ja nie.
Jak jeden weźmie pole to już drugi się gniewa, dlaczego nie ja wziołem tylko tamten, i biegnie podbija cene. Niekiedy po mordzie dostanie.
Teraz na wioskach panuje chamstwo, rolnik rolnikowi wilkiem, rodizna-rodzinie też. jak są rolnikami.

#878 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2714 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:26

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Przed upadkiem komuny to były jaja. Ludzie płakali że im ursusa c360 przydzielili bo marzyli o 30-stce :P a za stodołą 15 hektarów. Dziś płaczą że na 15 ha JD 100koni nie chce agencja dać

#879 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 30 październik 2013 - 21:33

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Słyszałem przypadek: koleś miał przydzieloną 912 na 15 ha - ziemia ciężka, glina i ił, - zamienił się na c330 :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#880 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 30 październik 2013 - 21:36

Obliczyłem dochód z mojego gospodarstw,przez cały rok spisywałem wszystkie wydatki oraz przychody.
Mam 20 ha ornego obsiewam na przemian rzepak-pszenica rzepak bardzo ładnie plonowa,pszenica słabo nie wytrzymała suszy a pózniej nadmiaru deszczu.
Na czysto zostało 24tys.+dopłaty 19tys niby pensja 3,5 tys powinno być dobrze,ale w tym roku zaczeły przeciekać dachy na stodole i oborze,ciągniki wymagają remontu(c-330 i zetor 12145}remont odkładany od kilku lat. Pasowało by też zainwestować w docieplenie domu.Pewnie skończy się na remoncie 30,reszta pójdzie na życie i znowu trzeba mieć nadzieje że za rok pogoda oraz ceny dopiszą,i tak rok za rokiem :unsure:

To teraz misiek pomyśl gdzie byś znalazł robotę na etacie żebyś zarobił 3,5 tys na rękę Jestem pewny że tyrałbyś kilka razy dłużej niż teraz aby tyle zarobić, no chyba że masz naprawdę dobre układy i znajomości albo dobry fach w ręku Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma