Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt

1042 odpowiedzi na ten temat

#61 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 luty 2012 - 20:54

StasiekS
A u nas na odwrót ,ilość gosp. zmniejszyła się i to znacząca i dalej idzie w tym kierunku.Stasiek czy ty czasem nie jesteś wysłannikiem Rudego ? ^^

Liczba gospodarstw się wszędzie zmniejsza. Ale ilu przed UE było takich co rozwijali się, inwestowali pieniądze i wiązali z tym przyszłość? Bo w moim regionie było niewielu. Jeden znajomy się śmiał, że przed 2004 rokiem spokojnie wykupywał w okolicy ziemię i to za marne pieniądze, konkurencji nie było a jak była to potrafili się dogadać. A teraz aby zdobyć ziemię w rozsądnej cenie musi uciekać do innych miejscowości bo przybyło 3 młodych gniewnych i wykupują co się da nie patrząc na cenę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Dzisiaj, 06:05
  •  

#62 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:00

No znam i teraz wiem o kim mówisz ale czy to typowi gospodarze? Ja bym ich nie zaliczył do rolników bo jak ktoś działa oprócz rolnictwa w tylu różnych branżach to ciężko tak zakwalifikować

Maroon-jeżeli ich znasz to wiesz doskonale że przez szereg lat byli tylko rolnikami-a że zaczęli inwestować w innych branżach...Musisz przyznać że nie są to "rolnicy z Marszałkowskiej" których kariera przebiegała w zupełnie odwrotnym kierunku.

#63 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:06

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Czyli musieli inwestować w inne branże by stać się milionerami. A już myślałem, że spotkam rolnika milionera :(

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:08

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt @StasiekS Ty cytujesz sam siebie? :P U mnie kiedyś było kilku dużych i reszta na takim samym poziomie czyli do 10 krówek a teraz Ci do 6 krówek się rozpadli a Ci około 10 wzięli się za gospodarkę i rozwinęli. Gospodarstw nie jest więcej ale te które nie rozwijały się to część zaryzykowała i rzuciła się na obiecanki Unii a część dała sobie spokój myśląc, że potem będzie trzeba oddać Tę kasę.
Teraz poszukałem i znalazłem takie przykładowe info, że w 2002 ktoś z AF dał za Pronara 82SA 68 tysięcy a teraz kosztuje on 112 tysięcy z tego co znalazłem na allegro. prawie dwukrotny wzrost wiadomo tyle lat minęło ale technologia raczej za bardzo się nie zmieniła. Wiadomo wszystko drożeje ale drożeje bo jest Unia i to dyktuje ceny i warunki. Jeśli Unia zwraca 50% i dajmy na to teraz zamiast za 200 tysi za Agrofarma zaproponowali by mi 100 tysi bez bawienia się w zwroty i inne duperele to bym wziął bez zastanowienia. Nowego, za 100 tysięcy złotych bez pomocy Unii.

#65 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:11

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Nie zapominaj o inflacji i innych czynnikach które wpływają na cenę(wzrost kosztów pracy, energii czy podatki). Oczywiście, że dilerzy zwiększyli sobie marże ale nie o 100% jak to większość myśli.

#66 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:12

Czyli musieli inwestować w inne branże by stać się milionerami. A już myślałem, że spotkam rolnika milionera :(

Błąd :D -najpierw stali się milionerami.

#67 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:14

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Wiem wiem nie tylko Unia ma na to wpływ ale ja pozostanę i tak przy swoim, ze gdyby nie było Unii to ceny były by niższe.

No dobra stali się milionerami ale mówicie o wartości ich dorobku a nie tylko o odłożonych kwotach.

#68 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:15

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Jaro. W jaki sposób ???????????

Edytowany przez maniek33, 27 luty 2012 - 21:15.

#69 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:16

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt wiec Ci milionerzy ile maja ha?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#70 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:18

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Albo w jakich czasach? Moi rodzice zarabiali kiedyś kilka milionów miesięcznie. Jak wszyscy zresztą :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:19

Jaro. W jaki sposób ???????????

Może to bulionerzy a nie milionerzy? :D

@maniek33 Może to milion na stare pieniądze? :lol:

Edytowany przez Kamillo0, 27 luty 2012 - 21:20.

#72 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:23

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt No i StasiekS teraz się zgodzę z Tobą. U mnie na wschodzie dużych gospodarstw nie było, jak ktoś miał 10-15ha to był kozak. Ziemia była po 4tys. Faktem jest że te 4 tys można było więcej kupić. Gospodarstwo 5-7 krówek, 2 maciory, pare kurek i gołębi było standardem. Dało się z tego przeżyć, ludzie bali się inwestować ze względu na potężne skoki cen min. mleka i wieprzowiny, pamiętali Balcerowicza i jego "schładzanie gospodarki".
Największy w moich okolicach ma koło 60ha (brał sprzęt jak się dało i inne dotacje bo rodzinka w ARR), inny ma 50ha i komornika bo jak wiadomo świnie "w cenie", Jest gościu który rzucił się na dzierżawy, kto miał to on brał. Ziemia pusta, koszty uprawy drogie i rzucił. Dwóch pierwszych windowało ceny ziemi, przebijali się ile się dało, od czasu do czasu ten trzeci coś zakupił.
Mniejsi spokojnie pracowali, często budynki z lat 60-80 trzeba było modernizować lub budować nowe dlatego tak wolno szedł rozwój. Przyszła Unia i durne chłopy rzucili się na kredyty. Wielu dziś pluje sobie w brodę po co była mi ta obora na 100 krów skoro z 25 bym dobrze żył, czasu byłoby więcej itp. Tak samo z traktorami. Tylko u nas na forum opowieści jak to wspaniale mieć 70 krów i 50 młodego a w rzeczywistości... jak pies uwiązany do tej obory.

We wszystkim musi być umiar i sens.

#73 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:33

Jaro. W jaki sposób ???????????

Hodowali po parę tysięcy świnek w czasach gdy standardem było ich paręnaście (na całą wieś :D )
Hodowali po parę tysięcy indyków,czy parędziesiąt tysięcy brojlerów wtedy gdy itd.
Zresztą jeżeli kol.maroon wie o kogo chodzi to potwierdzi moje słowa.

#74 Share kamil900830

kamil900830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Ma

Napisany 27 luty 2012 - 21:34

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Kamillo0
Wiesz malo mnie to obchodzi skąd miał kase .My planowaliśmy kupić 7ha które mamy w miedze ,znajomy chcial kupić 10ha ,poszliśmy do niego przed przetargiem i chcieliśmy się umówić że niech 17ha odpuści i 13 sobie kupi,ziemia by poszla za 22tyś nie bylo amatorów a on nas wyśmiał ,więc troche biliśmy.Jak by był normalny to poszedł by na to ,a tak troche przepłacił :lol:
A mój znajomy jakoś nie narzeka wszystko na czas zrobione ,plony dobre,maszyny jeszcze lepsze i na wczasy ma za co pojechać
przemol87
Wystarczy 150-200ha :P i musowo renta chorobowa żeby miastowym gul skakał :lol:

Edytowany przez kamil900830, 27 luty 2012 - 21:44.

#75 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:44

Hodowali po parę tysięcy świnek w czasach gdy standardem było ich paręnaście (na całą wieś :D )
Hodowali po parę tysięcy indyków,czy parędziesiąt tysięcy brojlerów wtedy gdy itd.
Zresztą jeżeli kol.maroon wie o kogo chodzi to potwierdzi moje słowa.

Dzisiaj to by to już nie przeszło. Obora to nie kondom i się nie rozciągnie... :) . Niektórzy nadal próbują ten model naśladować....

#76 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:46

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt ???-przecież oni cały czas się rozbudowywali-ba dalej to robią.

#77 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:51

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Mam na myśli start w naszych czasach. Powodzenia

#78 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:52

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Zgadzam się z jaro. Ci którzy jeszcze przed wejściem do UE mieli duże gospodarstwa czy hodowle dzisiaj mają jeszcze większe albo już tylko spijają soki z tego co zrobili wcześniej.

#79 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:54

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Choć raz ;) .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:59

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Powiało tęsknotą za poprzednimi czasami ? :) .

Edytowany przez maniek33, 27 luty 2012 - 22:04.