Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt

1042 odpowiedzi na ten temat

#541 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 16 maj 2013 - 09:50

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt co niektórzy to zachowuja sie jak młodociane chłopcy pod remiza, z ta róznica ze chłopcy pokazuja sie swoimi samochodami a rolnicy maszynami rolniczymi, ludzie zrozumcie ze zarówno samochody jak i maszyny to tylko kupa złomu która traci na wartosci, to nie jest bogactwo na całe zycie, to tylko chwilowe bogactwo, bo co to za bogactwo jezeli za nowego jd płacisz 300tys a za kilka lat wart jest 100, nie lepiej kupic belarusa za 90 ? a reszte wydac np. na remont domu ? przynajmniej sie wtedy wygodnie zyje, je i spi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Dzisiaj, 19:07
  •  

#542 Share madas_szab

madas_szab

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 16 maj 2013 - 09:54

kolo mnie byl ziomek co kilka lat wstecz po przejeciu gospodarstwa kupil sobie bmw 7; dom wypas we wsi; valtre 170km i sprzet ganz nowka na 50ha... dzisiaj komornik licytuje jego chlewnie i dom...mozna??? pewnie ze mozna :)

można ale trzeba umieć liczyć i nie być idiotą lamusem i nie zazdrosćic ze sąsiad ma a ja nie...

kto nie inwestuje ten sie cofa lecz co do inwestycji to najpierw inwestuje sie w to co przynosi lub może przynieśc zysk a dom to raczej marne szanse ze przyniesie dochód po co wydac 200tys na dom teraz skoro za 3 albo 4 lata można będzie na niego wydac 350 tys i zrobić sobie lepsze i nowsze bajery meble itp

W ciągu ostatnich 10 lat ja najpierw postawiłem zbiorniki, dom, w między czasie dokupywałem ziemi, jak dało się. W ostatnie 2 lata kupiłem prawie wszystkie nowe maszyny, na dofinansowanie. Ciągnik i wały spłacony, kombajn agregaty przyczepy, i część używanych, też ciągnik 9 letni, agregat kompaktor, opryskiwacz .
Jescze żeby nie za mało to 3 letni samochód VW B6. I da się wszystko połączyć. Jak bym przycisnął to w dwa lata spokojnie wszystkie kredyty spłace. A jak rok się uda to w tym roku.
I żadnej chodowli tylko 82 ha, własnosci 62.

oo i Ty własnie kolego jestes idealnym przykładem że można trzeba tylko chcieć i umieć i myslec przedewszystkim mój ojciez zaczynał od 18 ha odkąd ja sie wziąłem za pomoc w gospodarowaniu miał 60 ha teraz mmay 105 ha(gdyby nie mama która boi sie kredytów mielibysmy juża 200ha) nowy park maszynowy i nowego vw tiguana,i 90 % plonów z ubiegłych żniw w magazynie Na dzień dzisiejszy. Ze srodków zgromadzonych starczy na spłate kredytów . lecz dopiero teraz kładziemy kostę na podwórko, można było to zrobić wcześniej bo było nas stac ale wtedy były inne priorytety i okazje które tylko idiota by przepuscił.. a co do mtz to maszyna nie do zdarcia :)
MTZ miałem i to jedne z najlepszych ciągników. Lepszy MTZ to niż najlepszy Ursus.
podsumowując w produkcji roślinnej jesli ktoś myśli i chce to można, można nawet jeździć bmw 7 i miec piekny dom ale jak już pisałem nie odrazu i najpierw inwestujemy w to co przynosi zysk adopiero zgromadzoną nadwyżkę na fanaberie i przyjemnosci i jeszcze jedno . gdy sąsiad ryszcze albo sieje to my nie jedziemy na fgwałt i siejemy w błototylko dlateog że on sieje podam wam przykład z tego roku w rzepaku sasiad ma 90ha i lubi sie wywyższac ja sieje nawozy 4 marca on mówi ze nie sieje bo wymarznie jeszcze i nie siał potem przyszedł nawrót zimy i roztopy i długo nie mozna było wjechać na pole ja siałem 2 dawkę a on 1 później ja sieje kukurydze on już pryszcze na słodyszka i chowacza ja wstawiam miski w rzepak i obserwuje pogoda sprzyjała i robaków nie było opryskałem jak znalazłem 4 w miskach to było już dobry tydzień po nim niedługo po tym widze on pryszcze cały już drugi raz bo czarno u niego na pakach ide do swojego rzeapku a tam tylko po 2 na pąkach i do tego zdychają za 2 dni opryskałem pole do okoła żeby zatrzymać ewentualny nalot . dodam jeszcze że mamy takie same odmiany rzepaku i jego zakwitł o 6 dni predzej od mojego i ma ciensze łodygi ,jest wątły. ja zasiałem rzepak 2 dni później od niego a mamy takie same ziemie zaoszczedziłem na oprysku może nie dużo i nie ma sie czym chwalić ale akurat warunki pozwoliły zaoszczedzić bez strat u ryzyka jednak nei zawsze sie to uda trzeba obserwować .. i do tych wszystkich którzy mówią ze nie inwestuja bo sie nie opłaca bo stanieje a nie wiadomo czy zdrożeje skoro tacy mądrzy jesteśćie to sie położcie i nic nie róbcie państwo wam da zasiłek z mojej i kieszeni wielu innych rolników .Nie dyskryminuje tutaj rolników którzy maja 15 ha bo im naprawde jest cieżko sie rozwinąc szczególnie w dziesiejszych czasach wspólczuje im bo maja strasznie pod górkę a rząd im nie pomaga;/

#543 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 16 maj 2013 - 09:57

Podaję konkretne przypadki i nie neguję rozwoju. Jednak widzę co się dzieje i jak ludzie idą na oślep. Sam dokupuję grunty ale wszystko z głową. Agromasz robi dobre agregaty uprawowe. Co do reszty... nie wiem, nie widziałem.

a ostatnio pisałeś co innego ,nic nie kupujesz bo nawet za pół ceny -20 tys za ha to ci za drogo, taką masz głowę ...agromasz -nie polecam bo mam ten badziewie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share madas_szab

madas_szab

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 16 maj 2013 - 10:00

co niektórzy to zachowuja sie jak młodociane chłopcy pod remiza, z ta róznica ze chłopcy pokazuja sie swoimi samochodami a rolnicy maszynami rolniczymi, ludzie zrozumcie ze zarówno samochody jak i maszyny to tylko kupa złomu która traci na wartosci, to nie jest bogactwo na całe zycie, to tylko chwilowe bogactwo, bo co to za bogactwo jezeli za nowego jd płacisz 300tys a za kilka lat wart jest 100, nie lepiej kupic belarusa za 90 ? a reszte wydac np. na remont domu ? przynajmniej sie wtedy wygodnie zyje, je i spi.

kolego patrzac na ekonomikę to oczywicsie ze belarus lepszy ale sam wiesz że nie tylko kasa sie liczy co z tego że bede miał super wygodny dom jak po obrobieniu 50 ha wysiade z belarusa i pojade do lekarza bo mi kręgosłup wysiadzie?? albo jak bede pryskał małym ciagnikiem bez kabiny ? skoro moge pryskać wieksym szybciej i w klimatyzowanej kabibnie? dom tez jest ważny ale w nowym i drogim sprzecie codzi nie o to zeby był drogi i ładny tylko żeby szybko wygodnie i przede wszystkim bez zawari wykonać prace i nie być padnietym po całym dniu bo jest jeszcze dom żona dzieci im też trzeba poświecić czas
starym ciagnikiem orałem hektar w 1.5 godz nowym orzę w 50 minut starym po całym dniu jak wysiadłem to nie wiedziąłem czy żyje nowym wysiadam i mam jeszcze ochotę na igraszki z kobietą i nie ważne że nowy pali wiecej i jest droższy ale jest wygodny i szybki a na wartości traci każdy nawet belarus

#545 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 16 maj 2013 - 10:00

co niektórzy to zachowuja sie jak młodociane chłopcy pod remiza, z ta róznica ze chłopcy pokazuja sie swoimi samochodami a rolnicy maszynami rolniczymi, ludzie zrozumcie ze zarówno samochody jak i maszyny to tylko kupa złomu która traci na wartosci, to nie jest bogactwo na całe zycie, to tylko chwilowe bogactwo, bo co to za bogactwo jezeli za nowego jd płacisz 300tys a za kilka lat wart jest 100, nie lepiej kupic belarusa za 90 ? a reszte wydac np. na remont domu ? przynajmniej sie wtedy wygodnie zyje, je i spi.

a jak remont domu zrobiony albo nowy stoi to można wtedy jd kupić?...a zdrowie które się traci w belarusie ile jest warte ...nic ?

Edytowany przez kozulek2, 16 maj 2013 - 10:04.

#546 Share madas_szab

madas_szab

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 16 maj 2013 - 10:08

a jak remont domu zrobiony albo nowy stoi to można wtedy jd kupić?...a zdrowie które się traci w belarusie ile jest warte ...nic ?

święte słowa

święte słowa

#547 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 16 maj 2013 - 10:21

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt jd kupic jaknajbardziej ale jak sie ma naprawde te hektary, moim zdaniem zeby kupowac jakiegos nowego jd serii 6,7,8 (mniejsze jd to nic ciekawego) to trzeba miec 100 i wiecej ha zeby on sie zwracał, jezeli sie ma 50-100ha to wystarczy dobry zetor, a jak sie ma ponizej tego to belarus bedzie strzałem w 10, tylko jaki procent rolnków w polsce ma powyzej 100ha ? no własnie dla zwykłego polaka belarus jest ciagnikiem odpowiednim, a patrzac na to forum to wszyscy chca albo jd albo fendta :D

#548 Share szmergiel

szmergiel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 16 maj 2013 - 10:25

na 60-100ha to tak bo i dochodowosc inna i tutaj sie napewno zagadzamy ale na 20-30ha ?ile dni spedzisz w tym traktorze w roku 10-15? za roznice tak licze ok 60-70tys masz nowe auto z salonu lub komplet maszyn nowych nie z wysokiej polki ktore i tak na takim areale beda dlugo sluzyc .podlicz tez koszty napraw i utrzymania maszyn zbyt drogich w stosunku do gospodarstwa,jezeli wyskoczy awaria za 5 tys to jezeli masz 50 -80 ha to tego nie odczujesz ale przy dochodowosci z 20 ha to lipa .

#549 Share eco-e

eco-e

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 16 maj 2013 - 10:45

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Zasadniczo problem polega na tym, że rolnik chcący poprawiać swój poziom życia musi cały czas zwiększać produkcję. Dla przykładu podam współczynnik dla hodowli krów mlecznych. Osoba posiadająca stado 100 krów mlecznych obecnie za 10 lat będzie musiał mieć stado 160 krów aby utrzymać swoje obecne dochody. Zwiększenie hodowli o 60% w czasie 10 lat nie zawsze jest możliwe i wymaga sporych inwestycji.

#550 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 16 maj 2013 - 11:06

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt jak dla mnie belarus jest ok na 30ha w dwa lata zrobiłem 600 motogodzin. Na co mi jd który będzie stał w garażu. Za 8 lat kupię sobie nowego belarusa jak jeszcze będą i wcale tego nie odczuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 16 maj 2013 - 11:28

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt no ale co z tego ze belarus polowe tanszy jak nie kupicie go na dofinansowania chyba bo nie spelnia norm emisji spalin? na jedno wychodzi prawie..

#552 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 16 maj 2013 - 11:32

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt spełniają normy.

#553 Share Kuba1212

Kuba1212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, Motoryzacja, Informatyka, Rolnictwo

Napisany 16 maj 2013 - 12:59

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Z tego co czytałem to polska dopuszcza je warunkowo, przynajmniej niektóre.

Edytowany przez Kuba1212, 16 maj 2013 - 16:44.

Nowy nabytek: Renault 75.14 RS- Zdjęcia w Galerii.
Sprzedam silnik elektryczny o mocy 10 kW. Więcej informacji na PW lub Kubalessini@gmail.com . :D

Zapraszam do mojego kanału na youtube: www.youtube.com/user/Kubalessini

#554 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 16 maj 2013 - 13:09

na 60-100ha to tak bo i dochodowosc inna i tutaj sie napewno zagadzamy ale na 20-30ha ?ile dni spedzisz w tym traktorze w roku 10-15? za roznice tak licze ok 60-70tys masz nowe auto z salonu lub komplet maszyn nowych nie z wysokiej polki ktore i tak na takim areale beda dlugo sluzyc .podlicz tez koszty napraw i utrzymania maszyn zbyt drogich w stosunku do gospodarstwa,jezeli wyskoczy awaria za 5 tys to jezeli masz 50 -80 ha to tego nie odczujesz ale przy dochodowosci z 20 ha to lipa .

No co ty nie powiesz ? następny tłumaczy to co dzieci w przedszkolu wiedzą ,napisz coś mądrego a,, nie policz sobie ,, ... nie muszę niczego liczyć bo ja to wiem ,mało tego osiągam zyski i nie muszę biadolić że nic się nie opłaci...policzyłeś kiedy ile oleju rozlejesz po polu tym niby traktorem - bo jak nazwać coś pod co trzeba wiadro na podwórku podstawiać ...zawsze jest lepiej się spiąć i kupić coś lepszego co będzie służyć lata niż wywalić kasę na coś takiego co zagraża środowisku ,mało tego dobry sprzęt który nie zawodzi zawsze będzie w cenie i na czasie , za rok czy dwa czy pięć nie ma obawy że stracisz dowód rej. za zatruwanie środowiska...tak więc jesteśmy na innym poziomie i inaczej postrzegamy podstawowe sprawy dotyczące rolnictwa ,każda inwestycja musi być obliczona na lata z pewnym zapasem i tu trzeba brać pod uwagę bardzo wiele czynników- bo areał trzeba zwiększać . ,bo wejdą nowe normy itp.

#555 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 16 maj 2013 - 13:29

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Powiedz mi kozulek który sprzęt jest taki że na 100% nie zawodzi przez długie lata i nie trzeba wiadra ani razu podstawiać?? I o jakim środowisku pleciesz i zabranym dowodzie?? Chłopie troche się zastanów co piszesz :lol:

#556 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 16 maj 2013 - 13:48

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt słuchaj na razie nie czepiają się za bardzo ale to nie znaczy że będzie tak dalej.. zobacz co potrafi inspekcja transportu ,kapnie olej na mate i po ptakach ?...jesteś pewien że za rok czy dwa wyjedziesz na drogę ciągnikiem z którego leci jak ze zarżniętej świni ?.... rozlewanie oleju po polu i drodze to nie jest zagrożenie dla środowiska? a miałeś chłopie kontrole z cc że tak spytam ? wiesz czego szukali u mnie? -plam na podwórku po oleju i paliwie .

Edytowany przez kozulek2, 16 maj 2013 - 13:52.

#557 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 16 maj 2013 - 14:14

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt kozulek
to oblicz nam ciemniakom opłacalnosc nowego john deera za 200 tys na 30ha przy produkcji jakiej chcesz do wyboru, bez korzystania z PROW

czemu bez PROW ? bo zwyczajnie wszyscy nie dostana tego dofinansowania bo jest za mało kasy a bedzie jeszcze mniej w nowym budzecie, dlatego zakładamy z góry ze bez PROW

matematyka to naprawde swietna sprawa, humanisci niech sie kłóca jaki ciagnik lepszy, a matematyka bez kłótni pokaze prawde

gadki typu komfort sobie daruj bo na areale 30ha to jest nieistotne, komfort ma znaczenie przy areałach 100, 200, 500 ha

Edytowany przez koma666, 16 maj 2013 - 14:34.

#558 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 16 maj 2013 - 14:47

słuchaj na razie nie czepiają się za bardzo ale to nie znaczy że będzie tak dalej.. zobacz co potrafi inspekcja transportu ,kapnie olej na mate i po ptakach ?...jesteś pewien że za rok czy dwa wyjedziesz na drogę ciągnikiem z którego leci jak ze zarżniętej świni ?.... rozlewanie oleju po polu i drodze to nie jest zagrożenie dla środowiska? a miałeś chłopie kontrole z cc że tak spytam ? wiesz czego szukali u mnie? -plam na podwórku po oleju i paliwie .

Słuchaj jak ktoś umie dbać o maszyny to i w MTZ wymieni wszystkie cieknące elementy - nie ma cudów - cieknie na złączach - wystarczy to uszczelnić albo wymienić i po wyciekach A jak ktoś nie dba o maszyny to i fendta i jd zajeździ po paru latach i też będą mu ciekły To tak poza tematem - ale wasza dyskusja też już bardzo odbiegła od tematu

#559 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 16 maj 2013 - 16:15

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt to jak to jest w końcu z tą opłacalnością? bo nie wiem czy pryskać to pszenice czy dać se spokój?:)))))))

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share szmergiel

szmergiel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 16 maj 2013 - 16:45

No co ty nie powiesz ? następny tłumaczy to co dzieci w przedszkolu wiedzą ,napisz coś mądrego a,, nie policz sobie ,, ... nie muszę niczego liczyć bo ja to wiem ,mało tego osiągam zyski i nie muszę biadolić że nic się nie opłaci...policzyłeś kiedy ile oleju rozlejesz po polu tym niby traktorem - bo jak nazwać coś pod co trzeba wiadro na podwórku podstawiać ...zawsze jest lepiej się spiąć i kupić coś lepszego co będzie służyć lata niż wywalić kasę na coś takiego co zagraża środowisku ,mało tego dobry sprzęt który nie zawodzi zawsze będzie w cenie i na czasie , za rok czy dwa czy pięć nie ma obawy że stracisz dowód rej. za zatruwanie środowiska...tak więc jesteśmy na innym poziomie i inaczej postrzegamy podstawowe sprawy dotyczące rolnictwa ,każda inwestycja musi być obliczona na lata z pewnym zapasem i tu trzeba brać pod uwagę bardzo wiele czynników- bo areał trzeba zwiększać . ,bo wejdą nowe normy itp.

czyli wg.ciebie kazdy powinien kupowac jelenie i tucano bez wzgledu ile ma pola i jakie dochody nawet rolnik co ma 20ha ???? bo ma liczyc ze za pare lat bedzie mial 100.albo jestes nienormalny albo woda sodowa ci udezyla po kupnie tego jd 5080.zreszta ten jd co kupiles to ma 80km i wagowo to mala maszyna,poza tym ile za niego mogles dac 130 tys? i polowa zwrotu wiec jaki to madry jestes bo traktor za 65tys kupiles ,ja mam belarusy nawet po 80 wiec to zadne pieniadze,dostales zwrot bo masz te 50 ha a kupilbys go gdybys nie mial zwrotu (rolnik co ma 20 malo ktory sie lapal na prow) wiec sumasumarum to tak sie spioles ze dales tyle co ten z 20ha. jak sie chcesz szarpnac to kup nowke bez zwrotu za 200 tys i wtedy fikaj ze masz zyski i nie musisz biadolic. co do tego srodowiska to pierniczysz jak poparzony gdyby tak mialo byc to 30% ciagnikow w polsce by musieli zutylizowac i tyle samo aut