Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt

1042 odpowiedzi na ten temat

#381 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 10 maj 2013 - 19:43

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt A jak ma być? Jak dba to uzyskuje plon z 1ha taki sam jak ten co ma 200ha. Koszty może mieć ciut wyższe ale bez przesady. Koniem nie orze więc po pracy obskoczy a z samej dopłaty jest 8tys zł + minimum 1,5tys z ha co daje 20 tys zł dodatkowej kasy. Mało?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Dzisiaj, 02:29
  •  

#382 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3924 postów

Napisany 10 maj 2013 - 21:19

koma666 to że maszyny są tak drogie to po części sami jesteśmy sobie winni. Zobacz przed unią chcieliśmy kupić pilmeta 1600l to kosztował cos koło 26tyś teraz 2 razy więcej, i tak jest z wieloma maszynami. Zaczęliśmy kupować maszyny i to dużo, producenci się zorientowali o co chodzi i ceny poszły w górę, prawo popytu i podaży. Rolnik i tak kupi droższy sprzęt bo dostaje dotację, ludzie z miasta mają pracę w fabrykach i każdy zadowolony. A ja wydam tyle samo na pilmeta co przed unia co i teraz z dotacją

Przerabiałem to samo z agregatem podorywkowym, miało być taniej a było tak samo jak przed dopłatą tylko że troszkę papierków było i na paliwo do stolicy starczyło.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#383 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 10 maj 2013 - 21:29

A jak ma być? Jak dba to uzyskuje plon z 1ha taki sam jak ten co ma 200ha. Koszty może mieć ciut wyższe ale bez przesady. Koniem nie orze więc po pracy obskoczy a z samej dopłaty jest 8tys zł + minimum 1,5tys z ha co daje 20 tys zł dodatkowej kasy. Mało?

pytał cie ktos o cos ? masz zaledwie 23 lata a jestes najmadrzejszy na tym forum, wydaje ci sie ze wszystkie rozumy pozjadałes ? a te twoje wyliczenia to sa tyle samo warte co w GUSie

Edytowany przez koma666, 10 maj 2013 - 21:34.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#384 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 10 maj 2013 - 21:46

Ale to żeby nie wiem jak liczył z 10 ha przezyć się nie da... Można sobie chcieć...

a jeszcze nie dawno co innego twierdziłeś :D :D

#385 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 10 maj 2013 - 21:46

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Koma666: Udowodnij.
Kozulek: za 20 tys zł rodziny nie utrzymasz. Dwoje dorosłych + dwoje uczących się dzieci. Pisząc że z 10ha nie wyżyje chodziło mi o rodzinę a nie o starego kawalera.

Edytowany przez pawelol111, 10 maj 2013 - 21:48.

#386 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 10 maj 2013 - 21:49

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt masz dowód zobacz datę tego cytatu wczesniej,a teraz piszesz że taki szmal z 8 ha

a skąd Ty to możesz wiedzieć? nie jedna rodzina przeżyje za mniej.

Edytowany przez kozulek2, 10 maj 2013 - 21:52.

#387 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 10 maj 2013 - 21:53

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt @pawelol

a co ja ci mam udowadniac ?
wyliczyłes sobie ze masz 2,5 tys/ha rocznie i wszystkich mierzysz swoja miara, nie liczy sie dla ciebie klasa ziemii i ukierunkowanie gospodarstwa tylko 2,5tys/ha i koniec, teraz jakis oswiecony miastowy to przeczyta i bedzie sobie mnozył ile to mozna rocznie wyciagnac z tylu a tylu ha,
dobry jestes

Edytowany przez koma666, 10 maj 2013 - 21:54.

#388 Share Piotras

Piotras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 10 maj 2013 - 21:57

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt I później jak ludzie z miasta czytają to jak to rolnicy mają dobrze.

#389 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 10 maj 2013 - 22:02

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt To ile zostanie? 500zł? Byle pszenżyto da 4 t z ha x 900zł = 3600 Odejmij koszty i te 1500zł zostanie + dopłata. Chyba że macie takie ziemie że ziele nie rośnie. Teraz co podwórko to używany mały kombajn stoi - 25-30 tys i masz maszynę.

Od klęsk jest ubezpieczenie więc problemu nie widzę.

#390 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 10 maj 2013 - 22:07

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt pszenzyto po 800zł policz, a nie zakładasz najwyzsza mozliwa cene, jak 1 tys/ha zostanie to bedzie dobrze przy 4t/ha i przy najmie kombajnu, bo na 8-10ha to nie widze sensu kupowac kombajnu za 30 tys, no nigdy nie wiadomo po ile bedzie pszenzyto za rok, bo wtedy moze byc tak ze bedzie np 200zł/ha plus dopłata

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 10 maj 2013 - 22:08

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt PAWELOL
kolo przypomni co pisałeś wcześniej bo klepiesz jak wiatr zawieje...

Edytowany przez kozulek2, 10 maj 2013 - 22:10.

#392 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 10 maj 2013 - 22:14

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Ty nie widzisz sensu a ja widzę. Musisz co rok zapłacić za skoszenie 10ha ok 3 tys zł. Nie raz czeka się na kombajn - w tamtym roku ten kto nie miał swojego kupe zboża stracił bo przyszedł grad. Za 30 tys Fahr jest w dobrym stanie - kosa 3m. Spali z 10l na hektar - 50zł, do tego trochę oleju, smar, jakieś łożysko od czasu do czasu - kolejne 50 zł. Często trafia się usługa i masz kombajn po 10 latach za darmo. Myślę że warto.

Kozulek - na godne życie ile wg Ciebie trzeba kasy? Z 10ha się nie utrzyma rodziny ale przy etacie i tych 10 ha jest całkiem przyzwoicie.

#393 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 10 maj 2013 - 22:23

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt gdyby mozna było kupic za 10-15 tys uzywany komabajn w stanie nadajacym sie do dalszej exploatacji to byłoby to dobre wyjscie ale za 30 tys na areał 10ha to juz kwestia dyskusyjna

#394 Share Kuba1212

Kuba1212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Zainteresowania:Mechanika, Motoryzacja, Informatyka, Rolnictwo

Napisany 10 maj 2013 - 22:27

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt pawelol111

u siebie jakoś nie widzę tych małych kombajnów co podwórko, zgodzę się że za tyle kupisz, tylko nie każdy może sobie na to pozwolić, i nie każdy potrzebuje.
Dla nas dużym stresem był zakup ciągnika do 30 tys. a co dopiero kombajn. Wolę wydać to na pilniejsze potrzeby niż na kombajn, co tylko parę godzin pochodzi i będzie stał przez resztę sezonu. A na usługę to już się za dużo maszyn robi, ciężko zarobić.
Wyliczasz, że tyle się zarobi z ha, ale zapominasz że ziemia ziemi nie równa, koszty też są różne. Zważ również na to, że czasem to zborze może się nie udać, a ubezpieczenie ci nie wypali.
Nie wszyscy również sieją to pszenżyto na handel, my tylko trochę żyta sprzedamy co zostanie a resztę zawsze spasiemy.
Ja mam 20 lat, ale z opowiadań ojca wiem, ze w 90 latach może było ciężko, ale ktoś jak chciał to dawał sobie radę.
Uważam że w ostatniej dekadzie w miarę było do 2009, a biorę to z tego że łatwiej nam było w coś zainwestować ( w 2008 ogrodziliśmy podwórze, wcześniej płyta gnojowa, przebudowa obór, pilniejsze remonty w gospodarstwie- w każdym roku byłą pewna pula jakby, wolniejszych środków) Potem, mimo iż w tym 2009 mieliśmy więcej ziemi jakoś było ciężej wydać pieniądze, jeśli się nie oszczędziło na czymś, ledwo udało nam się uskładać w tym roku na Renaulta, w tamtym roku wymienić okna w domu.Oszczędzamy na tym, że jeśli się coś da zrobić samemu, to to zawsze samemu robimy, jeśli ma to sens ekonomiczny. A patrząc na pola to nie wiadomo jak będzie potem, dziś przesialiśmy 2 ha jęczmienia. jest nas 4 w domu, ale gdyby nie to, ze imamy się każdej okazji by oszczędzić i gdzieś zarobić, to była by u nas cholerna bieda.

Edytowany przez Kuba1212, 10 maj 2013 - 22:29.

Nowy nabytek: Renault 75.14 RS- Zdjęcia w Galerii.
Sprzedam silnik elektryczny o mocy 10 kW. Więcej informacji na PW lub Kubalessini@gmail.com . :D

Zapraszam do mojego kanału na youtube: www.youtube.com/user/Kubalessini

#395 Share Sup321

Sup321

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 11 maj 2013 - 06:56

Ty nie widzisz sensu a ja widzę. Musisz co rok zapłacić za skoszenie 10ha ok 3 tys zł. Nie raz czeka się na kombajn - w tamtym roku ten kto nie miał swojego kupe zboża stracił bo przyszedł grad. Za 30 tys Fahr jest w dobrym stanie - kosa 3m. Spali z 10l na hektar - 50zł, do tego trochę oleju, smar, jakieś łożysko od czasu do czasu - kolejne 50 zł. Często trafia się usługa i masz kombajn po 10 latach za darmo. Myślę że warto.

Kozulek - na godne życie ile wg Ciebie trzeba kasy? Z 10ha się nie utrzyma rodziny ale przy etacie i tych 10 ha jest całkiem przyzwoicie.

O spalaniu 10 litry na 1ha możesz sobie pomarzyć Na 10 ha kombajn za 30 tyś to przesada. Poco ci niemiecki potem będziesz miał same problemy z częściami. Jakbyś sie postarał to byś może i bizona za 15 tyś znalazł a przynajmniej miałbyś tańsze części i wogóle dostałbyś je w każdym sklepie z częściami. Myślisz że sama eksploatacja to tylko paliwo smary i łożysko od czasu do czasu. Najwidoczniej nigdy nie naprawiałeś kombajnu. Jak się kupuje używany kombajn to na ogół trzeba robić generalny remont bo inaczej będziesz co dwie godziny stajał w polu. Co ty piszesz. Raz wyciągasz 20 tyś na czysto a raz wiele mniej. Co kilka postów sam sobie zaprzeczasz..

Edytowany przez Sup321, 11 maj 2013 - 06:58.

#396 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2080 postów

Napisany 11 maj 2013 - 07:18

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt dobrze że matematykę przywrócili do matury - same błędy w obliczeniach
średnia płaca w kraju to ok 3 tyś a my narzekamy :lol: tylko że jeśli rozbić to na średnią no robotnika 1400 i 10000 prezesa to juz nie tak różowo :mellow:

4 t pszenżyto po 800 =3200
minus 100zł chwasty , 50 grzyb , mater siewny swój 130 , nawóz 500 zł =780 zł
zostaje 2420
minus podorywka 100zł orka 200zł , rozsiew 100zl uprawa przedsiewna 150 zł , oprysk 100zł , koszene 300zł , transport 100zł =1050
zostaje 1370

+800 zł dopłaty =2100 ciekawe czyli mi wychodzi że bardziej opłaca się usługa niż sam mam mieć maszyny bo ja takiego zysku nie osiągnę przy własnych maszynach

PS coś może pominolem w kosztach albo za małe sumy

Edytowany przez sebe1033, 11 maj 2013 - 07:22.

#397 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 11 maj 2013 - 07:38

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Niestety ale pewne rzeczy trzeba zrozumieć, że są rolnicy którzy uzyskują przychód rzędu 500 zł/ha ale są i tacy którzy mają 3 tys/ha i nie można powiedzieć, że jest to próg nieosiągalny przy czym jest to zależne od uprawy jak i klasy gleby... Sporo rolników celowo w tym tkwi i nie chce tego zmienić przez swoje myślenie i podejście do życia tylko czy to nie jest wyłącznie wtedy ich błąd...?

Co do cen produktów rolnych jak i środków do tej produkcji decyduje wyłącznie zasada popytu i podaży... Obecnie rolników stać aby płacić po tyle za środki, jak spadnie sprzedaż spadnie i cena, skoro cena rynkowa pszenicy jest 900 zł/t to żaden rolnik nie będzie sprzedawał po 500 zł/t tak samo jest z nawozami itp... Pozdrawiam

#398 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 11 maj 2013 - 07:45

O spalaniu 10 litry na 1ha możesz sobie pomarzyć Na 10 ha kombajn za 30 tyś to przesada. Poco ci niemiecki potem będziesz miał same problemy z częściami. Jakbyś sie postarał to byś może i bizona za 15 tyś znalazł a przynajmniej miałbyś tańsze części i wogóle dostałbyś je w każdym sklepie z częściami. Myślisz że sama eksploatacja to tylko paliwo smary i łożysko od czasu do czasu. Najwidoczniej nigdy nie naprawiałeś kombajnu. Jak się kupuje używany kombajn to na ogół trzeba robić generalny remont bo inaczej będziesz co dwie godziny stajał w polu. Co ty piszesz. Raz wyciągasz 20 tyś na czysto a raz wiele mniej. Co kilka postów sam sobie zaprzeczasz..

Słuchaj, sąsiad kupił Deutz Fahr 1002, dał 33 tys zł. Do tej pory wymienił ze 3 łożyska i łańcuch. Problem z częściami? Do 24 h mam każdą część - w Siedlcach jest Mirtrans - ściągają co trzeba. Sam kupiłem Deutz Fahr 2385 tyle że 7 lat temu. Do tej pory już go odrobiłem. Mały przebieg miał i stan idealny. Jedyne co wymieniłem przez 7 sezonów - 4 raki, pas od kosy i od przeniesienia napędu, 4 małe łożyska, nową kosę kupiłem - szumacher 600zł i łańcuch w gardzieli - 700zł oryginał z Niemiec. Silnik ani dymi ani nic, skrzynia, sprzęgło - wszystko ok.

Jak kupisz starego zjechanego Bizona za 15 tys to do końca jego dni będziesz się mordował że o spalaniu nie wspomnę 15-17l/ha. Lekkie zachodnie kombajny spalą 8-11l - pytaj użytkowników.

Co do faktu że nie zawsze jest urodzaj - zgadza się. Wystarczy na świeżo zasiane ulewa i już po ptakach. Tyle że poczytajcie jakie to plony mają na AF. Pszenica 7-9t, Pszenżyto 6-8t, Żyto 3-6t, Ziemniaki niżej 40t nie schodzą. Nie wiem ile w tym prawdy. Wiem co jest u mnie - ziemia od 3 klasy (ok25% do 6 ok 10% - przewaga 4 klasy - 60%). Pszenica przy dobrym roku 4,5-5t da. Przy bardzo dobrym ponad 6. Mieszanka ok 4t, Żyto 2,5 -3t, Ziemniaki różnie - od 20 do 50 t. Były lata że z 3ha ukosiłem 6 t śmieci i też dobrze było.

Tamten rok był w moich stronach dobry o ile zebrano zboże przed gradem który był 29 lipca (zdjęcia ziemniaków po gradzie w galerii).

#399 Share Piotras

Piotras

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 11 maj 2013 - 09:32

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Spalanie czasem i 15 l na 1 ha to nie jest źle ;). Kolega widzę narwany i strasznie wyrywny co do ziemniaków to masz przykład 2 lat cena co w tym roku się odbiła. A z zbożem różnie to bywa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 11 maj 2013 - 10:55

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Tylko kolego @Piotras odpowiedz sobie na pytanie kto był winien takiej ceny ziemniaka... Pozdrawiam