Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt

1042 odpowiedzi na ten temat

#341 Share JakubG

JakubG

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 08 maj 2013 - 13:28

http://www.podr.pl/i...dukcja-roslinna
Rzuć okiem na to.

Dzięki za podrzucenie linka, aczkolwiek nie do końca o to mi chodzi.
Chodzi mi o średnie zużycie paliw podczas (dajmy na to: ) bronowania, uprawiania czy siania, sprzętem powiedzmy 5-6metrowym przy korzystaniu z ciągnia o mocy 180-200KM.

takie dane mogłyby sporo pomóc w szacowaniu i planowaniu prac polowych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Dzisiaj, 09:56
  •  

#342 Share wojciechu

wojciechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów

Napisany 08 maj 2013 - 13:49

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt po prostu musisz mieć taki ciągnik, zalać do pełna i hektarową działkę, kilka dni i poprzewracać glebę w te i z powrotem i będzie zmierzone :-)
hoduję króliki

#343 Share Leasing-rolniczy

Leasing-rolniczy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:Kredyty rolnicze, leasing rolniczy

Napisany 08 maj 2013 - 13:57

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt zgadzam się z wojciechu. Najlepiej samemu dokonywać takich testów i obliczeń. Średnie spalanie katalogowe nadaje się nieraz tylko na... targi

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#344 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 08 maj 2013 - 14:25

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt To się nazywa badanie empiryczne ;-)

#345 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 08 maj 2013 - 16:21

Czy ja wiem czy tamten rok był idealny polowa roślin wypadła po zimie do tego ziarno zamiast dojrzeć to sie upiekło (w moim rejonie)
A dlaczego uwzględniając niekorzystne ?

U mnie były dobre warunki. Zawsze zakładasz idealne warunki do wzrostu rośliń?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#346 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 08 maj 2013 - 16:40

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Nie idealne ale normalne , jak mogę zakładać warunki atmosferyczne ? Tego sie nie da, ale zawsze robię to co moge ja zrobić, żeby osiągnąć założony plon czyli ochrona, nawożenie . A nie tak jak inni "A nie sypnę jakoś to bedzie" albo jak mój dziadek worek saletrzaku na ha i zawsze było "postrasze po łbie" Albo brak ochrony , itp itp.

A ty jakie zakładasz np . a w tym roku założę sobie złe warunki to nie bede sypał nawozu bo i tak mało to da bo sucho to roślina nie pobierze ?

#347 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 08 maj 2013 - 19:46

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt nie wiem jak to jest z pszenica, bo jej nie sieje bo mam za słabe gleby, ale przy pszenzycie po 800zł/t wystarczy 4t/ha zeby najac kombajn i wyjsc na swoje, ale ten zysk to sa grosze w porównaniu do inwestycji potrzebnych w kazdym gospodarstwie rolnym, np dzisiaj pewien człowiek siał mi kukurydze nowym siewnikiem za który zapłacił 50tys zł, a to jest tylko jedna z wielu maszyn potrzebnych do gospodarstwa, (sami sobie policzcie ile trzeba siac tej kukurydzy zeby opłacało sie kupic taki siewnik) sam mi powiedział ze gdyby nie dofinansowanie 50% z PROW to nigdy by nie było go stac na ten siewnik, a ma ziemie tylko II i III kl, tak jest ze wszystkimi maszynami dla rolnictwa, gdyby nie dotacje to rolnictwo lezy, tylko unia trzyma to wszystko w pionie, a z drugiej strony to jest chore, siewnik na moje oko wart jest max 20 tys a kosztuje 50tys, za 50tys opłaca sie wyprodukowac nowy samochód osobowy, w którym jest o wiele wiecej czesci, elementów itd a siewnik troche metalu, 4 kółka, 4 zbiorniczki na kuku i 2 na nawóz i 50 tys, ktos rolnikow uwaza za milionerów

Edytowany przez koma666, 08 maj 2013 - 19:49.

#348 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 08 maj 2013 - 20:21

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Bo takich siewników sprzedaje się kilkaset a samochodów na miliony. Gdyby nie dotacje to rolnictwo nie leży a jedynie jeździmy starym sprzętem. Zamiast kupić nowy za 150tys kupujesz używany za 80 tys i orzesz tak samo. Ktoś powie że używany awaryjny - strach brać nowego czytając co i po jakim czasie siada w 2 - 3 letnich traktorach.

#349 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 08 maj 2013 - 20:23

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt jest wart 20 tys i tyle za niego zapłacił ...UE daje i zabiera ot cała filozofia ,więc to my tej kasy do kieszeni nie dostajemy..kupiłem polski MEPROZET za 11,5 tys i jest gitara na własne potrzeby.

#350 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 08 maj 2013 - 21:01

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt dopłaty na sprzęt rolniczy powinny zniknąć. są nie sprawiedliwe. mój ojciec, który prowadzi gospodarstwo i mieszka w mieście powyżej 5 tysięcy mieszkańców nie może wziąć żadnych dofinansowań na sprzęt, kolega który mieszka kilometr dalej może. gdzie tu sprawiedliwość? mój ojciec siewnik do QQ kupił bez dotacji, tak jak inne sprzęty. i jak tu inwestować w gospodarstwo skoro są równi i równiejsi? powinny byc tylko dopłaty obszarowe albo dopłaty do produkcji a nie do sprzętu.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 08 maj 2013 - 21:10

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Następny mądry. DOPŁATY DO PRODUKCJI JUŻ BYŁY. Nie sprawdziło się. Nadwyżki w każdej produkcji i brak opłacalności w efekcie finalnym.

#352 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 08 maj 2013 - 21:14

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt PROW jest dla wybranców, powiedzmy dla 10% a gdyby relacje cen do zysków były odpowiednie to kazdego kto dobrze sie prowadzi było by stac na zakup nowych maszyn, ale intencja unii pod pozorem wspomagania rolnictwa jest redukcja liczby rolników

Edytowany przez koma666, 08 maj 2013 - 21:18.

#353 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 08 maj 2013 - 21:27

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Taka kolej rzeczy że duży połyka małego. Tak jest wszędzie. To nie intencja UE a zwykły KAPITALIZM. W krajach wysokorozwiniętych w rolnictwie zatrudnione jest 4% obywateli - u nas 17%.

Skąd masz dane dotyczące liczby rolników którzy skorzystali z PROW??

#354 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 08 maj 2013 - 21:31

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Co do tematu to uważam, że te dopłaty to za wiele dobrego nie wnoszą. Środki do produkcji droższe a ceny za towar niezbyt proporcjonalne do kosztów. Teraz żeby opłacało się trzeba produkować szybko i dużo no i przede wszystkim trzeba się wyspecjalizować. To już nie te czasy gdy trzymało się maciorkę i tuczniki od niej, 3 krowy i kilka byków do tego kury - wtedy interes się kręcił ale nie teraz.

Edytowany przez PeterG14, 08 maj 2013 - 21:32.

#355 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 08 maj 2013 - 21:40

Taka kolej rzeczy że duży połyka małego. Tak jest wszędzie. To nie intencja UE a zwykły KAPITALIZM. W krajach wysokorozwiniętych w rolnictwie zatrudnione jest 4% obywateli - u nas 17%.

Skąd masz dane dotyczące liczby rolników którzy skorzystali z PROW??

nie mam takich danych, moze jest to 10% moze 30% wiem napewno ze gdyby była opłacalnosc, byłaby dla 100% a nie dla wybranców

my nie jestesmy krajem wysokorozwinietym, i jeszcze bardzo długo nim nie bedziemy

Edytowany przez koma666, 08 maj 2013 - 21:56.

#356 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 08 maj 2013 - 22:04

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt A pokaż mi miejsce na ziemi gdzie każdy kto prowadzi gospodarstwo o dowolnym areale może sobie pozwolić na nowy sprzęt bez dotacji? Gdyby była opłacalność to ten co ma 7ha dalej orałby MF 255 tyle że nie poszedłby na etat do pracy bo wystarczyłoby mu kasy z gospodarstwa.

Powoli się rozwijamy i powoli małych gospodarstw ubywa - ludzie poszli za lżejszym chlebem. U mnie nikt nie sprzedaje ziemi z braku pieniędzy na chleb.

Edytowany przez pawelol111, 08 maj 2013 - 22:07.

#357 Share rolnik22

rolnik22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 08 maj 2013 - 22:28

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Podzielam zadanie pawelol111
Mogę dodać że ściana wchodnia Polski, będzie się dłużej modernizował ze względu na duże rozdrobnienie w rolnictwie, (oczywiście nie dotyczy to dużych gospodarstw), które wiąże się z zaszłościami historycznymi

#358 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 08 maj 2013 - 22:38

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt Dokładnie. U mnie rozdrobnienie. W latach 80 ściągano maszyny wiejki w moje strony z zachodnich części Polski - tam już kombajny na całego. C360 - największy ciągnik na przydział.

Koma666 - nie jesteś obiektywny. Sądząc po Twoich postach, widać że mieszkasz na terenie gdzie ziemia droga bo ją obszarnicy wykupują a sam masz dosyć sporo ale ciągle za mało. Kupić drogo, nie kupisz, powiększać nie ma jak a sprzedać szkoda.

#359 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 09 maj 2013 - 00:32

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt koma666 to że maszyny są tak drogie to po części sami jesteśmy sobie winni. Zobacz przed unią chcieliśmy kupić pilmeta 1600l to kosztował cos koło 26tyś teraz 2 razy więcej, i tak jest z wieloma maszynami. Zaczęliśmy kupować maszyny i to dużo, producenci się zorientowali o co chodzi i ceny poszły w górę, prawo popytu i podaży. Rolnik i tak kupi droższy sprzęt bo dostaje dotację, ludzie z miasta mają pracę w fabrykach i każdy zadowolony. A ja wydam tyle samo na pilmeta co przed unia co i teraz z dotacją

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 09 maj 2013 - 08:20

Opłacalność-w-rolnictwie-mit-czy-fakt MELON
Tylko jest jeden największy minus tego co powiedziałeś, wcześniej 50% rolników miała na nowego pilmeta , a teraz moze 20% bo kosztuje 2 razy tyle i połowy nie stać na wyłożenie takiej gotówki bo co z tego jak unia odda połowe jak samemu trzeba mieć najpierw całość do tego masę papierkowej roboty , a wcześniej szedł rolnik kupował to i to płacił i dziękował a teraz każdy widzi jak jest , tylko żeby nowa ładnie opakowana c360 kosztowała min 100tys netto no to juz lekka przesada moim skromnym zdaniem , więc skoro by nie było unij to ci co kupują teraz używane maszyny kupili by nowe i polska wieś by wyglądała całkiem innaczej , więc moim zdaniem nie ma sie co tak cieszyć że unia daje ,
A co do opłacalności , to polski rolnik powinien troche pomyśleć i zakładać grupy tam gdzie jest rozdrobniona gospodarka , wiadomo jak wejdzie do grupy to ten co ma 7 ha nie bedzie trzepał nie wiadomo jakich kokosów ale myśle że na tym nie straci,
Podobał mi sie system w Niemczech gdzie byłem na praktyce , Byłem pod Hanoverem tam też było małe rozdrobnienie więc każda mała wioska założyła grupę i zajmowała sie uprawą czego innego , tak żeby nie było nadprodukcji i nie dostali po cenie , mówili że system świetny kokosów nie ma ale w domach sie poprawiło , Tylko czy to wypali z polska mentalnością ludzi , gdzie każdy chce aby pod siebie